Рекламирайте тук Затвори
Реклама в секции форуми и базар

Под формата на платени обяви можете да рекламирате ваши продукти, услуги или други комерсиални дейности. Обявата може да бъде публикувана избирателно във форум по ваше желание или във всички форуми на сайта.

За стандартната ценова листа и условия изпратете
запитване до webmaster@photo-forum.net.
Платени обяви
        
 Теми - forum: Фотография
 първа  назад  1  2     всички  напред  последна
 Мнения за смяна на системата?
Автор: nuke   
Дата:   30-06-09 16:35

Здравейте,
реших да похарча малко пари за старата вече система.
Първо: Снимам портрети и пейзажи главно, влече ме напоследък и към макро [smilie18]
Второ, какво имам:
Olympus E-500 double zoom kit (т.е. ZD 14-45/3.5-5.6f, 40-150/3.5-5.4f) + светкавица FL-36

Трето: искам да похарча до 2000лв. (естествено +- 200лв.)

Вариантите:
1. Продавам Е-500 и купувам Е-620, като запазвам китовите обективи и купувам някакъв обектив - тука може и да не похарча 2000лв.
2. Запазвам Е-500, продавам обективите и със събраното купувам други обективи - нямам представа все още какви.
3. Продавам всичко и купувам 450D double zoom kit: http://magazin.photosynthesis.bg/offer/280501000008.html

4. Продавам всичко и купувам Pentax K20D double zoom kit: http://magazin.photosynthesis.bg/offer/280505000010.html
Какво е нивото на китовите обективи на Пентакса?

Не съм включил Никон, поради простата причина, че не ми харесва (извинявайте всички Никонци). Знам, че са много добра марка, но някак не ми е удобен и не се чувствам комфортно с него.

До колкото съм чувал китовите обективи на Олимпус не са лоши (същото важи и за Канон и Никон), но все пак до колкото съм чел във форума всички препоръчват ако се купува кит на Канон да се сменят обективите максимално бързо и да се купува нещо истинско (и за много пари), докато за оли имаше добри отзиви за китовите обективи.

Наясно съм, че не тялото прави снимката, но все пак и то има доста голямо значение.

Знам, че апаратите не са от един и същ клас и е малко трудно да се сравняват (или поне с това убеждение останах от прочетеното до момента във форума и не само).

До момента, като че ли ме тегли да взема Пентакса, но не е решено все още. [shtrak]

Надявам се да не се получи разгорещена битка между канонци, никонци, пентаксаджии, олимпусци и ако има още някой. [smilie5]

От оли-то съм доволен до момента. Конкретна причина нямам да го сменя. Изглежда съм потърпевш от приказката "Имал - дал" [smilie11] Макар, че като се замисля, на оли-то ме притеснява, че фокуса е само в три точки, искат ми се повечко [smilie8]


При всички варианти мисля да си купя и
Макро Конвертор Raynox DCR-250: http://www.photopavilion.com/?page=catalog&catalog=2&base=&cat=47&producer=PX&from=&to=&filter=

Какво ще кажете за него?

Очаквам мненията ви, по възможност подкрепени с някакви факти защо да избера някой вариант. [beer]


Отговори на това съобщение
 Re: Мнения за смяна на системата?
Автор: karan4o   
Дата:   30-06-09 16:40

Не сменяй системата. Вземи си Е620 + 12-60 и пей сърце, проблмът е, че едва ли ще можеш да продадеш Е500.

Отговори на това съобщение
 Re: Мнения за смяна на системата?
Автор: bordon   
Дата:   30-06-09 17:33

Според мен задаваш този въпрос твърде общо. [smilie8]

Ако можеш да конкретизираш по-точно защо искаш да смениш системата /в случая ОЛИМПУС/, мисля че ще получиш и по-точни съвети и възможности.

[smilie24]


Отговори на това съобщение
 Re: Мнения за смяна на системата?
Автор: danbi   
Дата:   30-06-09 17:37

Човек може да иска да смени системата и без особена/смислена причина -- просто за да види какво може другата, как се работи с другата и т.н.

Според мен, повече хора биха го правили ако цифровите тела не бяха такъв консуматив и загубата на $$$ от експеримента съответно голяма.

От самостоятелно придобитите познания по-ценни няма. [beer]

Отговори на това съобщение
 Re: Мнения за смяна на системата?
Автор: CanoniO   
Дата:   30-06-09 17:38

За пейзажи+портрети+макро - 5д (2 бона)+ 17-40Л (1к) + 100 2.8 макро (700 лв)

Отговори на това съобщение
 Re: Мнения за смяна на системата?
Автор: spa   
Дата:   30-06-09 17:40

K20D + Pentax 50-135/2.8 е много добра комбинация за портрети, но определено не е в този бюджет освен, ако не го вземеш от Щатите. Ако сериозно мислиш за портрети китовите обективи нямат работа там. Мисля за пейзажите важи същото.

Отговори на това съобщение
 Re: Мнения за смяна на системата?
Автор: mbs   
Дата:   30-06-09 18:25

Привет,
На твое място вместо да сменя системата, бих надградил. Е-620, по скромното ми мнение, си е чудесно решение.
Колкото до портретите и пейзажите (снимам с Pentax K200D - аз и в двата случая предпочитам ръчно-фокусни обективи. За разни други ситуации ползвам и китовите (18-55/50-200 - виж в профила, ако ти е интересно). За портрети съм използвал и Takumar 135/3.5 и SMC Takumar 1.4/50 и SMC Pentax 1.2/50. Най-голяма радост са ми носили последните два, особено последния. Общоприето е, че 85-105mm са оптималните дължини, но в момента нямам интерес в тая посока. След някой и друг ден ще пробвам и с това:
http://www.pentaxforums.com/forums/pentax-slr-lens-discussion/50647-just-got-vivitar-28mm-close-focu...
, само че с по-бързата версия f2.0
Последното го вземам най-вече заради широчината, като допълнение към SMC Pentax 3.5/35. Не знам как е в твоята система, но всичката изброена от мен стъклария не надхвърля общо 1000 лв. Дано някой ден да стигна на нивото на това, което имам, защото за сега съм още далече.


Отговори на това съобщение
 Re: Мнения за смяна на системата?
Автор: jorro_z   
Дата:   30-06-09 19:54

Нюк,

И аз съм пентаксианец, като МБС и СПА.

Няма да ти казвам: "Сменяй системата". Това ти сам ще си го решаваш.

Но искам да ти дам малко насоки, АКО ВСЕ ПАК решиш да минеш на Пентакс.

В момента официалната цена на К20 е 1650 лв. в Павилиона, от Е-депо може би ще ти излезе с 200-300 лв. по-евтино (евентуално, ако решиш да взимаш оттам).

Не ти препоръчвам да взимаш китови обективи за това тяло. Като цяло, китовите на Пентакс не са лоши, но просто не могат добре да оползотворят 14.6 МП матрица.

Вместо тях: Вземи си Пентакс ДА 16-45/4 (намира се за около 450-500 лв. в базара, или ако имаш познат в Щатско). С този обектив просто ще прогледнеш. Освен това е в диапазона на късия китов, и е невероятно добър за пейзажи, и за портрети близък план.

Аз лично предпочетох да си взема Сигма 18-50/2.8 ЕХ (макро), заради блендата (2.8). Откровено казано, съм доволен, въпреки всеобщото "особено" мнение за обективите на Сигма.

За портрети - класически дължини, има много варианти. Ето няколко примерни (няма да повтарям за Пентакс ДА* 50-135/2.8, само заради настоящата му цена, която ще те откажи. Иначе обектива е... без коментар, трябва да се види).
- Пентакс ФА 50/1.4 - намира се за около 300-350 лв.
- Пентакс 70/2.4 Лимитед. Това е обектива, който ти трябва, според мен.
- Сигма 70/2.8 Макро - (понеже спомена, че освен пейзажи и портрети, харесваш и макро).
- някой ръчнофокусен - имаш просто неограничен избор, на доста ниски цени.

Спирам дотук, надявам се да съм бил поне малко полезен, пак повтарям, АКО решиш да минеш на система Пентакс.

Другите варианти не мога да коментирам, нямам база.

Успех!

Отговори на това съобщение
 Re: Мнения за смяна на системата?
Автор: nuke   
Дата:   30-06-09 20:37

Всички отговори са ми изключително полезни и много балансирани за момента :), което ме радва изключително много и за което благодаря [beer]

Основната причина поради, която искам да сменя тялото е 3 точковият фокус. Малко ми е :(
Искам още няколко точки. Гледах Е-30, но ми е много извън границите иначе ме радва много.

Малко по-рано казах, че не ме радват Никон, но понеже днес се разходих до няколко магазина и пипнах и Никон Д5000 искам да запитам и за него, само ако това няма да доведе до война :) (всеки има право да си промени мнението [smilie25] )
Видях и Д90, но няма начин да не надскоча с доста 2000лв., а както казах бюджета е това. Все пак като няма от къде да се извадят още - няма :))

jorro_z много благодаря за отговора и наистина като че ли 70/2.4 е моя обектив. Замислих се че в момента най-много използвам теле обектива. В смисъл, че портрети и пейзажи правя ама на неща, които определено не са близко до мен.

Другото, което видях е че Пентакс-а е със защитено тяло - против влага, прах и разни други му гадости. Другите защитени тела са на значително по-високи цени, което е плюс за пентакса като цяло по моя оценка.

off-topic - кое е е-депо??


Отговори на това съобщение
 Re: Мнения за смяна на системата?
Автор: mbs   
Дата:   30-06-09 20:46

http://edepot-bg.com/forums/index.php?sid=7cdb66e935669fcb21769bee32c2eaaf



Отговори на това съобщение
 Re: Мнения за смяна на системата?
Автор: cicomanco   
Дата:   30-06-09 20:49

Имам Е-3 за 1800лв! Не сменяй системата ако искаш макро![smilie24]

Отговори на това съобщение
 Re: Мнения за смяна на системата?
Автор: HP   
Дата:   30-06-09 22:45

Този потребител е деактивиран. Всички негови текстове са изтрити от администратора.

Отговори на това съобщение
 Re: Мнения за смяна на системата?
Автор: pefoto01   
Дата:   01-07-09 00:50

Този потребител е деактивиран. Всички негови текстове са изтрити от администратора.

Отговори на това съобщение
 Re: Мнения за смяна на системата?
Автор: vgramatikov   
Дата:   01-07-09 01:12

Олимпуск е добра система за макро мисля.

Иначе аз съм никонец но ето какво мисля.

Портретите и пейзажите не изискват нито бърз автофокус нито кадри в секунда нито ннисък шум на високи исо стойности.

Принципно олимпус имат по-малко динамика което е пречка за пейзажи(но не съществена)

Аз 2000лв.
Бих ти препоръчал тяло единствено и само е силно от към качеството на изображението на ниски исо стойности.

За 2000лв всички тела имат сходни качества.
Следователно трябва да се насочиш основно към качествен обектив за пейзажи и портрети + макро обектив

Да речем ,че разкараш олимпуса.

От там горе долу каквото и да вземеш ще се наложи да вземеш един ДХ широк обектив за пейзажи тип:

Сигма 10-20
Токина 11-16
Никкор 10-17
Никкор/Сигма/Токина 12-24
Повечето такива достъпни обективи са от трети производител.

Демек се тая каква система ще избереш до тук.

Но тук за мен има едно голямо НО.
Ти искаш портрети и макро и всичко това само за 2000лв.

Реално няма как за 2000лв да имаш три тясно специализирани обектива и тяло.

Избери кое ще ти е компромиса.
Макрото/Портрета или пейзажа/


Аз като никонец бих ти препоръчал:

Никон д5000 + 16-85 ВР + 35 1.8
16мм за пейзажи.
Зуум до 85 мм за портрети
И един светлосилен 35 1.8 за портрети в цял ръст и подобни всекидневни снимки с бокенца и от рода.

Тва малко над 2000лв разбирасе излиза.


Друг вариант е:

Канон 450д + стабилизирания кит.
За пейзажи и портрети + едно макро.
(тука май ще се вместиш)

Пентакс к20д е 1600лв и не ти остава нищо освен да е кит.Лишаваш се от макро.


Лично аз бих си взел Никон и не заради това че са никон а заради наличните обективи :)

16-85 ВР няма толкова качествен аналог.
35 1.8 също :)

После като сабереш пари имаш прекрасен никкор 10-17 който цепи мрака за пейзажи.
Имаш острилката 60мм микро за макро.

В краен случай си земи е-620 и един хубав обектив 12-60 [beer]

Лично аз ако бях на твое място може би не бих сменил системата, не виждам конкретен смисъл в този ход.
Ако ще сменяш системата одели повече пари.
Иначе ще купиш същото качество техника вместо да ъпгрейдваш. Което е загуба на пари...и кеф

Отговори на това съобщение
 Re: Мнения за смяна на системата?
Автор: Canon   
Дата:   01-07-09 01:41

Явно Цайс са хептен фалирали и техния 16-80 не се произвежда, че ПД казва, че нямал аналог никонския китак.
http://www.dyxum.com/lenses/detail.asp?IDLens=318


Ма нищо лошо, толко си знае момчето, от Искаро по-дълбоко нема, от Никон по добро нема

Отговори на това съобщение
 Re: Мнения за смяна на системата?
Автор: vgramatikov   
Дата:   01-07-09 01:50

Тва за сони ли е.Не съм се сетил.
Цайс правят ли 35 1.8 за 400лв?

Отговори на това съобщение
 Re: Мнения за смяна на системата?
Автор: Canon   
Дата:   01-07-09 02:22

Сигма правят 30 1.4 - и по-светло и по-широко

Отговори на това съобщение
 Re: Мнения за смяна на системата?
Автор: jino   
Дата:   01-07-09 06:31

"Не съм включил Никон, поради простата причина, че не ми харесва (извинявайте всички Никонци). Знам, че са много добра марка, но някак не ми е удобен и не се чувствам комфортно с него."

[smile] [smile] [smile] [smile] [smile] Даа ние сме много добра марка [smile] [smile] [smile]

Отговори на това съобщение
 Re: Мнения за смяна на системата?
Автор: dobriquet   
Дата:   01-07-09 08:46

Този потребител е деактивиран. Всички негови текстове са изтрити от администратора.

Отговори на това съобщение
 Re: Мнения за смяна на системата?
Автор: cristo   
Дата:   01-07-09 09:54

няма да се впускам в препоръки, само ще ти кажа, че макро обективите 90-105мм са чудесни за портрети - взимайки кропка с какъвто и да е такъв обектив, от 85/1.8 просто няма да имаш нужда (е, сравнявайки резултати, чистия потретен е наистина бижу, но от опит ти казвам че ще си напълно доволен и с макрото)

п.п. "Снимам портрети и пейзажи главно, влече ме напоследък и към макро" - то всъщност май не остана какво да не снимаш, та твойто звучи като оная реклама - "Искам всичко..." - Ама нали знаеш, трябва да си банка [smilie5]

Отговори на това съобщение
 Re: Мнения за смяна на системата?
Автор: asahi   
Дата:   01-07-09 09:54

Купуваш, продаваш, купуваш, продаваш...
От това само си начесваш мерака за нещо ново и пълниш джобовете на търговците. Всъщност в снимките, които си показал, нищо няма да мръдне.
Преди доста време, с далеч по-слаби фотоапарати, са правени значително по-добри снимки. Помисли кое ти е приоритетът - по-добра фотография или нова играчка. В твоя случай двете нямат допирна точка.

По-добре похарчи парите за курс, семинарче, после екскурзия или почивка.

Отговори на това съобщение
 Re: Мнения за смяна на системата?
Автор: boncho_marinov   
Дата:   01-07-09 09:59

Pentax K20
Sigma 18-50 f2,8
Sigma 50-150 f2,8
[smilie24]

Отговори на това съобщение
 Re: Мнения за смяна на системата?
Автор: karan4o   
Дата:   01-07-09 10:05

Аз твърдо подкрепям мнението на asahi. Има още много да учим (поне аз де :)
Няма смисъл от смяни на системи и тем подобни.
Снимай, купи си оптика, ходи на екскурзии и СНИМАЙ[shtrak]

Е, пий и по някоя бира [beer]

Отговори на това съобщение
 Re: Мнения за смяна на системата?
Автор: nuke   
Дата:   01-07-09 10:15

asahi предполага се, че имам фотоапарата от доста време за да искам да го сменям. Ако го имам от толкова време и съм направил само три снимки, които са ми в профила (които си пише, че са качени 2006 година), то тогава е просто безпредметно да се коментира каквото и да е относно зададените от мен въпроси.

По-скоро си мисля, че наличието на 3 снимки означава, че не желая да публикувам снимките си [smilie3]

В никакъв случай не смятам, че съм професионалист, нито че нямам нужда от курс по фотография.

Но както казах въпросът, който съм задал е относно смяна на система, а не относно способностите ми на фотограф :)

Cheers mate [beer]

В заключение благодаря на всички отзовали се. Успяхте да ме насочите какво да направя.

Благодаря пак.

Cheers [beer] [shtrak]

Отговори на това съобщение
 Re: Мнения за смяна на системата?
Автор: kia   
Дата:   01-07-09 10:17

asahi всеки има право да си "начесва мерака" щом му е кеф, nuke иска съвет за кой от апаратите да си похарчи парите, а не за какво друго /визирам коментара за курс-а и екскурзиите/..

Отговори на това съобщение
 първа  назад  1  2     всички  напред  последна

За да пишете мнения трябва да влезете с потребителското си име.
Влезте от тук »