Рекламирайте тук Затвори
Реклама в секции форуми и базар

Под формата на платени обяви можете да рекламирате ваши продукти, услуги или други комерсиални дейности. Обявата може да бъде публикувана избирателно във форум по ваше желание или във всички форуми на сайта.

За стандартната ценова листа и условия изпратете
запитване до webmaster@photo-forum.net.
Платени обяви
        
 Теми - форум: Фотография
 първа  назад  1  2  3     всички  напред  последна
 Re: Как да защитаваме авторството върху снимките си
Автор: ivjordan   
Дата:   18-11-14 23:14

Аз това го писах и в другата тема, но с по-малко думи. Пропуснатата експертиза решава процеса. Всичко друго са локуми.
Не е работа на съда да сравнява снимки, да чете екзифи и да разбира от фото като цяло. Съдът оценя допустими и относими доказателства, които са представени пред него. Ако не можеш да докажеш, или се отказваш от процеса или го губиш. Това е положението.

А да, плащаш се за тарикатлъка да занимаваш неоснователно съда и другата страна (разбирайте, разноски).

Отговори на това съобщение
 Re: Как да защитаваме авторството върху снимките си
Автор: Ando   
Дата:   18-11-14 23:22

А как се доказва, че снимката е била публикувана след като протокол от нотариус не върши работа?

Отговори на това съобщение
 Re: Как да защитаваме авторството върху снимките си
Автор: ivjordan   
Дата:   18-11-14 23:36

Ми, според мен върши работа, но конкретния нотариус е объркал нещо. Няма как да знам, без да съм запознат с конкретните документи. Лошото е, че това са много редки дела и никой няма практика. Още по-малко пък нотариусите и е много възможно нещо неволно да се е объркало. Ако имаше опитен адвокат, той щеше да го забележи, но явно не е.
Аз също не съм опитен в такива дела, но така си мисля.
Друго, което ми идва на ум е обезпечение на доказателства по бъдещ процес, но тук трябва компютърните спецове да кажат какви следи оставя една "свалена" вече снимка. Със сигурност в мрежата има следи, но как се откриват е въпрос на други специалисти, не на юристите.
Тези само няколко аспекта, разнищени в двете теми показват, колко сложно всъщност е едно подобно дело и до каква степен трябва да са подготвени страните, за да убедят съда в своята правота.

Отговори на това съобщение
 Re: Как да защитаваме авторството върху снимките си
Автор: ksuhorukov   
Дата:   18-11-14 23:46

Разбира се, че има следи. Ако снимката е била качена на определена страница и достъпна през сървъра, на който тя се хоства, дори и да бъде изтрита, ISP пази 6 месеца назад информация какво се качва, кой, кога и от къде достъпва до даден файл. Помня, че тогава много народ без много да му мисли скочи срещу това, че едва ли не някой някого щял да следи, имаше и протести май. Има си процедура, по реда на която можете да се сдобиете с тази информация, за да я ползвате като доказателство в един съдебен процес.
Нотариусът с нищо не е по-компетентен от съдията. Отваряте му страница - гледа - снимка. Ама тая снимка как е там, наистина ли е там, препратка ли е, кой е публикувал конкреното съдържание - няма как да каже. Той казва какво вижда и го удостовереява писмено. Но вече не в качеството си на нотариус. В решението съдията се е мотивирал достатъчно добре, цитирайки практика на ВКС по този въпрос.
Нещата са наистина сложни и няма как да се даде готов отговор на всеки един принципен въпрос в детайли. Не защото някой не иска, просто така тръгват митовете и легендите...

Отговори на това съобщение
 Re: Как да защитаваме авторството върху снимките си
Автор: Ando   
Дата:   18-11-14 23:57

Ако сайтът, които публикува неправомерно чужди снимки се хоства от собствен сървър, лесно могат да заметат следите, струва ми се.

Отговори на това съобщение
 Re: Как да защитаваме авторството върху снимките си
Автор: M_D   
Дата:   19-11-14 00:04

С интерес чакам да видя как някой доказва, че снимката му е била неправомерно използвана някога в миналото на страница, чрез информация от ISP-то. [smile]
Всъщност, обявявам награда каса бира за първия, който го направи. [beer]

Отговори на това съобщение
 Re: Как да защитаваме авторството върху снимките си
Автор: asahi   
Дата:   19-11-14 00:10

Възможен диалог:
- Вие ли направихте този кадър?
- Аз направих този кадър.
- Кога и къде го направихте?
- На 13.10.2014 в 14:32 на спирката пред Ректората.
- При какви обстоятелства?
- Стоях на спирката и чаках тролея. Видях обекта на 5 метра от мен до кошчето, заинтригува ме, вдигнах апарата и направих 4 кадъра. Дискутираният е втори подред.
- Можете ли да покажете другите кадри?
- Ето другите кадри.
- С коя камера направихте кадрите?
- С ето тази.
- Давали ли сте на друг камерата в този ден?
- Не, не съм.
- При снимането на едно място ли стояхте или се движихте?
- Снимах от едно място. Снимките показват един и същ ракурс.
- Имаше ли други снимащи покрай вас?
- Не забелязах други хора с фотоапарати.
- Имаше ли други свидетели на снимането?
- На спирката имаше други хора. Част от тях са на тази и тази снимка. Те евентуално биха потвърдили.

В горния диалог има поне 7 факта и обстоятелства, които са свързани в логическа връзка и посочват фотографа като възможен автор на снимката. Ако трябва тезата да се оборва се необходими противоположни факти и обстоятелства, надлежно подкрепени със свидетелски показания или доказателствен материал. Въз основа на това съдът може да реши дали тезата за авторство е вярна. Може и да не може да реши. Тогава ще поиска съдебно-техническа експертиза, нови свидетели и още доказателства.

Възможно е гореописаният диалог да не протече толкова гладко, фотографът да дава уклончиви или противоречиви отговори и от тях да не може да се изгради достоверна логическа последователност. Въз основа на това съдът може да реши, че представените доказателства и показания не водят до заключение, че фотографът е автора.

За да защитим авторските си права трябва да сме готови да докажем, че сме автори на снимката. Горният примерен диалог ще ви подскаже правилни действия в тази посока.


Отговори на това съобщение
 Re: Как да защитаваме авторството върху снимките си
Автор: ivjordan   
Дата:   19-11-14 00:19

Горе-долу е правилно съждението, но този диалог не може да се развие пред съда.
Тоест, всеки, който има намерение да води подобно дело, трябва да проведе подобен мислен диалог и да подготви съответните относими и допустими доказателства, събрани по съответния ред, които да представи в процеса. Иначе казано, свидетели, експертизи, документи. След като оцени доказателствата, с които разполага и които може да събере по законен начин, страната трябва да си даде сметка, те достатъчни ли са и има ли смисъл да води процеса. И едва тогава да го заведе.
Ходенето, пост фактум, в "Господари на ефира" или при Арменския поп, не вършат работа.

П.П. Защо казвам горе-долу: Поне един от фактите в диалога е отрицателен: Давахте ли камерата на друг - НЕ. Това не подлежи на доказване. Другата страна ще трябва да докаже положителния факт, че ти СИ дал камерата на друг.

П.П.П. Много процесуална стана приказката, повечето хора няма да я разберат.



Публикацията е редактирана (19-11-14 00:27)

Отговори на това съобщение
 Re: Как да защитаваме авторството върху снимките си
Автор: lukcheto   
Дата:   19-11-14 00:57

Чуков,

експертизата обяснява какво представлява екзиф файла, каква информация носи в себе си и обективира съдържащата се в екзифа информация. Към настоящия момент вещи лица компетентни да направят експертиза свързана с дигиталните и нови технологии се оказаха кът. В дебатираното надълго и широко дело(в др. тема), по което без срам заявявам че съм адвокат, се наложи да предлагам преподаватели от НАТФИЗ и НБУ за експерти, поради факта, че съда помоли за съдействие тъй като нямаше кой да извърши подобна експертиза (става дума за Софийски Градски съд).

По цитираното дело депозита за експертизата беше на стойност 320лв., което за мен си остана необосновано висок депозит. Разбира се, важността на експертизата е определяща от гледна точка доказване на авторството и никой адвокат не би посъветвал клиента си да се откаже от тази експертиза, независимо колко скъпа е тя (обичайно депозитите варират от 130лв до 180лв ).Тук идват подробности, които адвокатската етика не ми позволява да споделя.

Ако имаш още въпроси, мога да отговарям, видно е че "колегите" които си позволяват надълго и нашироко да обясняват колко съм некомпетентна, не може да споделят конкретики по подобен род дела. Досега дело от подобен характер нямам загубено. Поздрави.

ПП Относно компетентността на нотариуса. Никой и никъде НЕ Е ЗАСТЪПВАЛ тезата, че нотариуса УДОСТОВЕРЯВА авторството(дори е нелепо да се твърди!)! Нотариусът прави само едно, констатира че дадена снимка е публикувана на даден уебсайт на съответната дата и час + прави скрийн-шот на снимката в контекста на останалите публикации, и ТОВА Е ВСИЧКО! Оттам, "ползователя" трябва да докаже, че има основание да публикува кадъра, демек разрешение от автора (доказва се с договор за отстъпване на авторско право за публикация на конкретния имидж). Това е и същността на 94а ЗАПСП.



Публикацията е редактирана (19-11-14 01:14)

Отговори на това съобщение
 Re: Как да защитаваме авторството върху снимките си
Автор: asahi   
Дата:   19-11-14 01:07

И това няма да загубиш. Малко по-трудно и/или по-шумно ще е.
Успех!

Отговори на това съобщение
 Re: Как да защитаваме авторството върху снимките си
Автор: M_D   
Дата:   19-11-14 01:16

Относно компетентността на нотариуса. Никой и никъде НЕ Е ЗАСТЪПВАЛ тезата, че нотариуса УДОСТОВЕРЯВА авторството(дори е нелепо да се твърди!)! Нотариусът прави само едно, констатира че дадена снимка е публикувана на даден уебсайт,на съответната дата и час + прави скрийн-шот на снимката в контекста на останалите публикации, и ТОВА Е ВСИЧКО! Оттам, "ползователя"/публикувалия сайта трябва да докаже че има основание да публикува кадъра, демек разрешение от автора. Това е и същността на 94а ЗАПСП.

Да де, но нали точно това оспорва съдът: че нотариусът няма правомощия да констатира такива неща. И се позовава на определение на ВКС.

Отговори на това съобщение
 Re: Как да защитаваме авторството върху снимките си
Автор: ivjordan   
Дата:   19-11-14 01:41

Към lukcheto

Без да се заяждам, но експертиза на цена от 320 кинта в СГС е далавера. Има и разни по 600 и 900 кинта.
Последно платих 400 кинта за един единствен въпрос с "изключителна" сложност: Оборудван ли е автомобилът Марка Х, Модел У, с колани на задните седалки? Простият и очевиден отговор, че всички автомобили, произведени след 1993 година са оборудвани с колани и на задните седалки струваше 400 лева.
Тия цени от 130-180 може и да вървят в районния, в СГС такива цени отдавна няма или поне на мен не ми се падат, но не това е проблемът, както вероятно знаеш.
Пак казвам, не искам да се заяждам. Колеги сме. Просто имаме различни виждания за процеса.
Пожелавам ти успех пред въззивната инстанция!

П.П. И оставете "Господарите" на мира. Не е тяхна работа гражданския процес. Всъщност, това е най-лошото впечатление в случая. Губиш дело и се жалиш на Арменския поп, вместо на апелативния съд...

Отговори на това съобщение
 Re: Как да защитаваме авторството върху снимките си
Автор: lukcheto   
Дата:   19-11-14 01:47

Явно съдът може да се позовава на всичко, включително избирателно. Аргумент, че нотариуса удостоверява авторството с констативния протокол НИКЪДЕ и по никакъв повод не е излаган.

Решението е обжалвано в законоустановения среок пред Апелативен. За арменския поп, не аз решавам...



Публикацията е редактирана (19-11-14 01:52)

Отговори на това съобщение
 Re: Как да защитаваме авторството върху снимките си
Автор: ivjordan   
Дата:   19-11-14 01:52

Ти остави нотариуса, кажи за "Господарите". Въпросът с нотариуса ще го реши въззивната инстанция, но този с телевизията ще си остане висящ.

Отговори на това съобщение
 Re: Как да защитаваме авторството върху снимките си
Автор: lukcheto   
Дата:   19-11-14 01:55

Не съм аз човекът който трябва да питаш за "Господарите".

ПП До момента депозит за експертизите по подобни дела с горе долу сходен предмет не са надхвърляли 220лв. Но, да, може да се съглася относно "скъпото", като се вземе прдвид ровенето и търсенето което му дръпнах за експерт, сумата е обоснована. Съгласна.



Публикацията е редактирана (19-11-14 02:01)

Отговори на това съобщение
 Re: Как да защитаваме авторството върху снимките си
Автор: M_D   
Дата:   19-11-14 02:01

Явно съдът може да се позовава на всичко, включително избирателно. Аргумент, че нотариуса удостоверява авторството с констативния протокол НИКЪДЕ и по никакъв повод не е излаган.


То и съдът не твърди, че нотариусът удостоверява авторство. Съдът твърди, че нотариусът няма права да констатира, че снимки са използвани на уебсайтове.

Отговори на това съобщение
 Re: Как да защитаваме авторството върху снимките си
Автор: ivjordan   
Дата:   19-11-14 02:07

ОК, разбрах.
Извинявай, ако съм те обидил по някакъв начин. Не съм целял това. Просто си спретнахме упражнеие по право със свободни разсъждения на база излъчения онзи ден репортаж и капки информация оттук-оттам.
Отново пожелавам успех на въззивката.
Другото са форумни брътвежи.

Отговори на това съобщение
 Re: Как да защитаваме авторството върху снимките си
Автор: lukcheto   
Дата:   19-11-14 02:19

Нотариусът съставил протокола:
"Може само да се радваме че съдебната практика не е закон.Законова разпоредба която ни оправомощава да съставяме подобни протокол има." :)

Аз съм дотук, изчетох всичко и се нагледах на хипотези, общи положения, многократни определения за некомпетентност на адвоката и куп глупости. На всеки трябва да е ясно, че заключенията базирани на точно това съдебно решение са абсолютно еднозначни, констатациите относително обективни/верни. Повечето действия, респ доказателства са продиктувани от хода на делото и оспорванията на отсрещната страна (доколкото ги имаше), която противно на това което някой някъде беше казал - за скъпо платена, компетентна и ловка адвокатка.... че тя и идея си нямаше какво се случва в съдебна зала, поведението и беше меко казано неадекватно, дори не можа да си разпита свидетеля, което извади от равновесие дори съдийката.

Дотук съм аз.

В.



Публикацията е редактирана (19-11-14 02:22)

Отговори на това съобщение
 Re: Как да защитаваме авторството върху снимките си
Автор: CDman   
Дата:   19-11-14 09:29

HSGeorgiev написа:
> Нали разбираш, че законодателят
> съвсем обосновано е изключил
> идеите и концепциите от обектите
> на авторско право [smile] На първата
> двойка показваш два сходни
> портрета. И ако левия е направен
> по-рано, все пак с увереност можем
> да твърдим, че можем да намерим и
> още по-ранен, който също е
> идентичен ... И така нататък...
> Идеите и концепциите не са обект
> на авторско право, обратното би
> означавало никой от нас да не
> снима например изгреви и залези,
> защото някой едно време го е
> направил преди нас [smile]

Благодаря за изчерпателния отговор. [beer]


Отговори на това съобщение
 Re: Как да защитаваме авторството върху снимките си
Автор: Тед   
Дата:   19-11-14 09:50

Хубавице, как ще спечелиш делото на 2 инстанция без експертиза? С разпознаване на това кой е на снимката и с господари на ефира☺
Поне измислете някакъв тъп аргумент и поискайте да ви я направят.
Бойко Борисов ли ще се намесва?
Ако някой не знае да му кажа, че екзиф мога да лепна на всеки jpg.
Пак се отива на въпроса, кой ,кога и с какъв фото апарат и обектив е правил снимката. /и при какви условия/. Съдия няма да ви гледа СД и екзиф на снимката....и да разпознава това авто на nabis ли е или не...
Делото е с проблеми и си личи и от датите. Септември 2012 заведена искова молба, август 2014 решение....петитумите за претендираните обезщетения не са доказани.
Как да нямате вещи лица в СФ? Всички техн.експ. на комп., програми, файлове, камери принтери по нак.дела или в НИКК или при другите....как ще нямате вещи лица....
Съдът е писал, че не е внесен депозит, а не че няма кой да направи експертизата. Ако не ви харесва вещото лице....поискайте друг...
Желая успех и да победите в съд.зала.



Публикацията е редактирана (19-11-14 10:03)

Отговори на това съобщение
 Re: Как да защитаваме авторството върху снимките си
Автор: rx   
Дата:   19-11-14 10:10

Има много начини да се докаже, че една снимка е била някъде някога в интернет. Особено за посещаван сайт, който се кешира на не едно и две места по веригата и се индексира не в една и две търсачки, нали тъй? Има странна преобладаваща визия у хората, че съдии, адвокати, полицаи и прилежащите им експерти са някакви офисни плъхове живеещи в 80-те и не правят особена разлика между компютър и компот. Ако някой е решил да прави золуми в Интернет, да има предвид, че калните следи с достатъчно желание се откриват и има подготвени хора, които знаят как да си вършат работата.
А за Господари на Ефира - от известно време ми паднаха в очите - нека си правят забавните предавания и да оставят сериозната журналистика на хората, които се занимават с нея - ИСТИНСКИТЕ журналисти. Гледах някакво предаване за болниците и клиничните пътеки и някаква квачка, която се оплаквала - чудя се дали ако Рачков се разболее от нещо по-екзотично и го изритат на 5тия ден когато свършва клиничната пътека за лечение на нещо дето се лекува 20 дни, няма сам да скимти да го приемат наново по клинична пътека и дали ще говори толкова уверено за източване. Това различава кадърния журналист от клоуна - вижда двете страни на монетата.
Така, че човек трябва да избере един ракурс и да следва него - или се бори по казуса си, или прави смешни циркове по господари, славита, арменски попове и подобни.

П.П. Познавам двама арменски свещеници, ако на някой му трябва... мога да му дам телефон :)

Отговори на това съобщение
 Re: Как да защитаваме авторството върху снимките си
Автор: ecobo   
Дата:   19-11-14 10:42

Много неща се изписаха в тази тема. Аз съм много благодарен на правно грамотните хора, които си правят труда да пишат тук, защото много неща ми се изясняват малко по малко.
Най-ясно обаче ми стана, че нещо в правораздаването е тотално сбъркано, щом един автор не може категорично да защити правата си в съда. А че ищцата е автор и че правото й е нарушено, не виждам някой да се съмнява. Закона ли е калпав, съдебните процедури ли са калпави, или и двете - това е без значение. Важното е, че един автор е смачкан от един нагъл нарушител и резултата от това дело ще даде крила на всички подобни крадци на фотографии да продължават да крадат без с нищо да се съобразяват. А срока на делото (2 години!) е безумен, меко казано, и ще бъде силно възспиращ фактор за хората с нарушени права да водят дела.

Ще ви разкажа и нещо, което още повече ме кара да се ядосвам на съдебната ни система: Преди време мой роднина ми показа сайта на негов приятел, гръцки фотограф, чиито снимки са на почти всички картички на забележителности, фото-албуми за Гърция, туристически гидове и т.н. Направи ми впечатление, че снимките на сайта са много големи и нямат воден знак и се учудих, викам: "Абе на този човек не му ли крадат снимките?", а моят роднина казва: "Това беше първото, което го попитах и аз". А отговорът на гърка бил: "Аз даже предпочитам да ме крадат, много повече пари вземам, отколкото като продам снимка. Имам си добър адвокат, а дело за авторски права в Гърция трае около 2 часа, изтърпявам ги."

Явно може. Но не в България!



Публикацията е редактирана (19-11-14 10:56)

Отговори на това съобщение
 Re: Как да защитаваме авторството върху снимките си
Автор: chukov   
Дата:   19-11-14 11:05

Аз вярвам на Венета Захариева и съм сигурен, че тя е направила каквото е необходимо.

Причината да пусна темата е въпросът какво да направим априори ние, фотографите, за да улесним при нужда доказването на авторството си.

В този ред на мисли, всеки, който е изказал компетентно мнение без излишно надменно говорене от сорта (така ли се прави бре, нужно е по-сериозно отношение и т.н) бе в известана степен полезен на всички нас.

Благодаря и на лукчето, че се включи в темата, внасяйки яснота, доколкото е възможно да се говори на този етап от делото, което водят с Красена.

Клкото до срока JORO може също да сподели опти. Мисля, че и той чака 2 години решението на съда. В крайна сметка в негова полза

Отговори на това съобщение
 Re: Как да защитаваме авторството върху снимките си
Автор: chukov   
Дата:   19-11-14 11:14

И не е важен срокът. Важно е крадците да усещат неизбежност в решението на съда. Тогава вече ще знаят, че 1 или 2 години да минат - в крайна сметка разминаване няма да има

Безкрайно много уважавам всички колеги фотографи, които имат смелостта и търпението да търсят правата си в съда.

Така те прокарват пътека в гъсталака, по която останалите лесно да вървят. Доскоро всичко живо крадеше кадри откъдето му попадне. Лека-полека започват да се оправят нещата като за това много помага наличието на повече спечелени дела за авторско право.

Отговори на това съобщение
 Re: Как да защитаваме авторството върху снимките си
Автор: Тед   
Дата:   19-11-14 11:26

ecobo, прави разлика между:" А че ищцата е автор и че правото й е нарушено, не виждам някой да се съмнява."
И това да доказваш.
Съдията не е фотограф и няма специални знания да чете екзифи, да разпознава хора
и не седи по форуми и кафенета да се занимава с житейски проблеми на фотографите.
Другият е оспорил иска, така че доказвай, че ти си този, за който претендираш.
Тежест на доказване...процес...
Да бяха извикали един свидетел - приятелче, да каже колко Набис е засегната, как на раб.място всеки е подиграва, че е варненска кифла, как се е затворила в себе си..не излиза...сменила си е външния вид да не я разпознават и куп други...
А за пропуснатите ползи /така пише в решението, че ги има/ без счетов.експертиза...как ще ги докажеш?[smilie11]
Ей така - аз пропуснах едни 5000 лв....уважете ми иска...няма как да се получи.

Че тая снимка може да е манипулирана, крадена през 3 ръце, публикувана на 10 места и куп други. Откъде съдията, ще знае, че е твоя...много интересно...
То не става така - влизаш в зала и заявяваш аз съм този, пиши решение...
Влез в книжарница и виж колко е голям само ГПК.

А ..дали може като в Гърция да стане за 2 часа...това към депутатите....да си го променят.
А пък в Дубай някой като ти дължи пари- отиваш в полицията, показваш документа,
отиваш да почукаш с него на вратата, питат длъжника и ако той каже, че го е подписал и дължи - в ареста, докато плати.
Ако излъже, че не е негов подписа и впоследствие се окаже, че е негов - лежи в дранголника.

В други държави, престъпността е почти 0%, щото, ако някой сгреши виси по дърветата...

Значи това не е проблем на съда, а на държавата като ...такава...



Публикацията е редактирана (19-11-14 11:29)

Отговори на това съобщение
 първа  назад  1  2  3     всички  напред  последна

За да пишете мнения трябва да влезете с потребителското си име.
Влезте от тук »
Албум преди 6 часа
рейтинг:
рейтинг:
рейтинг:
рейтинг:
рейтинг:
рейтинг:
рейтинг: