Рекламирайте тук Затвори
Реклама в секции форуми и базар

Под формата на платени обяви можете да рекламирате ваши продукти, услуги или други комерсиални дейности. Обявата може да бъде публикувана избирателно във форум по ваше желание или във всички форуми на сайта.

За стандартната ценова листа и условия изпратете
запитване до webmaster@photo-forum.net.
Платени обяви
        
 Теми - forum: Фотография
 първа  назад  1  2     всички  напред  последна
 Автофокусните системи при DSLR
Автор: danbi   
Дата:   02-12-08 11:56

Тъй като стана въпрос за броя автофокусни точки, качеството им и т.н. нека да обсъдим какво мислите/знаете по въпроса.

Убеден съм, че темата ще бъде полезна за мнозина, а вероятно ще разбули и доста митове.

Отговори на това съобщение
 Re: Автофокусните системи при DSLR
Автор: danbi   
Дата:   02-12-08 13:27

Ето какво мисля аз:

най-напред уточнение: автофокусната 'точка' представлява редичка от светлочувствителни елементи или няколко редички, често кръстосани една спрямо друга. редичката отчита дефокуса на контурите и така определя дали обекта е на фокус а така също в каква посока е дефокуса.

преди години се ползваха методи базиращи се на контраста, но май вече не?

за броя автофокусни точки: по-големия брой автофокусни точки изисква повече изчисления за единица време за да се определи кои от тях са на фокус.

При съвременните фотоапарати най-често се ползва общ процесор за целта.
Алтернативата е всяка "автофокусна точка" да си има отделна схема за определяне дали е на фокус, но изглежда напоследък във връзка с комбинирането на автофокуса с меренето, баланса и т.н. това се избягва. Пък и е доста по-скъпо.

Сам по себе си броя на автофокусните точки не е проблем да бъде направен произволно голям. Сензора ще трябва да има повече изводи, но това също не е проблем в днешно време с миниатюризацията.

Дали има смисъл от прекалена гъстота на точките е друг въпрос. 'по-голяма' автофокусна точка позволява по-голяма прецизност, като в същото време покрива повече от обекта -- тоест може да покрие и неща които не могат да бъдат на фокус едновременно (преден/заден план).

по-малките автофокусни точки позволяват много прецизен фокус на конкретното място, разбира се, тогава пък ако обекта който трябва да се фокусира има прекалено 'едър' детайл фокуса е затруднен.

по мое мнение, броя на автофокусните точки ще расте с влагането на по-бързи процесори в телата. вероятно ще се появят варианти за групиране на автофокусните точки в 'области' или съставляващи по-голяма автофокусна точка, с по-добра прецизност. Нещо подобно правят никон с CAM3500, но все още точките са различни -- някои кръстосани, някои не.

Отговори на това съобщение
 Re: Автофокусните системи при DSLR
Автор: danbi   
Дата:   02-12-08 13:33

за разпределението на автофокусните точки в кадъра:

причината автофокусните системи на повечето производители да бъдат групирани в средата е проста: оптиката

за да работи автофокусната система, обектива трява да проектира достатъчно рязко изображение върху сензора. затова впрочем с някои обективи фокусирането е по-бързо/сигурно, отколкото с други. никаква магия няма тук...

тъй като повечето обективи имат рязко изображение само в центъра (обикновено автофокусната система работи само на най-отворена диафрагма), затова и автофокусните точки са там. обикновено 'най-чувствителната' точка е точно в средата.. по същата причина.

другата причина, по-малко прозаична е, че обикновено там е и обекта за снимане. не винаги... разбира се. в много случаи ре-композицията след фокусиране е безполезна.

дали точките ще бъдат разпределени по периферията на кадъра? едва ли.. тоест, едва ли със сегашната технология обектив/автофокусен сензор.

Отговори на това съобщение
 Re: Автофокусните системи при DSLR
Автор: vgramatikov   
Дата:   02-12-08 13:37

Еми аз знам това което и ти знаеш...

Интересно е и различието и типа на Servo(или слядящия)фокус при различните марки и класове.

3д тракинга при Никон и дали в канон има алтернативна подобна технология.
И в кой тела е внедрена.

В никон 3д тракинг има от д90 нагоре....



Публикацията е редактирана (02-12-08 13:38)

Отговори на това съобщение
 Re: Автофокусните системи при DSLR
Автор: ivodam   
Дата:   02-12-08 15:11

Интересно ми беше, при едни руснаци, наскоро, да прочета, че на практика реалната зона на сензора е доста по-голяма от това, което обхваща червеното правоъгълниче, което виждаме във визьора. Това обяснява доста неща в някои специфични ситуации...

Отговори на това съобщение
 Re: Автофокусните системи при DSLR
Автор: jorro_z   
Дата:   02-12-08 16:59

Ок, аз ще се включа с малко по-тривиални ТТ данни, за системата Пентакс, понеже (мисля си) за много хора ще е интересно, а може и да се разбулят някои митове.
(Впрочем, възможно е информацията която имам да е непълна; в такъв случай, моля, допълвайте ме).

Всички цифрови тела на Пентакс от серията К (с изключение на К-м) използват автофокусната система SAFOX VIII. Тази система използва 11 автофокусни "точки", подредени и разположени по площта на кадъра, както е видно тук:

http://a.img-dpreview.com/reviews/PentaxK20D/images/viewfinderbar.jpg


Като се вземе предвид големия и светъл визьор на телата с пента-призма (*истД, *истДС, К10Д, К20Д), който е 95%, 0.95 увеличение, става ясно за какво си говорим.

Нормално сивите точки не се виждат; впрочем, те светват в червено, при потвърждение на автофокуса в съответната точка.
Всичките 9, които се намират в централната праволъгълна рамка, са кръстовидни, т.е. имат чувствителност към хоризонтална и към вертикална разлика във фазата (контраста?). Останали две странични са вертикални линейни, т.е. чувствителни са към хоризонтални разлики. (няма опасност да изгубите хоризонта [smilie25])

Чувствителността на САФОКС 8 е в диапазона 0 - 20 (Исо 100, 50 мм./1.4)

ИвоДам е прав, в действителност сензорите са по-големи от визуалната индикация. В показаната по-горе картинка, практически централните сензори почти се допират. Т.е. движещ се обект, "хванат" на фокус от един сензор, при преместването си веднага се "хваща" от съседния.

Интересното при тази система е това, че има т.н. "двойно потвърждение" на фокуса. Тоест, фокуса се проверява два пъти, преди да се даде потвърждение с индикация. На това се базира прословутата "бавност" на Пентакския автофокус. В действителност, в това има известна истина. От друга страна, или имаш фокус (и имаш потвърждение), или нямаш фокус (и нямаш потвърждение). Ситуации, при които ти се потвърждава фокуса, а в последствие откриваш, че обекта не е съвсем на фокус - практически не съществуват.
А при достатъчно светлина, фокуса си е прилично бърз. Има и следящ автофокус.

Друго интересно е, че в резултат на използваните 9 кръстовидни сензора, имаме автофокус (и потвърждение на фокуса) дори при обективи с максимална бленда 8 (за повече не смея да твърдя, не съм пробвал).


Отговори на това съобщение
 Re: Автофокусните системи при DSLR
Автор: Vasil_TP   
Дата:   02-12-08 21:57

danbi:
"другата причина, по-малко прозаична е, че обикновено там е и обекта за снимане. не винаги... разбира се. в много случаи ре-композицията след фокусиране е безполезна."

Как стигна до този извод? Къде е проблема, че да е безполезно?


Един трик, предполагам известен, но не съм го срещал из форума:

Когато желаеш да фокусираш точно, независимо дали ръчно или автоматично, завърти пръстена за фокусното разстояние на най- големите милиметри - да приближиш възможно най-близо, фокусирай с половин натискане на спусъка (или с пръстена ако си на ръчно), пусни копчето (може и да не го пускаш), след това отдалечи колкото трябва и снимай.
на кратко: zoom in - фокус - zoom out - снимка.
Налага ми се при лоши условия.
Единственото изискване е да не приближаваш или отдалечаваш самия апарат от/към обекта.


Отговори на това съобщение
 Re: Автофокусните системи при DSLR
Автор: tantris   
Дата:   02-12-08 22:00

Какво е това зуум?[smilie6]

Отговори на това съобщение
 Re: Автофокусните системи при DSLR
Автор: solar_sea   
Дата:   02-12-08 22:05

Това твойто всеизвестно зависи адски много от обектива. Има обективи за които това правило важи, има и много такива за които zoom-вайки фокусът се измества.

Отговори на това съобщение
 Re: Автофокусните системи при DSLR
Автор: hotsnail   
Дата:   02-12-08 22:28

данби не си много прав за това как работи автофокуса.

АФ а по-фазова ралика е подообен на телеметър. Взима лъчи от двете страни на обектива и ги наслагва една до друга т.е. имаме две линийки поне на АФ точка и тия линийки са успоредни. После процесора търси фазова разлика между тия две линийки(подобно на телеметрична система). Когато двате линийки съвпаднат тогава сме на фокус.

Отчитането на фазов2а ралзика между два сигнала не е трудно за един сигнален порцесор.

Контрастния АФ просто отчита рязкоста на картинката в-ху сензора. Той няма много добър начин да определи от статично положение накъде и колко да върти АФ-а. Пък и ясно обработката е по тежка щото работи с информация от сензора дето снима т.е. няколко мегапиксела (е сигурно може да се оптимизира).

http://en.wikipedia.org/wiki/Autofocus


Мога да потвърдя, че и при сони централаната зона е осезаемо по-голяма от квадратчето.

Отговори на това съобщение
 Re: Автофокусните системи при DSLR
Автор: danbi   
Дата:   02-12-08 22:29

Vasil_TP: много от обективите фокусират на различно място, при различно фокусно разстояние.

Понякога фокус-рекомпозиране е безполезна практика, защото след завъртането на фокусната равнина обекта който си "фокусирал" се оказва извън фокуса. Общо взето, колкото по-близо е обекта и по-голямо фокусното разстояние, толкова по-изразен е този ефект. За фокусиране на обекти на "безкрайност" няма подобен проблем, да.
Във всички случаи, тук играеш с ДОФ-а, и не бива да забравяш, че фокуса е винаги и само в една равнина*

* - равнината може да бъде крива колкото си ще, и принципно е част от сферична повърхност.

Отговори на това съобщение
 Re: Автофокусните системи при DSLR
Автор: stardriver   
Дата:   02-12-08 22:32

danbi ....благодаря за информацията, отговори на доста въпроси, за които съм се питал и все се канех да пускам тема. [beer]

Отговори на това съобщение
 Re: Автофокусните системи при DSLR
Автор: Vasil_TP   
Дата:   02-12-08 22:33

solar_sea, не мога да твърдя за кой точно важи и за кой обектив не. Сигурно има в зависимост от типа използвани лещи, не знам.
Просто споделям техника на фокусиране. Да я използва който реши, че ще му бъде полезна.

Ре-композицията която danbi говори е съвсем различна, там нямаш промяна в разстоянията и не виждам къде е проблема. Затова и питам, защо не му се получава. При него се говори за: фокус - задържаш спусъка на половина - преместваш апарата леко в страни - донатискаш спусъка до край. Искам да помогна на човека, или да знам къде мога да имам проблеми самия аз, защото не съм се сблъсквал с подобни случай.

Отговори на това съобщение
 Re: Автофокусните системи при DSLR
Автор: vgramatikov   
Дата:   02-12-08 22:35

Реално като се завъртиш(рекомпозираш) Преместваш в извесна степен и фокусната равнина.И така по рано фокусирания обект може да окаже преди или зад равнината.
Като се замислиш на практика...може би най често при рекомпозиране фокуса остава зад обекта.(ест при малки бленди и тнт)

Така ли да го разбирам? [smile]

Отговори на това съобщение
 Re: Автофокусните системи при DSLR
Автор: tantris   
Дата:   02-12-08 22:36

Номерът със зуума е интересен, когато се прилага за мерене на светлината.

Отговори на това съобщение
 Re: Автофокусните системи при DSLR
Автор: vgramatikov   
Дата:   02-12-08 22:38

да да аз сега го видях.
Но не бях сигурен ,че действа:)
Сега вече знам [smilie24] [smilie24]

Отговори на това съобщение
 Re: Автофокусните системи при DSLR
Автор: Vasil_TP   
Дата:   02-12-08 22:43

Мммм дааа, danbi, разбрах какво имаш в предвид благодарение на pd.
Има частичен лек и за този проблем[smile] - преместваш апарата в страни, като го държиш в една и съща ориентация - примерно правиш крачка в страни.

tantris, би трябвало да стане номера, но мисля, че блендата ти трябва да остане една и съща. Ако изпробваш, кажи резултата!

Отговори на това съобщение
 Re: Автофокусните системи при DSLR
Автор: vgramatikov   
Дата:   02-12-08 22:48

Абе ако си на бленда под 2.8-3 при примерно над 85мм мръднеш ли леко и си довиждане :) Там късмети вече и опит.

Отговори на това съобщение
 Re:
Автор: danbi   
Дата:   02-12-08 22:59

hotsnail? че какво по-различно съм казал аз?

При фазовия метод на автофокус, върху фокусната линийка се проектират два контура. Разстоянието между тях определя дефокуса. Подобно е на телеметъра, но не е същото.

ако не ти харесва изказа ми, ето тук има не лошо обяснение на нормален Английски [smilie5]

Важното е, че обектива трябва да даде достатъчно рязко изображение, което да може да се разпознае като 'контур' от сензора.

Дори един сигнален процесор да може да изчислява бързо 'растоянието', когато автофокусните сензори са повече, това отнема време.

Примерно 51-точковия сензор на Никон се нарича CAM3500, не за друго, ами защото линийките му съдържат 3500 точки. Процесора трябва да следи състоянието на всички тях.

При метода за автофокус по контраста, просто се следи за максимума на сигнала (контрастния преход). Едновремешните системи за контрастен автофокус бяха изцяло аналогови.
Тази система изисква много по-малко изчислителни ресурси, но е по-бавна... защото обектива трябва да мърда, за да се отчита нещо от сензора.

Отговори на това съобщение
 Re: Автофокусните системи при DSLR
Автор: solar_sea   
Дата:   02-12-08 23:01

Още повече - не трябва да се забравя, че дълбочината на фокус на теория с идеален обектив (или някой планар :P) - е равнина.

В реалността обаче е леко закривена равнина. Така, че с изместването след фокусиране - може и да си замине фокуса :)

Отговори на това съобщение
 Re: Автофокусните системи при DSLR
Автор: tantris   
Дата:   02-12-08 23:02

Vasil_TP . Меренето трябва да е на спот. Естествено блендата трябва да може да се запази в двата края.

Отговори на това съобщение
 Re:
Автор: danbi   
Дата:   02-12-08 23:02

Vasil_TP, ако ще изчисляваш сам колко трябва да мръднеш.. защо просто не ползваш ръчен фокус?
Не е чак такова страшно нещо, а често резултата дори е по-добър [smilie5]

Автофокуса е за да ти спести време при по-динамични кадри.. най-вече.

Отговори на това съобщение
 Re: Автофокусните системи при DSLR
Автор: vgramatikov   
Дата:   02-12-08 23:03

Аз съм много скаран с ръчния...може би тряпват тренировки....и голям визйор [smilie24]

Отговори на това съобщение
 Re: Автофокусните системи при DSLR
Автор: Vasil_TP   
Дата:   02-12-08 23:11

danbi [smilie5] хи-хи-хи [smilie24]

Отговори на това съобщение
 Re: Автофокусните системи при DSLR
Автор: Orlin   
Дата:   03-12-08 01:04

Vasil_TP , Vasil_TP ...
Твоите лекове могат да уморят болния...
Когато снимаш на бленда 8 е все едно как ще фокусираш.
Като свалиш на 2.8 или по-малко и глей кво става... Прекомпозираш - няма фокус. Мръднеш встрани 5 сантима - няма фокус. Кихнеш - то не фокуса ами и модела избягал.

Колкото и да не е качествен автофокуса на 350Д на отворени бленди единственият метод който хваща дикиш е ползване на фокусната точка, която ти трябва. Поне при мен е така - рекомпозирането ми дава 70% брак, страничните точки - към 20%.

Отговори на това съобщение
 първа  назад  1  2     всички  напред  последна

За да пишете мнения трябва да влезете с потребителското си име.
Влезте от тук »