Рекламирайте тук Затвори
Реклама в секции форуми и базар

Под формата на платени обяви можете да рекламирате ваши продукти, услуги или други комерсиални дейности. Обявата може да бъде публикувана избирателно във форум по ваше желание или във всички форуми на сайта.

За стандартната ценова листа и условия изпратете
запитване до webmaster@photo-forum.net.
Платени обяви
        
 Теми - форум: Фотография
 първа  назад  1  2  3  4     всички  напред  последна
 Re: Снимката е произведение на изкуството или отражение на момента ?
Автор: bg2014   
Дата:   11-03-17 10:02

langel написа:
Провокация ли е изкуството и какво провокира..

Нито момент на живо, нито снимка (запечатан момент), нито последователност от подобни моменти могат да провокират заспал мозък, заспали чувства и емоции.
За такива мозъци изкуство НЯМА. То е бяло петно.
Ако човек е все още жив и може да изпитва емоции, то тогава изкуството не провокира, а доставя удоволствие на човека.
Изпитването на това удоволствие е нещото, което е важно. Заради това се прави изкуството. Не заради богатите клиенти. Бедните също изпитват удоволствие, въпреки, че не могат да си позволят да се докоснат на живо до скъпите и признати запечатани моменти на изкуството.
Но въпросът вероятно има друг отговор:
Изкуството ПРОВОКИРА желание и ти да направиш нещо подобно или по-добро. И грешното разбиране, че да се прави изкуство е лесно създава онзи пълнеж в пространството, против който роптаят всички.
А бе ...хубава тема. Провокира заспали и неподозирани размисли.[smilie24]


Отговори на това съобщение
 Re: Снимката е произведение на изкуството или отражение на момента ?
Автор: stzz   
Дата:   11-03-17 10:43

Значи, ако снимам един камък, момент ли запечатвам.........!


https://photo-forum.net/static/site_pics/2017-03/1489220837_44_12.jpg



- определено не(освен ако някой не е полемично настроен - е, изсъхналото листо можеше да го махна!) и след като не е запечатан момент, остава другата възможност!!!

[cool] [cool] [cool]


написа:

> Провокация ли е изкуството и какво
> провокира...


Определено, темата е провокативна - задаваме си сложни въпроси, формулираме още по-сложни отговори.........[shtrak] ......и какво, намираме(или някой ще намери) универсалния ключ!
Във всички случаи, персоналния ще ни свърши по-добра работа.

[beer]

[beer] [beer] [beer]

[beer]

Отговори на това съобщение
 Re: Снимката е произведение на изкуството или отражение на момента ?
Автор: ejel   
Дата:   11-03-17 12:52

Автор: victory13
Дата: 10-03-17 21:11

Но за това тук имаше сериозна тема, за съжаление с кратък живот [smilie5]

Та така, в петък [smilie21]

--------------------------------


Темата от малкия петък ли?[smilie3]

Що така скоропостижно?[smilie10] [smilie5]

Отговори на това съобщение
 Re: Снимката е произведение на изкуството или отражение на момента ?
Автор: victory13   
Дата:   11-03-17 17:30

Ми не знам... Гу-сн Богданов я бастисал щот взела неочакван завой, дет не съм го видел... Ма тя и без тва движеше доста витиевато...

Отговори на това съобщение
 Re: Снимката е произведение на изкуството или отражение на момента ?
Автор: hose   
Дата:   12-03-17 02:46

http://www.bookpoint.bg/files/mf/books/70640_uploaded_file.pdf



Отговори на това съобщение
 Re: Снимката е произведение на изкуството или отражение на момента ?
Автор: Антивик   
Дата:   12-03-17 11:26

stzz написа:

> Значи, ако снимам един камък,
> момент ли запечатвам.........!
>


Разбира се, че се запечатва момент за нормалния човешки живот във всеки следващ отрязък от време се променят много фактори, снимащият може да се придвижи в различни направления, светлината се мени, може да се скрие слънцето или да се появят облаци, да не говорим за въртенето на земята и от там промяната на ъгъла на осветяване, а ако се разсъждава с галактически и исторически мащаби, тогава може да се спори дали е миг или част от вечността.

Отговори на това съобщение
 Re: Снимката е произведение на изкуството или отражение на момента ?
Автор: bg2014   
Дата:   12-03-17 12:38

За някой е момент 1/400 от секундата. За други е вечността на камъка, за трети е един живот на листото или запечатаната енергия на водата.
Значи за едни може да е произведение на изкуството, за други един кадър, за трети просто лист хартия с цветни петна.
Шарен свят.

Отговори на това съобщение
 Re: Снимката е произведение на изкуството или отражение на момента ?
Автор: тьма   
Дата:   12-03-17 13:17

Не мога да разбера защо толкова се натискате да ви нарекат хора на изкуството, радвайте се, когато уловите момента и го покажете така, че другите да заплачат от радост или мъка[smile]


Отговори на това съобщение
 Re: Снимката е произведение на изкуството или отражение на момента ?
Автор: SameButDifferent   
Дата:   12-03-17 13:43

Аз мисля, че самият инстинкт, който ни кара да запечатаме момента или да пресъздадем видяното, е инстинкт за създаване на изкуство. Но пък стойността на изкуството зависи от уменията на този, който го създава. Така че някои снимки се доближават повече до определението "произведение на изкуството" от други.[smile]


Отговори на това съобщение
 Re: Снимката е произведение на изкуството или отражение на момента ?
Автор: bg2014   
Дата:   12-03-17 13:50

тьма написа:
Не мога да разбера защо толкова се натискате да ви нарекат хора на изкуството,...


Прочети първия пост.
Тук само се философства на тази тема. Никой нищо не иска, освен да си бъбрим.



Публикацията е редактирана (12-03-17 13:51)

Отговори на това съобщение
 Re: Снимката е произведение на изкуството или отражение на момента ?
Автор: nyamago   
Дата:   12-03-17 14:25

Ако само отразяваме действителността, обективно и неизопачено... щеше да е баси скучния свят! [smilie2]

Животните отразяват действителността със сетивата си. Много от тях могат да комуникират със себеподобни и да предават възприетата действителност ("По отсрещния баир расте сежа трева - да пасем там!" или "В храстите се крие мечка - не ходете там!"). Ако правим същото с апаратите си ще сме едни животни, нищо повече.

Хомо Сапиенс се е издигнал над другите видове, когато е започнал да комуникира със себеподобните за неща, които ги НЯМА в действителност: змейове с три глави, самодиви, слонове (или китове), на които е подпряна плоската Земя, богове и демони... И за боговете (богините) - и демоните - вътре в нас...

Да не ограбваме фотографията от тази наша уникалност!
[shtrak]

Отговори на това съобщение
 Re: Снимката е произведение на изкуството или отражение на момента ?
Автор: SameButDifferent   
Дата:   12-03-17 15:03

Е това вече си е предизвикателство - снимка на триглав змей! [cool]
[beer]

Редакция, защото може и да бъда разбрана погрешно: възможно е да се създаде образ на триглав змей чрез снимка. Но при така зададения въпрос смятам, че снимката може да бъде и двете - произведение на изкуството и запечатан момент.



Публикацията е редактирана (12-03-17 15:26)

Отговори на това съобщение
 Re: Снимката е произведение на изкуството или отражение на момента ?
Автор: тьма   
Дата:   12-03-17 15:49

Всеки може да щракне и да хване реалността, но не всеки ще я хване така, че да кажеш: ехааа

нямаго, не съм съгласна с теб, всички гледат, но само някои виждат - и за това са пример галериите във форума - много снимки на едно и също място, но една те грабва, а покрай другите просто минаваш

или Улица, Портрет.... - тематика една, а резултат различен


та животните не ги закачай[smilie3]


Отговори на това съобщение
 Re: Снимката е произведение на изкуството или отражение на момента ?
Автор: mustaine   
Дата:   12-03-17 15:54


"Но пък стойността на изкуството зависи от уменията на този, който го създава. Така че някои снимки се доближават повече до определението "произведение на изкуството" от други."

Също така и от възприятието на този, който го оценява. Всеки има различни виждания за кова, което харесва.
Аз може да харесам дадено изкуство, но да не го разбирам или да го разбирам, но да не го харесам независимо колко е добър автора...
Всичко е субективно!

Пример ще дам: поп арт-а си е чист кич за мен, но пак се намира по някоя творба, която да ми хареса.... :)

Отговори на това съобщение
 Re: Снимката е произведение на изкуството или отражение на момента ?
Автор: slavi_biserov   
Дата:   12-03-17 20:21

Благодаря на всички колеги, които се включват в темата, направо имаме вече готови тезиси за есето, по които да разсъждаваме! Интересна тема стана.
[shtrak]

Отговори на това съобщение
 Re: Снимката е произведение на изкуството или отражение на момента ?
Автор: ivodam   
Дата:   12-03-17 20:58

За мен пък темата е отчайващо безинтересна, с риск да засегна някого от писалите тук. Може би защото съм отдавна в този форум, повече от 10 години и тия неща са дъвкани и предъвквани. Винаги при такива теми се питам колко от пишещите наистина имат зад гърба си сериозна подготовка по история на изкуствата, практика с някакъв вид изкуство. Защо наистина всички си мислят, че могат да имат мнение по въпроси на изкуството?
Никога, никога правейки снимки, не съм ги правил с мисъл за "изкуство", макар че образованието ми включва сериозна подготовка в история на изобразителните изкуства, литература и архитектура, освен това свиря на музикален инструмент и имам доста солидна подготовка и по теория на музиката. И не мога да ги разбера тия напъни, дори за приказки, наистина.
Снимките ми закономерно са публикувани предимно в разни научно-популярни издания, свързани с природата.
Може би е малко парадоксално, като ги пиша тези неща, че всъщност имам сребърен и бронзов медал от Международната асоциация за художествена фотография, ма това винаги съм го намирал за забавно и не му отдавам никакво внимание.

Истинските хора на изкуството вярвам, че правят нещата си по силата на един огромен подтик и напън отвътре, да се самоизразят по един или друг начин, не с мисъл, че, айде мамка му, днес ше седна да направя малко изкуство.


[smilie7]

Отговори на това съобщение
 Re: Снимката е произведение на изкуството или отражение на момента ?
Автор: ejel   
Дата:   12-03-17 21:52

Хайде на самоближещия се сладолед...[smilie18]

Отговори на това съобщение
 Re: Снимката е произведение на изкуството или отражение на момента ?
Автор: Айзък   
Дата:   12-03-17 22:30

А може би най-простичко:

Фотографията е животът - такъв, какъвто го вижда и усеща моето собствено Аз.

Изкуството е моето собствено Аз - такова, какъвто го е създал животът. [smile]


Отговори на това съобщение
 Re: Снимката е произведение на изкуството или отражение на момента ?
Автор: Айзък   
Дата:   12-03-17 22:30

ivodam [smilie24]


Отговори на това съобщение
 Re: Снимката е произведение на изкуството или отражение на момента ?
Автор: ivodam   
Дата:   12-03-17 22:31

... сетих се за думите от една песен на Тодор Колев, царство му небесно, по темата:

Докато другите крещят, или говорят за изкуство,
самотният човек на масата лови мухите и ги пуска...



[smilie7]

Отговори на това съобщение
 Re: Снимката е произведение на изкуството или отражение на момента ?
Автор: mustaine   
Дата:   12-03-17 22:51

Айзък !
Обобщи темата!Браво![smilie24]

ivodam,


На мен темата ми харесва, и най-вече защото всеки изразява мнение според собствените си виждания и усещания.

Напълно съм съгласна с последното Ви изречение на по-горното Ви мнение!

Както казах още в началото фотографията е ИИ просто използва различни изразни средства.



Публикацията е редактирана (13-03-17 06:01)

Отговори на това съобщение
 Re: Снимката е произведение на изкуството или отражение на момента ?
Автор: stzz   
Дата:   13-03-17 15:25

..........за мене пък е абсолютно погрешно, да се търси причинно следствена връзка между теоретичното познание и способността на човек да съпреживява - защото това е "генетично" заложено ............ нищо че оскотяващата ни действителност, отнема каквото може!

Тъй че, не възприемайте темата като изкуствоведческа - моля!

[shtrak]

ПП
по въпроса от темата:
- там където съм сметнал за нужно да изразя съгласие че е първото, съм го правил в коментар под снимката - 2-3 снимки, я имат я не!

[shtrak]

Отговори на това съобщение
 Re: Снимката е произведение на изкуството или отражение на момента ?
Автор: SameButDifferent   
Дата:   13-03-17 18:41

На мен темата също ми е интересна, може би защото не съм изчела всичко писано тук от създаването на форума до днес. Не са ми интересни темите за техника и тях дори не ги отварям. Та се чудя, ако на някого нещо му е "отчайващо безинтересно", защо си прави труда да чете, че и да пише. [smilie11] [smilie8]


Отговори на това съобщение
 Re: Снимката е произведение на изкуството или отражение на момента ?
Автор: тьма   
Дата:   14-03-17 06:42

Айзък [smilie24]

Иво, добре дошъл отново с мъдрите слова[smile]


Отговори на това съобщение
 Re: Снимката е произведение на изкуството или отражение на момента ?
Автор: Ivodam   
Дата:   15-03-17 19:01

написа:

> Айзък [smilie24]
>
> Иво, добре дошъл отново с мъдрите
> слова[smile]
>


Мъдри слова, как пък не... [smilie6]

Отговори на това съобщение
 първа  назад  1  2  3  4     всички  напред  последна

За да пишете мнения трябва да влезете с потребителското си име.
Влезте от тук »
Нови предложения
рейтинг:
рейтинг:
рейтинг:
рейтинг:
рейтинг:
рейтинг:
рейтинг:
рейтинг: