Рекламирайте тук Затвори
Реклама в секции форуми и базар

Под формата на платени обяви можете да рекламирате ваши продукти, услуги или други комерсиални дейности. Обявата може да бъде публикувана избирателно във форум по ваше желание или във всички форуми на сайта.

За стандартната ценова листа и условия изпратете
запитване до webmaster@photo-forum.net.
Платени обяви
        
 Теми - forum: Фотография
 първа  назад  1     всички  напред  последна
 Ревю на Canon EF-M 11-22 IS STM
Автор: realnoncho   
Дата:   23-03-14 01:06

След малко ползване и тестване успях да събера нещата в малко ревю на Canon EF-M 11-22 IS STM:
http://www.nonchoiliev.com/blog/1099

Коментари за подобрения са добре дошли [beer]

Отговори на това съобщение
 Re: Ревю на Canon EF-M 11-22 IS STM
Автор: Pavlov   
Дата:   23-03-14 07:39

Полезно, и добре написано [smilie24] .
Може би, малко повече примери щяха да са добре дошли [smile] .

ПП.. Любопитно щеше да е сравнение с прекия конкурент - Tokina 11-16/2.8.



Публикацията е редактирана (23-03-14 08:44)

Отговори на това съобщение
 Re: Ревю на Canon EF-M 11-22 IS STM
Автор: realnoncho   
Дата:   23-03-14 09:38

Иска ми се като давам примери да са от различни реални ситуации, за да се видят повече неща. А и в случая нямаше много видима разлика между различните дължини и бленди и затова се съсредоточих върху широкото, вместо да напускам кадри на 11,12,14,17,22мм и всички бленди :)

За Токината - малко хора като цяло имат широки обективи и аз не познавам някой, който я има. Бих го тествал и срещу него ако някой има, въпреки че на 2.8 по цялата дължина вече отива в друг клас [beer]

Отговори на това съобщение
 Re: Ревю на Canon EF-M 11-22 IS STM
Автор: slavoart   
Дата:   23-03-14 09:57

Поздравления за положения труд[smilie24] Полезно ревю [beer]

Отговори на това съобщение
 Re: Ревю на Canon EF-M 11-22 IS STM
Автор: simbon4o   
Дата:   23-03-14 10:02

Мда добро тестче!
Липсва ми по-подробно мъчение срещу слънцето да се видят флеъри(ако прави) понеже това е за мен най-важното в един такъв широк обектив.

Отговори на това съобщение
 Re: Ревю на Canon EF-M 11-22 IS STM
Автор: realnoncho   
Дата:   23-03-14 10:20

simbon4o,

Не съм включил повече, защото от 2-3 снимки със слънце резултатите бяха подобни - това лилаво е най-големия флеър на отворена бленда на широкото. На дългия край и то липсва.

Сега излязох на терасата и снимах няколко снимки срещу слънцето, слънце в средата и края на кадъра - резултата беше същия, имаше още 2-3 малки точки по диагонал от слънцето, но нищо неприятно. Това, че челната леща не е много сферична явно помага, виждал съм кадри от Токина 11-16 с доста неприятни флеъри при попадане на светлина отстрани.

Отговори на това съобщение
 Re: Ревю на Canon EF-M 11-22 IS STM
Автор: aldygreen   
Дата:   23-03-14 12:27

Един умник беше казал, че трицифрените канони за нищо не стават.
Да, ама Canon EOS M не е трицифрен!

Вижте ревюто на realnoncho [smilie24]

Ето и едно сравнение на Canon EF-M 11-22mm f/4-5.6 IS STM с Canon EF-S 10-22mm f/3.5-4.5 USM и Tokina AT-X 11-16 PRO DX Canon от DXO

Сравнение на трите обектива

(Понякога се налага повторно зареждане)



Публикацията е редактирана (24-03-14 15:07)

Отговори на това съобщение
 Re: Ревю на Canon EF-M 11-22 IS STM
Автор: rx   
Дата:   23-03-14 12:58

Хаха този сайт(dxo) става все по-абсурден с всяко ""ревю"" в него [smilie18] И като си представя, че половината хора тук вярват на такива глупости безусловно, без дори да са помирисвали 3-те обектива [smilie8]

Отговори на това съобщение
 Re: Ревю на Canon EF-M 11-22 IS STM
Автор: realnoncho   
Дата:   23-03-14 13:00

И аз не вярвам на DXO, особено за обективи. Директното сравнение си е друга бира [beer]

Отговори на това съобщение
 Re: Ревю на Canon EF-M 11-22 IS STM
Автор: aldygreen   
Дата:   23-03-14 13:17

rx написа:

> Хаха този сайт(dxo) става все
> по-абсурден с всяко ""ревю"" в него
> [smilie18] И като си представя, че
> половината хора тук вярват на
> такива глупости безусловно, без
> дори да са помирисвали 3-те
> обектива [smilie8]

rx отново обра точките. Значи ти първо "помирисваш" обективите (още по-хитро е да ги купуваш) и след това разглеждаш разните ревюта? И не е ли достатъчно да си направил сравнения с други няколко обектива, за да можеш да прецениш валидността на различните тестове?
Моите впечатления са, че в общи линии тестовете, както на DXO, dpreview, slrgear, така и realnoncho, вярно показват качествата на обективите, съобразно приложените методики. Но не може да се генерализират резултатите, защото и при най-добрите обективи има известни разлики от бройка до бройка.
В slrgear например, показват култовия Canon EF 70-200mm f/4L USM с доста голяма асиметрия в рязкостта на картинката на 200mm дори до F/8, което реално рядко се среща, поне по отзиви на очевидци.



Публикацията е редактирана (23-03-14 13:43)

Отговори на това съобщение
 Re: Ревю на Canon EF-M 11-22 IS STM
Автор: realnoncho   
Дата:   23-03-14 14:03

Разправиите за сайтове за тестове не в тази тема. Предупредени сте [thankyou]

Отговори на това съобщение
 Re: Ревю на Canon EF-M 11-22 IS STM
Автор: axlastro   
Дата:   23-03-14 14:04

https://photo-forum.net/forum/read.php?f=1&i=1608619&t=1608619

Тук съм пуснал срещу слънцето. Справя се съвсем прилично.

Много е добър за снимане на любителско видео.

Отговори на това съобщение
 Re: Ревю на Canon EF-M 11-22 IS STM
Автор: io_bs   
Дата:   23-03-14 14:35

Добре се представя обективчето наистина, хубаво ревю [shtrak]
Между другото не мога да се съглася, че Токина 11-16мм е пряк конкурент на този обектив, всъщност изобщо за кроп матрици той няма аналог.

Отговори на това съобщение
 Re: Ревю на Canon EF-M 11-22 IS STM
Автор: rx   
Дата:   24-03-14 01:41

aldygreen знаеш ли каква е разликата между мен, DxO и вярващите му коне с капаци като тебе? Че зад стола, на който седя са наредени в раничката и двата - токината и канона. И да - единствената по-голяма малоумщина от този сайт(DxO) са хората, които му се връзват, че и даже го обсъждат по форуми като неприкосновена аксиома. И не - "Best at f=10mm & f/3.5" това не е вярно за канона, защото е най-остър на 14мм на ф/5.6 - лично отмерено, и в хармония с всички налични ревюта в нета. В този си "режим" е по-остра от токината при кое да е фокусно разстояние/апертура. А ти си гледай DxO-то, моето момче... [smilie8]

Колкото до М-ката, представя се прекрасно - точно като големия си събрат. Ревюто ми хареса много - включени са всички важни кропове, за да се види реално какво е положението :)



Публикацията е редактирана (24-03-14 01:44)

Отговори на това съобщение
 Re: Ревю на Canon EF-M 11-22 IS STM
Автор: realnoncho   
Дата:   24-03-14 01:49

За 11-16 - както казах също смятам, че е малко по-различен тип обектив. Но тест би бил интересен [smilie25]


След като предупредих по-нагоре, rx се включи само за да продължи спора, за което е блокиран. Ако някой друг продължи ще го последва същото.

При липса на модератори така ще се случва почистването на моите теми като не разбирате от дума.

Отговори на това съобщение
 Re: Ревю на Canon EF-M 11-22 IS STM
Автор: Duffer   
Дата:   24-03-14 07:21

Респект към колегата realnoncho за ревюто. И все пак както вече стана дума в предишен разговор с него, длъжен съм да се намеся в защита на Sigma 10-20 :) Извинявам се предварително на всички засегнати собственици на WA Токини, както и на тествания Канон, но определено смятам, че Sigma бройката която колегата е използвал за сравнение просто не показва най-доброто на което е способно въпросното стъкло.

Друг е въпроса, че Sigma 10-20 е проектиран с идея да се използва с DSLR камери знам ли може би просто не се разбира с безогледалния М байонет.



Публикацията е редактирана (24-03-14 07:22)

Отговори на това съобщение
 Re: Ревю на Canon EF-M 11-22 IS STM
Автор: Pavlov   
Дата:   24-03-14 07:45

Sigma 10-20/4-5.6 е проектиран да покрива APS-C матрица, разположена на определено разстояние от байонета. Така че, ако за теста е ползвана с точния преходник на EOS M, не би трябвало да има разлика в представянето.
Имал съм такъв обектив, само че на никонски байонет, и беше избирана бройка. Действително, мисля, че се представяше малко по-добре. Но пак в краищата и ъглите имаше известно омекване, и ми се струва, че 11-22STM е по-добре. Ако трябва, мога да покажа примери.

И мисля, че трябва да се коригирам, донякъде. io_bs е прав, че новото обективче няма аналог сред другите за класически DSLR. Особено като цена [smile] . Като числови характеристики може би е най-близък до Canon EF-S 10-22/3.5-4.5 USM. Но като картинка - мисля, че е насочен да конкурира точно Tokina 11-16/2.8. Двата обектива почват от 11 мм, частта над 17-18 мм не е важна, тя се покрива от китовия. Предимството в скорост, което на единия го дава светлосилата, другия го печели от стабилизацията.
На мен лично много ми хареса идеята за едно такова малко обективче, с малко телце, за туристически цели [smile] . Още повече, че и в момента EOS M е на много хубава цена. Спокойно мога да се отърва от единия DSLR.

ПП. realnoncho, ако се видим някъде, имаш от мен Tokina 11-16 за тест [beer]



Публикацията е редактирана (24-03-14 07:47)

Отговори на това съобщение
 Re: Ревю на Canon EF-M 11-22 IS STM
Автор: realnoncho   
Дата:   24-03-14 10:42

Duffer,
Заради варианта сигмата да е лоша бройка не направих цялото ревю базирано на сравнение с нея [beer]

Pavlov,
Това винаги е добра идея - няколко тестови снимки дават повече яснота от много чесане на езиците [smilie25]

Отговори на това съобщение
 Re: Ревю на Canon EF-M 11-22 IS STM
Автор: Nedelcho1   
Дата:   24-03-14 10:51

Малко се изхвърляте при сравненията с Tokina 11-16. Не, че е лош обектива, ама не е върха на сладоледа. Тествал съм 2-3 бройки и почти всички трябваше да се затварят на поне f/11 за да се оправят ъглите, а за бленда 2.8 въобще да не говорим. Реално аз ако си взема такъв обектив, бих искал да го ползвам за нощни снимки с млечния път, където тази бленда би била от полза. При положение, че там звездите по края на кадъра стават на мекици (може би заради крива фокусна равнина, от която ъглите реално не са на фокус, когато центъра е), ами не мерси. Предпочитам канонския.

Отговори на това съобщение
 Re: Ревю на Canon EF-M 11-22 IS STM
Автор: io_bs   
Дата:   24-03-14 13:10

На много места токината я дават като най-острия обектив за кроп формат. Тука изрових една снимка на f/2.8, ъглите не са толкова зле, колкото ги описваш [smilie3]
http://www.flickr.com/photos/39439040@N04/7733813112
А на 5,6 са си доста респектиращи ъглите:
http://www.flickr.com/photos/22841923@N02/3770405144

Отговори на това съобщение
 Re: Ревю на Canon EF-M 11-22 IS STM
Автор: rimohit   
Дата:   24-03-14 13:14

Похвално за тру да да споделиш[beer]

Отговори на това съобщение
 Re: Ревю на Canon EF-M 11-22 IS STM
Автор: aldygreen   
Дата:   24-03-14 15:05

realnoncho написа:

> И аз не вярвам на DXO, особено за
> обективи. Директното сравнение си
> е друга бира [beer]

Не мога да се сдържа да не те попитам - какво не ти харесва в резултатите на DXO, след като те напълно потвърждават това, което показваш в твоя тест? Когато отидеш на Measurements и Field map на Sharpness, Distortion и Chromatic aberration, ясно се виждат добрите страни на това малко и ценово достъпно обективче, особено в сравнението на трите. Вярно е, че в твоето ревю директно се сравняват картинки, докато DXO дава количествени измервания на параметрите. Едното допълва другото.
[beer]


Отговори на това съобщение
 Re: Ревю на Canon EF-M 11-22 IS STM
Автор: realnoncho   
Дата:   24-03-14 16:28

На мен лично DXO ми е прекалено суха статистика, която не е добър ориентир за обективи.

Стига за това, тук говорим за моето реално ревю и впечатления, евентуално възможности за подобрение или както се оказа възможности за тестове срещу други обективи [smilie24]

Отговори на това съобщение
 Re: Ревю на Canon EF-M 11-22 IS STM
Автор: Pavlov   
Дата:   24-03-14 22:12

Ето няколко примера от моята Sigma:

Пример1

Пример2

Пример3

Пример4

Пример5

Пример6

Пример7

Пример8

Снимките са в пълен размер (16MP), затова ги слагам като линкове, иначе темата няма отваряне [smilie18] . Нямат претенции за художествена стойност.

Отговори на това съобщение
 Re: Ревю на Canon EF-M 11-22 IS STM
Автор: realnoncho   
Дата:   24-03-14 22:20

Тези снимки са много по-добре от това, което тествах [smilie3]

Отговори на това съобщение
 първа  назад  1     всички  напред  последна

За да пишете мнения трябва да влезете с потребителското си име.
Влезте от тук »