Рекламирайте тук Затвори
Реклама в секции форуми и базар

Под формата на платени обяви можете да рекламирате ваши продукти, услуги или други комерсиални дейности. Обявата може да бъде публикувана избирателно във форум по ваше желание или във всички форуми на сайта.

За стандартната ценова листа и условия изпратете
запитване до webmaster@photo-forum.net.
Платени обяви
        
 Теми - forum: Фотография
 първа  назад  1  2  3  4  5  6  7  8  9     всички  напред  последна
 Снимки RAW -1 EV??
Автор: hotsnail   
Дата:   24-05-09 10:51

Здравейте,

имам едно питане - когато снимате RAW посред хубав светъл ден на бленда 16 или дори 22. (Селдващите 100-тина дни ще са такива)

Струва ли Ви се по адекватно да недоекспонирате снимките с около 1 бленда?

Идеята ми е че при нормална експозиция с мерене по целия кадър неминуемо има светли зони, петна в които детайла чезне. Обаче като смъкна еидн стоп надолу после сенките по успешно го коригира софтуера. Разбира се това е на исо 200 и шум няма [smilie5]

Отговори на това съобщение
 Re: Снимки RAW -1 EV??
Автор: marto   
Дата:   24-05-09 10:56

[smilie5]

Отговори на това съобщение
 Re: Снимки RAW -1 EV??
Автор: nnenov   
Дата:   24-05-09 10:59

Гледай си хистограмата и няма да имаш такива питанки :)

Отговори на това съобщение
 Re: Снимки RAW -1 EV??
Автор: hotsnail   
Дата:   24-05-09 11:19

ми именно хистограмите лъжат.


http://lh5.ggpht.com/_nZBbt9tts08/ShkCxsbV8kI/AAAAAAAAHGA/Q7uGH-J9Nlc/s800/DSC06314.JPG



Ето ти добра хистограма - пълен боклук [ezik]

Отговори на това съобщение
 Re: Снимки RAW -1 EV??
Автор: hotsnail   
Дата:   24-05-09 11:24

Ето и подобна само че с брутална корекция надолу



http://lh3.ggpht.com/_nZBbt9tts08/ShkDZ9t6LQI/AAAAAAAAHGc/Qorihh8hYRY/s800/DSC06317.JPG




Проеблема е, че има сенчести области и гоелми контрасти заради които в светъл слънчев ден (когато фоотграфите пият бира) системите за мерене нямат много избор. РОУ файла дава обаче възможност доста детайл да вадиш от сенките и май по-добрата стратегия е да недоекспонираш



Публикацията е редактирана (24-05-09 11:24)

Отговори на това съобщение
 Re: Снимки RAW -1 EV??
Автор: frenchev   
Дата:   24-05-09 11:36

хистограмата не винаги помага. особено ако обекта на снимане ти е не много светъл фон или обратното. тогава най добре да ползваш спотово мерене.
вече ако искаш всичко да ти е експонирано като хората правиш няколко кадъра в жпг или един леко недоекспониран роу.
но имай в предвид че следващите стотина дена за снимки ще става времето от 5 до към 8 и нещо сутринта и от 19 до към 21 часа. през другото време може да щракаш снимки за спомен или да се мъчиш. избора е твой :)

[shtrak] [shtrak] [shtrak]

Отговори на това съобщение
 Re: Снимки RAW -1 EV??
Автор: popov   
Дата:   24-05-09 11:50

Е какво й е доброто - бялото ти е изгоряло?!

Отговори на това съобщение
 Re: Снимки RAW -1 EV??
Автор: ssolup   
Дата:   24-05-09 12:06

Всъщност май по-добрата стратегия е да експонираш нагоре, естествено без да губиш детайл, и после да сваляш надолу raw-а.
"Expose to the right" е съветът, който дават. Тъй като в светлата част матрицата има повече нива на чувствителност, тоест запомня повече детайл.

Направи си следния експеримент: Снимай нещо, което е преобладаващо неутрално и се събира удобно в центъра на хистограмата. След това го снимай с еднаква разлика нагоре и надолу, колкото да не изгубиш детайл в нито една от посоките, примерно казано +2/3 и -2/3. Погледни размерът на двата файла - този който е преекспониран ще бъде повече мегабайти от недоекспонирания, защото носи повече информация, тоест повече детайл.
[beer]

Отговори на това съобщение
 Re: Снимки RAW -1 EV??
Автор: jivkojj   
Дата:   24-05-09 12:15

Аз при мен забелязах, че най-добре се получава когато на слънчево време свалям до -2/3 или даже -1. При по-мрачно време -1/3ev. Надвечер или на закрито - 0. Това обаче за Д40, който е сконен леко да преекспонира.

Отговори на това съобщение
 Re: Снимки RAW -1 EV??
Автор: mugen   
Дата:   24-05-09 12:19

врътките са за да се връткат [smilie5]

Отговори на това съобщение
 Re: Снимки RAW -1 EV??
Автор: nacho1   
Дата:   24-05-09 12:33

аз предпочитам точно така да снимам ... недоекспонирани, че преекспонираните дори с малко незнам какво да ги правя после [smile]
Даже исках да пусна една тема .. нещо като задача със заплащане тук във форума ... миналата събота снимах като втори ... или май като n-ти фотограф на свадбата на племеницата [smilie5] ... снимките ги бива след обработката от RAW, но имам един кадър неразличим от снимка с капачка на обектива [smilie10], а е единствена и няма подобна друга ... та "нашарех" го с DDP-то ... стана подобие на снимка, но си мислех, че има и по-добри със софтуерите за RAW тук [beer] ... после като се замислих имам около 300 други кадъра ставащи [shtrak]

Отговори на това съобщение
 Re: Снимки RAW -1 EV??
Автор: джъмбо   
Дата:   24-05-09 13:28

16 и 22.... това с какъв размер матрица?

Отговори на това съобщение
 Re: Снимки RAW -1 EV??
Автор: hotsnail   
Дата:   24-05-09 13:34

APS-C на iso 200 Сони А700. Същото като Д300.

Джъмбо, мен МТФ-и и печат на 2 декара не ме вълнуват за 20х30 или за монитор 1600х1200 нямам проблеми с дифракцията на бленда 16. (Бленда 22 за пръв път вчера сложих не е хич зле)

Инак благодаря на отзовалите се съфорумци. Явно съм на прав път, ама явно е по-добре да пия бира през деня. [beer]



Публикацията е редактирана (24-05-09 13:37)

Отговори на това съобщение
 Re: Снимки RAW -1 EV??
Автор: ffwd   
Дата:   24-05-09 14:02

hotsnail, съвсем в правилна посока са ти разсъжденията. Аз имам хронична нетърпимост към дигиталното преекспониране в отделните канали и нямам никакви угризения да коригирам матричното мерене дори с > 2 бленди надолу, за да се заснеме детайл в такива случаи:


http://img56.imageshack.us/img56/4563/fwd4264weblrgdj3.jpg




http://img70.imageshack.us/img70/5923/piriniiweblrgvy5.jpg



http://img227.imageshack.us/img227/5589/fwd1390weblrggu7.jpg




Публикацията е редактирана (24-05-09 15:54)

Отговори на това съобщение
 Re: Снимки RAW -1 EV??
Автор: taricate   
Дата:   24-05-09 14:08

За целта, аз лично меря по най-светлата част и компенсирам до -2/3 -1 ЕV според случая, и после с S-curves се получава перфектно. Наистина от по-светлите части (не говоря за изгорялото) се запазва повече детайл.
Говоря за Nikon D40. И лекото недоекспониране помага, но първия метод е почти перфектен , а и съм доста свикнал с апарата.
[beer]


Отговори на това съобщение
 Re: Снимки RAW -1 EV??
Автор: Alex-dan   
Дата:   24-05-09 14:44

При тоя горния метод не отиват ли съвсем на кино тъмните части?

Отговори на това съобщение
 Re: Снимки RAW -1 EV??
Автор: ffwd   
Дата:   24-05-09 14:48

Обожавам кино [beer]

Отговори на това съобщение
 Re: Снимки RAW -1 EV??
Автор: BotsRevenge   
Дата:   24-05-09 15:39

Всеки път, когато подценя меренето на D300 и въведа по инстикнт -0.7 до -1EV, апаратът ме изненадва и става ясно, че повече от -0.3EV е излишно да му задавам.

Такива преекспонирани кадри като на hotsnail с никоня не съм получавал. Абсурд.

Отговори на това съобщение
 Re: Снимки RAW -1 EV??
Автор: ecobo   
Дата:   24-05-09 15:51

Купи си светломер, доволен ше останеш [smilie3]

Отговори на това съобщение
 Re: Снимки RAW -1 EV??
Автор: victory13   
Дата:   24-05-09 17:12

...или с5... още по-доволен...[smilie5]

Отговори на това съобщение
 Re: Снимки RAW -1 EV??
Автор: taricate   
Дата:   24-05-09 17:45

Alex-dan написа:
"При тоя горния метод не отиват ли съвсем на кино тъмните части?"

Да.Но в много редки случаи! Затова съм написал - според ситуацията,но това, според мен е въпрос на лична преценка и познаване на техниката...
[smilie24]
[beer]


Отговори на това съобщение
 Re: Снимки RAW -1 EV??
Автор: frenchev   
Дата:   24-05-09 17:54

има случаи в които трябва а се преекспонира и такива в които да се недоекспонира. според ситуацията. но както каза и тариката много е важно да си познавате техниката.

не е казано, че една фотография за да има художествена стойност хистограмата и трябва да е перфектна. не ми се рови за примери но има много такива

Отговори на това съобщение
 Re: Снимки RAW -1 EV??
Автор: gecata   
Дата:   24-05-09 17:54

Натискай кадъра на долу-това е логиката
/разбира се в определени граници/. После от тъмното ще извадиш каквото ти трябва, но ако е прекспонирано няма информация. Аз лично в динамични сцени /много светли и много тъмни участъци от кадъра/ използвам мулти спот измерване /има го в марковете/ и никога не ме е подвеждало. Значи предложенията за външен светломер имат логика. Един Госен профисикс със спот представка ще ти върши идеална работа.

Отговори на това съобщение
 Re: Снимки RAW -1 EV??
Автор: georgi.a   
Дата:   24-05-09 18:06

Някой беше пуснал тема за uniwb и истинските хистограми. Ползвайки онзи метод, светломерът на фотоапарата ти е напълно достатъчен.

Отговори на това съобщение
 Re: Снимки RAW -1 EV??
Автор: ssolup   
Дата:   24-05-09 18:17

Гецата, не е това логиката. Нито от тъмното ще извадиш каквото ти трябва, нито от светлото - ако е извън хистограмата и няма информация за него. Ако си в рамките на хистограмата и информацията я има, ще я извадиш и от двете, но ще стане по-добре да сваляш от преекспониран, а не да качваш от недоекспониран.

Естествено, не става дума за случаи като залеза с чайка горе, който нарочно е недоекспониран. Не че трябва да бъде по-светъл, или че така не е хубав. Това е друго.

Става дума, че ако цялата динамика на кадъра успяваш да я събереш в динамичния диапазон на матрицата ти, по добре да си я събрал максимално надясно в хистограмата и после да я натиснеш надолу. Това при условие, че ти се занимава с постобработка от Raw. Виж, ако не искаш да пипаш снимката в постобработка - тогава е друго и зависи от случая, леко недоекспониране по време на снимане действително често изглежда по-добре.

А ако не успяваш да събереш цялата динамика и трябва да режеш от едната страна, тогава вече изборът е дали искаш да запазиш детайла в сенките или в светлото.

Отговори на това съобщение
 първа  назад  1  2  3  4  5  6  7  8  9     всички  напред  последна

За да пишете мнения трябва да влезете с потребителското си име.
Влезте от тук »