Рекламирайте тук Затвори
Реклама в секции форуми и базар

Под формата на платени обяви можете да рекламирате ваши продукти, услуги или други комерсиални дейности. Обявата може да бъде публикувана избирателно във форум по ваше желание или във всички форуми на сайта.

За стандартната ценова листа и условия изпратете
запитване до webmaster@photo-forum.net.
Платени обяви
        
 Теми - forum: Фотография
 първа  назад  1     всички  напред  последна
 Черно бял филм за ретро визия
Автор: s_dyakov   
Дата:   19-12-09 11:02

Здравейте,
Много ме кефи как изглежда черно/бялата реклама на Jonie Walker. Има някакво ретро излъчване.

http://www.youtube.com/watch?v=Rf5HY-YaA94&feature=player_embedded


Особенно това със самолета и финалната сцена със контрастните дървета на близък план и много светло небе с бледи планини в далечината.

Та искам да си намеря черно бял филм или филтър с които се постига такъв ефект.

Дали само с филтър и панхроматичен филм ефекта ще е достатъчно изразителен или трябва да се търси направо ортохроматичен филм?[smilie11]

Ако имате някакви подобни снимки ще се радвам да видя.

Поздрави[beer]


Отговори на това съобщение
 Re: Черно бял филм за ретро визия
Автор: fotorafi   
Дата:   22-12-09 10:50

Мъчно ще намериш Ортохроматичен филм. Пък и той ще предаде червените и зелени неща от снимката в сиво и черно. Същият и по добър ефект ще получиш с панхроматичен, обикновен филм с плътно червен филм..Ако си от София, обади ми се на тел. 840-18-55 или 0886-711-193. Ще потърся червен и оранж филтри и имам една питка с филм около 50 метра...Ако имаш доза за проявяване, да снимаш и да правиш клинове....


Отговори на това съобщение
 Re: Черно бял филм за ретро визия
Автор: krist   
Дата:   22-12-09 11:14

Едно въпросче на лаик (малко петъчно едно такова): абе, според вас възможно ли е да се докара такава визия с цифра (Фуджи С5 конретно)..? Колкото и да се мъча до сега все не съм доволен..



Публикацията е редактирана (22-12-09 11:14)

Отговори на това съобщение
 Re: Черно бял филм за ретро визия
Автор: asahi   
Дата:   22-12-09 14:48

Всичко е възможно, стига да знаеш какво искаш.

Отговори на това съобщение
 Re: Черно бял филм за ретро визия
Автор: krist   
Дата:   22-12-09 14:49

е, мисля, че знам какво искам в случая.. само не знам начина[smilie5] ама ще го науча[smilie3]

Отговори на това съобщение
 Re: Черно бял филм за ретро визия
Автор: harvester_vn   
Дата:   22-12-09 15:38

Пусни една сепия на първо време.

Отговори на това съобщение
 Re: Черно бял филм за ретро визия
Автор: krist   
Дата:   22-12-09 16:10

Една сепия на първо време е лесно да се каже, има хиляди начини да се направи, и малко от тях изглеждат толкова фино и ненатрапчиво.. Но, ще си семплирам директно тоналността от рекламата да речем.. Въпросът, който повече ме тормози, и който вече съм задавал веднъж е: за да постигнем толкова висок контраст, обикновено в цифровото трябва да блокираме сенки и да поизпържим хайлайтите.. Или поне на монитора изглежда така.. То, разбира се в аналоговия свят такова нещо няма - там винаги има още една макар и по-фина степен на градация заради липсата на дискретизация, но просто ми е интересно филмовите кадри с висок контраст, реално наистина ли са с толкова загуба на детайл в тъмното и светлото, или просто при конвертирането в дигитални формати става загубата на детайл? Тогава за да имитираме висококонтрастен филмов отпечатък, бива ли загубата на детайл в тъмното и светлото или не е желателна, и ако не е желателна, как да постигнем запазване на детайла едновременно с висок контраст? Все повече от опит достигам до убеждението, че в голяма степен в въпрос на светлина, но дали само?

Отговори на това съобщение
 Re: Черно бял филм за ретро визия
Автор: icikonti   
Дата:   23-12-09 16:29

"krist
Дата: 22-12-09 16:10
.... Въпросът, който повече ме тормози, и който вече съм задавал веднъж е: за да постигнем толкова висок контраст, обикновено в цифровото трябва да блокираме сенки и да поизпържим хайлайтите.. Или поне на монитора изглежда така.. То, разбира се в аналоговия свят такова нещо няма - там винаги има още една макар и по-фина степен на градация заради липсата на дискретизация, но просто ми е интересно филмовите кадри с висок контраст, реално наистина ли са с толкова загуба на детайл в тъмното и светлото, или просто при конвертирането в дигитални формати става загубата на детайл? Тогава за да имитираме висококонтрастен филмов отпечатък, бива ли загубата на детайл в тъмното и светлото или не е желателна, и ако не е желателна, как да постигнем запазване на детайла едновременно с висок контраст? Все повече от опит достигам до убеждението, че в голяма степен в въпрос на светлина, но дали само?"[smilie24]

Я развий малко темата, че ми стана интересно...Особено за "...в аналоговия свят такова нещо няма - там винаги има още една макар и по-фина степен на градация заради липсата на дискретизация" което съм забелязал и аз.
При наситен със сребро ч/б филм от среден формат, в абсолютно черното /или подобно нему/ ЗАБЕЛЯЗВАМ ТАКЪВ ДЕТАЙЛ, че "ми умира прасето няколко пъти!!!"


Отговори на това съобщение
 Re: Черно бял филм за ретро визия
Автор: krist   
Дата:   23-12-09 16:50

Глей ся, въпросът ми може би е тъп и това се дължи на факта, че съм снимал само цифрово.. Като не съм снимал на филм, нямам необходимия опит и детайлни наблюдения на качествени отпечатъци, снимани на филм и именно за това питам.. Пък може да ми отговорите и по-нормално.. [beer]

Отговори на това съобщение
 Re: Черно бял филм за ретро визия
Автор: icikonti   
Дата:   23-12-09 16:53

Аз не ти отговарям ... аз те питам!Щото съм забелязал същото което и ти...!!![smilie24]

Отговори на това съобщение
 Re: Черно бял филм за ретро визия
Автор: krist   
Дата:   23-12-09 17:09

Доколкото разбирам от умиращото прасе, си забелязал обратното[smile] Аз твърдя, че може би при качествените филмови отпечатъци в най-тъмните и светли области има детайл, който се загубва при цифровизирането на същите отпечатъци било заради несъвършенствата на технологиите или заради неправилното им използване - невнимание или неопитност на човека, който ги сканира примерно. За това същите цифровизирани филмови отпечатъци може би НА МОНИТОР изглеждат с толкова голям контраст, че да ги имитираш, се налага да прецакаш цифровия си вариант дотолкова, че като го отпечаташ, той вече да няма детайл в тъмното и светлото, който би имал, ако не се стремиш да имитираш филм, и реално контрастът на отпечатаното ти цифрово копие ще е по-голям от контраста на отпечатъка на филмовия оригинал, който си копирал (но без детайла в тъмното и светлото). Ти, доколкото разбирам, твърдиш, че във филмовия оригинал не е имало тоя детайл, и няма нужда да се притеснявам?

Отговори на това съобщение
 Re: Черно бял филм за ретро визия
Автор: s_dyakov   
Дата:   23-12-09 17:26

Извращавате темата ми се струва . Въпросът е за филм а не как със скенера или фотошопа да се докара визия.

Отговори на това съобщение
 Re: Черно бял филм за ретро визия
Автор: icikonti   
Дата:   23-12-09 17:38

Хъ...явно сме "от двете страни на барикадата", и има някакво недоразумение в термините!Но ми се струва, че виждаме едно и също, но не можем да си обясним един на друг.
"Аз твърдя, че може би при качествените филмови отпечатъци в най-тъмните и светли области има детайл," АБСОЛЮТНО ВЯРНО, при условие, че имаш ч/б филм с много сребро и добро -уравняващо /изравняващо проявяване.
"...който се загубва при цифровизирането на същите отпечатъци било заради несъвършенствата на технологиите или заради неправилното им използване - невнимание или неопитност на човека, който ги сканира примерно" По-скоро от некачествените скенери /на първо място/ и на второ, ама не по-малко важно "неопитност на човека, който ги сканира".
"За това същите цифровизирани филмови отпечатъци може би НА МОНИТОР изглеждат с толкова голям контраст, че да ги имитираш, се налага да прецакаш цифровия си вариант дотолкова, че като го отпечаташ, той вече да няма детайл в тъмното и светлото, който би имал" Не съм голям специалист при сканирането, но опита ми говори, че имаш ли качествен филмов скенер, вадиш детайла от всяко място....Друго има:монитора лъже винаги, щото е в RGB, а печатат в CMYK.Те са си различни нещица.Няма 100% покритие!!!Бих изместил въпроса не към КОНТРАСТА, а към "виждането" на скенера на детайла.ЕДИН И СЪЩИ КАДЪР, СКАНИРАН ПО РАЗЛИЧЕН НАЧИН, "ВИЖДА" КАДЪРА ПО РАЗЛИЧЕН НАЧИН.Оконтрастяването може да дойде впоследствие от фотошопа.
"...реално контрастът на отпечатаното ти цифрово копие ще е по-голям от контраста на отпечатъка на филмовия оригинал" Не бих казал!Контраста може и по двата начина /цифров/филмов/ да се постигне.Аз съм с опит в копирането /директно на фотохартия от филма/ много повече от колкото в сканирането.За това и мнението ми може да бъде само наполовина вярно.Мога да постигна жесток контраст от негатив на фотохартия, в зависимост от 1.филма 2.проявяването му 3.вида увеличител който ползвам 4.контраста на филтрите при копирането 5.марката фотохартия 6.контрастността на позитивния проявител.Като постигна точно тоя контраст - абсолютно черно и малко бяло, през цялата сива гама -ДЕТАЙЛ има навсякъде!
"Ти, доколкото разбирам, твърдиш, че във филмовия оригинал не е имало тоя детайл, и няма нужда да се притеснявам?" При правилно експониране на материала и последваща правилна обработка /изравнително проявяване/ си има видим детайл навсякъде.
Пак напомням, че наблюденията ми са само за ч/б и предимно в среден формат/е естествено и при 24/36 но при "точков" източник на светлина при копирането/.
Аз така мисля!

Отговори на това съобщение
 Re: Черно бял филм за ретро визия
Автор: krist   
Дата:   23-12-09 17:52

Ок, тогава да разбирам, че отгорът е: при цифров оригинал с неблокирани сенки и неизгорени хайлайти по-добре си е все пак да се запази детайла при печат като гоненето на максимума на контраста се съобрази с това? Стигнах там, от където бях тръгнал, но се очакваше[smilie18]

Отговори на това съобщение
 Re: Черно бял филм за ретро визия
Автор: icikonti   
Дата:   23-12-09 17:59

При цифров оригинал, за да извадиш детайл /при пезаж е задължелно/ си иска фулфрейм матрица.Поне такова ми наблюдението /аз нямам такъв/.Гоненето на контраста може да намали детайла, но АКО ТОЗИ ДЕТАЙЛ СИ ГО ИМА, колкото и да го намаляваш с оконтрастяването - той си личи и в черното /в бялото малко съмнително/.

Отговори на това съобщение
 Re: Черно бял филм за ретро визия
Автор: neuromancer   
Дата:   23-12-09 18:57

добре де, попрочетете теория и ще разберете защо е така
имаше една крива за плътността на филма според екпозицията, при филма е крива, при цифра е отсечена
Нещо такова беше

http://en.wikipedia.org/wiki/File:ISO6speedMethod.png


а при цифра е _/
Т.е. при филма като вървиш по-надолу, все има нещо, макар и минимално, при цифрата има 0

Отговори на това съобщение
 Re: Черно бял филм за ретро визия
Автор: krist   
Дата:   23-12-09 22:51

бе, ние сме го чели това и именно заради него е темата..

Отговори на това съобщение
 първа  назад  1     всички  напред  последна

За да пишете мнения трябва да влезете с потребителското си име.
Влезте от тук »