Рекламирайте тук Затвори
Реклама в секции форуми и базар

Под формата на платени обяви можете да рекламирате ваши продукти, услуги или други комерсиални дейности. Обявата може да бъде публикувана избирателно във форум по ваше желание или във всички форуми на сайта.

За стандартната ценова листа и условия изпратете
запитване до webmaster@photo-forum.net.
Платени обяви
        
 Теми - forum: Фотография
 първа  назад  1  2     всички  напред  последна
 Какво е / как работи Live view-то
Автор: leo34   
Дата:   14-05-09 11:05

Някой може ли да ми каже какво е Live view и как работи? Гледах и в google, но не ми стана много ясно, какви са предимствата му?

Отговори на това съобщение
 Re: Какво е / как работи Live view-то
Автор: da.fo   
Дата:   14-05-09 11:15

Виждаш....
1. от разстояние рамката на бъдещата снимка и по този начин можеш да следиш и събития извън обхвата на обектива
2. белия баланс
3. осветеността
4. дълбочината на резкия образ
5. изображението под ъгъл различен от оста на снимане (когато дисплея се върти) и можеш примерно да снимаш от много ниска или висока гледна точка много по лесно.

За тези предимства се сещам сега ...може да има и други .


Отговори на това съобщение
 Re: Какво е / как работи Live view-то
Автор: ivodam   
Дата:   14-05-09 11:21

Ами аз бих добавил:

При снимане в този режим огледалото ти е вдигнато и нямаш сътресенията от неговото движение, т.е. получава се по-остър и чист кадър - това всъщност е основното за мен като предимство на ЛВ.
Други също полезни нещица - през ЛВ можеш да фокусираш директно върху матрицата, което е бавно, обаче абсолютно точно - при такова фокусиране нещата са едно към едно и отпадат такива проблеми като фронт или бек фокус. Съответно, можеш да фокусираш и тъмни обективи с конвертори.
Можеш да гледаш и променяш хистограмата в "реално" време.
При снимане от укритие, когато е необходимо пълно скриване и не можеш да гледаш иначе, освен през обектива, гледането през визьора е уморително и неудобно - вместо това можеш да гледаш през ЛВ-то като през охранителна камера един вид, какво става. [smile]

Отговори на това съобщение
 Re: Какво е / как работи Live view-то
Автор: stemer   
Дата:   14-05-09 11:41

Извинявай че се включвам в темата ти, но като прочетох:"...При снимане в този режим огледалото ти е вдигнато и нямаш сътресенията от неговото движение..." реших да пиша.

Докато фокусирам огледалото е вдигнато, но когато снимам се чува механичния звук. поне при д90 е така.
така че не знам дали има опция за спиране на огледалото при Live view



Публикацията е редактирана (14-05-09 11:41)

Отговори на това съобщение
 Re: Какво е / как работи Live view-то
Автор: ivodam   
Дата:   14-05-09 12:36

stemer: Докато си на ЛВ, независимо дали фокусираш, или не, огледалото ти е вдигнато, иначе няма как да имаш изображение на екранчето директно от матрицата. А че някакъв звук се чува при снимането, така е, но няма логика в този момент да ти пуска огледалото, че пак да го вдига.

Отговори на това съобщение
 Re: Какво е / как работи Live view-то
Автор: plamendoc   
Дата:   14-05-09 12:44

При сони и олимпус не е май така тва важи само за канон и никон

Отговори на това съобщение
 Re: Какво е / как работи Live view-то
Автор: Пешо   
Дата:   14-05-09 12:49

Как е при никон за да фокусираш в хандхелд мод огледалото се пуска фокусира си АФ-то и пак се вгиа огледалото в Трипод моде се изпозва контраст детект моде както при сапунерите и огледалото си седи винаги вдигнато. Май при Новия Д5000 са орязали хандхелд моде, или поне аз не ги мамерих в менютата като ръчках.

Отговори на това съобщение
 Re: Какво е / как работи Live view-то
Автор: ivodam   
Дата:   14-05-09 12:54

Пешо: Така е и при Канон, има режим quick, при който пада огледалото за секунда, фокусира ти през нормалния АФ-сензор и пак се вдига, или пък фокусираш по контраст, тогава не пада огледалото. Обаче въпросът всъщност какъв звук се чува пак при снимането,наистина е интересен.



Публикацията е редактирана (14-05-09 12:56)

Отговори на това съобщение
 Re: Какво е / как работи Live view-то
Автор: burningice   
Дата:   14-05-09 12:57

Canon 1000D има 2 режима на LiveView :
- с постоянно вдигнато огледало - фокус контраст-детекшън;
- с прекъсване на режима LV,спускане на огледалото и фокусиране с АФ точки на апарата (Fast Mode).

Отговори на това съобщение
 Re: Какво е / как работи Live view-то
Автор: EmoXide   
Дата:   14-05-09 14:06

А затворът не издава ли звук? Или той си стои постоянно отворен при лайвВю, дори и по време на самото заснемане???



Публикацията е редактирана (14-05-09 14:06)

Отговори на това съобщение
 Re: Какво е / как работи Live view-то
Автор: asahi   
Дата:   14-05-09 14:09

"Автор: burningice
Дата: 14-05-09 12:57

Canon 1000D има 2 режима на LiveView :
- с постоянно вдигнато огледало - фокус контраст-детекшън;
- с прекъсване на режима LV,спускане на огледалото и фокусиране с АФ точки на апарата (Fast Mode). "

Canon 1000D има 2 режима на фокусиране при LiveView [smilie5]

Отговори на това съобщение
 Re: Какво е / как работи Live view-то
Автор: burningice   
Дата:   14-05-09 14:22

готино ехо [smilie5]

Отговори на това съобщение
 Re: Какво е / как работи Live view-то
Автор: ivodam   
Дата:   14-05-09 14:36

EmoXide: Ми естествено, че и пердето е вдигнато като има ЛВ, то си става като един голям сапунер апаратът в този момент, така че въпросът със звука определено е любопитен, айде някой от инженерно-техническия отдел да вземе отношение, Данбииии, къде сииииииии? [smilie3]

Отговори на това съобщение
 Re: Какво е / как работи Live view-то
Автор: 3df   
Дата:   14-05-09 14:57

Мисля си:
кво отворено перде, кво постоянно вдигнато огледало, кво....

http://www.dpreview.com/reviews/olympuse330/


Имам в предвид това:


https://photo-forum.net/static/forum/2017-02/eqae4451.JPG


https://photo-forum.net/static/forum/2009-05/nfzg3859.JPG


http://a.img-dpreview.com/reviews/olympusE330/Images/liveview01.gif

Цък на линка.



Публикацията е редактирана (14-05-09 16:34)

Отговори на това съобщение
 Re: Какво е / как работи Live view-то
Автор: Стефан   
Дата:   14-05-09 15:18

Чакайте малко, всички истински фотоапарати са със затвор, нищо че при компактните апарати тои е обикновено е централен и едва едва се чува цъкането (ако не е е вкл. някой мощен огледално-рефлексен звуков ефект [smile] ). Така че и при ЛВ-то си трябва да се затвори , да се изчисти матрицата и пак да се отвори, дори и да е по-бавно с перде, отколкото с централен затвор...[smilie8] Поне така би трябвало да бъде.
А т.нар. електронен затвор е само при телефоните и може би при някои баш сапунерки (такива дето наистина им подхожда името сапунерка, за разлика от фриволния начин по който се употребява тук). Също така има го и като спомагателен при скорости от порядъка на 1/2000, ако механичния затвор на апарата поддържа до към 1/1250 [smilie8]


Отговори на това съобщение
 Re: Какво е / как работи Live view-то
Автор: ivodam   
Дата:   14-05-09 15:19

Стефан: E, това обяснява нещата, тенкс!

Отговори на това съобщение
 Re: Какво е / как работи Live view-то
Автор: stanislavkos   
Дата:   14-05-09 21:57

Много прецизен ръчен фокус.

Отговори на това съобщение
 Re: Какво е / как работи Live view-то
Автор: MarinY   
Дата:   14-05-09 23:40

Всички говорят за по-прецизния фокус, но явно аз съм сбъркан, защото на лайфвю не мога да докарам "по нафокус" от това, дето апарата си е хванал. [smilie2] Можеш да смениш зоната, която да ти е на фокус, но това може да стане и с избора на фокусна точка от апарата.

Дълбочината, можеш да си я контролираш с едно натискане на друго копче, което ти затваря блендата.

Май, единственият плюс е намалената вибрация, но и това е толкова минимално, ако камерата е закрепена на хубав статив ... За този плюс по-добър ефект дава ползването на дистанционно, защото и на вдигнато огледало, като натиснеш спусъка, дългият обектив пак вибрира. Т.е губиш "плюса" на лайфвюто.

Отговори на това съобщение
 Re: Какво е / как работи Live view-то
Автор: vgramatikov   
Дата:   14-05-09 23:48

Чуват се много неща :)
Нищо че огледалото е вдигнато.
Според мен затвора се затваря ,след коеот пак се отваря и затваря, и пак се отваря понеже си в лайв вю.Съответно блендички тва онова [smilie24]
Как ще стане иначе според вас [smilie18] [smilie18]

Отговори на това съобщение
 Re: Какво е / как работи Live view-то
Автор: ivodam   
Дата:   15-05-09 00:16

MarinY: Дистанционното си е задължително, не го споменах, защото мисля, че се разбира от самосебе си. Иначе не знам защо не получаваш добри резултати относно фокусирането. С какъв апарат си всъщност?

Отговори на това съобщение
 Re: Какво е / как работи Live view-то
Автор: MarinY   
Дата:   15-05-09 00:29

Получавам си прекрасни резултати.
Просто, пробвам с лайфвюто и те не стават по-добри.
Ред. - както казах по-горе, не стават "по нафокус" от това дето апарата е направил.

Апарата е Д300 и обективите са си прилични [smilie3]

П.П.П. Да допълня и с един въпрос. За да се фокусира хубаво в лайфвю, картинката се увеличава на максимум. Да ама, всяко пипане на ринга за фокусиране така разклаща образа, че иди търси къде е истината.

По всяка вероятност имам грешна техника на ползване.



Публикацията е редактирана (15-05-09 00:38)

Отговори на това съобщение
 Re: Какво е / как работи Live view-то
Автор: batzeto   
Дата:   15-05-09 05:52

да ме извиняват можещите и знаещите, сигурен съм, че в мен е причината, но в лайфвю снимам в 0.5% от случаите, точно когато нямам друг избор да си навра окото във визьора или просто няма място за главата ми зад фотоапарата.
Не стига, че огледалцето върши двойна работа, ами и не всички опции са достъпни в този режим.
Аааа забравих нека да кажем,че използвам апарата в ЛВ в 1% от случаите, когато дабовим моментите на снимки направени от мои приятели на ауто и които все ме питат къде да гледат и защо не ми работи дисплея :)



Публикацията е редактирана (15-05-09 05:54)

Отговори на това съобщение
 Re: Какво е / как работи Live view-то
Автор: HSGeorgiev   
Дата:   15-05-09 07:51

batzeto написа:

> да ме извиняват можещите и знаещите, сигурен съм, че в мен е
> причината, но в лайфвю снимам в 0.5% от случаите, точно когато
> нямам друг избор да си навра окото във визьора или просто няма
> място за главата ми зад фотоапарата.

Е, ами то според мен Live view е наистина точно за тези случаи [smilie24] [smile]

Отговори на това съобщение
 Re: Какво е / как работи Live view-то
Автор: 3df   
Дата:   15-05-09 07:53

Автор: leo34
Дата: 14-05-09 11:05

.....Някой може ли да ми каже какво е Live view и как работи? Гледах и в google, но не ми стана много ясно, какви са предимствата му?....


Live view с думи прости на въпроса ти:

При апаратите със сменяеми обективи ДСЛР, когато решиш да снимаш можеш да гледаш само през малкия визьор. Там образа идва така да се каже чисто механично. Светлоната се отразява от едно огледало между обектива и матрицата разположено на 45 градуса. От там минава през една призма и от там във визьора. Чрез други системки във малкия визьор се проектират и други данни - скорост бленда и тн.
Въпреки, че апарата има голям 2,5 инча исплей ТАМ ОБРАЗА НЕ МОЖЕ ДА СЕ ВИДИ ПРЕДИ ЗАСНЕМАНЕ НА СНИМКАТА-КАДЪРА. След направата на снимката вече може да се види на дисплея, но вече извадена от паметта.

Поради желание на клиентите да ползват долемия дисплей преди правене и по време на снимане е създадено Live view .(е,не само поради желание на клиентите)

В първия ми пост по на горе пуснах ревю на ОЛИМПУС Е330, който притежава Live view .
От картинката много ясно и разбираемо е видно, как работи тази система.
Образа се отразява от система от огледала и можеш да видиш всичко през визьора.
Но има и един ССД сензор (нещо като матричка, камера) който приема изображението и го прехвърля върху дисплея.
Товва става преди да направиш снимката и по време на снимане. Разбира се ако функцията е включена.
Live view ти позволява доста неща. Гледаш кадрирана снимка, на голям екран. Ако дисплея може да се върти има и други предимства и тн.
Общо взето това е отговора на въпросът ти.



Публикацията е редактирана (15-05-09 08:09)

Отговори на това съобщение
 Re: Какво е / как работи Live view-то
Автор: leo34   
Дата:   15-05-09 08:57

Благодаря на всички, стана ми ясно долу-горе какво е. Е, като си купя и едно 40д до месец може би тогава ще го видя и на практика какво всъщност върши.

Отговори на това съобщение
 първа  назад  1  2     всички  напред  последна

За да пишете мнения трябва да влезете с потребителското си име.
Влезте от тук »