Рекламирайте тук Затвори
Реклама в секции форуми и базар

Под формата на платени обяви можете да рекламирате ваши продукти, услуги или други комерсиални дейности. Обявата може да бъде публикувана избирателно във форум по ваше желание или във всички форуми на сайта.

За стандартната ценова листа и условия изпратете
запитване до webmaster@photo-forum.net.
Платени обяви
        
 Теми - forum: Фотография
 първа  назад  1  2     всички  напред  последна
 Въпрос за фокуса
Автор: Tipi   
Дата:   28-01-14 11:35

Здравейте. Отдавна ви чета. Много полезна информация има във форума и доста неща научих от пишещите тук. Това, което ме интересува не го намирам нито тук , нито в нета. Става въпрос за singel-servo af + single-point af или auto-area af. За мен е много странно, но когато снимам в режим singel-servo af + auto-area af снимките ми са по-фокусирани отколкото singel-servo af + single-point af. Снимам с Никон D5100 и Nikon AF-S Nikkor 50mm f/1.8G в режим А, S или М. Така ли трябва да е или аз греша някъде? [smilie8]


Отговори на това съобщение
 Re: Въпрос за фокусът
Автор: iivanov   
Дата:   28-01-14 13:32

сега ще те пратят да четеш книжката [smilie18] [smilie5]

Отговори на това съобщение
 Re: Въпрос за фокусът
Автор: quazimodo   
Дата:   28-01-14 13:45

A как и какво снимаш? Движение ли снимаш? На отворена бленда, с прекадриране..... Или трябва да погледнем топката[smilie11]?

Отговори на това съобщение
 Re: Въпрос за фокусът
Автор: psychoiho   
Дата:   28-01-14 13:50

ще е добре да си оправиш заглавието на темата, че много бърка в очите това неграмотно изразяване

Отговори на това съобщение
 Re: Въпрос за фокусът
Автор: Tipi   
Дата:   28-01-14 13:54

Снимам децата си и в движение, и в поза. Блендата е отворена обикновенно между 3,2 и 5,6 indoor, и по затворена outdoor. Да и с прекадриране. Какво означава "как снимаш"?


Отговори на това съобщение
 Re: Въпрос за фокусът
Автор: rx   
Дата:   28-01-14 13:56

Какво лошо има в четенето на книжката? Ако питащия я беше прочел, щеше да има отговор на въпроса си :)

Отговори на това съобщение
 Re: Въпрос за фокуса
Автор: Tipi   
Дата:   28-01-14 14:03

Много мислих преди да пусна темата. 5 отговора, два от които мои и нито един по темата. Живи и здрави бъдете. Сполай ви.



Публикацията е редактирана (28-01-14 14:13)

Отговори на това съобщение
 Re: Въпрос за фокуса
Автор: iasen2   
Дата:   28-01-14 14:34

дай пример , кое е добре фокусирано и кое не е за теб . Може да искаш очите и ушите да са добре фокусирани едновременно .

Отговори на това съобщение
 Re: Въпрос за фокуса
Автор: satyno   
Дата:   28-01-14 14:43

Не се ядосвай, в повечето случаи отговорите са такива...
Прочети dslr autofocus modes explained

Аз снимам така с D90:

скорост при снимане на деца - не по-бавна от 1/160
по всички фокусни точки, без прекадриране

Autofocus Mode: AF-C
AF-Area Mode: Single ( при неподвижни обекти) или 3D-Tracking ( при подвижни)

Преди няколки дни пробвах Dynamic AF-Area при снимане на детско тържество, но може би защото ми бе за първи път имах доста брак.


Отговори на това съобщение
 Re: Въпрос за фокуса
Автор: Tipi   
Дата:   28-01-14 15:00

Автор: iasen2
Дата: 28-01-14 14:34

дай пример , кое е добре фокусирано и кое не е за теб . Може да искаш очите и ушите да са добре фокусирани едновременно .

Примерно снимам детето в режим single-point и снимката стои като нефокусирана, няма острота (не знам дали правилно се изразявам).Фокусната точка е на окото.
Снимам в режим auto-area, натискам наполовина, няколко фокусни точки по лицето-перфектно фокусирана снимка, с острота. Пример със снимки не мога да дам. Не знам как да кача, пък и в момента не се сещам за някоя подходяща.

satyno, много благодаря за инфото. Ще прочета. Понякога една и съща информация, представена по различен начин е по лесно смилаема и разбираема. Затова питам тук. Може би нещо ми убягва и не го забелязвам.


Отговори на това съобщение
 Re: Въпрос за фокуса
Автор: rx   
Дата:   28-01-14 15:19

В един момент говориш за фокусен режим, след това - за фокусни зони... има над 5 неща, които може да са причина. Като за начало снимай нещо неподвижно от статив за да видиш дали има проблеми с обектива/тялото. Не си писал и с каква техника снимаш...

Отговори на това съобщение
 Re: Въпрос за фокуса
Автор: lorddemonic   
Дата:   28-01-14 15:37

А не е писал ... а това какво е?

Снимам с Никон D5100 и Nikon AF-S Nikkor 50mm f/1.8G в режим А, S или М.

Отговори на това съобщение
 Re: Въпрос за фокуса
Автор: rx   
Дата:   28-01-14 15:49

[smilie24] не съм допрочел - прав си. Както казах, нека пробва човека да снима статичен обект с неподвижен апарат за да се изключат front/back фокус проблеми. После да прочете книжката кога се ползва single focus, кога servo... Ако се снима отблизо с този плитък фокус и после се рекомпозира, е твърде възможно или снимащия, или детето да излиза от фокус.

Отговори на това съобщение
 Re: Въпрос за фокуса
Автор: satyno   
Дата:   28-01-14 16:10

При положение, че съм сигурен, че цялостно лицето на детето е в рязко изобразяваното пространство ( среден план 50/1.8 @2.8 примерно ) използвам Autofocus Mode: AF-C и 3D-Tracking, фокусиране по коя да е точка и след това прекадриране за да не бъде композицията прекалено централна.

Не си спомням от дълго време да съм използвал Autofocus Mode: AF-Single.

Всъщност има ли значение ако обектът и апаратът остават статични какъв режим на AF-Area Mode използваме: Single, 3D-Tracking или Dynamic AF-Area ? Според мен не.


Отговори на това съобщение
 Re: Въпрос за фокуса
Автор: rx   
Дата:   28-01-14 16:26

Има - особено със светъл обектив, дори при статив понякога апарата му хрумва да шава и да търси фокус - поне се чува как през известно време моторчето коригира фокуса.

Отговори на това съобщение
 Re: Въпрос за фокуса
Автор: Tipi   
Дата:   28-01-14 16:35

Автор: rx
Дата: 28-01-14 15:19

В един момент говориш за фокусен режим, след това - за фокусни зони...

Всъщност въпроса ми е свързан точно с комбинацията от фокусна зона+фокусен режим [smile] .
Носих апарата в сервиза и ми казаха, че няма проблем с фокуса, защото на мен първото ми съмнение беше за това. Книжката доста съм я чела и както писах по-горе явно нещо не мога да схвана от сухата материя в нея. Затова пиша тук, ако някой се сеща къде греша или какво не мога да разбера. Пак ще чета [smile] .

Автор: satyno
Дата: 28-01-14 16:10

При положение, че съм сигурен, че цялостно лицето на детето е в рязко изобразяваното пространство ( среден план 50/1.8 @2.8 примерно ) използвам Autofocus Mode: AF-C и 3D-Tracking, фокусиране по коя да е точка и след това прекадриране за да не бъде композицията прекалено централна.
А ако детето ти е част от пейзажа, тогава как прекадрираш? На AF-C, точката се разхожда където прецени.

Ще продължавам да чета и пробвам, и се надявам да разбера къде греша.

П.П. Аз съм ТЯ [thankyou] . Приятно ми е [smile]


Отговори на това съобщение
 Re: Въпрос за фокуса
Автор: Tipi   
Дата:   28-01-14 16:37


Автор: rx
Дата: 28-01-14 16:26

Има - особено със светъл обектив, дори при статив понякога апарата му хрумва да шава и да търси фокус - поне се чува как през известно време моторчето коригира фокуса.


Това може ли да се случи на singel-servo af + single-point af?


Отговори на това съобщение
 Re: Въпрос за фокуса
Автор: rx   
Дата:   28-01-14 16:51

Tipi извинявай, "тя" [beer]

Значи, нека първо изясним двете понятия:
- Фокусен режим - единичен(single)/следящ(servo)/разновидности - това е начина, по който апарата ти се опитва да "прихване" обекта, който снимаш - single се предполага, че снимаш нещо, което не смята да се движи спрямо теб - в случая ако детето позира - т.е. при всяко полунатискане на спусъка, когато чуеш потвърждението на фокуса, той е "залепен" там и не мърда. При servo идеята е, че обекта ти се движи и фотоапарата трябва постоянно да следи това, което смята, че трябва да е фокусирано - там веже зависи колко е умен фотоапарата, и каква фокусна зона си избрала. Има и разновидности, с които не съм запознат на Никон, но това ми звучи като AI Servo при Канон, където "обекта ти седи на едно място по принцип, но може евентуално да тръгне нанякъде и апарата трябва да почне да го следи". Аз лично не съм намерил смислено приложение на този режим - ако снимам пън или камък, не очаквам да започне да се движи из кадъра, а ако снимам движещ се влак, не очаквам да спре, за да ми позира. Та приложението на този режим е непонятно за мен. Ако детето ти позира, използвай Single AF. Ако примерно го снимаш как тича, го следиш с пълно серво.

- Фокусна зона - това е съвкупността от точки, която фотоапарата използва, за да фокусира - по принцип идеята е да я нагласиш така, че обекта ти да заема тази зона докато снимаш. Single Point означава да използва само една точка - това е когато си сигурна къде точно искаш да се фокусира и това е най-прецизния вариант. Този вариант обаче отпада когато снимаш серво, защото тази точка убива цялата интелигентност на машината да следи фокуса. Т.е. фокусираш в/у окото, но ръката ти трепва и единствената точка, която дава информация на фотоапарата какво се случва, се ошашква и започва да търси накъде е избягал фокуса. Затова Single Point + Servo не е нещо, което трябва да ползваш! За да работи мозъка на фотоапарата в следящия фокус, трябва да има възможно най-много включени точки, за да може апарата да следи как се променя положението на обекта ти спрямо фокусното поле - всичките му там пространствени изчисления разчитат на информацията от колкото се може повече фокусни точки. Като му ги вземеш, не разбира какво му се случва :)

Ако снимаш портрет на детето си, това, което мога да те посъветвам - единична фокусна точка и единичен режим на автофокуса, фокусираш с централната точка на окото и прекомпозираш кадъра си - обикновено "завъртането" не е кой-знае колко голямо, така, че лицето не би трябвало да излезе от фокусната равнина.

Отговори на това съобщение
 Re: Въпрос за фокуса
Автор: satyno   
Дата:   28-01-14 17:19

Използвам AF-C и 3D-Tracking с прекадриране при относително неутрален фон. Обикновено фокусирам по ярка дреха, не по очите. Старая се да не излизам от зоната, където са групирани фокусните точки, но имам снимки на фокус дори когато обектът е излязъл извън тях.

( Редакция: Фокусирам с задния бутон AF/AE-L, постоянно натиснат докато следя обекта )



Публикацията е редактирана (28-01-14 17:29)

Отговори на това съобщение
 Re: Въпрос за фокуса
Автор: vkk1   
Дата:   28-01-14 17:22

Tipi : Много мислих преди да пусна темата. 5 отговора, два от които мои и нито един по темата. Живи и здрави бъдете. Сполай ви.

Ооо, това е защото не си питала нещо в онзи /другия/ форум. Там със сигурност ще те засилят да четеш книжката [smile] И ще те и наритат, и отговор няма и да получиш.
Тук може да и да те нагълчат, ама поне ще получиш отговор на въпроса си. Ето - rx ти е дал чудесно обяснение.
Значи, ще се опитам и аз да дам идея, понеже съм със същия апарат.

Когато снимаш статичен портрет: AF-S, Single.

Когато снимаш движещи се обекти, AF-C и 3D tracking /това при мен дава най-добри резултати/. Може и AF-A и Dynamic или Auto Area, за която ти спомена. Скорост на затвора минимум 1/200.

Когато снимаш пейзаж - затваряш блендата 2-3 стъпки за най-добра острота и спокойно можеш да снимаш на Auto Area и AF-S да речем.



Публикацията е редактирана (28-01-14 17:25)

Отговори на това съобщение
 Re: Въпрос за фокуса
Автор: Tipi   
Дата:   28-01-14 17:45

rx [beer] . Много благодаря за изчерпателния отговор.

satyno, благодаря ще пробвам [smile]

vkk1, благодаря. Само не разбрах кой е онзи /другия/ форум [smile]


Отговори на това съобщение
 Re: Въпрос за фокуса
Автор: asahi   
Дата:   28-01-14 22:37

Най-добре иди на курс. Ще научиш доста интересни неща.

Отговори на това съобщение
 Re: Въпрос за фокуса
Автор: satyno   
Дата:   28-01-14 23:12

Търсене в google с
"иди на курс" site:https://photo-forum.net
Резултат: About 2,450 results
Какъв ли би бил резултатът ако се промени леко словореда? Или пък се потърси точно кои потребители на форума най-често дават този съвет?



Публикацията е редактирана (28-01-14 23:13)

Отговори на това съобщение
 Re: Въпрос за фокуса
Автор: stown   
Дата:   29-01-14 02:24

Този потребител е деактивиран. Всички негови текстове са изтрити от администратора.

Отговори на това съобщение
 Re: Въпрос за фокуса
Автор: iasen2   
Дата:   29-01-14 08:37

Аз горе писах да качи конкретна снимка понеже много често причините са други за размазаната снимка .
Лично бих препоръчал да гледа повече през визьора . Ако се снима в режим А апарата може да изчисли ниска скорост при неправилно подбран режим на мерене и без да се усетиш да размаже снимка . В режим S да снимаш деца според мен няма смисъл , по същата причина може да изчисли много отворена бленда и пак да размаже всичко .
Обектива е и без стабилизация .

Лично за мен курса си е загуба на време и пари . Успех



Публикацията е редактирана (29-01-14 08:44)

Отговори на това съобщение
 първа  назад  1  2     всички  напред  последна

За да пишете мнения трябва да влезете с потребителското си име.
Влезте от тук »