Рекламирайте тук Затвори
Реклама в секции форуми и базар

Под формата на платени обяви можете да рекламирате ваши продукти, услуги или други комерсиални дейности. Обявата може да бъде публикувана избирателно във форум по ваше желание или във всички форуми на сайта.

За стандартната ценова листа и условия изпратете
запитване до webmaster@photo-forum.net.
Платени обяви
        
 Теми - forum: Фотография
 първа  назад  1  2  3  4     всички  напред  последна
 За сивите карти
Автор: pepi01   
Дата:   01-04-09 13:38

Искам да помоля някой по-напреднал да обясни как точно сивата карта помага за експозицията и баланса на бялото и какво трябва да се направи за целта с фотоапарата.
Мерси!

Отговори на това съобщение
 Re: За сивите карти
Автор: джъмбо   
Дата:   01-04-09 14:21

http://www.dynaphos.com/resource.php?id=43

Отговори на това съобщение
 Re: За сивите карти
Автор: borovinka   
Дата:   01-04-09 14:58

Сивата карта представлява еталонна повърхност, която отразява точно 18% от светлината, която пада върху нея. По такъв еталон са калибрирани практически всички експонометрични устройства, които измерват отразена светлина. В тази група попада и експониметърът на камерата Ви.
Експонометрите няма как да знаят какъв е коефицентът на отражение на повърхностите към които ги насочваме. Зя тях всичко е сива карта. Реално около нас съществуват най-разнообразни повърхности, които отразяват практически от 0% до 100% от светлината, която пада върху тях, но както вече казах, експонометърът няма как да знае това. Например, измерваме яркостта на човешка кожа, която отразява около 36% от светлината, която пада върху нея. Това е два пъти повече от сивата карта, но експонометърът дава такива показания, че да получим на заснетия кадър плътност като на сива карта, в резултат на това ще имаме двукратно (една степен) надоекспониране на човешката кожа. Ако помолим човека, когото снимаме да задържи до лицето си една сива карта и измерим експонацията по нея, то тогава всичко ще е наред, тъй като експонометърът ще е измерил правилната повърхност.
Има два начина да измерваме правилно яркостта на обектите - да ползваме сива карта или да правимим корекции според коефицента на отражение на повърхността, която измерваме.
До тук мога да кажа, че съм изчерпал на 18%[smilie5] темата. Да кажа няколко думи и за белия баланс - освен, че отразяват точно 18% от светлината, съвременните сиви карти са напълно неутрални като цвят, което ги прави чудесен еталон за настройка на белия баланс. Може да поставим картата пред камерата и да направим по нея Custom WB или да поставим сива карта в композицията, която заснемаме и при в последствие да я използваме при постпроцесинга.
Не трабва да се купуват сиви карти от неизвестни производители. Препоръчително е това да са Kodak и Danes Picta (последните се брандират по много начини).
Може да се пише още много по темата, но от мен толкова за днес [smilie19]


Отговори на това съобщение
 Re: За сивите карти
Автор: didesignbg   
Дата:   01-04-09 15:02

Като снимам 18% сива карта, равномерно осветена и разфокусирана, със скорост и диафрагма от меренето на фотоапарата си, каква хистограма се очаква да получа? При конвертирането на роу файла ще ползвам линейна крива.

Отговори на това съобщение
 Re: За сивите карти
Автор: Davidoff   
Дата:   01-04-09 15:10

Пик в средата.

Отговори на това съобщение
 Re: За сивите карти
Автор: Davidoff   
Дата:   01-04-09 15:11

Ама и аз к'во ти се вързвам... сякаш не знаеш [smilie5]

Отговори на това съобщение
 Re: За сивите карти
Автор: ivodam   
Дата:   01-04-09 15:12

А защо и как е определен този еталон да е точно 18%, откъде идва това?

Отговори на това съобщение
 Re: За сивите карти
Автор: asahi   
Дата:   01-04-09 15:28

18% са определени във филмовалната ера. Свързано е с получаване на определана плътност на негатива, после и на позитива. В упражненията по сенситометрия е обяснено по-подробно, но на практика това познание много рядко е нужно, да не кажа направо ненужно.

Отговори на това съобщение
 Re: За сивите карти
Автор: didesignbg   
Дата:   01-04-09 15:35

Davidoff, в интерес на истината не знам. Затова и питам, ще се радвам и на други отговори[smilie24]
Господин Бишков, asahi сигурен съм че имате какво да кажете по въпроса.

Отговори на това съобщение
 Re: За сивите карти
Автор: blr2   
Дата:   01-04-09 15:38

Аз имам едно

http://www.lastolite.com/ezybalance.php


Върши прекрасна работа за баланс на бялото.

Отговори на това съобщение
 Re: За сивите карти
Автор: asahi   
Дата:   01-04-09 15:43

"Автор: didesignbg
Дата: 01-04-09 15:02

Като снимам 18% сива карта, равномерно осветена и разфокусирана, със скорост и диафрагма от меренето на фотоапарата си, каква хистограма се очаква да получа? При конвертирането на роу файла ще ползвам линейна крива."

Пик в средата върши работа при доста случаи, но не може да бъде общо правило. Изключение правят сцени с много бликове (стъкло, скъпоценни камъни) или при нелинейни обработки за повдигане на сенки.

Отговори на това съобщение
 Re: За сивите карти
Автор: didesignbg   
Дата:   01-04-09 15:45

asahi питането ми беше каква хистограма ще получа снимайки самата сива карта, равномерно осветена и разфокусирана, със скорост и диафрагма от меренето на фотоапарата си.

Отговори на това съобщение
 Re:
Автор: borisyankov   
Дата:   01-04-09 15:51

Дам, пик в средата. Колкото по-равномерно осветена е, толкова по-остър ще е пикът.

Отговори на това съобщение
 Re: За сивите карти
Автор: didesignbg   
Дата:   01-04-09 15:52

а, толкова по в средата ли ще е?

Отговори на това съобщение
 Re:
Автор: Davidoff   
Дата:   01-04-09 16:01

Колко е в средата зависи от точността на меренето на камерата. Ако е точно меренето ще е в средата.

Отговори на това съобщение
 Re: За сивите карти
Автор: didesignbg   
Дата:   01-04-09 16:13

Аха, а някои пробвал ли го е?
Или експериментирате върху мен, непредубедения аматьор?

Отговори на това съобщение
 Re: За сивите карти
Автор: borisyankov   
Дата:   01-04-09 16:28

Разбира се че "някой" го е пробвал [cool]

Ето ти снимка на сива карта и хистограмата горе в дясно:


http://img165.imageshack.us/img165/3972/greycard.jpg


Отговори на това съобщение
 Re: За сивите карти
Автор: didesignbg   
Дата:   01-04-09 16:30

Извинявай, може да ти прозвучи нахално, но с какъв апарат е снимано?

Отговори на това съобщение
 Re: За сивите карти
Автор: dd5   
Дата:   01-04-09 16:44

С Канон като гледам [smilie25] с 24/105 [smilie5]



Публикацията е редактирана (01-04-09 16:45)

Отговори на това съобщение
 Re: За сивите карти
Автор: HSGeorgiev   
Дата:   01-04-09 17:17

didesignbg,
почти 99,9% е ясно, че си наясно с отговорите [smile] но тъй като даваш на темата полезен образователен обрат, пък аз не съм спец, по добре да пусна линк към демонстрацията на такъв:

"Хистограмата и меренето на камерата" от ProPhotoLife.com

Отговори на това съобщение
 Re: За сивите карти
Автор: borovinka   
Дата:   01-04-09 17:28

Хистограмата е леко изместена вляво, защото повечето дигиталки имат лека склонност към недоекспониране. При моя Canon също е така. Преди време бачках с един Kodak DSC Pro-14n, който ковеше точно по средата. Теоретически трабва да е точно там. Можем да стесним основата на хистограмата като елиминираме ефекта от винетирането. Като кропна центъра на картинката при мен се получава това (ACR):

[URL=http://img48.imageshack.us/my.php?image=gisto01.jpg]
http://img48.imageshack.us/img48/7427/gisto01.jpg

[/URL]


Отговори на това съобщение
 Re: За сивите карти
Автор: didesignbg   
Дата:   01-04-09 17:36

И при мен така господин Бишков[smilie24]
Само, че моето обяснение е почти същото - светломерите на апаратите са калибрирани на 13% отразена светлина.
Оттам идва и това ~0,5 ЕВ недоекспониране.
Интересно ми е все пак borisyankov със какъв модел апарат е снимал? Надявам се да сподели.

Отговори на това съобщение
 Re: За сивите карти
Автор: borovinka   
Дата:   01-04-09 17:45

Според мен са си калибрирани както трябва, просто им е зададена експокорекция в посока минус [smilie3]



Публикацията е редактирана (01-04-09 17:45)

Отговори на това съобщение
 Re: За сивите карти
Автор: pepi01   
Дата:   01-04-09 18:17

Много компетентни отговори, благодаря!

Отговори на това съобщение
 Re: За сивите карти
Автор: asahi   
Дата:   01-04-09 18:45

Погрешно е да смятате, че експонометърът на фотоапарата ви е направен точно за измерване на светлина. Той е направен за определяне на експозиция. Точната експозиция не винаги е онази, определена по формулата. Производителя прави корекции, за да обхване по-голяма част от статистически случващите се светлинни комбинации. От никон решават да зададат -1/3, от Олимпус +1/3, от Никон -2/3. Това все още не означава, че някой от тях мери точно или неточно.

Отговори на това съобщение
 първа  назад  1  2  3  4     всички  напред  последна

За да пишете мнения трябва да влезете с потребителското си име.
Влезте от тук »