Рекламирайте тук Затвори
Реклама в секции форуми и базар

Под формата на платени обяви можете да рекламирате ваши продукти, услуги или други комерсиални дейности. Обявата може да бъде публикувана избирателно във форум по ваше желание или във всички форуми на сайта.

За стандартната ценова листа и условия изпратете
запитване до webmaster@photo-forum.net.
Платени обяви
        
 Теми - forum: Фотография
 първа  назад  1     всички  напред  последна
 Правилна композияция и акцент на обетки!
Автор: Ghost4o   
Дата:   19-02-15 01:21

Предлагам в тази тема да се поставят снимки или линкове към имформация за правилна композиция на обекти, фон, хора, автомобили. Как е най добре всчико да се позиционира. Предполагам много хора, както и аз доста се чудим как да подредим нещата в някои случаи и вярвам, че темата ще е полезна. :)

Отговори на това съобщение
 Re: Правилна композияция и акцент на обетки!
Автор: Ghost4o   
Дата:   19-02-15 01:21

Ето една моя снимка, та приемам всякакви критики :) Някъде четох, че не трябва да се реже човека по ставите?


https://farm9.staticflickr.com/8598/15907188474_c0cf23d0d4_h.jpg

E60 535d + Mig 23 by ghost4o, on Flickr



Публикацията е редактирана (19-02-15 01:26)

Отговори на това съобщение
 Re: Правилна композияция и акцент на обетки!
Автор: lamerko   
Дата:   19-02-15 01:37

Правила има всякакви, но личното ми мнение е, че не бива на всяка страна да се води по тях. Колкото за самите правила - една бърза картинка:


http://www.shumen.org/images/crop.jpg


Отговори на това съобщение
 Re: Правилна композияция и акцент на обетки!
Автор: aldygreen   
Дата:   19-02-15 01:53

Обетки вредни 8.5 милиони долари [cool]


Отговори на това съобщение
 Re: Правилна композияция и акцент на обетки!
Автор: alext   
Дата:   19-02-15 17:58

Всичко зависи според ситуацията и се влияе от фон, светлина,пропорции, разстояние между обектите, цветове и т.н. Правилна композиция няма. Просто едни кадри изглеждат добре по един начин, а други по друг,взависимост от условията. Не само във фотографията, но и във всички изобразителни изкуства има общи правила за перспективата- как да се създаде чувство за дълбочина на изображението- чрез композицията и чрез цветовете. Относно композицията има много правила- правило на третините, използване на линии, златно сечения, симетричност, някаква повтаряемост и т.н. Примерно клипче https://www.youtube.com/watch?v=OCVPPc4ssgo
В тубата има още много. За цветовете вече основна роля играе светлина, тоналност, сенки, форма на обект, разположение спрямо източника на светлина и т.н Още едно клипче относно светлината. https://www.youtube.com/watch?v=EJWNQv01VtI
Друг е въпросът кое ще се сетиш кога да използваш. За да ги спазваш тези неща ти трябва тренирано око и това отличава добрите снимки. Анализирай снимките, които ти харесват и сам потърси защо ти харесват, така ще разбереш какво да търсиш в твоята композиция. Също така книжки хиляди на тази тема примерно Creative Composition на Harold Davis...

П.С Така както си ги подредил на тази снимка човек-кола- самолет има разсейвване на изображението. Тоест акцентът в снимката се губи и мозъкът се чуди кое от трите да гледа. Това е честа грешка, като се натрупват много обекти и вниманието се отклонява от основния. Хубаво си използвал Depth of field-а, за да отличиш човека, но махни нещо от фона или го размажи още, за да не се набива на очи толкова много. Плюс това ето и цветовете не контрастират- допълнително се губи акцентът на човека с черния пуловер от черната кола. Аз бих махнал колата и сменил малко ъгъла спрямо самолета. Тогава имаш и контраст, и основен обект и фон.[beer]

ПС2 В този форум някой беше споделил един много готин начин, за да разбереш къде ти е акцентът в снимката. Гледаш снимката на екрана и примижаваш с очи, докато се виждат само леки очертания. Главният обект веднага изпъква. [smilie10]



Публикацията е редактирана (19-02-15 18:17)

Отговори на това съобщение
 Re: Правилна композияция и акцент на обетки!
Автор: kireto_a   
Дата:   19-02-15 18:55

Аз пак не разбирам много, но да композираш една снимка означава да ПОДРЕДИШ обектите в рамката, така че да изразяват идеята на автора и все пак да задържа за известно време погледа на наблюдателя.

Можеби тук идеята е да се покаже младежа и неговото отношение към самолета и колата. Тогава логичния въпрос е защо са подредени в редичка и се покриват.

Защо не подредиш младежа в ляво завъртян на 180 градуса, така че колата и самолета да са му отляво но малко по-назад? Така пак човека, ще е най-важното елемент, но и колата и самолета ще се виждат ясно като и връзката им с младежа. В момента са без мислена част от фона, която по-скоро пречи.

Хубаво би било и човека да е малко по светъл за да излиза още по ясно на преден план.

Отговори на това съобщение
 Re: Правилна композияция и акцент на обетки!
Автор: kireto_a   
Дата:   19-02-15 19:03

също така, дори и да пред колата снимката би била по интересна дори и само ако човека гледа в обратна посока. В момента всички гледат към лявата част на рамката и там има едно малко нищо. Ако беше голямо нищо, можеше и да има смисъл.

http://m.london.diplo.de/Vertretung/london/en/09/01/James-Bond.html#gallery-8



Публикацията е редактирана (19-02-15 19:04)

Отговори на това съобщение
 Re: Правилна композияция и акцент на обетки!
Автор: imitev   
Дата:   19-02-15 20:02

Според мен основният проблем е обработката на снимката. С леко пипване в CameraRAW черното на колата и пуловера вече не дразни толкова.


http://s27.postimg.org/w4g7qkgmr/Untitled_1.jpg



Не мога да преценя какви впечатления имам от позата - мачо ли е, ще кара ли, току що е спрял ли...

Отговори на това съобщение
 Re: Правилна композияция и акцент на обетки!
Автор: radomarinov   
Дата:   19-02-15 20:46

aldygreen [smilie24]
Ето кой чете внимателно[smilie3]


Отговори на това съобщение
 Re: Правилна композияция и акцент на обетки!
Автор: Slivenski   
Дата:   19-02-15 20:49

В общи линии - не се реже през врата и през ставите... :-))

[beer]

Отговори на това съобщение
 Re: Правилна композияция и акцент на обетки!
Автор: radomarinov   
Дата:   19-02-15 20:50

Ghost4o, оправи си името на темата[smile]


Отговори на това съобщение
 Re: Правилна композияция и акцент на обетки!
Автор: Lycan   
Дата:   19-02-15 21:16

Тук в случая проблемен е дефокуса на картоненото самолетче.
Отделно, всеки обект в плановете се бори за акцента :(

Отговори на това съобщение
 Re: Правилна композияция и акцент на обетки!
Автор: radomarinov   
Дата:   21-02-15 16:59

Такъв тип снимки не е ли по добре да се правят така:
https://www.dropbox.com/s/1trymz11jba1vvz/1456478~2.jpg?dl=0

Иначе се взираш във фона повече от колкото трябва??


Отговори на това съобщение
 Re: Правилна композияция и акцент на обетки!
Автор: fotorafi   
Дата:   21-02-15 18:17

Да се анализира една снимка е много индивидуален, субективен процес. Слушал съм лекции 4 години, снимам от 1967 година, преподавал съм около 20 години. Смело мога да кажа, че продължавам да се уча и ще се уча докато съм жив.
Фотографът е изправен пред две основни ситуации:

-Първата-да подреди, да аранжира, да режисира и да снима. Той подбира оптиката, зрителния ъгъл,различни помощни аксесоари ползва естественото осветление или наглася изкуственото. И тук следва основното-да отсече в кадъра на камерата онази част, която смята за най-значимата, важната, естетичната. Има време и възможност да наблюдава във визьора , да размества, да променя осветлението, да извършва корекции

Втората-да снима динамичния, вечно променящия и разнообразен живот .Да избира и ограничава, да "отсича" в кадъра на апарата си. Ползва различна оптика, ъгъл на снимане, ракурс, помощни аксесоари. И тук започва трудното с композицията. Основното в кадъра и фона, основното и другите елементи, кое да се "реже" и маха, кое да остави. Най-трудното е при фото репортажа. Динамично, бързо променящи се ситуации. Затова фотографът снима и после извършва т.н. фотографска "отсечка"
Има литература, курсове, гледане на хиляди снимки, анализиране, натрупан опит, рутина .Започва се, сега при масовото снимане с цифрови камери, копиране на снимките в размер 13х18. С фотографските "ъгли" / изрязани от картон букви Г/ движат се по снимката, закриват части от нея и така се отсича ненужното, търси се най-важното, основното, най-значимото. За по-лесно затова е измислен квадратния формат на кадъра. От квадратния кадър лесно се прави снимка на високо или на широко..

Готов съм, безвъзмездно на млади колеги с изкопирани снимки на хартиен носител да помагам с обсъждане и анализиране. Смело, без да се щадим и без да ми се сърдят
Рафи Марукян, AFIAP

Отговори на това съобщение
 Re: Правилна композияция и акцент на обетки!
Автор: Антивик   
Дата:   23-02-15 09:13

fotorafi написа:

> Да се анализира една снимка е много индивидуален, субективен процес. Слушал съм лекции 4 години, снимам от 1967 година, преподавал съм около 20 години. Смело мога да кажа, че продължавам да се уча и ще се уча докато съм жив. Фотографът е изправен пред две
> основни ситуации:
> -Първата-да подреди, да аранжира, да режисира и да снима. Той подбира оптиката, зрителния ъгъл,различни помощни аксесоари ползва естественото осветление или наглася изкуственото. И тук следва основното-да отсече в кадъра на камерата онази част, която смята за най-значимата, важната, естетичната. Има време и възможност да наблюдава във визьора , да размества, да променя осветлението, да извършва корекции
>
> Втората-да снима динамичния, вечно променящия и разнообразен живот. Да избира и ограничава, да "отсича" в кадъра на апарата си. Ползва различна оптика, ъгъл на снимане, ракурс, помощни аксесоари. И тук започва трудното с композицията. Основното в кадъра и фона, основното и другите елементи, кое да се "реже" и маха, кое да остави. Най-трудното е при фото репортажа. Динамично, бързо променящи се ситуации. Затова фотографът снима и после извършва т.н. фотографска "отсечка" Има литература, курсове, гледане на хиляди снимки, анализиране, натрупан опит, рутина .Започва се, сега при масовото снимане с цифрови камери, копиране на снимките в размер 13х18. С фотографските "ъгли" / изрязани от картон букви Г/ движат се по снимката, закриват части от нея и така се отсича ненужното, търси се най-важното, основното, най-значимото. За по-лесно затова е измислен квадратния формат на кадъра. От квадратния кадър лесно се прави снимка на високо или на широко..
>
> Готов съм, безвъзмездно на млади колеги с изкопирани снимки на хартиен носител да помагам с обсъждане и анализиране. Смело, без да се щадим и без да ми се сърдят Рафи Марукян, AFIAP

[smilie24] [cool] Те това е истината!
Сумирано в 1-2 думи да знаеш първо какво и как искаш да покажеш, от там нататък четене, търсене и практика....

Отговори на това съобщение
 Re: Правилна композияция и акцент на обетки!
Автор: LorDDemoniC   
Дата:   23-02-15 09:21

Едно е да се хареса на теб, друго на аудиоторията ... всеки трябва да се насочи спрямо това за кого е крайният продукт :)

Отговори на това съобщение
 Re: Правилна композияция и акцент на обетки!
Автор: Антивик   
Дата:   23-02-15 09:29

LorDDemoniC написа:

> Едно е да се хареса на теб, друго на
> аудиоторията ... всеки трябва да се
> насочи спрямо това за кого е
> крайният продукт :)

Продуктовото си е продуктово, там е ясно[smilie3] . Но при другите ситуации, кога се говори за художествена фотография, как аудиторията ще хареса нещо, когато няма акцент и не се разбира за какво иде реч изобще....[smilie11]

Отговори на това съобщение
 Re: Правилна композияция и акцент на обетки!
Автор: didesignbg   
Дата:   23-02-15 22:36



златно сечение
[smilie5]


Отговори на това съобщение
 първа  назад  1     всички  напред  последна

За да пишете мнения трябва да влезете с потребителското си име.
Влезте от тук »