Рекламирайте тук Затвори
Реклама в секции форуми и базар

Под формата на платени обяви можете да рекламирате ваши продукти, услуги или други комерсиални дейности. Обявата може да бъде публикувана избирателно във форум по ваше желание или във всички форуми на сайта.

За стандартната ценова листа и условия изпратете
запитване до webmaster@photo-forum.net.
Платени обяви
        
 Теми - forum: Фотография
 първа  назад  1  2     всички  напред  последна
 За настройките шарп, контраст, сатурация в DSLR-то
Автор: 1swamp2frogs   
Дата:   05-07-13 10:46

Здравейте! Много ме мъчи един въпрос.

Настройките в апарата как точно работят? Това са моите настройки, с цел пресъздаване на по-мека картина за видеото и със занижена сатурация. Обаче фотографиите ми изглеждат твърде меки.

http://prikachi.com/images/180/6296180w.jpg



Как трябва да са настроени? Искам картината да е възможно най-неповлияна софтуерно от софтуера на апарата? А това изобщо хубаво ли е? Вие използвате ли тези настройки? Шарпенинга например, ако е на нула значи ли, че е най-неповлияна картината? Не развалят ли качеството на изображението? [smilie11] [smilie11]

Отговори на това съобщение
 Re: За настройките шарп, контраст, сатурация в DSLR-то
Автор: qpalzm   
Дата:   05-07-13 10:49

качеството не са разваля.От там може да си нагласяш параметрите според предпочитанието само в JPEG.Например някой обектив ти се струва мек-увеличаваш шарп с +1 или +2

Отговори на това съобщение
 Re: За настройките шарп, контраст, сатурация в DSLR-то
Автор: iasen2   
Дата:   05-07-13 10:52

Бога на фотографията повелява - "Не снимайте в JPG" !!!!

Отговори на това съобщение
 Re: За настройките шарп, контраст, сатурация в DSLR-то
Автор: vga   
Дата:   05-07-13 10:54

Според мен това са общо взето лични предпочитания. Затова апарата ти дава възможност да запаметиш различни комбинации от настройки, в зависимост от ситуацията, която ще снимаш. Тези настройки, обаче, влияят само на jpeg-a от апарата, и на визуализацията на дисплея, но не и на raw файла.

Различните апарати интерпретират тези настройки по зададен им алгоритъм и затова е трудно да се даде някакъв универсален отговор. Опитай различни комбинации и ще нацелиш тези, за вкуса ти. Аз лично харесвам картинката ми да е остра и с малко повече контраст, но това го правя в конвертора, защото снимам в raw. Jpeg качество е особен термин, за едни качествено е да искри от острота, за други да е меко изображението...

Съветвам те да не разчиташ много на тези настройки и интерпретацията им от апарата ти, ако искаш максимални резултати.

Отговори на това съобщение
 Re: За настройките шарп, контраст, сатурация в DSLR-то
Автор: 1swamp2frogs   
Дата:   05-07-13 11:10

Ясно, благодаря! Аз си снимам и в РОУ и след това мажа нещо в Гимп/Шопа [smilie5] Но пък при видеото няма роу и там трябва да се спазват [beer]


Отговори на това съобщение
 Re: За настройките шарп, контраст, сатурация в DSLR-то
Автор: pefoto01   
Дата:   05-07-13 15:07

Този потребител е деактивиран. Всички негови текстове са изтрити от администратора.

Отговори на това съобщение
 Re: За настройките шарп, контраст, сатурация в DSLR-то
Автор: Божидар58   
Дата:   05-07-13 16:04

Аз снимам с никон д 200. Настроил съм всичко на MAX. Снимам предимно на JPEG. Имам няколко обектива 35/1.8, 50/1.4, 70-300VR. Снимките са прекрасни и почти не се нуждаят от обрабатка. Използвам последната версия на фотошоп. Тези приказки, че трябвало да се снима на RAW са пълни глупости. Може би затова сайтовете са пълни със снимки с нереални цветове и някакви неудачни намеси в картинките. Не мислете, че можете да постигнете по добър резултат от специалистите,които са поставили софтуера в апарата. Значи снимал съм в режим RAW и след дълги обработки постигам същия резултат както готовата снимка в JPEG. Моят съвет е снимайте в JPEG на FINE и си свиркайте. Оставете RAW на истинските професионалисти. В този сайт като гледам те не са много.

Отговори на това съобщение
 Re: За настройките шарп, контраст, сатурация в DSLR-то
Автор: iasen2   
Дата:   05-07-13 16:15

Божидар58 , до много добър извод си стигнал - оставяй нещата на професионалистите [smilie24] Те от един RAW файл могат да изкарат много повече от теб .

Отговори на това съобщение
 Re: За настройките шарп, контраст, сатурация в DSLR-то
Автор: M_D   
Дата:   05-07-13 16:16

Настроил съм всичко на MAX. Снимам предимно на JPEG.

Върни всичко на дефолтни настройки, че да няма такива ужасии:
https://photo-forum.net/i/1739412

Отговори на това съобщение
 Re: За настройките шарп, контраст, сатурация в DSLR-то
Автор: pefoto01   
Дата:   05-07-13 16:18

Този потребител е деактивиран. Всички негови текстове са изтрити от администратора.

Отговори на това съобщение
 Re: За настройките шарп, контраст, сатурация в DSLR-то
Автор: vga   
Дата:   05-07-13 16:25

Божидар е прав дотолкова доколкото jpeg е достатъчен за голямата част от любителите! Затова и мнението на pefoto1 е съвсем точно -

"Правиш си една настройка по твой табиет за видеото - по-мека но не на 0,и модифицираш СТАНДАРТ с по-голяма острота и контраст.

Като снимаш видео ще си нагласяш предварително на късюмизираната ти настройка VIDEO-1,а като снимаш фото слагаш на STANDART."

Отговори на това съобщение
 Re: За настройките шарп, контраст, сатурация в DSLR-то
Автор: mcnicko   
Дата:   05-07-13 17:40

Отказа от снимане в RAW обикновено е от хора, които нямат понятие как се борави с фотообработваща програма и които нямат желание да се развиват във фотографска насока. Такъв тип хора също обичат да изказвания от рода на "снимката не е такава каквато я виждаш след обработката", което само по себе си е смешно. Още след натискането на копчето вече снимката не е това, което виждаш по ред причини и всеки средно-интелигентен може да го разбере.

Има изключения разбира се, има доказани професионалисти(а и не само), които снимат в JPEG, но това при тях е от други съображения, като основното е че знаят какво правят и са на ясно, че JPEG-a за тях е достатъчен(пример за това е фотографа на Ринго Стар - Роб Шанан). Като цяло хората, които могат да дадат смислен отговор на това защо снимат в JPEG, когато имат възможност да го правят в RAW са много малко.

Божидар58, щом си харесваш снимките - няма лошо. Според мен - нулирай настройките и не казвай повече никога, че снимките са прекрасни. Цветовете и контраста в твоите снимки е много по-нереален от 90% от тонираните до неузнаваемост снимки, които се показват напоследък във форума. Това е без лоши чувства, просто съвет.

Достатъчно лирически отклонения, pefoto1 е дал добър съвет, послушай го и си направи 2 профила в камерата. Даже и един да си направиш, при положение че снимаш в raw, проблем няма. Ако снимките изглеждат прекалено меки И след остренето в raw-конвертoра има два варианта:
1. Обектива е прекалено мек за твоя вкус(понеже мекотата на изображението е индивидуално предпочитание).
2. Конвертора ти има смотан алгоритъм за острене.

Отговори на това съобщение
 Re: За настройките шарп, контраст, сатурация в DSLR-то
Автор: Mondragon   
Дата:   05-07-13 17:42

Ха ха, точно така, сложи шарпена на 0, а после пусни тема, "Защо нямам фокус...". Ако обработваш снимките от РОУ,джипегът ти е само за превю (поне аз така го ползвам). Настройките на апарата е хубаво да се пипат в 2 случая:
1.Ако си фоторепортер и снимките трябва да бъдат качени почти веднага, след снимането и без време за обработка
2.Ако точиш картата директно във фейса (или друго място) без дори брака да махнеш [smilie8]
Като цяло настройките в апарата е хубаво да са балансирани, освен ако много не си поиграеш и да си направиш отделни профили за различни типове снимания. Дори и тогава обаче ако направиш профил "Портрет" той не може да обхване: портрет в студио, портрет на слънце, портрет на сянка, портрет вечер и т.н. За всяко ти трябва отделен профил и нещата стават олеле.
Най-добре е стандартни настройки, с усилен шарпен (моят е на 7 от 9 възможни, а заводски идва на 5). Така имаш балансиран файл, който ти дава възможност ако не си омазал генерално нещата при снимането, да "подсилиш" или "компенсираш" някои дреболии. За видео да кажат, снимащите видео, аз нямам интерес в тази област. [beer]

Отговори на това съобщение
 Re: За настройките шарп, контраст, сатурация в DSLR-то
Автор: pefoto01   
Дата:   05-07-13 17:49

Този потребител е деактивиран. Всички негови текстове са изтрити от администратора.

Отговори на това съобщение
 Re: За настройките шарп, контраст, сатурация в DSLR-то
Автор: pefoto01   
Дата:   05-07-13 17:52

Този потребител е деактивиран. Всички негови текстове са изтрити от администратора.

Отговори на това съобщение
 Re: За настройките шарп, контраст, сатурация в DSLR-то
Автор: 1swamp2frogs   
Дата:   05-07-13 17:55

[smilie24] Благодарско за съветите!
За видеото видях от този доста добър туториал http://www.youtube.com/watch?v=pf_3gX_Z6Lo
именно тези настройки, които съм показал. После нещата ги "оправям" [smilie5] в Lightworks/Vegas, ама има още гигабайти видео да изям докато станат както трябва.

За фотото ще пробвам стандарните (5, 0, 0, 0), а после ще експериментирам и с повечко шарп, сатурациите няма да ги барам.
Обектива е Тамрон 18-270 пзд, на широкото си е остър, но на дългото вече е мекушав малко (суперзуум форева [smilie25] )


Отговори на това съобщение
 Re: За настройките шарп, контраст, сатурация в DSLR-то
Автор: Mondragon   
Дата:   05-07-13 17:57

За тези, които ще скочат срещу шарпена опитайте това:
Направете няколко кадъра на 2,8 или по-малка бленда и само променяйте настройката на шарпена. Ще се учудите колко фрапираща е разликата. А след това добавете мислено (а и на практика със затваряне на блендата) и дълбочината на рязкост (ДОФ) и ще видите, че нещата са лееееко по-различни.
[beer]

Отговори на това съобщение
 Re: За настройките шарп, контраст, сатурация в DSLR-то
Автор: pefoto01   
Дата:   05-07-13 18:00

Този потребител е деактивиран. Всички негови текстове са изтрити от администратора.

Отговори на това съобщение
 Re: За настройките шарп, контраст, сатурация в DSLR-то
Автор: mcnicko   
Дата:   05-07-13 18:02

pefoto1 Точно това имах предвид. Когато човек знаеш защо снима в JPEG и знае, че резултата ще е задоволителен за неговите нужди няма проблем. Ако смята, че JPEG дава задоволителен резултат и реализира идеите му и има сериозно обяснение, защо не?

200 кадъра от мероприятие далеч не отнемат толкова дълго обаче за обработване, всичко зависи от това колко време може да посвети човек

Имам обаче 2 въпроса свързани с поста ти:

1. За къде ти трябват 200 кадъра от протестите, от един ден от едно отразяване? (това е сериозно питане, наистина ми е интересно и НЕ СЕ заяждам, че напоследък все ме разбират погрешно)

2. Ако можеш да направиш 200 кадъра читави в JPEG, то би трябвало да можеш да направиш 200 кадъра в RAW, да им пуснеш основни корекции на куп, докато си гледаш новините вечерта, след това да минеш за минутка-две през всеки кадър и да коригираш само леко нещата, които не ти харесват и после пак да им пуснеш един групов експорт. Смяташ ли, че това време е пропиляно, при положение че корекциите които нанася камерата са далеч като качество от тези, които нанасяш ти след това в raw-конвертора?

П.С. Фактора мързел е силно нещо, смятам че ако точно мързела пречи на човек да си обработва снимките, то фотографията не е неговото хоби/бизнес/занаят/занимание.

П.С.2. Наистина познавам доста хора, които нямат желанието да научат какво правят плъзгачите в конвертора и след една бърза проба и омазването на една снимка се решава - "като обработвам е неестествено и нереално, натуралното от апарата няма кво да го замени"...



Публикацията е редактирана (05-07-13 18:12)

Отговори на това съобщение
 Re: За настройките шарп, контраст, сатурация в DSLR-то
Автор: pefoto01   
Дата:   05-07-13 18:18

Този потребител е деактивиран. Всички негови текстове са изтрити от администратора.

Отговори на това съобщение
 Re: За настройките шарп, контраст, сатурация в DSLR-то
Автор: mcnicko   
Дата:   05-07-13 18:27

Имаш известно право за различните светлинни условия, което не значи че не може да се направи обработване на малки групи с подобни кадри.

Замисли се за друго обаче! Апарата ти внася по подразбиране едни и същи корекции на всички кадри, когато снимаш в jpeg. Т.е. точно тези корекции винаги можеш да ги зададеш и после и светлинните условия изобщо няма да ти пречат. Или мислиш, че ако е контражурно снимането апарата се сеща и вместо да прави зададеното в менюто контраст +2, то ще направи +1?

То в интерес на истината за тая работа има raw+jpeg в апаратите. Хем си правиш многото кадри и си вадиш, които ти харесат в jpeg, хем можеш да си дообработиш нещо ако решиш повече. И май това е доста добро решение на проблема.

Наистина е до стил и навик и възможност за снимане и обработване и пак ще повторя:

Когато човек може да обясни това, което прави по разумен начин без използването на клиширани и фрази аз проблем не виждам [beer]

Отговори на това съобщение
 Re: За настройките шарп, контраст, сатурация в DSLR-то
Автор: Божидар58   
Дата:   05-07-13 20:47

Точно това имах предвид и аз, а някои явно са го взели насериозно та чак са ми заничали снимките. Мисълта ми беше, че човек който снима любителски не е нужно да задълбава толкова дълбоко. Аз снимам за собствено удоволствие. Започнах късно да се занимавам с това, едва преди 2 години а вече съм на 55г. И за сведение мога да работя с фотошоп CS6. Синът ми е компютърен специалист в САЩ и ме научи на всичко. Но лично аз не смятам за нужно да обработвам всяка снимка. А някой хора тук палят от четвърт. Не е нужно. Отскоро съм в този сайт и като гледам някои коментари настръхвам. Преди няколко дни прочетох, че един дългогодишен член на форума е изтрил всичките си снимки и е избягал оттук. Може би трябва да се замислим върху това, а не с рогите напред. Извинявам се ако съм засегнал някои, които се смятат за професионалисти в тази област.

Отговори на това съобщение
 Re: За настройките шарп, контраст, сатурация в DSLR-то
Автор: serjy   
Дата:   05-07-13 23:15

преди снимах на лента, след това в рав, а сега в джипег. въобще, новите фотоапарати са оборудвани с такъв хардуер, с такива процесори, че при правилна настройка единствената полза от рав е възможността за по-прецизно изостряне на изображението, което пък е абсолютно безсмислено с оглед на многото пиксели с които разполагат съвременните фотоапарати.

Отговори на това съобщение
 Re: За настройките шарп, контраст, сатурация в DSLR-то
Автор: iasen2   
Дата:   06-07-13 08:17

serjy ,вчера една девойка снима в студиото , белия баланс и го сложихме на ауто . сивата карта и показа 120,120,130 . Е кажи ми как ще оправиш белия баланс ако не си снимал в RAW. Просто някой път ме учудвате много ........ Темата не е за това , но като се създават вредни навици още в самото снимане , после за задават такива въпроси като колко да бутам шарпа .

Отговори на това съобщение
 Re: За настройките шарп, контраст, сатурация в DSLR-то
Автор: asahi   
Дата:   06-07-13 14:05

Белият баланс не се оправя. Прави се цветокорекция и тя е рутинна операция - всеки трябва да може да я прави.

Отговори на това съобщение
 първа  назад  1  2     всички  напред  последна

За да пишете мнения трябва да влезете с потребителското си име.
Влезте от тук »