Рекламирайте тук Затвори
Реклама в секции форуми и базар

Под формата на платени обяви можете да рекламирате ваши продукти, услуги или други комерсиални дейности. Обявата може да бъде публикувана избирателно във форум по ваше желание или във всички форуми на сайта.

За стандартната ценова листа и условия изпратете
запитване до webmaster@photo-forum.net.
Платени обяви
        
 Теми - forum: Фотография
 първа  назад  1  2  3     всички  напред  последна
 Съвет - как да снимам червени неща?...
Автор: Pavlov   
Дата:   16-06-13 16:06

Здравейте, колеги,
Моля по-разбиращите от мен за съвет. Винаги, като снимам яркочервени обекти, прегарят. На слънце, в облачно време - няма значение.В момента обработвам към 250 снимки от фирмено мероприятие, на което всички са с червени фланелки, и е някакъв кошмар ...
Какво да променя - настройки, профили, обработка? Снимам в RAW, Auto WB, ръчно ISO. Обработвам с Lightroom до TIFF, и накрая фина настройка с FastStone. Техниката ми я има в профила.
Благодаря предварително за всички полезни мнение. За тези, които вземат темата ми за петъчна - ами, have fun [smile] .

Отговори на това съобщение
 Re: Съвет - как да снимам червени неща?...
Автор: quazimodo   
Дата:   16-06-13 16:37

Ръчен бял баланс. Това с червеното май си е Никонски стереотип. Не се заяждам, просто скоро гледах снимките на познат, при когото имаше същото пресилване на червеното, но там бяха цветя а не фланелки. А и нещо по picture style - то да се промени евентуално.



Публикацията е редактирана (16-06-13 16:41)

Отговори на това съобщение
 Re: Съвет - как да снимам червени неща?...
Автор: Pavlov   
Дата:   16-06-13 16:49

Не е само при Nikon, имам и канонско тяло, и с него има същия проблем. А зависи и от обективите. Sigma-та и Tokina-та в профила ми определено имат по-червеникаво цветопредаване.
По Picture Style - какво да променя? А и има ли значение, след като снимам в RAW?

Отговори на това съобщение
 Re: Съвет - как да снимам червени неща?...
Автор: МаркоД   
Дата:   16-06-13 16:49

Ох и аз имам проблем при червено - (Гранд при) при колите, все ми избива на пурпурно. Проблем са и някой стопове. Снимам с Olympus Пен EPL5. Благодаря на Pavlov за темата [smilie24]

Отговори на това съобщение
 Re: Съвет - как да снимам червени неща?...
Автор: kvakioh   
Дата:   16-06-13 17:01

Преди седмица гледахме едни про-снимки за 500 евро, сватбена сесия. Още от първата снимка му казах на човека- платил си 500 евро на снимащ с Никон и си сложил червена вратовръзка- голяяяма грешка.
Тук малко е говорено, но аз си поддържам мнението за "трудното" червено на Никон и "сложното" зелено на Канон.
Така както съм коментирал наживо и пред екрана, с Никоните малко е по-трудно пост-обработката, при Каноните се пипат разни плъзгачи из Фотошопа и става за секунди със зелените обекти. Не ги разбирам много тия програми за обработка, най-вече е добре да се помисли за кадъра преди това, бял бяланс вече споменаха, келвини, повечко ръчни настройки и т.н.
В RAW наистина си е по-добре, защото после обработката е по-ясна. С Канон и Сигмите, има някои известни неточности, при мен по-широките Сигми идват по-мътни цветове. ЗА 1000/1100Д мога да кажа, че ще е по-трудно. За цветовите настройки, нагласете Picture Style- Faithful или някой от User def. си ги настройте и може да се подобри малко. Трудно ще е за 1100Д, мисля, че Magic Lantern имат версия и за този апарат, оттам вече може да се нагласят келвини и някои други подробности след инсталация от 10 мин.
ЗА Никоните, аз лично и не само лично- избягвайте яркочервените обекти. Маковете се снимат най, най-трудно.
Моля се да няма вмешателство от преболяли собственици на четирите букви...

Отговори на това съобщение
 Re: Съвет - как да снимам червени неща?...
Автор: quazimodo   
Дата:   16-06-13 17:05

В DPP на Канон се вижда ясно как с промяна на ПС се променя цветността на картинката и то точно при обработка на RAW файл. Нямате ли Никонски софтуер за обработка на NEF-овете?

Отговори на това съобщение
 Re: Съвет - как да снимам червени неща?...
Автор: kvakioh   
Дата:   16-06-13 17:10

Да, забравих да кажа, че Канон имат стандартен и доста опростен софтуер, при който някои дефекти и недостатъци на вече направения кадър доста успешно се "поправят" или поне поприкриват.
За Никон- повечето снимам в jpeg. Не знам как е там този Capture или както се казваше програмата, защото нямам достъп до нея.

Отговори на това съобщение
 Re: Съвет - как да снимам червени неща?...
Автор: stefancho   
Дата:   16-06-13 17:17

Вижте тук:

http://www.leongoodman.com/expose/chapt_8.html



Отговори на това съобщение
 Re: Съвет - как да снимам червени неща?...
Автор: Pavlov   
Дата:   16-06-13 17:36

@kvakioh: Съгласен съм, че е добре да се помисли за снимката, преди да натисна бутона. Но - какво точно? И 1100D, и D5100 имат настройки на белия баланс. Не в Келвини, но вършат работа. Проблемът е, че при правилни експозиция и бял баланс за цялата снимка, детайлите в червените области се губят. И обратно - ако червеното е добре, останалата част от снимката става студена, в синьо-зеленикаво. Не знам за начин за задаване на бял баланс само за определена област от кадъра...
Иначе за 1100D все още не съм намерил работещ Magic Lantern, чакам го с нетърпение.
Тоест, от мнението ти разбирам, че нещата са по метода на пробата и грешката. Просто трябва да уцеля настройките за всеки един случай. Е, това правя и в момента, но не съм доволен от резултатите. И отнема много труд и време.

@quazimodo - мога да си намеря и DPP, и CaptureNX. Работил съм и с трите програми, но с Lightroom-а постигам най-добри резултати. Затова се спрях на него. И между другото, в него има вградени профили за камерите, които отговарят на тези, които могат да се избират от менюто. Ако се снима в RAW, разбира се.

@stefancho - това е интересно, благодаря. Ще го опитам.

Отговори на това съобщение
 Re: Съвет - как да снимам червени неща?...
Автор: kvakioh   
Дата:   16-06-13 17:42

ЗА това са и Келвините, винаги ми помага това при снимки.
Да, проба и грешка, макар че понякога бързаме или обектите бързат. Може би се изказвам малко твърдо, защото повече снимам статични обекти.
Може да пробвате със Grey card aко намерите за Custom white balance, и тогава да стане. При сериозни опити се получава.
Поне при д3100 стана някога.

Отговори на това съобщение
 Re: Съвет - как да снимам червени неща?...
Автор: Pavlov   
Дата:   16-06-13 17:50

Ще повторя въпроса си - има ли значение каква настройка е зададена за бял баланс в апарата, ако снимам RAW? Защото си мисля, че няма.

Отговори на това съобщение
 Re: Съвет - как да снимам червени неща?...
Автор: bobonai   
Дата:   16-06-13 17:55

Теоретично погледнато, червеният цвят /вълна/ е с най-голяма дължина от видимият ни спектър. Тя се изкривява най-малко, същевременно така се държи и при дифузия, затова няма да забележите богатство от червени полутонове в облеклото, а светлината си остава коварно отразена. С наличната светлина се търси контрастен ракурс за кадър. Използването евентуално на светкавица или отраж. бленди става само за символично запълване на контраста.
Но аз съм сигурен, че вече с това "опарване" ще духаш кашата за в бъдеще [smilie24]

Отговори на това съобщение
 Re: Съвет - как да снимам червени неща?...
Автор: ilcoin   
Дата:   16-06-13 18:12

Обработвам с Lightroom до TIFF, и накрая фина настройка с FastStone.

Колкото през повече програми си прекараш файла, толкова са по-големи кашите. Казвам ти го от личен опит.

Принципно Адобе са една от най-сериозните (да не кажа най-сериозната) компания за обработка на цифрови изображения, така че те съветвам да си останеш само с техния конвертор и там да си правиш всичките корекции. Аз лично ползвам Кепчър1, свикнал съм й и успявам да постигна това, което искам. Лайтрум е достатъчно мощен софтуер, така че би трябвало да имаш желания резултат там.

Както се казва, бой с фотосопата по-главата докат се вразуми картинката. Друг начин няма [smilie5]

Нa последния ти въпрос - прав си, няма значение след като си снимал в RAW.



Публикацията е редактирана (16-06-13 18:14)

Отговори на това съобщение
 Re: Съвет - как да снимам червени неща?...
Автор: quazimodo   
Дата:   16-06-13 18:20

Колега, а пробвал ли си да недоекспонираш кадъра, когато има много червено в него? С 0.5~1.0? Щом при точна експозиция прегаря,пробвай и така. Заложи си нещо червено и експериментирай.

Отговори на това съобщение
 Re: Съвет - как да снимам червени неща?...
Автор: valen_tin   
Дата:   16-06-13 18:30

Pavlov написа:

> Не
> знам за начин за задаване на бял
> баланс само за определена област
> от кадъра...

ами лайтрума има такава възможност. Можеш да пипаш и по канали. Абе въобще разцъкай го повече този лайтрум [smilie3]

Отговори на това съобщение
 Re: Съвет - как да снимам червени неща?...
Автор: Pavlov   
Дата:   16-06-13 18:30

"Автор: ilcoin
Дата: 16-06-13 18:12
Колкото през повече програми си прекараш файла, толкова са по-големи кашите. Казвам ти го от личен опит.

Съгласен съм с теб.
Но е тъпо да си разглеждам вече готовите снимки с Lightroom-а [smile] . За това ползвам FastStone. А ако експортвам от LR директно в JPEG, после, като го отворя с FS, резултатът не е точно същия. И се налага да донастройвам по мой вкус. И си мисля, че е по-добре да го правя с некомпресирания TIFF, отколкото с JPEG.

@quazimodo - ще го пробвам това. Но си мисля, че после, при обработката, като вдигна обратно експонацията, за да стане "нормална" снимка, ефектът ще се неутрализира.

@valen_tin - познавам възможностите на Lightroom-а [smile] . Включително и това, че мога да ползвам четката за промяна на цветовата температура на определена област от снимката.
Точно така се мъча в момента. И горе-долу се получава, но отнема много време. Чудех се дали няма по-лесен и правилен начин, за който да не знам ...



Публикацията е редактирана (16-06-13 18:36)

Отговори на това съобщение
 Re: Съвет - как да снимам червени неща?...
Автор: ilcoin   
Дата:   16-06-13 18:39

По-лесния начин е да пробваш да промениш цвета на точно определена област от червения цвят. Един вид - да си избереш една част от спектъра и да я промениш. Би трябвало да я има тази опция. Разцъкай го, може би ще ти свърши работа.

Иначе, другото е това, което си започнал ти. Съчувствам ти искренно, ако трябва да го правиш на много места [smilie24]

Отговори на това съобщение
 Re: Съвет - как да снимам червени неща?...
Автор: simbon4o   
Дата:   16-06-13 18:43

Ако снимаш на роу белия баланс е губене на време :). За да не гори червеното недоекспонирай леко или ползвай някой от режимите за корекция на светлите области на камерата ADL/HC/...според марката и модела се казват по различен начин.
Горенето е естествено понеже червеното като цвят най-лесно гори. Матриците по природа са чувствителни повечко към инфрачервеното, което се коригира със филтъра пред матрицата, но и нормалното червено им идва тежко понякога особено при по-специфично осветяване. Примери бол, .. онези тъмно червени рози, ако се сещате по-едрите които са като кадифени никога не излизат на снимките както се виждат в действителност, маковете същата работа... Никон до голяма степен не прегаря подобни неща понеже мери светлината в трите канала за разлика от повечето останали марки, но винаги може да се обърка нещо...

Отговори на това съобщение
 Re: Съвет - как да снимам червени неща?...
Автор: Pavlov   
Дата:   16-06-13 19:03

Симо, режимите ми са включени - и на Канона, и на Никона. Освен това, D5100 има склонност леко да недоекспонира, ако меренето е на Auto. Проблемът е, че е вързано с фокусната точка, дори и когато снимам на Evaluative. И не може да му се има пълно доверие. Трябва или да го нагласям ръчно, или след всяка снимка да проверявам, и ако се налага, да коригирам и повтарям. Не винаги е възможно.
Точно неща като рози и макове са ми най-проблемни [smile] .

@ilcoin - да, има точно такава опция, само че в Capture NX2 ... A при Lightroom-a - има подобни, но не е точно същото.
Но просто с LR постигам една идея повече детайлност на снимките, отколкото с Кепчъра. Затова и го предпочитам.



Публикацията е редактирана (16-06-13 19:10)

Отговори на това съобщение
 Re: Съвет - как да снимам червени неща?...
Автор: ilcoin   
Дата:   16-06-13 20:05

Ами, малко съм изненадан, че го няма. Аз с Лайтрум много малко съм работил.

Все тая, кой с каквото му е по-лесно. Желая ти успех и търпение (повечко) [smilie3]

Отговори на това съобщение
 Re: Съвет - как да снимам червени неща?...
Автор: iasen2   
Дата:   16-06-13 21:02

Ще повторя въпроса си - има ли значение каква настройка е зададена за бял баланс в апарата, ако снимам RAW? Защото си мисля, че няма.


има значение , разбира се - белия баланс се записва във файла и се чете и интерпретира от конвертора . иначе няма да се получи цвят . Погледни в конвертора какво пише в кутииката за бял баланс - "както е снимано" пише . после като кликнеш с пипетата върху сивата карта ще пише "потребителски настроено" .

иначе по темата - червения цвят изгарая защото е преекспониран . Защо е преекспониран - защото не е определна правилна експозиция - защо - защото не е мерено както трябва - за да се мери както трябва - избери правилен начин за мерене или си всеми флашметър и сива карта . Успех !

Отговори на това съобщение
 Re: Съвет - как да снимам червени неща?...
Автор: quazimodo   
Дата:   16-06-13 21:12

От нормален бял човек може да се ползва и собствената ръка вместо сива карта[smilie5]!

Отговори на това съобщение
 Re: Съвет - как да снимам червени неща?...
Автор: Pavlov   
Дата:   16-06-13 21:15

Автор: iasen2
Дата: 16-06-13 21:02

иначе по темата - червения цвят изгаря защото е преекспониран . Защо е преекспониран - защото не е определена правилна експозиция - защо - защото не е мерено както трябва - за да се мери както трябва - избери правилен начин за мерене или си всеми флашметър и сива карта . Успех !

Гениално! [thankyou] [cool]

Това е ясно от самото начало. Въпросът е - кой е правилният начин за мерене при снимане на яркочервено цвете?
Или за хора по червени фланелки, дошли на купон да се наядат и напият? Уверявам те, никой не би издържал да го снимам с флашметър и сива карта. Това не са модели, снимани в студио.

Отговори на това съобщение
 Re: Съвет - как да снимам червени неща?...
Автор: quazimodo   
Дата:   16-06-13 21:20

Значи решаваш кое е по-важно - червената физиономия или червената фланелка и вземаш компромисно решение[beer].

Отговори на това съобщение
 Re: Съвет - как да снимам червени неща?...
Автор: iasen2   
Дата:   16-06-13 21:24

разбира се че може, но вслучая може и да се прецени правилната експозиция - сивата карта ще покаже 128.128.128 цвят - средата на динамичния обхват на апарата .

Отговори на това съобщение
 първа  назад  1  2  3     всички  напред  последна

За да пишете мнения трябва да влезете с потребителското си име.
Влезте от тук »