Рекламирайте тук Затвори
Реклама в секции форуми и базар

Под формата на платени обяви можете да рекламирате ваши продукти, услуги или други комерсиални дейности. Обявата може да бъде публикувана избирателно във форум по ваше желание или във всички форуми на сайта.

За стандартната ценова листа и условия изпратете
запитване до webmaster@photo-forum.net.
Платени обяви
        
 Теми - forum: Фотография
 първа  назад  1     всички  напред  последна
 Съвет за принтер
Автор: Goth_Angel   
Дата:   31-08-08 16:34

Спряла съм се на EPSON Stylus DX8400 и EPSON R285. Определено клоня към DX8400, защото е 'всичко в едно', но ако някой има опит и с двата, като качество на принтиране (особено на фото хартия), да каже кой е по-добрият? Или ако има други препоръки в този ценови клас? Спряла съм се на Епсън заради отделните касетки с мастило, звучи ми по-икономично да сменям само една касетка ако се свърши даден цвят, права ли съм?


Отговори на това съобщение
 Re: Съвет за принтер
Автор: Davidoff   
Дата:   31-08-08 16:44

За отделните касетки си права. Canon PIXMA iP4500 е в същия ценови клас и със отделни касетки за цветовете (това само информативно).
А иначе R285 и iP4500 са по-фотоориентирани ако мога така да се изразя [smile]
R285 е със 6 мастила, а не с 4 - очаква се, че е способен на по-добри резултати. Освен това знам, че има СНПМ за него.
Аз бях пред подобна дилема и си взех iP4500. Доволен съм. Предполагам, че R285 щеше да печата още по-хубави снимки, но и тези ми харесват, а канона го предпочетох заради автоматичния двустранен печат основно.

Успех!

Отговори на това съобщение
 Re: Съвет за принтер
Автор: Goth_Angel   
Дата:   31-08-08 16:52

Мерси за отговора. Да разбирам ли, че Епсъните не могат да принтират двустранно? Или просто трябва да се зададе допълнително?

Edit: Другото, което ме привлече към DX8400, е че има възможност да принтира от RAW файлове [smile] Някой има ли практически наблюдения до каква степен това се отразява на качеството на принтираните снимки?



Публикацията е редактирана (31-08-08 17:11)

Отговори на това съобщение
 Re: Съвет за принтер
Автор: photostoykov   
Дата:   31-08-08 17:18

Ангелче, първо трябва да ни подсетиш дали ще изполваш принтера за общи "офис" нужди или ще печаташ само фотографии? За принтерите "всичко в едно" може да се каже, че не могат да достигнат качеството на специализираните фотопринтери! На тях и вградения скенер не става за фотографии, а само за документи. Двустранен печат във фотографията е меко казано неуместно! Поне аз не се сещам за производител на двустранно облагородена за фотопечат хартия.[smile]

Отговори на това съобщение
 Re: Съвет за принтер
Автор: Goth_Angel   
Дата:   31-08-08 17:29

Хаха, сори, двустранния печат го имам предвид за документи, разбира се. А за нуждите, повече за документи, но подозирам, че ще почна и за фотографии, ако качеството не е много ужасно [smilie3]


Отговори на това съобщение
 Re: Съвет за принтер
Автор: photostoykov   
Дата:   31-08-08 17:41

Като начало можеш да опиташ с DX 8400, но ще трябва да си поиграеш да го "калибрираш"! Т.е. при постобработката да му подготвяш файлове от които изкарва сносни цветове. Пробвай с директния печат през USB или "пикт-бридж" и ще видиш какъв ужас е! Аз имам СХ 3600 - неспасяема работа! Язък му за четирите мастила! Но не се отчайвай - когато понатрупаш опит, тогава истинският фотопринтер ще бъде твоята следваща покупка. Успех![smile]

Отговори на това съобщение
 Re:
Автор: Goth_Angel   
Дата:   31-08-08 18:43

Засега проблема не е толкова до липсата на опит, колкото до липсата на финикийски знаци за "истински" фотопринтер [smilie25] Първоначалната идея всъщност беше само за документи, но аз си знам, че ще ме засърби и за фотографии да го използвам [smilie8] затова реших да питам тук, че като взимам, поне да взема нещо, което няма да ми докарва кошмари, ако опитам да печатам снимки на него [smilie18]


Отговори на това съобщение
 Re: Съвет за принтер
Автор: GenaDP   
Дата:   31-08-08 19:00

Вземи си Epson 200/220/300/320, по-читави са. Не се набутвай с 285.

Отговори на това съобщение
 Re:
Автор: Goth_Angel   
Дата:   31-08-08 19:13

А DX8400 по-зле ли е от тези, които си изброил?


Отговори на това съобщение
 Re: Съвет за принтер
Автор: GenaDP   
Дата:   31-08-08 23:30

Ако ти трябва скенер/копир, помисли си дали не е по-добре да си вземеш монохромна лазерна машина... С тея мастила ще ти се вземе акъла да купуваш касетки.

Отговори на това съобщение
 Re: Съвет за принтер
Автор: danbi   
Дата:   31-08-08 23:34

GenaDP [smilie24]
също така с икономисаните пари може да си вземеш и евтино принтерче, само за фото цели.
но ще ти заема още място...

Отговори на това съобщение
 Re: Съвет за принтер
Автор: Goth_Angel   
Дата:   01-09-08 00:34

Ох, това е, че мястото е много ограничено - ама наистина много [smilie2] Поне засега. Ако се преместим преди края на годината, може и да има повече място, нооо за момента нищо не е сигурно. Та засега което ни трябва е един приличен 'всичко в едно'.


Отговори на това съобщение
 Re: Съвет за принтер
Автор: danbi   
Дата:   01-09-08 00:36

Значи нямаш особен избор. Ако ще печаташ фотографии, мастиленоструен и може да помислиш за СНПМ система към него, за да не ти излиза безбожно скъпо и в някой важен момент да се окаже, че нямаш мастило да си разпечаташ най-обикновен документ.

Отговори на това съобщение
 Re: Съвет за принтер
Автор: Goth_Angel   
Дата:   01-09-08 00:42

Каква точно е тази система и колко излиза?


Отговори на това съобщение
 Re: Съвет за принтер
Автор: ALBIREO   
Дата:   01-09-08 00:47

И от къде се купува? [smilie5]

Аз съм на вариант Epson R285.

Приятно се изненадах от качеството на печата. За момента съм тествал само 13х18, като все още не съм намерил Epson Premium Glossy А4 къде точно продават в София. В мултирама и плесио нямат и не знаят (разбира се) кога ще доставят.

Отговори на това съобщение
 Re: Съвет за принтер
Автор: danbi   
Дата:   01-09-08 00:50

Във форума често се споменава фирмата ПРОКАРТ (http://www.procart-bg.com
). Според сайта им една система е 100-ина лева. Мастилата са много пъти по-евтини от оригиналните в касетки. Същата фирма продава и различни хартии с добро качество, също на значително по-ниски цени от оригиналните.

СНПМ е система за непрекъснато подаване на мастило. Система от тръбички, които подават мастило към главата на принтера от по-големи външни контейнерчета, които ти периодично си допълваш.

Трябва да провериш, че имат СНПМ система за принтера, който си избрала. Доколкото разбирам, фирмата продава и принтери от този тип така, че вероятно ще предложат и добра консултация.

Алтернативно, може да си купуваш и неоригинални консумативи или презареждаеми касети, примерно пак от горната фирма. Сигурно има и други...

Отговори на това съобщение
 Re: Съвет за принтер
Автор: photostoykov   
Дата:   01-09-08 01:18

Ангелче, щом ще те засърби за фототографии, то още отсега се загледай за фотопринтер: изборът не е чак толкова голям - Canon, Epson, HP (това е в азбучен ред, но той не се различава много от този по рейтинг)! Имай впредвид, че специализираните фотопринтери имат по-лоши показатели при офис приложения, но това може да се преглътне. За да печата прилично цветни снимки, фотопринтерът трябва да притежава минимум шест цвята (допълнителни лека маджента и лек циан). А пък за да печата относително добре черно-бели фотографии принтерът трябва да притежава поне още две черни мастилници! Заболя ли те главата? Да спирам тогава?[smilie11]



Публикацията е редактирана (01-09-08 01:23)

Отговори на това съобщение
 Re: Съвет за принтер
Автор: Goth_Angel   
Дата:   01-09-08 03:00

@ photostoykov: Не, не ме е заболяла главата, напротив, много ти благодаря за съветите, само че за съжаление трябва и да се съобразя с финансите, които, честно казано, доскоро не включваха въобще принтер [smilie8] Видях някъде, че R285 има лека маджента и циан, но видях и ревю, което му даваше малко по-лоша оценка за качество на снимките отколкото на DX8400-а [smilie11] От това, което си казал по-горе, излиза, че по-скоро трябва да се калибрират файловете, а не DX8400? Аз по принцип винаги си ги обработвам така или иначе, не звучи като голям проблем да разбера как изглеждат добре на принтера, макар че ако има начин самия принтер да се калибрира спрямо екрана, бих предпочела да направя това.

@ danbi: Мерси, ще проверя дали Прокарт имат английски сайт, че от БГ да поръчвам до Англия нещо не ми звучи рационално [smilie6]


Отговори на това съобщение
 Re: Съвет за принтер
Автор: GenaDP   
Дата:   01-09-08 09:42

Прокарт нямат английски сайт, в UK си има други подобни фирми... Като ще си вземаш подобно дърво, поне си купи нещо старо от ибей - имаше преди време няква епсънска плювалка за 5 лири...

Отговори на това съобщение
 Re: Съвет за принтер
Автор: photostoykov   
Дата:   01-09-08 12:54

Опрелено калибрибането на монитора и принтера е най-добрият начин да получиш верни цветове! Но се изисква не чак толкова евтин хардуер(спектрофотометър)и специализиран софтуер за калибриране (цветни и сиви семпли). Аз използвам Spyder 2 Elite (най-евтиното предложение на нашия пазар). Има и още едно "но" - мониторът трябва да е CRT или LCD от по-висок клас с матрица PVA или MVA и да има елементарни възможности за регуриране на яркостт, контраста и цветността.[shtrak]

Отговори на това съобщение
 Re: Съвет за принтер
Автор: Goth_Angel   
Дата:   01-09-08 13:09

Мониторът ми е Dell E178FP 17-inch LCD Flat Panel, това е което знам за него (и още че бих го сменила със CRT на минутата, ако имаше място на бюрото), как да разбера каква е матрицата?
Този паяк обаче е три пъти колкото ще дам за принтера [smilie2] само със софтуер поносимо ли е калибрирането?


Отговори на това съобщение
 Re: Съвет за принтер
Автор: Davidoff   
Дата:   01-09-08 13:18

Ми калибриране на монитор и принтер ще ти струва почти колкото принтер от този клас (или айде на половина най-малко), но в България. При теб не знам как стоят нещата, но едва ли е по-евтино. Софтуерно калибриране - нема такова животно. Може да я пропуснеш процедурата ако те задоволяват резултатите (все пак за любителски цели говорим).

Отговори на това съобщение
 Re: Съвет за принтер
Автор: biri_miri   
Дата:   01-09-08 13:19

Този потребител е деактивиран. Всички негови текстове са изтрити от администратора.

Отговори на това съобщение
 Re: Съвет за принтер
Автор: IDA   
Дата:   01-09-08 14:12

Biri-miri,

Не пробва ли да му сложиш отново оригинални касети? Това, за което говориш, прилича по-скоро на някаква разхерметизация на СНПМ. Колко копия беше отпечатал, преди да се случи?

Аз съм също с Canon IP 4500. Пълня си сам касетите с качествени мастила (всеки път се омазвам до ушите :-)))!), ползвам принтерски профил за тези мастила и хартията, на която печатам, и с добре калибриран монитор, съм много доволен от резултата.

Goth-Angel,

Какъвто и принтер да си купиш, ако искаш да печаташ това, което виждаш на екрана, без качествено хардуерно калибриране на монитора няма да минеш. Ако използваш оригинални (и адски скъпи!!!) мастила и хартии на производителя, които се препоръчват за работа с конкретния модел принтер и чиито профили са вградени в принтерския драйвер, при добре калибриран монитор, с голяма вероятност, това, което се вижда на монитора, ще е 1:1 с отпечатъка. Ако обаче използваш по-евтини заместители на мастила и хартии, ще ти трябват и съответните принтерски профили точно за тях. Те се правят със специален спектрофотометър и са скъпо удоволствие. Без такива профили, за даден вид мастила и хартия, можеш да опиташ да си настроиш сама цветовете в драйвера с проби и грешки, с което, след няколко десетки отпечатани копия, можеш да постигнеш някакъв приличен резултат, но дали ще те удовлетвори, зависи изцяло от личната ти самокритичност.

Успех!

Отговори на това съобщение
 Re: Съвет за принтер
Автор: GenaDP   
Дата:   01-09-08 14:14





Публикацията е редактирана (01-09-08 14:20)

Отговори на това съобщение
 първа  назад  1     всички  напред  последна

За да пишете мнения трябва да влезете с потребителското си име.
Влезте от тук »