Рекламирайте тук Затвори
Реклама в секции форуми и базар

Под формата на платени обяви можете да рекламирате ваши продукти, услуги или други комерсиални дейности. Обявата може да бъде публикувана избирателно във форум по ваше желание или във всички форуми на сайта.

За стандартната ценова листа и условия изпратете
запитване до webmaster@photo-forum.net.
Платени обяви
        
 Теми - форум: Фотография
 
 Избор на обектив за портретна фотография?
Автор: SofiaWest   
Дата:   03-12-13 11:35

Здравейте,

Насочил съм се към портретната фотография, но се затруднявам на какъв обектив да се спра. Използвам Nikon D600 и от време на време снимам с 85mm 1.8, който се справя перфектно са снимки до кръста. За цял ръст обаче се налага да се отдалеча повече от модела, което принципно не е проблем, стига студиото да не е тоалетна в панелка. Но когато искам да получа дефокус на фона зад модела, нещата стоят доста по-различни и не постигам желания ефект. Разгледах по-стари теми във форума и доста хора препоръчват 135mm обектив, но при него значи, че трябва да се отдалеча още повече от модела. В този случай ще има дефокус, но пък може да се наложи да изляза извън някое по-малко студио [smilie11]. Ако снимам на вън, не е проблем, но в случая е голяма греда според мен. Имам 75-300мм и се пробвах да видя горе/долу как ще изглежда картинката на около 135 мм, беше нещо страшно като разстояние. Затова питам за обектив, с който да не се налага да снимам от халите и да улови модела в цял ръст и да се получи перфектен дефокус на заден план.

Поздави. [shtrak]

Отговори на това съобщение
 Re: Избор на обектив за портретна фотография?
Автор: toddybear   
Дата:   03-12-13 11:41

Ако 135мм ти е дълъг, остава 105мм. Той има същите ектри като 135цата.

Отговори на това съобщение
 Re: Избор на обектив за портретна фотография?
Автор: PhotoBo   
Дата:   03-12-13 12:35

За по-голям дефокус ти трябва по-голяма светлосила. За по-малко отстояние до обекта - обектив с по-малко фокусно, а щом 85мм ти идва дълго, би следвало да гледаш по-късо, а не по-дълго стъкло!
Например 50/1.2, 50/1.4, 58/1.2, 58/1,4 G [smilie7]

Отговори на това съобщение
 Re: Избор на обектив за портретна фотография?
Автор: dimidumi   
Дата:   03-12-13 12:53

...хе-хе този ли Nikkor AI-S 58mm f/1.2, кво му плащаш, нов е горе-долу 10 бона [smile] , виж Nikkor 50mm f/1.4G като за нашия джоб е идеален. [beer]

Отговори на това съобщение
 Re: Избор на обектив за портретна фотография?
Автор: SofiaWest   
Дата:   03-12-13 13:44

50mm f/1.4 няколко пъти ми се набива в полезрението, само нз как ще изглежда при FF. В краен случай мисля да го наема под наем и да видя какво ще се получи като краен резултат. За мента съм доста далече от f/1.2 (за съжаление) [beer]

Отговори на това съобщение
 Re: Избор на обектив за портретна фотография?
Автор: toddybear   
Дата:   03-12-13 13:48

Можем да си организираме една среща да го тестваш 50ката ако искаш.



Публикацията е редактирана (03-12-13 13:55)

Отговори на това съобщение
 Re: Избор на обектив за портретна фотография?
Автор: bpavlov   
Дата:   03-12-13 14:24


Ще им правиш панорама на моделките, една снимка над кръста и една - под кръста, после лепиш.
Иначе обектива с най-голямо съотношение дефокус/разтояние до обекта е 85/1.4

Отговори на това съобщение
 Re: Избор на обектив за портретна фотография?
Автор: da.fo   
Дата:   03-12-13 14:37

Поглеждаш през твоя 75-300 обектив но поставен на 100мм и този ъгъл го удвояваш(визуално) и си представяш колко ще обхване 50мм-я. Като имаш светлосила 1,4(при варианта 50/1,4G)и си с нов портретчик за 649 лева мисля е сега. Ако пък си направиш среща както предлага по горе съфорумец - ще можеш да пробваш и бокето [smilie21]


Отговори на това съобщение
 Re: Избор на обектив за портретна фотография?
Автор: serjy   
Дата:   03-12-13 14:57

научи се да мажеш във фотошопа

Отговори на това съобщение
 Re: Избор на обектив за портретна фотография?
Автор: quazimodo   
Дата:   03-12-13 15:26

Стига с това мазане! По-добре е да си излиза като хората от апарата, пък мазането после "с удоволствие и мярка"[smilie5]!

Отговори на това съобщение
 Re: Избор на обектив за портретна фотография?
Автор: SofiaWest   
Дата:   03-12-13 15:59

Не че не харесвам PS, но искам да се налага колкото се може по-малко да го употребявам, някой път е неизбежно, но доста от нещата, могат да се направят с апаратчето. Писах на toddybear, ако се разберем нещо тия дни ще е супер, туко виж ми допадне обектива и спестя доста средства [shtrak]

Отговори на това съобщение
 Re: Избор на обектив за портретна фотография?
Автор: serjy   
Дата:   03-12-13 16:54

6х6 е отговора на въпросът ти тогава [shtrak]

Отговори на това съобщение
 Re: Избор на обектив за портретна фотография?
Автор: batdin   
Дата:   03-12-13 17:03

Дефокусът,както знаеш, подлежи на математично изчисление. Има калкулатори, които показват какъв дефокус има на конкретно разстояние зад модела и може да се сравни примерно 85/1.8 с 50/1.4 за всеки КОНКРЕТЕН случай.

Отговори на това съобщение
 Re: Избор на обектив за портретна фотография?
Автор: SofiaWest   
Дата:   03-12-13 19:05

Сега се притесних, че при 50/1.4 е възможно като снимам модел в цял ръст да се получи така, че част от модела да е в дефокус, което не ми харесва като идея ... [smilie11]

Отговори на това съобщение
 Re: Избор на обектив за портретна фотография?
Автор: sky-fan   
Дата:   03-12-13 19:33

И други работи ще се присетиш. 50мм от близко ще ти дава изкривявания. Аз имах 85мм и го продадох и си взех 135мм пак на Д600 и мога да ти кажа, че няма по-добър за мен обектив от 135-та за портрети. Ако снимаш в цял ръст няма да ти свърши работа. Той е за бизък план и мин. фокус е 110 см. Тоест вземаш си 2 обектива 50мм за цял ръст и 135 за до кръста. Ако имаш други въпроси питай.

Отговори на това съобщение
 Re: Избор на обектив за портретна фотография?
Автор: prisonbreak   
Дата:   03-12-13 19:44

Според мен, на ФФ тяло под 2.8бленда, не трябва да смъкваш. Няма смисъл.[smilie7] И 85-та е перфектен.

Отговори на това съобщение
 Re: Избор на обектив за портретна фотография?
Автор: Digitalgab   
Дата:   03-12-13 19:47


Отговори на това съобщение
 Re: Избор на обектив за портретна фотография?
Автор: SofiaWest   
Дата:   03-12-13 19:56

За над кръста си мисля за 85, доста суперлативи чувам за него, но явно трябва да опитам в няколко варианта. Но просто за цял ръст не мога да се спра още какво да бъде. Събота или неделя ще изпробвам 50/1.4, но ако ми дефокосира краката примерно се губи смисъла [smilie2] За 135-та също четох, но той става доста тежък ценово. [smilie2]

Отговори на това съобщение
 Re: Избор на обектив за портретна фотография?
Автор: siluet   
Дата:   03-12-13 20:06

Ето ти един безплатен вариант с обектива който имаш, на 1.8 става перфектно. Ако не ти трябва толкова "въздух" и три кадъра са достатъчни [smilie3] [shtrak]

brenizer method


http://blog.buiphotos.com/wp-content/uploads/2009/07/canon-85mm-L-sample(pp_w600_h900).jpg


Отговори на това съобщение
 Re: Избор на обектив за портретна фотография?
Автор: dimitar3   
Дата:   03-12-13 20:16

SofiaWest написа:

> За над кръста си мисля за 85, доста
> суперлативи чувам за него, но явно
> трябва да опитам в няколко
> варианта. Но просто за цял ръст не
> мога да се спра още какво да бъде.
> Събота или неделя ще изпробвам
> 50/1.4, но ако ми дефокосира краката
> примерно се губи смисъла [smilie2] За
> 135-та също четох, но той става доста
> тежък ценово. [smilie2]

Да не казвам голяма дума но съм почти сигурен че няма как да стане това да снимаш цял ръст и да дефокусира краката, споко. Аз снимам цял ръст с 85мм на кроп т.е като 135те почти на ФФ и става идеално обаче снимам само навънка и има място. За ФФ цял ръст съм чувал че 135тицата е идеална ако има място.



Публикацията е редактирана (03-12-13 20:17)

Отговори на това съобщение
 Re: Избор на обектив за портретна фотография?
Автор: PhotoBo   
Дата:   03-12-13 20:25

85мм си е класическия портретен обектив, било за кроп и ФФ, по-скоро е въпрос на предпочитание за фокусното разстояние и типа на заснемане на портрета. Снощи гледах всички снимки на небезисвестна авторка снимаща предимно портрети, вярно, че е с Марк 3, но 99% от снимките и бяха заснети точно на 85мм и бленда 1.8, всички бяха уникални! Няма да споменавам името и, за да не звучи като реклама, ако искаш ще ти драсна на ЛС профила и тук.
Аз имам и 50мм и 105/2.8 на кроп сензор, но 105мм ми идват често дълги и за това съм се замислил и аз за 85мм. Но в твоя случай няма да минеш поне без 50мм, без значение дали ще е някой от изброените от мен по-горе 50-58мм ;)
Иначе за близки разстояния и фокус в целия ръст на обекта би следвало да позатвориш малко блендата, въпреки, че при 50/1.8 и разстояние до обекта над 2 метра няма да имаш проблем с дефокусирани крайници или части от модела, тъй като по доф калкулатор ще имаш около 17см дълбочина на фокуса. Аналогични при 50 и 1.4 и разстояние над 200см до обекта, с Д600 ще имаш 13см. [smile]

Отговори на това съобщение
 Re: Избор на обектив за портретна фотография?
Автор: SofiaWest   
Дата:   03-12-13 20:34

Благодаря за съветите. Сега опитах да снимам от 4 метра в домашни условия със 70-300mm, законтрих на 135mm и едвам хванах кръста или варианта е да търся големи студия за 135mm или с него да ги хващам от кръста/рамената нагоре... на 85mm също не мога да хвана в цял ръст от 4 метра разстояние.

Отговори на това съобщение
 Re: Избор на обектив за портретна фотография?
Автор: Digitalgab   
Дата:   03-12-13 20:36

Абе ..... , от 4 метра в цял ръст, това портрет ли е?

Отговори на това съобщение
 Re: Избор на обектив за портретна фотография?
Автор: myphotos   
Дата:   03-12-13 22:44

Не е ли по-добре до кръста или аз греша [smilie11] Интересна тема, ще я следя

Отговори на това съобщение
 Re: Избор на обектив за портретна фотография?
Автор: PhotoBo   
Дата:   03-12-13 23:40

Някой да дефинира "портрет" [smilie3]

Отговори на това съобщение
 Re: Избор на обектив за портретна фотография?
Автор: dimitar3   
Дата:   03-12-13 23:43

PhotoBo написа:

> Някой да дефинира "портрет" [smilie3]

А де, прекалено много типове портрети има.

Отговори на това съобщение
 Re: Избор на обектив за портретна фотография?
Автор: PhotoBo   
Дата:   03-12-13 23:50

Именно ;)
Иначе темата тръгваше в една друга посока...

ПП: Тъкмо се бях засилил да дам 2-3 примера, за да кажем за кой какво е портрет, но очевидно няма дилема в случая :)



Публикацията е редактирана (03-12-13 23:52)

Отговори на това съобщение
 Re: Избор на обектив за портретна фотография?
Автор: bpavlov   
Дата:   04-12-13 00:03


Чакай, чакай малко, казваш студия, а говориш за дефокус и отворена бленда? За къв чеп? Мазилката на стената ли ще дефокусираш?

Отговори на това съобщение
 Re: Избор на обектив за портретна фотография?
Автор: dimitar3   
Дата:   04-12-13 02:39

написа:

>
> Чакай, чакай малко, казваш студия,
> а говориш за дефокус и отворена
> бленда? За къв чеп? Мазилката на
> стената ли ще дефокусираш?

Абе и аз това се чудих, в студио за какво ти е дефокус на фона, той си е все същия, ама просто никога не съм снимал в студио и виках да си замълча, да не кажа глупост. Но доколкото съм чел в студио се снима на по-затворени бленди.



Публикацията е редактирана (04-12-13 02:40)

Отговори на това съобщение
 Re: Избор на обектив за портретна фотография?
Автор: stown   
Дата:   04-12-13 02:42

Този потребител е деактивиран. Всички негови текстове са изтрити от администратора.

Отговори на това съобщение
 Re: Избор на обектив за портретна фотография?
Автор: SofiaWest   
Дата:   04-12-13 11:54

Както казах по-горе зависи какъв ще е фона, просто ми се въртят няколко идеи, които ще ги споделя с вас при следващите снимки (ако се получи това, което ми се върти в главата де).

Поздрави.

Отговори на това съобщение
 Re: Избор на обектив за портретна фотография?
Автор: PhotoBo   
Дата:   04-12-13 14:27

И в крайна сметка на какво се спря?

Отговори на това съобщение
 Re: Избор на обектив за портретна фотография?
Автор: bobihot   
Дата:   05-12-13 02:42

Длагай ги да седнат за "цял" ръст [smilie25]

Отговори на това съобщение
 Re: Избор на обектив за портретна фотография?
Автор: Asen1975   
Дата:   23-08-14 18:24

какъв по-точно е 135мм обектив който ползваш? Nikon AF DC-Nikkor 135mm f/2D или друг

Отговори на това съобщение
 Re: Избор на обектив за портретна фотография?
Автор: AseasRoa   
Дата:   23-08-14 18:28

По моите разбирания, Портрет = детайлна човешка физиономия на фона на нещо размазано до неузнаваемост [smilie5]

Отговори на това съобщение
 Re: Избор на обектив за портретна фотография?
Автор: axlastro   
Дата:   23-08-14 19:25

Нещо не схващам. Искаш дефокус в цял ръст в студио. Какъв е смисъла на това упражнение? Там така или иначе снимаш на затворена бленда, освен ако целта ти не е част от модела да е разфокусирана разбира се. 35 или 50 мм пробвай и прецени. Аз повече харесвам 50мм но за цял ръст 35мм е по-добре че защо не и 28...



Публикацията е редактирана (23-08-14 19:28)

Отговори на това съобщение
 Re: Избор на обектив за портретна фотография?
Автор: Iordanov   
Дата:   23-08-14 21:02

Снимай на 300 от тоалетната на съседната панелка

Отговори на това съобщение
 Re: Избор на обектив за портретна фотография?
Автор: sky-fan   
Дата:   24-08-14 16:08

135мм или 105мм са супер за ФФ тяло. Моите последните снимки в профила са всичките с 135мм.

Отговори на това съобщение
 

За да пишете мнения трябва да влезете с потребителското си име.
Влезте от тук »
Албум преди 6 часа
рейтинг:
рейтинг:
рейтинг:
рейтинг:
рейтинг:
рейтинг:
рейтинг:
рейтинг: