Рекламирайте тук Затвори
Реклама в секции форуми и базар

Под формата на платени обяви можете да рекламирате ваши продукти, услуги или други комерсиални дейности. Обявата може да бъде публикувана избирателно във форум по ваше желание или във всички форуми на сайта.

За стандартната ценова листа и условия изпратете
запитване до webmaster@photo-forum.net.
Платени обяви
        
 Теми - форум: Фотография
 
 въпрос относно печат
Автор: bogdanov   
Дата:   19-08-16 12:27

Здравейте колеги и приятели. Пред огромна дилема съм и не знам как да постъпя. Преди около месец ми се наложи да печатам около 20 работи. По препоръка на приятели отидох на място, което няма да споменавам от колегиална гледна точка. Оказаха се прави... печата беше прецизен, с отношение към цвят и детайл. Останах очарован, въпреки първоначалното ми притеснение. Малко по-късно се наложи да разпечатам още веднъж същите работи но по-малки 30/30 см. Без да се замисля отидох на същото място, дадох същите файлове. Но резултата беше потресаващ. Някой от работите си не можах да ги позная. Преброихме нещата 22. Платих и си тръгнах. Когато седнах вкъщи да ги разгледам се вцепених. Отварях една по една снимките на компютъра си да сравня цветовете и формите... нищо общо, ама нищо. там където синее-е жълто, там където червенее сивее, а там където е тъмно е черно. Обаждам се на колегата с въпрос как можем да оправим положението. По стечение на обстоятелствата имах работи още от първият тираж. Казвам му нямат нищо общо, а той ми казва цитирам:
- Ти кой знае на какъв монитор ги гледаш.
( а аз ги гледам и работя с Eizo CG247)
Каза ми, да не гледам предишните, защото той ги изсветлявал допълнително. ( Но те изглеждат по същият начин на моят монитор)
За да ми докаже твърдението си, отвори една от работите ми с вграденият вюър. След това я метна във фотошопа и направи демонстрация как ги е светвал предишният път. В общи линии, оправията е да ги платя още веднъж.
Всеки от нас е печатал, ако не е - му предстои. Лесно е да се поставите на мое място. Как бихте постъпили? За около месец 43-44 работи. От които 22 директно в коша.(по природа съм избухлив и не мисля, че преценявам ситуацията реално)
Какво бихте направили? Дайте ми съвет моля!

П.П.
От уважение към труда на колегата, няма да споменавам името му!

 Re: въпрос относно печат
Автор: tziko   
Дата:   19-08-16 12:42

Ами отиди със старите принтове, покажи им как е трябвало да изглеждат нещата и се разберете, или да ти върнат парите, или да ти ги разпечатат на ново, за тяхна сметка и както трябва. Ако може говори със който е шефа. Ако не се съгласи, просто назови за кой става въпрос в темата.
 Re: въпрос относно печат
Автор: BXMarkov   
Дата:   19-08-16 12:44

"Каза ми, да не гледам предишните, защото той ги изсветлявал допълнително."

Хубаво, че е решил е да изсветли, защото най-добре си знае къде са му "мазолите", харесал си ги и ти, защото са както ги виждаш...
Вместо да ти разказва какво е правил преди, да го беше направил и с втората партида, а не да плащаш двойно, не вярвам да не е видял че са същите. И най-добрите грешат, но явно всеки вижда по различен начин "поправянето" на грешките, някои като ти вземат пари два пъти.
 Re: въпрос относно печат
Автор: itilien   
Дата:   19-08-16 12:45

Ами изяснете се - защо е преценил предния път да ги изсветли, а сега ги е оставил така. И защо не е направил същото при новите, или поне не те е предупредил. Друго не знам какво може да направите, няма да се биете я :) Не знам каква е цената на въпросните провалени копия, нито какви са ти финансовите възможности, но от моя гледна точка аз бих ги зарязал и бих ги пуснал пак, но с молба да бъдат направени като предния път и с повече контрол - примерно една две тестови, да се види, че са както трябва. Може да поговорите и за някаква отстъпка.
 Re: въпрос относно печат
Автор: rostoshev   
Дата:   19-08-16 12:50

Май нямаш много опции, особено ако за такива случаи не сте се разбрали предварително. Вероятно ще трябва пак да се платят. И на друго място да отидеш пак е нов разход. Аз затова винаги пускам или искам предварително проба...
 Re: въпрос относно печат
Автор: asahi   
Дата:   19-08-16 12:59

Когато не си си подготвил файловете сам предварително и други хора ти ги коригират така ще се случва. Нямаш друг полезен ход.
 Re: въпрос относно печат
Автор: bogdanov   
Дата:   19-08-16 13:01

rostoshev, така е разумно да. Но както споменах, първият път печата ми хареса. Вторият път печатах същите работи.
 Re: въпрос относно печат
Автор: roburt48   
Дата:   19-08-16 13:13

Ако искат и в бъдеще да си им клиент - печат наново за тяхна сметка ! Или минимум 50-60% отстъпка от ново разпечатване и то след одобрение от твоя страна .. Глупаво сравнение, но и в кръчма да влезеш би следвало да ти сменят кофти кюфтета :) без да те накарат да си платиш новите [smilie5] . М/у другото, ако си от София препоръчвам "Фотолан" срещу пилоните на НДК. Тук в една тема за печат прочетох отзиви на Петър Абаджиев, че винаги си печата при тях. И наистина са добри ! Скоро пак печатах при тях, и тъй като пратих файловете онлайн имах притеснения за едната снимка.. Още по телефон ме увериха, че ако нещо не е наред ще я пуснат наново ! А тези пичове не ги оставяй току така [smile]



Публикацията е редактирана (19-08-16 13:14)
 Re: въпрос относно печат
Автор: rostoshev   
Дата:   19-08-16 13:14

Имам предвид проба ВСЕКИ път, да не разчиташ на предния. В твоя случай е все пак е обяснимо. Били са ОК, доверил си се... Такива случаи като твоя, най-вероятно, по-скоро са изключение, но за съжаление ги има. Пък и понякога е въпрос на късмет.
 Re: въпрос относно печат
Автор: bogdanov   
Дата:   19-08-16 13:20

asahi, работя с читава техника. Не печатам за първи път и съгласи се няма как да знам как работи всяко студио за да подготвям нещата спрямо техните критерии. Кадрите, които дадох бяха оразмерени и подготвени за печат. Работих ги в къщи на моят калибриран монитор. Ясно е, че се предоверих. И парите за печата не са кой знае колко. Със 132 лева не се чувствам по-богат. Питам се само как би постъпил ти в тази ситуация след, като вече е факт?
 Re: въпрос относно печат
Автор: roburt48   
Дата:   19-08-16 13:32

Разговор на ниво - собственик !
 Re: въпрос относно печат
Автор: DidiAndreeva   
Дата:   19-08-16 13:37

Просветляване понякога се налага преди печат, защото изображението на монитора е светнато отзад, освен и падащата предна светлина. Когато кадъра е по-тъмен има опасност на хартия (която естествено после като се гледа има само светлина отпред) да е доста тъмен. Според мен са използвали друг принтер за втората поръчка. Понякога един и същи файл, пуснат на няколко принтера без да е съобразен с профила на принтера се получават различни кадри, като цвят, наситеност и т.н. Хубаво е да се пускат проби преди да се даде голяма поръчка, за да е сигурно, че всичко е според очакванията и да няма препечатване. [beer]
 Re: въпрос относно печат
Автор: itilien   
Дата:   19-08-16 13:59

bogdanov - сигурно знаеш, но все пак да кажа - калибрираният монитор не е гаранция за добър печат, защото е само една част от цялата верига. За да видиш какво ще се вижда на разпечатката, трябва да ползваш профил на принтера за дадената хартия.
Най-добрия вариант естествено е всичко да е при теб, да е калибрирано от началото до края, а също така и да се използва ето такова нещо за оценка на снимките:


http://blog.colorconfidence.com/wp-content/uploads/sites/9/2011/09/pdv-1e4.jpg

 Re: въпрос относно печат
Автор: bogdanov   
Дата:   19-08-16 14:12

itilien, именно за това колкото и да подготвяш една работа за печат, крайният резултат зависи от умението и отговорността на онзи, който завършва процеса. Инвестицията е голяма и неоправдана за лично ползване. За това сме принудени да заплащаме цена за извършена услуга. Какво правим обаче, ако работата е претупана, незавършена и омазана?
 Re: въпрос относно печат
Автор: victory13   
Дата:   19-08-16 14:14

Да печаташ едно и също с различен резултат при всички случаи е грешка в печата...
Повторния печат само с разход за материали... И това е най-многото за такъв профи, като за последно. Ако иска да запази клиент, надолу...
 Re: въпрос относно печат
Автор: bogdanov   
Дата:   19-08-16 14:20


https://photo-forum.net/static/site_pics/198/1471605458__8190009.jpg



 Re: въпрос относно печат
Автор: bogdanov   
Дата:   19-08-16 14:23

току що ги щракнах и двата варианта. Предполагам се усеща нежната едва доловима разлика в цветовете:) За детайлите и светлината да не говорим.
 Re: въпрос относно печат
Автор: itilien   
Дата:   19-08-16 14:26

Ами това не изглежда като само да е осветено, има разлика и в цветовете, при това не малка. Не разбирам особено и не знам на какво се дължи. Можеш да го разпиташ - същия принтер и хартия ли е ползвал, има ли някаква промяна в калибрации. В крайна сметка може да се разбере какви са причините да има чак такава разлика и ако той е сбъркал нещо поне да ти направи отстъпка. Но направо иди с копията при него, няма какво да се обяснявате по телефона. Аз ако бях щях да ида, но не да се заяждам и да се караме, а да се опитаме да изясним на какво точно се дължи разликата и как може да се избегнат подобни грешки занапред.



Публикацията е редактирана (19-08-16 14:27)
 Re: въпрос относно печат
Автор: bogdanov   
Дата:   19-08-16 14:29

itilien, ходих. Решението е да се извадят на ново и заплатят.
 Re: въпрос относно печат
Автор: itilien   
Дата:   19-08-16 14:42

Добре де, а каза ли ти освен това, че ги е осветил, дали има нещо друго различни при печата, защото на мен ми се виждат доста различни цветовете.

Поне доколкото го познавам има желание да печата качествено, това му беше първата цел като направи студиото. Лично аз не съм печатал при него, защото по принцип не печатам. Не съм и имал бизнес взаимоотношения, само сме си лафили на няколко пъти.
 Re: въпрос относно печат
Автор: vkk1   
Дата:   19-08-16 14:43

Ако разликата е толкова фрапираща, колкото аз виждам от горната снимка, и решението на студиото е да се заплатят наново, то най-отговорно мога да кажа, че човекът, който ги е печатал и отговаря за това, е тотален наглец!
 Re: въпрос относно печат
Автор: bogdanov   
Дата:   19-08-16 14:55

itilien, пич... каза ми, че работите са тъмни, че моят монитор бил светъл, а той ги вади едно към едно.
ето цветовете и светлината на работата, която исках да отпечатам още веднъж :
https://photo-forum.net//i/1983364


Всички неща са на този хал, че и по-зле. Мога да пускам снимки до утре, но това не оправя нещата.

 Re: въпрос относно печат
Автор: itilien   
Дата:   19-08-16 15:20

Ами не знам какво да ти кажа. Моето мнение е, че не може от просто изсветляване така да се променят цветовете и че или е пипал и нещо друго, или има някаква друга грешка по веригата.
Ако не установите точната причина за разликите, няма как да се гарантира, че на следващия опит няма да има пак неочакван резултат.
 Re: въпрос относно печат
Автор: DidiAndreeva   
Дата:   19-08-16 16:42

Когато пускаш снимката за печат има значение през коя програма я пускаш я пускаш и дали отмяташ "автоматичните" настройки за подобряване на печата на принтера. Т.е. както има авто настройки във фотошоп да кажем, така има и за принтера. Когато си сигурен, че файла ти е ок, тогава тази отметка я пренебрегваш. Ако случайно печатаря я е натиснал в единия вариант, а в другия не, ще има разлика също, освен просветляването.
 Re: въпрос относно печат
Автор: iddi   
Дата:   19-08-16 16:49

Проблемът е в задпринтерното устройство [smile]
 Re: въпрос относно печат
Автор: yakumo   
Дата:   19-08-16 17:05

Неприятно, несъмнено. Ако направиш едно контролно копие другаде без да пипат нищо и резултатът е по-близък до втората реколта, за която иде реч, тогава обаче няма защо да се сърдиш на печатаря, ако не си му показал какво точно очакваш.

 Re: въпрос относно печат
Автор: krist   
Дата:   19-08-16 17:05

Преди 2-3 години и аз се бях юрнал да си печатам разни неща, с идеята да продавам по нещо, като имам предварително готови, добре направени разпечатки, на възможно най-доброто, достъпно у нас като хартии, принтери, мастила и т.н. Опитвах на няколко места, подозирам, че и на същото, за което се досещам, че става въпрос в случая. Минах през подобен момент с разминаване на цветовете, и с черно-бялото имаше различни оттенъци, драскотини по отпчеатъците и т.н. Имаше и разни моменти, в които ми казваха, че са ми готови нещата, и като отида, се оказва, че не са - загуба отново на време, пари, нерви. Позачетох се тогава в материята и разбрах, че никак не е проста, и или сам трябва да си много подготвен, или да се довериш на някой друг. За да си сам подготвен (ако, искаш да няма гореописания момент как някой един път включил една настройка при печата, пък следващия път не я включил) трябва да имаш и добра техника, но за мен покупка на принтер от 5-6К не ми излизаше иконимически оправдано, защото не виждам скоро вариант да му избия парите с "арт", отделно заема и много място. Остава вариант да се довериш на някой. След като попилях обаче няколкостотин лева по разни проби и неуспешни опити за печат като гореописания, стигнах до извода, че към момента май по нашите ширини няма кой да ми предложи качествен печат, с достатъчен професионализъм и да има достатъчно сериозен подход, а не да ми казва, че са ми готови нещата, и като отида, да се оказва, че не са, или да ми иска да платя половината разпечатка, когато има драскотина по отпечатъка и подобни. Разбира се това е мое впечатление, което може да не обхваща целия пазар, но ме накара да се откажа за неопределено време от идеята. Като чета темата обаче, може би да не е толкова субективна оценката ми.

Към автора: успех в начинанието, ако намериш читаво място, сподели :) Между другото, проблемът с цветовете, доколкото помня, може да се получи от запушени дюзи на някое от мастилата, може да потърсиш повече за съответния модел принтер, ако знаеш на какъв печатат.



Публикацията е редактирана (19-08-16 17:11)
 Re: въпрос относно печат
Автор: DidiAndreeva   
Дата:   19-08-16 17:16

Смело мога да препоръчам Ники Динов, Естетик студио- Бургас. С много знания в областта на печата, с лично отношение към всеки клиент. На мен при първото ми отиване за печат в студиото ми изнесе повече от 2 часова лекция за подготовката на файловете за печат. Сега вече пращам файловете по скайп и отивам да си ги взема като са готови. "Издънки" не е имало. [smilie24]
 Re: въпрос относно печат
Автор: imitev   
Дата:   19-08-16 17:47

Тези с принтерите ги направихте богове на печата. Все едно правят нещо различно от това да засилят файловете към опашката с подходящ профил...
 Re: въпрос относно печат
Автор: asahi   
Дата:   19-08-16 17:49

По скайп такъв бизнес не се прави. Това вашето са лични отношения.

Богданов, като говорих за лично подготвяне на файловете това изключва всякаква операторска намеса.
Започва се от събиране на информация за машината - резолюция, размери, цветно пространство.
След това се подготвя тестов файл със скали. Публикувал съм тук такъв, даже "колегата" срещу Операта го нарече профил [smilie10]. Тестовият файл се отпечатва на желаните медии и се прави оценка какво ти виждаш и какво излиза. При някакво разминаване се търси причината и се отстранява, а не се заобикаля проблема.
След време пробата се повтаря. Ако има разминаване значи операторът/машината/ателието са ненадеждни.

Да ти "изкарат" някъде снимките еднократно и прекрасно е лесно постижимо, но това не решава никоя по-сериозна задача.
 Re: въпрос относно печат
Автор: itilien   
Дата:   19-08-16 17:56

Според мен най-сериозният проблем при изнесеното печатане е, че процесът се разделя на две части. Поръчителя обикновено не разбира от печат и не знае какво и как да направи, за да подготви снимката, изпълнителят пък няма как да знае какво очаква поръчителя. Ако рече да коригира нещо, може да се получи разминаване. Ако не коригира нищо, пак може да се получи разминаване.

Затова най-добрия вариант е човек да си прави всичко открай до край, като преди това се е подплатил с нужната техника и знания.

И понеже това е нерентабилно, остава втория вариант. Първо се ограмотява максимално за процеса, след което намира грамотен печатащ, с който могат да комуникират на общ език. Обменят се профили за принтер и хартия, ползва се калибриран монитор и накрая се печата без никакви корекции внесени от печатащия.

Всичко друго е на късмет.
 Re: въпрос относно печат
Автор: DidiAndreeva   
Дата:   19-08-16 17:57

asahi, всеки може да пусне проби и да види как работи. По скайп нещата са за единични кадри, ако ще печатам изложба ще съм в студиото. А личното отношение е като между студио за печат и клиент, не ползвам привилегии [beer]
 Re: въпрос относно печат
Автор: bogdanov   
Дата:   19-08-16 18:36

Ама разбира се, как е възможно изобщо да си помисля да печатам, ако нямам висше образование за това... Оп ... аз май имам... Какво щастливо стечение на обстоятелствата. Добре, че внимавах в час по плакат, по компютърна графика и печат:) Всъщност завърших скулптура, но по онова време от първи до трети курс се учеше всичко, че да можеш лесно да избереш след това. :)
Защо се правите бе хора?
Вие сте фотографи, художници, оператори... все човеци разбиращи от светлина, цвят и визия. Искате да печатате. Има на менюто ценоразпис. За такъв формат-такава цена. Колко от вас ще получат удовлетворение при този резултат?
asahi, представи си, че нямаш машина в ателието си! Разбираш от предпечат, печат и още нещо. Като как ще разполагаш с техника в чуждо ателие?
Казвам, че човека има техника, има и познание да я използва, аз му се доверих и останах разочарован. Как да постъпя?

itilien, абе пич... каза, че не си печатал. Защо първо не го направиш?
Снимаш готини кадри, как ще се почувстваш при подобна интерпретация? (сериозно питам)

https://photo-forum.net//i/2000210

На този кадър, ако различаваш паркета от блузката, значи имаш много светъл монитор! Трябва да го настроиш незабавно с монитора на твоят събеседник!

 Re: въпрос относно печат
Автор: imitev   
Дата:   19-08-16 18:47

Ако някой прави предпечат на машината за печат - имаш проблем с процеса на работа.

Казвам го от позицията на човек, който от 20 г. работи предпечат. И печатам предимно при външни изпълнители - офсет, флекс, сито, струйни...

Не трябва да разрешавате да ви коригират файловете преди печат, иначе няма как да знаете какво излиза на печат.

Корекцията се прави от теб лично преди да отидеш в печатницата, за са си сигурен какво ще излезе.
 Re: въпрос относно печат
Автор: bogdanov   
Дата:   19-08-16 19:01

Абе хора...умишлено ли започнахме да изместваме темата или случайно?
Аз нямам машини за печатане в мазето. Мисля, че уроците трябва да ги четат онези на които разчитаме за читав печат. Така де, никой не иска да им яде хляба.
DidiAndreeva, ще пробвам при твоят човек, но ще споделя мнение едва след третият път, защото аман от стръв.
 Re: въпрос относно печат
Автор: imitev   
Дата:   19-08-16 19:20

Богданов, процесът е:
Проектиране/Дизайн
Предпечатна подготовка
Тестов принт
Печат

Ако искаш да ти излизат нещата - спазваш процеса. Ако не - излиза каквото си иска.

Но в никакъв случай не съединяваш Предпечат с Печат! Иначе става както при теб - един път е ОК, следващият - не...

И не е твоя вината - просто такъв е процеса и такива последствията.
 Re: въпрос относно печат
Автор: NORMAN-KUK   
Дата:   19-08-16 20:13

Така е, случва в съвременната конюнктура на пазара. Най-вероятно са използвани различни машини за печат и всяка една си е с нейните настройки и характер. За големи и отговорни поръчки, ВИНАГИ се прави тестово копие....Казваш - ОК, и оставяш другите за печат. 100 процента повтаряемост на един и същ файл, разлика във времето над един месец...не вярвам някой да го постигне.



Публикацията е редактирана (19-08-16 20:16)
 Re: въпрос относно печат
Автор: bogdanov   
Дата:   19-08-16 20:15

така де... едни и същи файлове, една и съща хартия, един и същ принтер, различен месец, различен принцип, различен печат. Те това е зависимост, която няма как да проумея.
imitev, не мааалко по-различен... тотално различен. На ниво цвят, светлосянка, та дори и смисъл. Не си познавам работите бе човек!
Хайде кажи ми какво трябва да направя за да имам читав резултат другият път, ама честно, без да пропускаш стъпки.
Процесът е ясен:
Проектиране/Дизайн
Предпечатна подготовка
Тестов принт
Печат
Това всичкото аз ли да го направя или човека, който печата работите, защото дори любезно да го помоля да извървя стъпките сам, надали ще се навие.
 Re: въпрос относно печат
Автор: NORMAN-KUK   
Дата:   19-08-16 20:22

На аналоговите фотомашини по мокър процес, имаше една джаджа, наричаше се денситометър. Всяка сутрин оператора пуска сиво картонче и машината си гони точно това сиво, което е било вчера, онзи ден и лани. Сегашните професионални струйни принтери го имат подобно, но дали се ползва всяка сутрин?

"Процесът е ясен:
Проектиране/Дизайн
Предпечатна подготовка
Тестов принт
ПечатТова всичкото аз ли да го направя или човека"

Да, ти трябва да го направиш, ако си поел ангажимент към клиента!
 Re: въпрос относно печат
Автор: bogdanov   
Дата:   19-08-16 20:28

Съответно отговорността винаги ще лежи на плещите на изпълнителя. Тоест пак опираме до морал. Аз не пускам жена си преди мен да разчупи ледовете и вицове не знам много. Давам това, което съм направил и пари за да получа онова за което плащам. Възможно е да не е бил в настроение, но защо на мен да ми коства нещо нечий мензис?
 Re: въпрос относно печат
Автор: bogdanov   
Дата:   19-08-16 20:30

NORMAN-KUK... пич, аз съм клиента...
 Re: въпрос относно печат
Автор: NORMAN-KUK   
Дата:   19-08-16 20:34

Ами занеси двете копия и им покажи разликата, щом ти си клиента.
 Re: въпрос относно печат
Автор: bogdanov   
Дата:   19-08-16 20:44

NORMAN-KUK, не ти се чете темата явно. Нищо де разбрах те, това и направих. [smilie24]
 Re: въпрос относно печат
Автор: lamerko   
Дата:   19-08-16 21:13

Не ми се налага да правя големи разпечатки, нито пък нещо за изложба и т.н. - с други думи нямам кой-знае какви претенции. Но все пак всичко си има някакви граници и когато всички на снимките заприличат на пияни като кирки или липсват някои важни детайли - човек започва да си мисли за варианти... Както и да е - взех си накрая един L800, като всъщност основната причина е, че не си заслужава за няколко кадъра да поръчваш нещо от нета, пък опита ми с две-три студия ми са достатъчни. Вярно, че принтерчето ей-така си кисне без работа, но пък си знам, че по всяко време, когато ми скимне, мога да си разпечатам нещо. За качеството - може би не е принтера за изложби (най-малкото е А4), но каквото и да се плюе по него - аз си му харесвам цветовете. Вярно, не става за черно-бели разпечатки, но за сметка на това вади чудесни такива в "стар" стил - с кафеникъв оттенък [smilie6]
 Re: въпрос относно печат
Автор: asahi   
Дата:   19-08-16 21:19

Богданов, обяснихме ти как работи системата. Или се съобразяваш, или страдаш. Няма как да го промениш без да промениш себе си. Ако си имал друга, по-романтична представа - сори, действителността е друга. След като търсиш професионален резултат подхождаш професионално.
 Re: въпрос относно печат
Автор: rostoshev   
Дата:   19-08-16 21:22

В конкретния случай аз виждам три варианта:
1. Разбиране с хората от студиото за нов печат с някакви облекчени условия.
2. Ако горното не стане, печатане пак там с проби.
3. Печатане на друго място с проби.
 Re: въпрос относно печат
Автор: asahi   
Дата:   19-08-16 21:25

И в трите случая проблемът се заобикаля. Следващият път пак ще е там.
 Re: въпрос относно печат
Автор: rostoshev   
Дата:   19-08-16 21:47

asahi, това, разбира се, са едни по-общи положения, които в никакъв случай не изключват твоите идеи и предложения за разрешаване на проблема. И това са едни последващи действия след прилагане на написаното от теб по-горе, с което съм напълно съгласен.[beer]



Публикацията е редактирана (19-08-16 21:51)
 Re: въпрос относно печат
Автор: itilien   
Дата:   19-08-16 21:54

"itilien, абе пич... каза, че не си печатал. Защо първо не го направиш?
Снимаш готини кадри, как ще се почувстваш при подобна интерпретация? (сериозно питам)
"

Не печатам, защото нямам причина да печатам - няма какво да ги правя тия снимки после.
Как ще се почувствам в такава ситуация - сигурно кофти ще се почувствам.
Какво ще направя вече казах - ще се опитам да изясня точно какво е довело до разликата и ще си направя изводи как да не се стига до подобен резултат друг път.

Не разбирам обаче какво искаш ти - да започнем дружно да ти съчувстваме и да обвиняваме човека ли, или да разбереш какво бихме направили ние на твое място? Защото уж задаваш втория въпрос, пък сякаш искаш да правим първото. Без да знам и неговата гледна точка няма как да взема страна.

Проблемът в основата си е ясен. Работите без да спазвате процеса, нужен за консистентен и предказуем резултат. Кой е виновен - ами и двамата имате заслуги за разликата в резултатите.

Не е нужно да имаш печатница в мазето, но е нужно е да знаеш и спазваш процеса, защото печатарят е само половината от него, а ти си другата. Както каза Асахи - докато не го приемеш това, няма да изкараш стабилен и очакван резултат.

Примерно - мониторът ти разбрахме, че е добър. Но калибриран ли е?
После - когато си подготвяше кадрите за печат поиска ли/намери ли профил на принтера и хартията, на която ще печаташ, за да видиш как долу горе ще изглежда и да направиш съоветните корекции?
Ако тези две стъпки не са изпълнени няма как да знаеш какво точно ще излезе, та ако ще и 30 000 лева да струва монитора и ако ще и най-големия факир да печата кадрите. Просто защото ти до тоя момент ще си виждал нещо съвсем различно от това, което ще излезе.

След това вече намесваме и допълнителната обработка, която той ти е направил, за да коригира кадрите, които е сметнал за тъмни. Тук вече имаме още една неизвестна - кой знае освен осветеността дали не е пипнал и нещо друго. Втория път не го е направил и е излязло друго. Ако е минало повече време може и да не помни какво точно е правил и дори да иска да няма как да повтори първия резултат.

Естествено, не е невъзможно и друга грешка да има - нещо с мастилата или дюзите, нещо с профили, или кой знае какво. Това само той може да каже.

Но както няколко човека вече ти казахме - ако искаш да излиза едно и също, печатащият не трябва да ти обработва кадрите! Трябва да ги обработиш ти! Но с калибрации и профили. И в такъв случай, ако двата пъти излезе различно, ще отидеш с копията и ще му кажеш - ето, печатаме от един и същ файл два пъти, а излиза нещо различно. Тогава ще е напълно ясно къде е проблема и няма да има място за спор. А още по-добре е тестово копие, особено ако е минало повече време, както и това ти написаха.
 Re: въпрос относно печат
Автор: itilien   
Дата:   19-08-16 22:02

И да кажа пак - не вземам ничия страна в спора - и двамата ви познавам, макар и съвсем бегло, особено теб, и двамата ви уважавам, щото сте творци и художници. Просто се опитвам да обясня как как да се опиташ да решиш проблема за в бъдеще, независимо дали ще продъжиш да печаташ при него или при някой друг.
 Re: въпрос относно печат
Автор: bogdanov   
Дата:   19-08-16 22:03

Благодаря ви... много неща научих днес. Ех да ги знаех онзи ден... колко по добре щяха да излязат нещата...;-)
 Re: въпрос относно печат
Автор: bogdanov   
Дата:   19-08-16 22:36

itilien, аз не ви познавам и двамата, макар и бегло. Отношението ми към казуса се отнася както клиент към продукт. Тук е фотографски форум, демек има хора, които снимат. Винаги се намира мотив да видиш резултата си на хартия. Това, което разбрах е, че съм виновен, че някой ми е взел парите и е оплескал работата . Опитвате се да ме убедите, че не съм постъпил правилно доверявайки се. Това е смешно. Аз плащам цената за това доверие. Оправдава се веднъж, вторият път не. Какво е правил по работите ми нямам представа, но излязоха така, както съм ги направил аз - едно към едно. Вторият тираж не ги познах, но ги платих.
От тук нататък ми е ясно какво да правя, но остава горчив привкус. Въпросът ми беше сега какво да правя...и как да постъпя. Не иска да ги оправи без да ги платя пак.(нататък е ясно). Разбрал си, че имам добър монитор, а разбра ли как се калибрира(защото ме питаш)? Колегата май не разбра. С репликата, "абе мани ги тези ейзота" :).
 Re: въпрос относно печат
Автор: Konstantinov   
Дата:   19-08-16 23:06

Друг начин е да си направите при вас отпечатък А4 на няколко подбрани снимки и да ги дадете с файловете, като искате настройката да е такава, че да излязат цветовете като вашите ,така точно определяте какво искате без проби.Най-вероятно използват в печатницата монитори за 500 лева и ако вашия е 2000 няма как да съвпаднат отенъци и цветове и снимката им се е видяла зле.За печат подготвяйте на монитор за 500 лева ,аз имам такъм мва и на него подготвям за снимкитеви и да давам на близки.
 Re: въпрос относно печат
Автор: imitev   
Дата:   19-08-16 23:09

Никой не те обвинява за нищо, нито злорадстваме. Този казус е приключил - отиди се разбери с хората или пий една студена вода. Не всичко в живота е лесно :(

Просто споделяме какво да правиш\не правиш за да не страдаш следващият път.

Не давай да ти пипат файловете в твое отсъствие. Така ще знаеш какво е променяно.

Грижата за твоята поръчка е предимно твоя - печатарят има всеки ден по 8 часа такива поръчки и му е през дедовия за всяка една от тях. Без значение колко е важна - тя просто е поредната.

Това ти го казвам от личен опит, без да те упреквам и с желанието да те предпазя при следващата поръчка - всички дето печатат са еднакви. Няма по-добър и по-лош - винаги могат да ти осерат нещата.

Трябва да следиш процеса на всяка стъпка за да намалиш вероятността да се прецака крайният резултат.

PS. Калибрирай си монитора. Настрой си профилите. В RGB или CMYK подаваш файловете?
 Re: въпрос относно печат
Автор: imitev   
Дата:   19-08-16 23:15

Константинов това с принт по друга технология и последващо печатане с претенции за цветно съвпадение е мисия невъзможна.

А какво виждат на монитора на принтера/плотера на превюто на рипа е съвсем друга губерния.

Цветовете се задават в процеса на етап предпечатна подготовка. Не в етап Печат.
 Re: въпрос относно печат
Автор: asahi   
Дата:   19-08-16 23:20

И аз да кажа нещо умно, може да ме цитирате:
Предпечатарските проблеми се решават с предпечатни средства. Печатарските проблеми се решават с печатарски средства.
 Re: въпрос относно печат
Автор: itilien   
Дата:   19-08-16 23:24

Konstantinov - става дума за фотоателие, не за печатница. Мониторът е някакъв голям епълски, не е за 500 лева.

bogdanov - това, което всички се опитваме да ти кажем е, че печат не се прави на доверие и не се оставя на преценката на друг човек. Ти обаче явно искаш да чуеш друго - колко виновен е печатаря. Ами ако ти беше пуснал снимките без корекция още първия път и тогава бяха излезли зле, тогава какво щеше да мислиш за него? Кой щеше да е прав в тоя случай? Според това, което ти казваш и той има вина - най-малкото, че не те е предупредил, че първия път е правил корекции и че втория може да излезе нещо различно. Ако аз бях на негово място щях да предупредя, даже още първия път щях да кажа какво съм правил. Но все пак не знаем неговата гледна точка.

Помисли си ако трябваше да печаташ не 22 кадъра на стойност 130 лева, а фото книга на стойност 10 000 лева, дали щеше да подходиш по същия начин и да се довериш на някоя печатница да ти дообработи снимките, та да излязат както ти ги очакваш и да ти пусне тиража без да направиш дори едно пробно копие.

Доверието си е доверие, но професионални резултати не се докарват на доверие.
 Re: въпрос относно печат
Автор: pabadjiev   
Дата:   19-08-16 23:26

Бих искал да споделя как печатам снимките си.

Преди всичко калибрирам монитора си.

После избирам подходящо место за печат и копирам само там.

Взимам цветния профил на периферното устройство и го внасям във компютъра. Ако това не е възможно печатам един направен от мен тестов файл и го сравнявам по цвят с монитора си. Правя изменение в монитора докато се приближи максимално до отпечатъка. Тази настройка е бабешка и ненаучна, но дава достатъчна близост в цветовете на монитора и отпечатъка.

Печатам само на три места, не само защото са добри, но защото взимат предвид всички мои желания и отговарят на моята представа за цвят и черно-бял образ.

Не правя реклама! До 25х38см печатам във Фотолан до НДК, а по-големите формати (особено за изложбите ми!) във Фактор Асеновград или във Вертикал 7.

За формати до 25х38 см необходимата разделителна способност е 200 pix/inch в КРАЙНИЯ РАЗМЕР НА ОТПЕЧАТЪКА!!!

За формат до 1 м необходимата разделителна способност е 150-175 pix/inch за мастилено струен принтер и за машината Chromira.

За формат над 1 м необходимата разделителна способност е 125-150 pix/inch за мастилено струен принтер и за машината Chromira

Това е.

 Re: въпрос относно печат
Автор: victory13   
Дата:   19-08-16 23:26

Ако има изсветляване, залагам на Adobe RGB...

Явно файловете са претърпели цветова корекция още с отварянето при печатането. Не мога да си представя да виждат едно на монитор, и толкова друго на печат.
Сопаджиите да кажат може ли да се променя автомат цветното пространство с отварянето на файла... макар че и да може, не трябва...
 Re: въпрос относно печат
Автор: asahi   
Дата:   19-08-16 23:59

Може - ако не си включил предупрежденията за profile mismatch.
 Re: въпрос относно печат
Автор: roburt48   
Дата:   20-08-16 00:12

Човека очевидно знае какво върши !!! Въпроса му не е как да обработва и подготвя за печат, а как да постъпи в случая !! Аз не бих им платил повторен печат ! Какво значи "миналия път" и "сегашния път" ?? Ами ОК - искаш си ги като "миналия път" [smilie5] ... Аз съм кьорав таксиджия, но не мога единия път да мина през Младост, а следващия през Перник !! Нещата са принципни ...
 Re: въпрос относно печат
Автор: victory13   
Дата:   20-08-16 00:14

Някаква такава е случката. Ясно е и кой е сбъркал. Но ако не си признава грешката, не виждам какво може да се направи.
Винаги държа бутилка вода в хладилника. Чат-пат пийвам...
 Re: въпрос относно печат
Автор: B_Dimitrov   
Дата:   20-08-16 00:47

Отиди и разпечатай отново същата снимка. При получаването вземи и двете предишни разпечатки. Ако резултата е като при първият печат, то тогава става въпрос за грешка на оператора и съответно си в правото си да ти възстановят сумата или да ти напечатат нещата отново без заплащане. Ако резултата е като при вторият вариант, то тогава става въпрос за не достатъчно високо ниво на оператора и следва да забравиш за това място и да потърсиш алтернатива, като използваш наученото от темата [beer]

 Re: въпрос относно печат
Автор: asahi   
Дата:   20-08-16 01:38

Явно имате безкрайно много време за губене.
 Re: въпрос относно печат
Автор: compur   
Дата:   20-08-16 10:07

хората, които разбират "как и защо" са изказали мнението си.
има и хора, които и хал хабер си нямат, но... и те изказват мнението си.
благодаря на Петър Абаджиев, който внесе и лек практически привкус в темата...

и е верно, че повечето имат време (и пари) за губене! [smile]
 Re: въпрос относно печат
Автор: bogdanov   
Дата:   20-08-16 11:43

...Е дами и господа, приятели... извода е : Не се доверявайте на колеги, колкото и да ви убеждават, че това е верният избор! Дори сам да се убедите в това, не вярвайте и на себе си. Съмнявайте се във възможностите им, както и в своите собствени! Този урок ми струваше три дена нерви, 130 лева и загуба на време.
Аз така повече няма да правя! Не правете и вие така!
Ще пробвам с чаша студена вода, дано помогне. Печатам повече от 10 години. Явно съм вадил късмет до сега. Надявам се в следващите 10 да не се случва отново.

А на хората с машини ще кажа: Внимавайте печатари! От днес ще подхождаме професионално към вас!

Късмет на всички !

 Re: въпрос относно печат
Автор: krist   
Дата:   20-08-16 11:46

Добре, процеса го изяснихте, но не разбирам защо обвинявате автора, че не го е спазил? Доколкото разбрах, първият път са станали нещата, но май никой не му е казал, че снимките са коригирани? Ако му бяха казали, щеше да има едно на ум за следващия печат. Та, печатащият е трябвало или да не ги пипа, или да сподели точно какво е направил. В първия случай, проблемът щеше да излезе още първия път. Разбира се, сигурно и тогава щеше да има чуденки кой крив, кой прав, но можеше дори и да не се печати, а да се предупреди автора, че не са добре подготвени за печат. Във втория случай, авторът можеше да си нанесе съответните корекции на файловете и евентуално да си донастрои на око монитора.
Отделно пропускате възможността да има проблем със самата технология на печат като запушени дюзи и т.н., за което авторът не е виновен. Разбира се при нашия малък пазар такива проблеми са кофти за печатницата, но не смятам, че трябва да го отнасят изцяло и клиентите. Може би поне някаква форма на споделен риск 50:50 например..

 Re: въпрос относно печат
Автор: emo99   
Дата:   20-08-16 12:32

bogdanov - Аз бих говорил със собственика, защото ти си ощетения в случая. И той, ако цени и уважава клиента ще повтори поръчката за тяхна сметка. Но, ако му е все тая и гледат само да печелят... Знаят, че при тях е причината, но се опитват да изкарат теб виновен. Сега е добре да кажеш за коя фирма става въпрос, за да няма и други пострадали форумци. Все пак сме ФФ.
 Re: въпрос относно печат
Автор: ZED   
Дата:   20-08-16 12:37

Богданов, не знам каква цена си платил за печата, но това отношение към теб обикновено се дължи на ЕВТИНИЯТ КАЧЕСТВЕН печат.
Цените са на ръба, желанието за качество е голямо, но не можеш да си позволиш грешки, защото те те изкарват под себестойността на копието. Нямам представа дали случаят е точно такъв, но дори и да не е, добре е да си извадим поука.
По мое мнение човека трябва да ти повтори поръчката безплатно, тъй като проблема си е в неговата продукция. Това ще го вкара в разходи, но ще те запази теб като клиент, който ще доведе и други /поне при нас така правим, когато сгрешим/. Поговори отново с него.[smilie24]
 Re: въпрос относно печат
Автор: vkk1   
Дата:   20-08-16 12:55

печатарят има всеки ден по 8 часа такива поръчки и му е през дедовия за всяка една от тях

т.е. ако имаш романтични представи за живота и искаш да получиш това, за което плащаш - няма как да стане, защото на изпълнителя му е през дедовия...
Как, как се радвам, че успях с много усилия да сведа до минимум работата си с българи, може би това е най-хубавото, което постигнах в живота си до момента.
 Re: въпрос относно печат
Автор: bogdanov   
Дата:   20-08-16 13:23

Благодаря на всички включили се в темата! Наистина получих и полезна информация. Много се надявам да са получили полезни отговори и колеги на които им предстои печат. Предполагам, че всеки вече си има едно наум!
emo99, където и да отидеш... просто изисквай своето и не бързай да плащаш! Човека може и добри работи да прави. Няма да го злепоставям!
 Re: въпрос относно печат
Автор: itilien   
Дата:   20-08-16 13:37

Не си правете свободни съчинения. Печатарят не е печатар, а фотограф и собственик на фотостудио, чиято цел основна цел когато го отваряше беше да прави именно качествен печат, защото преди това там не е имало такъв (не е в голям град). Не прави по 8 часа такива поръчки и едва ли му е през дедовия за тях.

ZED - цената Богданов я е написал каква е - около 130 лева за 22 копия 30х30см. Значи около 5.90 на копие. Принтерът е епсън, не помня кой точно модел. Дали е евтино или не, не мога да кажа, защото не печатам и нямам база за сравнение. Печалбата му сигурно е малка, защото има малко поръчки за такъв печат и най-вероятно ако ги препечата наново за своя сметка ще е на загуба.

Не е хубаво да се взема страна и да се съди само по разказите на едната страна. Ако това, което казва Богданов е точно така, както го е описал, аз бих винил човекът с фотостудиото основно за това, че не го е известил преди първите корекции и че после е пуснал втория тираж без да му каже нищо за тях. Но все пак трябва да се чуе и другата страна.

Само че в началото на темата Богданов попита какво бихме направили ние, а не искаше да определяме кой е виновен и кой не. И голяма част от нас направиха точно това - дадоха съвети как да се установи кой какво е сгрешил - чрез разговори с човека, и как повече да не се случват такива проблеми - чрез спазване на процеса нужен за предсказуем печат.
 

 Авторът е затворил собствената си тема. 
Албум преди 6 часа
рейтинг:
рейтинг:
рейтинг:
рейтинг:
рейтинг:
рейтинг:
рейтинг:
рейтинг: