Рекламирайте тук Затвори
Реклама в секции форуми и базар

Под формата на платени обяви можете да рекламирате ваши продукти, услуги или други комерсиални дейности. Обявата може да бъде публикувана избирателно във форум по ваше желание или във всички форуми на сайта.

За стандартната ценова листа и условия изпратете
запитване до webmaster@photo-forum.net.
Платени обяви
        
 Теми - forum: Клубен живот
 първа  назад  1     всички  напред  последна
 Мълчанието на агнетата или реквием за Рибарници "Мечка"
Автор: mun4o   
Дата:   27-07-12 13:50

В края на юни в някои средствата за масова информация се прокрадна една на пръв поглед безобидна информация с източник WWF, че рибарниците при с. Мечка тази година са без вода, тъй като собствениците са решили да не отглеждат риба. Не знам откъде е породена тази чиновническа деликатност в изказа на хората от WWF, при положение, че по време на експедицията са видели с очите си унищожението на рибарниците и тяхното превръщане в обработваеми селскостопански земи. Те, горките, даже не са разбрали, че и собствеността там е сменена (предишният собственик на рибарниците бе една известна холдингова структура на ТИМ, новият – който е засял с царевица и слънчоглед – не ми е известен). На сайтовете на “Зелени Балкани” и БДЗП – космическа тишина. Хеле пък за РИОСВ – Русе да не говорим. Там по-скоро се правят на ни чели, ни чули, ни видели. Само г-н Шурулинков от Института по Зоология към БАН се беше изрепчил пред някакъв вестник, че тая работа няма да се остави така и ще сигнализира компетентните органи за унищожаването на рибарниците. Месец по-късно от ръмженето на г-н Шурулинков все така никакъв отзвук, поне в средствата за масова информация.

Много неща са изписани за едно от най-ценните орнитологически места на България и зона по “Натура 2000” – рибарниците край с. Мечка, Русенско. Заедно с "Ломовете" и досега ги смятам за перли в короната на дивата България. Ако се мине през с. Иваново към главен път Русе - Бяла разстояниено от Русенски Лом до рибарниците бе около 20 км, а комбинацията от двете защитени зони бе нещо изключително като възможност за екотуризъм.
Към написаното в множеството сайтове бих добавил кратко и преки впечатления, тъй като съм ги посещавал нееднократно и съм фотографирал част от биологичното разнообразие.
Това, което широката публика не знае е, че през 2005 г. в 4500 дка тръстикова пустош за пръв път извън Резерват “Сребърна” малка колония от 5-6 двойки къдроглави пеликани успя да отгледа малки под носа на еколози и орнитолози. За това ми разказа един от местните работници, човек работил там повече от 20 години и с много компетентен поглед върху биологичното разнообразие в района. Имам информация от няколко мои познати ловци, със склонност към бракониерството, че поне от 2007 г. в рибарниците се е установил и смятания за изчезнал от България рис. Бидейки на пусия на една от дигите, единият е успял да го прицели с оптична малокалибрена пушка, когато животното е излязло на пътя върху дигата и спряло да огледа терена около себе си. Моят човек няколко пъти е сменял прицела, по думите му “за да не увреди трофея” и накрая решил да го простреля във врата. За щастие една клонка от аморфа е отклонила малкия куршум, рисът подскочил и се скрил в тръстиката. От 2010 г. в района на рибарниците освен редовното присъствие и ловуване на морските орли се прибави и размножаваща се двойка орли-рибари, имам документална фотография на вида. Малък воден бик, белоока потапници, колония белобузи рибарки , две двойки лебеди през 2005-2006, блестящи ибиси, малък креслив орел, бухал, голям ястреб, сокол-скитник, торбогнезден синигер, белоопашат мишелов, джулюн, щитолистна какичка – какво ли не съм виждал в и около рибарниците.
Каквото съм видял – видял. Каквото съм заснел – заснел. Друг няма да има тази възможност. Сега идва ред на голямото триене. Голямо триене на информация поне от сайтовете на “Зелени Балкани”, БДЗП, РИОСВ, МОСВ и десетки туристически сайтове в България и може би и извън България.
Да си спомним с добро за Рибарници “Мечка” и Бог да пази природата на България. https://photo-forum.net/joro/emoticons/457.gif


Отговори на това съобщение
 Re: Мълчанието на агнетата или реквием за Рибарници "Мечка"
Автор: Uve_Smotanson   
Дата:   27-07-12 14:15

[smilie8]

Отново се замислям да се разлетят нюковете на нашите координати и да се приключи мъката веднъж и завинаги. Бати племенцето нещастно сме.

Отговори на това съобщение
 Re: Мълчанието на агнетата или реквием за Рибарници "Мечка"
Автор: ivodam   
Дата:   27-07-12 15:20

Еми Илияне, явно нема проектно финансиране за тоя обект, или по някакви причини е труден за установяването на зелен феод, съответно не представлява интерес за спонтанни изяви, орловимостове, и т.н. Те зелените колкото са уж ербапи по форумите, толкова са суперстрахливци, когато опре до сериозна структура. Ти да си чул/видял екоактивист да повдига въпроса за владеенето от ТИМ на острова в Дуранкулашкото езеро? Не си видял? Ми нема и да видиш...


[smilie7]

Отговори на това съобщение
 Re: Мълчанието на агнетата или реквием за Рибарници "Мечка"
Автор: neuromancer   
Дата:   27-07-12 15:40

A, ясно, ако природозащитниците правят нещо, то е за да си присвоят пари, а когато не правят нищо, защо не направели нещо? Много удобно мислене.

Отговори на това съобщение
 Re: Мълчанието на агнетата или реквием за Рибарници "Мечка"
Автор: mun4o   
Дата:   27-07-12 15:51

Иво, въпросът не е само до зелените или червените. Те поне от хорски срам ще бъдат принудени да си изтрият информацията за Мечка от сайтовете. Макар, че имат експертиза да защитят рибарниците и да предприемат реални действия по темата. И от Института по зоология към БАН не са поникнали с майските дъждове, но явно някой е затворил устата им по подходящ начин.

Държавата, държавата я няма никаква. С един приятел направихме тази година малка база за реинтродукция на червения ангъч по Ломовете. Всичко е по буквата на закона, разрешение от РИОСВ и т.н. Тия дни ни дойдоха на внезапна проверка, гледаха волиерата, едва ли не мериха дълбочината на басейна. В разговора споменавам пред инспектора по биоразнообразието за далаверата в Мечка. Човека само примигна и все едно комуникирах със същество от друг свят. Мнозина в Бг се страхуват от ТИМ, но както вече отбелязах, сегашния собственик не е ТИМ, спряга се накаква агрофирма от Плевенско. Та, не е и страх, да речем. Безразличие, безразличие и непукизъм.


Отговори на това съобщение
 Re: Мълчанието на агнетата или реквием за Рибарници "Мечка"
Автор: ovcharcheto_kalitko   
Дата:   27-07-12 17:19

Добре де, аз оставам с впечатление, че са частна собственост. Тогава се питам, как някой ще ми казва какво да правя със собствеността си? Дали ще гледам риба или царевица. Питам се, дали някой и по кой закон може да ми забрани да не напълня рибарника, ако нямам пари за зарибителен материал?

Автор: mun4o
Дата: 27-07-12 15:51

Държавата, държавата я няма никаква.

Ами то имота чатен бе. Каква държава?

Отговори на това съобщение
 Re: Мълчанието на агнетата или реквием за Рибарници "Мечка"
Автор: Vinsent   
Дата:   27-07-12 17:48

Хайде сега на спонтанни протести на Орлов мост!

Орловмостовите зелени патриоти. Пфууу!
Поне един път, от кумова срама, да се захванат с нещо истинско. [smilie23]


Отговори на това съобщение
 Re: Мълчанието на агнетата или реквием за Рибарници "Мечка"
Автор: sauron69   
Дата:   27-07-12 19:48

Не държава, а територия [smilie23]

Отговори на това съобщение
 Re: Мълчанието на агнетата или реквием за Рибарници
Автор: falcon   
Дата:   27-07-12 22:16

Мълчанието на агнетата....

Важното е, че има поне един който не мълчи..и отбор юнаци, чиято смелост стига до някой критичен пост в един форум.
Той е бил там и е снимал, това е важното..поклон пред велики дела като тези.

Няма значение, че друг е внасял документацията за обяване на защитена зона и е предлагал режими за зоната.
Няма значение, че друг е внасял документацията за обявяване на защитена територия и е предлагал режими за тази територия.
Няма значение, че е изцяло във властта на РИОСВ да предприеме необходимите действия.

Не, това са маловажни неща, важното е, че някой е бил там и е снимал и сега просто му е тъжно...но не иска да упражни граждански натиск, така че да застави РИОСВ да си свърши работата.
Не му се чете АПК и по специално чл.256 и последващи, за бездействие на компетентен орган....

Пак някой друг трябва да свърши работата, а когато я върши, имало монопол. Ами хайде бре граждани, запознайте се с правата си и се научете да ги упражнявате, не чакайте някой да свърши нещо.Просто действайте..... долу монопола[smilie9]



Публикацията е редактирана (27-07-12 22:35)

Отговори на това съобщение
 Re: Мълчанието на агнетата или реквием за Рибарници "Мечка"
Автор: Siluet23   
Дата:   27-07-12 22:51

Мунчо [smilie24]

Зелените [smilie23]

Незнам кой но явно някой не върши работата която трябва да върши ...

Отговори на това съобщение
 Re: Мълчанието на агнетата или реквием за Рибарници
Автор: falcon   
Дата:   27-07-12 22:59

Трябва...обичам тази дума..нещо друго което ТРЯБВА..някое ново прозрение след събуждане от сладка дрямка а.....
След всичките писания през последните месеци се убеждавам в едно...единственото което трябва, е да имам почивни дни и да не пиша по цели нощи жалби и сигнали като сомнамбул за да ми обясняват хора, които сега се събуждат за нещо ,че някой не е свършил работа която е ТРЯБВАЛО.
Аз лично, като един от шепата хора тормозещи властимащите през последните години да си вършат работа в областта на опазване на околната среда, коренно ще променя поведението си...трябва ли...ще имате такава природа каквато си защитите уважаеми граждани[smilie23]



Публикацията е редактирана (27-07-12 23:04)

Отговори на това съобщение
 Re: Мълчанието на агнетата или реквием за Рибарници "Мечка"
Автор: CanoniO   
Дата:   27-07-12 23:03

Няма значение, че друг е внасял документацията за обяване на защитена зона и е предлагал режими за зоната.
Няма значение, че друг е внасял документацията за обявяване на защитена територия и е предлагал режими за тази територия.
Няма значение, че друг е внасял документацията за обяване на защитена зона и е предлагал режими за зоната.
Няма значение, че друг е внасял документацията за обявяване на защитена територия и е предлагал режими за тази територия.
Няма значение, че друг е внасял документацията за обяване на защитена зона и е предлагал режими за зоната.
Няма значение, че друг е внасял документацията за обявяване на защитена територия и е предлагал режими за тази територия.
Няма значение, че друг е внасял документацията за обяване на защитена зона и е предлагал режими за зоната.
Няма значение, че друг е внасял документацията за обявяване на защитена територия и е предлагал режими за тази територия.



Знам и един за баща и син наркомани...

Отговори на това съобщение
 Re: Мълчанието на агнетата или реквием за Рибарници "Мечка"
Автор: falcon   
Дата:   27-07-12 23:20

Аз пък знам друг, по подходящ за случая:

Бог отива при Адам и му казва:
- Имам за теб две новини, едната е добра, а другата е лоша.
- Кажи първо добрата!
- Дарявам те с две части на тялото. Първата се нарича "мозък". С негова помощ, ще можеш да станеш интелигентен, да изобретяваш различни неща.. Втората се нарича "пенис". С него ще можеш да се размножаваш. Ева ще бъде много щастлива, че имаш такъв орган и, че ще можеш да я дариш с деца...
- Благодаря ти, Господи, за тези ценни дарове. Кажи ми сега лошата новина!
- Лошата новина, Адаме е, че кръвта, която съм ти дал, ще бъде в такова количество, че няма да е достатъчна за едновременното използване и на двата органа...

Отговори на това съобщение
 Re: Мълчанието на агнетата или реквием за Рибарници "Мечка"
Автор: CanoniO   
Дата:   28-07-12 00:10

супер е вица... що се редактираш обаче?

Отговори на това съобщение
 Re: Мълчанието на агнетата или реквием за Рибарници "Мечка"
Автор: falcon   
Дата:   28-07-12 00:12

Пиша бързо..навик ..от мързела да правя неща които трябва...само, че нямам желание и във форума да се чувствам като на работа ши да редактирам накрая..но като видя грешките се редактирам..проблем ли е?

Отговори на това съобщение
 Re: Мълчанието на агнетата или реквием за Рибарници "Мечка"
Автор: falcon   
Дата:   28-07-12 00:13

Последната грешка няма да я редактирам..да не би някой да се спъне в това[smilie7]

Отговори на това съобщение
 Re: Мълчанието на агнетата или реквием за Рибарници
Автор: mun4o   
Дата:   30-07-12 09:06

Една от целите на темата е чисто информационна. Сега поне съм сигурен, че е постигната известна информираност на част от обществото, тъй като в нея участва и човек от "Зелени Балкани". Не обвинявам никоя природозащитна организация за мълчанието, или поне не "ЗБ" или БДЗП, те може и да не са знаели. Мълчаливите агнета, поне от това което съм записал по-горе, работят за WWF и Института по зоология към БАН. Вече споменах, че устно информирах човек от РИОСВ - Русе за случилото се. Днес ще направя всичко възможно да се срещна с високопоставен служител на РИОСВ и да оформя писмено сигнала за това безобразие. Благодаря на всички, които се включиха .[beer]



Публикацията е редактирана (30-07-12 13:01)

Отговори на това съобщение
 Re: Мълчанието на агнетата или реквием за Рибарници "Мечка"
Автор: mun4o   
Дата:   14-01-13 11:02

Една добра новина за тези, които милеят за българската природа и рибарниците в Мечка. След като новите собственици направиха опит да ги превърнат в обработваеми ниви, дойдоха и трагичните за тях икономически резултати. След огромните разходи по изораване на земята и борба с храсти, папур и тръстика и добитата царевица с височина 3 педи над земята :-) , дойде и очакваното разумно решение - възстановяване на рибарниците като басейни за отглеждане на риба. Така ще се върне и прогонената дива фауна. Господ си знае работата, трябва да му се доверяваме по-често.[smilie24]


Отговори на това съобщение
 Re: Мълчанието на агнетата или реквием за Рибарници "Мечка"
Автор: ivodam   
Дата:   14-01-13 17:08

Мунчо:

[smilie24]

Отговори на това съобщение
 първа  назад  1     всички  напред  последна

За да пишете мнения трябва да влезете с потребителското си име.
Влезте от тук »
Форум "Клубен Живот" е спрян за публикуване.