Рекламирайте тук Затвори
Реклама в секции форуми и базар

Под формата на платени обяви можете да рекламирате ваши продукти, услуги или други комерсиални дейности. Обявата може да бъде публикувана избирателно във форум по ваше желание или във всички форуми на сайта.

За стандартната ценова листа и условия изпратете
запитване до webmaster@photo-forum.net.
Платени обяви
        
 Теми - forum: Фотография
 първа  назад  1  2  3  4     всички  напред  последна
 Избор на DSLR апарат
Автор: batemmm   
Дата:   15-11-08 19:56

Обръщам се с молба за съвет при избора на DSLR измежду няколко модела. Не съм предубеден към точно определена марка и това ще ми бъде първия DSLR. Прочетох внимателно темите, които са пуснали други съфорумници, но не успях да открия всички отговори на въпросите, които ме вълнуват.
Та значи става въпрос за бюджет от около 2000 лв (в това число и обективите).
Бях си харесал NIKON D90, но дори да го взема с китовия обектив, оттам нататък ще надхвърля бюджета с много.
Моделите на които съм се спрял за момента са OLYMPUS E-510 double zoom kit - 1299 лв + Zuiko Digital ED 70-300mm f/4.0-5.6 - 699 лв - общо около 2000 лв
SONY DSLR Alpha 300 Double Zoom kit (18-70 mm + 55-200 mm) - 1200 лв + Обектив Sony AF 75-300mm F/4.5-5.6 - 495 лв - общо около 1700 лв
CANON EOS 450D Double zoom kit (18-55mm IS + 55-250mm IS) - 1920 лв
Бях си набелязъл и един PENTAX K200D Double Zoom Kit, но четах някъде че шумът при него е по-голям.
Много моля колегите, които са снимали с горните модели или имат впечатления да ги споделят. Отворен съм и за други предложения, почиващи на факти, а не на фанатични изблици.
Благодаря ви предварително.


Отговори на това съобщение
 Re: Избор на DSLR апарат
Автор: batemmm   
Дата:   15-11-08 20:13

Без малко да забравя...
Снимам от много години (около 30 вече), но от 2005 г със цифрови апарати.
Досега съм имал FUJI S5500, а сега снимам със SONY DSC H9. Много съм доволен от резултатите и на двата апарата.
Снимам за удоволствие, основно по екскурзии (пътувам много), излети и съвсем малко семейни тържества.
Почти не обработвам снимките, само в краен случай. Гледам ги основно на лаптоп или на голям плазмен или LCD телевизор. Не печатам (с много малки изключения). Няма да ми се налага да снимам в RAW, JPEG-а ми е достатъчен. Не се налага да снимам повече от 5MP и предпочитам формат 16:9. Не се занимавам с художествена фотография и обичам всичко да ми е на фокус и остро.
Знам, че много хора ще кажат да продължа да си снимам с "турбосапунера", но съм решил да видя как е с DSLR, а SONY-то ще оставя като ходя по мотосъбори и други места, където няма да прежаля новия. Активно ползвам полар филтри и теле и широки конвертори.
Ами мисля че бях повече от изчерпателен. Очаквам съвети.

Отговори на това съобщение
 Re: Избор на DSLR апарат
Автор: digitalgab   
Дата:   15-11-08 20:22

Ами като отидеш в магазина направи някоя снимка на твоя карта и сравнявай. При тези изисквания които имаш, по добре продай двете сапунери и си вземи една по яка или пък опитай с Олимпус Е-410 от промоцията.

Отговори на това съобщение
 Re: Избор на DSLR апарат
Автор: hash   
Дата:   15-11-08 20:40

ако си доволен от картинката на сапунерката всички изброени ще те възхитят [smile]

аз лично бих погледнал и някой по-евтин модел Никон.

успех [smile]

Отговори на това съобщение
 Re: Избор на DSLR апарат
Автор: milchev   
Дата:   15-11-08 21:26

canon 450D

Отговори на това съобщение
 Re: Избор на DSLR апарат
Автор: sabrax   
Дата:   15-11-08 21:35

Nikon d40 е сравнително евтин.Пък и като качество е доста добре.

Отговори на това съобщение
 Re: Избор на DSLR апарат
Автор: джъмбо   
Дата:   15-11-08 21:42

олито е добро решение.... има си стабилизация чистене на матрицата приятно тяло.... ако не ти е драма да снимаш с повече от 800 исо значи си е преектен

Отговори на това съобщение
 Re: Избор на DSLR апарат
Автор: doubleG   
Дата:   15-11-08 21:50

Канон 450Д с двата стабилизирани обектива е оптимално решение при този бюджет.

Отговори на това съобщение
 Re: Избор на DSLR апарат
Автор: batemmm   
Дата:   15-11-08 22:11

Първото нещо, което направих беше да отида в магазина, но там имаше само CANON-а (аз съм от Варна), та за другите модели трябваше да съдя по статии и впечатления от нета.
Тази покупка ще ми е като стъпало за известен период. Забелязал съм, че при мен периода е около 1 - 1,5 година, а към старите камери се привързвам и не ги продавам, а ги държа за спомен. Още имам лентови КИЕВ и ЗЕНИТ ТТЛ.
Що се отнася до съвета на HASH, NIKON-а ми е мечтата но не искам да купувам какво да е. Ще пощракам една година с нещо друго и тогава ще видим.

Отговори на това съобщение
 Re: Избор на DSLR апарат
Автор: tantris   
Дата:   15-11-08 23:51

С ДСЛР забрави всичко на фокус и рязко.

Отговори на това съобщение
 Re: Избор на DSLR апарат
Автор: hotsnail   
Дата:   16-11-08 00:09

Ами аз имах това сони. Според мен е около 2 до 3 години напред, като инжинерна мисъл от конкурентирте. Сега ще рипнат разни хора ама .....

Сонито е единствения апарат дето можеш да си го ползваш както и сегашния ти компактен апарат т.е. да си гледаш отзад на дисплея какво снимаш. Другите твърдят, че имат подобна функция ама тя не работи - няма приемлив автофокус, пък и дисплея само на сонито е подвижен.

Мисля, че това ти е излишно "Обектив Sony AF 75-300mm F/4.5-5.6 - 495 "

Имай предвид че 200мм са всъшност като 300мм на филм. Ако искаш по-дълъг обектив по-добре си вземи по хубав от 75-300. Мен не ме влекат тия дължини и акъл не искам да давам.

Сони май ще правят яки промоции след някоя и друга седмица, изчакай малко. Писали са в няколко теми хората.

Значи на мен ми гепиха апарата А300 преди седмица две и си мислих какво да взема. Ами избора е между Никон или Сони. Другите не предлагат нищо свестно може би Канон 450Д да е добро попадение ама за сносни обективи трябва да дадеш безумни пари И НЯМАШ СТАБИЛИЗАЦИЯ С 90% ОТ ВЪЗМОЖНИТЕ ОБЕКТИВИ. (При Сони има доста добре работеща сстабилизация със всички обектииви. Не знам колко са успешни опитите на олимпус и пентакс.

К200Д шума не мисля, че ще му е много повече от този на Сонито или Канона. Пентакса и Олипуса са много приятелски настроени към стари механични обективи ако това е приоритет. На Сонито трябва електронен адаптер за същите фуункции със стари обективи.

Изчакай една две седмици за коледните промоции ..... и взимай Сони.

Отговори на това съобщение
 Re: Избор на DSLR апарат
Автор: apollo   
Дата:   16-11-08 00:14

Определено си заслужава да се изчака ако трябва и до втората половина на декември... идват празници и за да вземат ефективно парите на хората ще правят прИмоции на всичко [smilie24]


Отговори на това съобщение
 Re: Избор на DSLR апарат
Автор: kolcho   
Дата:   16-11-08 00:28

Гледам, че в два от комплектите предвиждаш покупката на втори телезум. Ако нямаш нещо специално предвид, това са пари хвърлени на вятъра, защото китовото стъкло върши сходна работа , като припокрива значителна част от диапазона на втория .
При положение, че мислиш да останеш на ниво "китови обективи" и цениш "острите снимки" - най-доброто предложение е това на Олимпус. Телецентричната им оптика е непобедима в най-ниския клас, плюс стабилизация и прахочистачка.Няма нужда да харчиш за втори телезум. Единственият минус е малко повече шум на 1600 ИСО, ама не е болка за умиране.Вземай двойния кит и нямаш проблеми!
Ако ще ъпгрейдваш стъклата - тогава по-разумно е да се ориентираш към Канон.

Отговори на това съобщение
 Re: Избор на DSLR апарат
Автор: batemmm   
Дата:   16-11-08 01:04

Сърдечно благодаря за светкавичната реакция и отзивчивоста.
Изборът ми може би ще бъде между OLYMPUS-a, само че Е520
и SONY А300 или А350(може би А300).
Още не съм на ясно със зумовете и приравняванията, но в момента съм се хванал да чета, а и ще намеря някой колега във Варна да направя съпоставка със сегашния ми апарат, защото сега редовно ползвам максималния зуум на SONY-то 15Х и понякога му слагам и телеконвертор 1,7Х (когато снимам архитектурни детайли или животни по зоопарковете). 15Х го приравняват на 465мм затова предвиждам поне 300мм обектив.

Отговори на това съобщение
 Re: Избор на DSLR апарат
Автор: hotsnail   
Дата:   16-11-08 13:39

ами ако снимаш на дългата част ок 300мм си трябва това е 450мм приравнени.

Колчо да ти кажа под секрет с никакъв ДСЛР не е снимал. Само мъдрости ръси.

Ако ти се чете мога да ти дам сайтове дето има ревюта на обективи

http://photozone.de/

http://slrgear.com/


Специално за това как работят на Сони може да четеш по долу. Има форум към сайта, има и страници в примерни снимки от разни обективи...за всеки обектив има потребителски мнения т.е. от хора дето са го ползвали.
http://www.dyxum.com/lenses/index.asp


mitakabus е от Варна и снима със Сони А700 преди с А350 беше.

Таман си прочети добре какво искаш. За супер яко увеличение и все пак нормален размера на обектива Сони имат един огледален 500мм приравнен ще дойде 750мм.

http://www.dyxum.com/lenses/detail.asp?IDLens=310


Иначе Сигма 70-300 АПО ДГ или Тамрон 70-300 може би е по-добър избор и по-евтин.

Сигма 399 лева. имах я тая сигма хубава е доста остри снимки прави.

Тамрон - 320 лева!

Има и един тамрон 18-250 дето пък покрива всичко, хваля го бая не съм пробвал

http://www.dyxum.com/lenses/detail.asp?IDLens=374


За по динамични неща Сони 70-300 ССМ.

http://www.dyxum.com/lenses/detail.asp?IDLens=439


А300 добре следи но трябва д апиртчориш бледната шото или малко изпреварва или малко изостава с по-бавни обективи.



Публикацията е редактирана (16-11-08 13:41)

Отговори на това съобщение
 Re: Избор на DSLR апарат
Автор: danbi   
Дата:   16-11-08 13:58

batemmm, аз снимах известно време с DSC-H9, така че мога да си представя нуждата ти... единственото което ме дразнеше е големия лаг при снимане и разбира се лошото качество на тъмно, но все пак това е един от сравнително бързите турбосапунери (от времето си).

Пак снимам с него от време на време най-вече заради малкото тегло, размер и.. липсата на нужда да сменям обективи [smile]

Не знам къде във Варна си гледал фотоапарати, но примерно магазина на Фотосинтезис е доста прилично зареден с каквото ти хрумне... (сапунерите са понамалели).

Един от въпросите на които трябва да си отговориш е дали ще снимаш на тъмно. Доста сериозен въпрос, в предвид на това, че досегашния ти фотоапарат има сравнително светлосилен обектив. Подобен обектив с малки размери, тегло и цена при DSLR няма. 70-300 зумовете отиват към f/5.6. А това значи, че ти трябва фотоапарат с добра чувствителност и малък шум.

Ако това не ти е приоритет, може би наистина Олимпусите са добър избор.

Не знам дали някой друг овен Сони предлага 16:9 формат на снимане.

Отговори на това съобщение
 Re: Избор на DSLR апарат
Автор: batemmm   
Дата:   16-11-08 14:22

Благодаря на DANBI и HOTSNAIL.
Ще обърна специално внимание на линковете, за да мога в бъдеще да си спестя неподходящите въпроси.
А що се отнася до магазина, бях в Павилион-а. Тези дни ще намина и към Синтезис-а.
Не знам какво разбираш под снимане на тъмно. Налага ми се да правя два вида снимки - нощни, но тогава ползвам статив и мисля, че светлосилата не е от толкова голямо значение и в някои музеи, където не позволяват ползване на светкавица - там пък не ми трябва чак такъв зуум. Никога не ми се е налагало да снимам на повече от ISO400 с моите апарати. Ако все пак се наложи ще си купя по-нататък някой светлосилен за по-близки разстояния, може да не е варио. А относно 16:9, оказа се, че не съм единствения, който предпочита този формат. Говорих с един познат от Холандия, той ползва OLYMPUS и си предвижда докато кадрира, че след това ще им направи кроп на всички снимки накуп и ставало за минути.

Отговори на това съобщение
 Re: Избор на DSLR апарат
Автор: exile   
Дата:   16-11-08 15:41

както описваш нуждите си - джъмбо е прав. олимпус е твоя фотоапарат. [smile]

Отговори на това съобщение
 Re: Избор на DSLR апарат
Автор: kolcho   
Дата:   16-11-08 15:56

hotsnail написа:


Колчо да ти кажа под секрет с никакъв ДСЛР не е снимал. Само
мъдрости ръси.
.................................

Истината е още по-безутешна - не просто не съм снимал с тези изклучителни хубости, ами и не бих посмял да снимам.Защото съм некадърник.
Узнах го, след като се запознах с мащабните постижения на някои съфорумци, които ме комплексираха безвъзвратно.
Ето само два примера на смазващите постижения, които никога няма да ми позволят да снимам с......кво беше там....аааааа - ДсрЛ:


https://photo-forum.net/static/forum/2008-11/yeyo0515.JPG


http://212.36.3.59/site_pics/156/2_1155499866.jpg



или още по-размазващата творба:



https://photo-forum.net/static/forum/2008-11/psei8365.JPG


http://212.36.3.59/site_pics/185/i_1119379249_PICT34501.jpg




Отивам да си счупя главата със.....срам ме е да го кажа.......сапунерка, купена на старо за 72лева и 33 ст/колко се пазарихме с продавача за стотинките, ако знаете..../...........
Така е, когато общуваш с титани на фотото и мисълта - комплексите са ти в кърпа вързани[smilie3]


[smilie18] [smilie18] [smilie18] [smilie18]

Отговори на това съобщение
 Re: Избор на DSLR апарат
Автор: ivanov_id   
Дата:   16-11-08 17:42

Този потребител е деактивиран. Всички негови текстове са изтрити от администратора.

Отговори на това съобщение
 Re: Избор на DSLR апарат
Автор: rewer   
Дата:   16-11-08 18:01

ivanov_id :ако за 999 лв. е с 17-55 VR ще има опашка до НДК.[smile]
но иначе апарата е супер и цената е хубава аз го взех за 1299 ама "кефа цена няма" и това е по-важно от остротата на обектива ,щума на матрицата и дали има мотор или няма в тялото.[beer]

Отговори на това съобщение
 Re: Избор на DSLR апарат
Автор: batemmm   
Дата:   16-11-08 18:51

Благодаря за съветите на ivanov_id и rewer, но както каза по-рано NIKON-а ще си оставя за десерт. Ако сега тръгна да събирам NIKON-ска система трябва да е с тяло D90 и подходящите обективи - разбирай около 4000 бюджет. Обожавам хубавата техника и знам, че всички производители са достигнали много високо ниво на качество, така че кефа е осигурен. Предпочитам да събера по-евтина, напълно окомплектована системка и да си поснимам с нея, а като му дойде времето зад мен вървят двама сина на 20 и на 16 години, които ще са щастливи да наследят "стария апарат" на баща си. Ако сега си купя евтино NIKON-ско тяло и хубави обективи, после за тях ще остане само голо тяло (не си продавам старата техника, която веднъж ми е харесала).
Много се надявах да се включа в конкурса на SONY и да поснимам малко за проба, но не отговарям на изискването за 3-те снимки публикувани до ноември 2008.
На този етап везните леко накланят към OLYMPUS-a. До седмица - две с ваша и на други колеги помощ и съвети ще взема окончателното си решение.
Благодаря ви още веднъж.

Отговори на това съобщение
 Re: Избор на DSLR апарат
Автор: batemmm   
Дата:   17-11-08 00:01

[shtrak] [beer]


Отговори на това съобщение
 Re: Избор на DSLR апарат
Автор: hotsnail   
Дата:   17-11-08 00:05

Четеш ли?

До къде стигна?

Сега да кажа. Аз имах Сони А300 със Тамрон 17-50 ф2.8 има и стабилизация тоя комплект освен всички други качества на никонското предложение (Д60 + 17-55 ф2.8).

Пък само с 1000 лева е по евтин Сони + тамрон комплекта.

[smilie5] Майтап да става. Никонците имат много добри обективи 16-80 ВР май е супер хубаво нещо, пък сега Д80 ако намериш около 1000 лева ....



Публикацията е редактирана (17-11-08 00:07)

Отговори на това съобщение
 Re: Избор на DSLR апарат
Автор: jorro_z   
Дата:   17-11-08 18:40

Batemmm,

с цялото ми уважение, мисля, че въобще не си прав да отписваш Пентакс по подразбиране.

Колегите по-горе са прави (всеки за себе си), но както знаеш има една много хубава поговорка - "моето гардже е най-хубаво".
И понеже "моето гардже е Пентакс" - да кажа и аз две думи (аз съм с к10д, но това важи с пълна сила и за к200д).

1. Съотношението цена/качество е най-добро.
2. Има добри обективи.
3. Има много добри обективи.
4. Има размазващи обективи.
5. Има стабилизация - работи със ВСИЧКИ обективи! (включително всички стари м42)
6. Има прахопочистване (не много добро, вярно, но все пак).
7. Има 11 точков автофокус (със 9 кръстовидни сензора!)
8. Има потвърждение на меренето със всички стари обективи.
9. Има потвърждение на фокуса със всички стари обективи.
10. Има водо- прахо- защита!
11. Работи със най-обикновени прости батерии АА.
12. За 2000 лв. събираш система - слънце.... ама като не щеш - недей.

За другите екстри, за които в ниския и дори в някои случаи средния клас камери на други марки мълчат тактично - няма да коментирам.

Моя съвет е единствено - първо се запознай поне основно със възможностите на системата Пентакс, пък тогава я отписвай.

П.С. Линкове няма да ти давам. За разлика от други личности, изглеждаш интелигентен - потърси в нета. Може би ще се изненадаш...
(хинт: виж цената на Дабъл Зум комплекта К200д + 18-55 + 50-200 в Фотопавилиона)
(хинт 2: виж цените на пентакските обективи, сравни ги с цените на Канонските и Никонските еквиваленти, а после виж и качествата на обективите... това е по-относително, но в нета има всичко).

А за шума си прав... Или?
Единствения линк, който ще дам:
http://www.dpreview.com/reviews/pentaxk200d/page15.asp

Както виждаш, шум има. А за детайла какво ще кажем?
А да кажем ли, че това е по дефолтни настройки, които не са най-добрите? А да кажем ли как изглежда това, сравнено в РОУ? Или - няма нужда?



Публикацията е редактирана (17-11-08 18:56)

Отговори на това съобщение
 първа  назад  1  2  3  4     всички  напред  последна

За да пишете мнения трябва да влезете с потребителското си име.
Влезте от тук »