Рекламирайте тук Затвори
Реклама в секции форуми и базар

Под формата на платени обяви можете да рекламирате ваши продукти, услуги или други комерсиални дейности. Обявата може да бъде публикувана избирателно във форум по ваше желание или във всички форуми на сайта.

За стандартната ценова листа и условия изпратете
запитване до webmaster@photo-forum.net.
Платени обяви
        
 Теми - forum: Фотография
 първа  назад  1  2     всички  напред  последна
 Увеличение за печат от RAW
Автор: IDA   
Дата:   11-05-09 18:26

Здравейте,

Имам един актуален въпрос относно оптималното качество при печат на файл заснет в RAW формат, чиито линеен размер е по-малък от необходимите за печат брой пиксели.

Конкретно:
==========

Имам RAW файл от 350Д (8,2 Mp) с множество дребни детайли (пейзаж), който искам да отпечатам в размер А2 (60х40 см2). За целта се изисква, файлът да е с разделителна способност 220 до 250 dpi. Размерите на оригинала обаче са 3456х2304 dpi, което съответства на разделителна способност 144 dpi. От тук нататък имам две възможности:

А) Да отворя RAW оригинала с ACR в размер 6144х4096 dpi (25,2 Mp), което вече съответства на изискваната за печат разделителна способност от 256 dpi, да си направя обработките и да го изпратя във фотостудиото или

Б) Да отворя файла в оригиналния му размер (8,2 Mp) във фотошоп, да увелича размера му до същите 25,2 Mp чрез интерполация по метода "Bicubic Smoother" и така да го пратя за печат.

Въпросите ми са два:
====================

1) При положение, че става въпрос за мастиленоструен печат, кой от двата горепосочени метода ще ми даде по-качествен отпечатък (по-добра разработка на дребния детайл минимално влошаване на качеството)?

2) Бихте ли посочили за уголемения файл подходящи параметри за добавяне на рязкост по метода "Smart sharpen", които биха били оптимални за този размер (А2) мастиленоструен печат?

Предварително благодаря на всички, които имат опит с подобни увеличения и могат да дадат компетентен отговор на тези въпроси.

Предполагам, че темата ще е полезна за всички, които печатат в по-голям размер. Надявам се, тя да не се изроди в мерене на полови органи и доказване кой бил по- по- най. Във връзка с това, моля най-настоятелно и учтиво всички, ако нямат какво да кажат по темата, да се въздържат от спам.


Отговори на това съобщение
 Re: Увеличение за печат от RAW
Автор: alsash   
Дата:   11-05-09 18:28

ох

Отговори на това съобщение
 Re: Увеличение за печат от RAW
Автор: daosa   
Дата:   11-05-09 18:36

Очаквам с нетърпение развитието на темата защото и аз скоро си задавах същия въпрос[smilie24]

Отговори на това съобщение
 Re: Увеличение за печат от RAW
Автор: asahi   
Дата:   11-05-09 18:36

[smilie24]



Публикацията е редактирана (11-05-09 19:27)

Отговори на това съобщение
 Re: Увеличение за печат от RAW
Автор: alsash   
Дата:   11-05-09 18:36

ох ох

Отговори на това съобщение
 Re: Увеличение за печат от RAW
Автор: alsash   
Дата:   11-05-09 18:37

asahi .....е много добър...[smilie24]

Отговори на това съобщение
 Re: Увеличение за печат от RAW
Автор: asahi   
Дата:   11-05-09 18:41

[smilie11]



Публикацията е редактирана (11-05-09 19:28)

Отговори на това съобщение
 Re: Увеличение за печат от RAW
Автор: alsash   
Дата:   11-05-09 18:43

е те там и баба знае...[smilie3]

Отговори на това съобщение
 Re: Увеличение за печат от RAW
Автор: IDA   
Дата:   11-05-09 18:47

Асахи, благодаря! Но би ли дал малко пояснение, каква е точно разликата нежду двата метода А и Б?

Alsash,

Ти да четеш умееш ли? По-горе написах на чист български език:

Предполагам, че темата ще е полезна за всички, които печатат в по-голям размер. Надявам се, тя да не се изроди в мерене на полови органи и доказване кой бил по- по- най. Във връзка с това, моля най-настоятелно и учтиво всички, ако нямат какво да кажат по темата, да се въздържат от спам.

Или специално за теб да го напиша и на английски?

Отговори на това съобщение
 Re: Увеличение за печат от RAW
Автор: flipbeat   
Дата:   11-05-09 19:16

IDA, забавляваш ме. Един път присъствах на покупка на продаван от теб обектив и от тогава следа творчеството ти.

Изнервящо много държиш на детайлите.

Само си представям родопски пейзаж по метод "А" или "Б" и как си се взрял да дебнеш пикселите. Наистина не искам да съм на мястото на кописта, пуснал спиращият дъха ти пейзаж.
Нищо лично, надявам се НАИСТИНА да е полезна темата.

И само аз ли си давам оригиналният файл (като размери) за печат? Все си мисля, че е работа на оператора да си го нагоди според машината? Или това е, защото си пускам принтовете при приятели?


...утре си купувам тилт-шифт!!! [smilie18]

Отговори на това съобщение
 Re: Увеличение за печат от RAW
Автор: Orlin   
Дата:   11-05-09 19:34

flipbeat ,
Защото даваш при приятели. На кописта последният му проблем е да направи снимката така че да ти хареса. Той просто трябва да я премести от диска на хартията и го прави без да мисли (в 90% - признавам, има и мислещи).

Отговори на това съобщение
 Re: Увеличение за печат от RAW
Автор: IDA   
Дата:   11-05-09 19:42

Flipbeat,

Това че напоследък рядко качвам снимки в профила си не означава, че не снимам и не печатам.

Зададох съвсем конкретен въпрос, касаещ често срещан практически случай. Надявах се да получа и конкретен отговор, какъвто получх само от Асахи. А там, където искам да печатам, файловете се печатат така, както са получени, без намеса на оператора, още по-малко на приятели! И това се прави по принцип именно, за да се избегнат субективни фактори и грешки.

И да, все още считам, че темата би била полезна за много хора, в това число и за теб, в случай че решиш да печаташ не при приятели, а другаде, където ще ти отпечатат файла така, както си им го дал.

Отговори на това съобщение
 Re: Увеличение за печат от RAW
Автор: alsash   
Дата:   11-05-09 20:20

IDA ....я дай определение за RAW

Отговори на това съобщение
 Re: Увеличение за печат от RAW
Автор: krstv   
Дата:   11-05-09 20:21

Тъй, хм.Разликата в детайлите при печат с резолюция 144dpi и 240dpi е нищожна за невъоръжено око.Никой нормален човек не гледа снимки от 3 сантиметра въоръжен с печатарска лупа.Видимите дефекти идват от преминаването от едно цветно пространство към друго.За да се видят загубите на детайл би трябвало файлът да се конвентира към цветовия профил на печатното устройство и тогава да се съди какви мерки да се предприемат.В смисъл , че на някой места от кадъра само повишаването на остротата няма да помогне.


Отговори на това съобщение
 Re: Увеличение за печат от RAW
Автор: flipbeat   
Дата:   11-05-09 20:27

лично аз, от опит знам, че НИКОГА файла не се печата както си го дал. оператора винаги прави макар и минимални корекции.
"Разликата в детайлите при печат с резолюция 144dpi и 240dpi е нищожна за невъоръжено око.Никой нормален човек не гледа снимки от 3 сантиметра въоръжен с печатарска лупа." - ето имах предвид.
И пак повтарям-надявам се да е полезна темата.
респект!

Отговори на това съобщение
 Re:
Автор: simbon4o   
Дата:   11-05-09 20:42

каквото и да правиш не интерполирай!!! С други думи по-добре на 144dpi от колкото да омаже детайла интерполацията. Може евентуално да шарпнеш малко на 0.3 пиксела около 70-80% сила за ей така да има.[smilie5] Ако не вярваш пробвай. А и много зависи как си снимал и с какъв обектив. На този размер ще си приличи! И ако ще печаташ от RAW като си го конвертираш бачкай в Adobe RGB 1998 или ProPhoto RGB за да не орежеш ценни неща от файла, има смисл и да го оставиш на 16бита на цвят заради преливките... но зависи на какво ще печаташ.

ПС Вече във Варна имаме Epson GS9900 да ни е честит и от пробите които правих съм потресен и силно впечатлен! Който има мерак ... може си печата по 3000 на 100см панорами[smilie10] [smilie5]

Отговори на това съобщение
 Re:
Автор: krist   
Дата:   11-05-09 20:55

Хмм, абе навсякъде срещам това мнение да не се интерполира, но замисляли ли сте се за следното: ако оставите машината да направи интерполацията (защото, ако не я направите вие, все някой трябва да я направи), то тя ще промени и шарпването, което сте приложили с неясен резултат, докато ако вие си интерполирате предварително, можете после да си сложите шарпване, необходимо за дадената технология на печат и резолюция?

Отговори на това съобщение
 Re: Увеличение за печат от RAW
Автор: PiToMeN   
Дата:   11-05-09 22:01

Те методите А) и Б) се различават само по софтуера, с който ще го правиш. Така че е въпрос на лични предпочитания. Единствено не трябва да прекаляваш с шарпенето, защото след интерполация търсенето на детайл там, където липсва чрез интерполиране, води до неприятни резултати. И не забравяй да вградиш ICC профила при запаметяване на готовото изображение.

Отговори на това съобщение
 Re: Увеличение за печат от RAW
Автор: ecobo   
Дата:   11-05-09 22:08

ИДА, ако правиш файл за тестовете на Епсън, направи го на 180 или 360 дпи, или друго кратно на 180, така се получава най-добър отпечатък. 180 е ОК в 99% от случаите.
Това е някаква особеност на РИП-а на ЕПСЪН....

Отговори на това съобщение
 Re: Увеличение за печат от RAW
Автор: ecobo   
Дата:   11-05-09 22:15

Що се отнася до интерползациите:
Ако интерполираш в конвертора, изображението първо се отваря и после се интерполира, като за интерполацията се ползва метода за интерполация по подразбиране на Фотошопа. Ако това е Bicubic smoother, няма лошо.
По-добре е обаче да се отвори изображението в оригинална резолюция (с шарп на 0), да се коригира и след това да се интерполира. Шарпи се след интерполирането.
Има разни програми за увеличаване на изображения, пробвал съм някой от тяхм но не видях да правят нещо повече от Bicubic smoother, освен, че вкарват изкуствен шум и шарпят зверски, което всеки може да си направи и без такава програма.

Отговори на това съобщение
 Re: Увеличение за печат от RAW
Автор: ivodam   
Дата:   12-05-09 00:28

ecobo: Ники, как правиш нещо на 360, или на колкото и да е дпи? Имам предвид, че във Фотошопа в менюто за преоразмеряване можеш да задаваш пиксели на инч (ппи), което изобщо не е същото...

Отговори на това съобщение
 Re: Увеличение за печат от RAW
Автор: imitev   
Дата:   12-05-09 00:40


По-големият проблем при увеличение е пикселизацията.

Като вдигнеш от 144 на 256 пиксела (почти двойно) ще ти се пикселизира изображението.

А РИП-а не пикселизира, при него трябва да не достигат 2 пъти пикселите за да пикселизира. Само става по-мътно изображението.

За да премахнеш ефекта от пикселизацията се
ползва размиване (блър). И какво правиш - вдигаш броя пиксели и след това ги размиваш допълнително. После ги шарпиш. Страхотно!

За струен принтер специално е по-добре да ги направиш на 180 дпи - ще стане перфектен отпечатък. Не ги гледайте там тия резолюции 2440 дпи, 3600 дпи. Те представляват разделителната способност на принтера, но не и необходимата разделителна способност на файла който се подава.

И шарпенето зависи от изображението - ако имаш едър обект се ползват едни настройки на ъншарп маск, ако имаш много дребни детайли - други.

Няма как да бъде обяснено във форума - трябва да попечата човек малко и свиква.

Отговори на това съобщение
 Re: Увеличение за печат от RAW
Автор: ecobo   
Дата:   12-05-09 09:14

Иво, дпи/ппи - в днешно време е същото [smilie3]

imitev, да не би РИП-овете да имат някакви вълшебни алгоритми за интерполация? Няма такова нещо! Друг е въпроса каква изходна резолюция е нужна на РИП-а за оптимален резултат. Затова казвам - 180 дпи е ОК в 99% от случаите.

Отговори на това съобщение
 Re: Увеличение за печат от RAW
Автор: ivodam   
Дата:   12-05-09 10:21

ecobo: Иво, дпи/ппи - в днешно време е същото - Хмм, не съм сигурен оня чешит Гената дали ще се съгласи, ама щом казваш [smilie3]

Отговори на това съобщение
 Re: Увеличение за печат от RAW
Автор: RazorJack   
Дата:   12-05-09 10:51

за целта е измислено това: [smile]
http://www.ononesoftware.com/detail.php?prodLine_id=2


http://www.ononesoftware.com/_img/modal_fractals_pic8.jpg





Публикацията е редактирана (12-05-09 10:54)

Отговори на това съобщение
 първа  назад  1  2     всички  напред  последна

За да пишете мнения трябва да влезете с потребителското си име.
Влезте от тук »