Рекламирайте тук Затвори
Реклама в секции форуми и базар

Под формата на платени обяви можете да рекламирате ваши продукти, услуги или други комерсиални дейности. Обявата може да бъде публикувана избирателно във форум по ваше желание или във всички форуми на сайта.

За стандартната ценова листа и условия изпратете
запитване до webmaster@photo-forum.net.
Платени обяви
        
 Теми - форум: Фотография
 първа  назад  1  2     всички  напред  последна
 Колко ватов инвертор ми е нужен, за а захраня един принтер?!
Автор: cvetanov95   
Дата:   27-02-17 11:03

Здравейте!

Намерихме принтер - Канонски мастилно струен.
Имаме и акумулатор. Сега търсим Инвертор/преобразувател на ел. от 12 на 220волта. Но излезе един проблем. Не знам колко вата да е той. Има от по 200 до 2000 и не знам кой ще ми свърши работа, а не искам да се изхвърлям много. Нямам намерение да включвам нещо повече, освен принтера.


http://prikachi.com/images.php?images/574/9053574L.jpg



Моля, разбиращите от физика и електричество, да ми помогнат. Имате една Аллмустка от мен :)

Отговори на това съобщение
 Re: Колко ватов инвертор ми е нужен, за а захраня един принтер?!
Автор: cvetanov95   
Дата:   27-02-17 11:03


http://prikachi.com/images/574/9053574L.jpg


Отговори на това съобщение
 Re: Колко ватов инвертор ми е нужен, за а захраня един принтер?!
Автор: zbonev   
Дата:   27-02-17 11:24

И най-малкия 200 вата трябва да стане. Принтера харчи около 55 вата.

Отговори на това съобщение
 Re: Колко ватов инвертор ми е нужен, за а захраня един принтер?!
Автор: lamerko   
Дата:   27-02-17 11:24

Странно, че е на две "скорости" - за 24 волта излиза 7.2 вата, при 32 волта - 14 вата

Отговори на това съобщение
 Re: Колко ватов инвертор ми е нужен, за а захраня един принтер?!
Автор: m.djorov   
Дата:   27-02-17 11:24

От физиката: мощността е напрежение по ток. P = V * A
Принтера очаква вход 220*0.55 = 121 вата.
Дали за принтера има значение, че 200 вата на 220 волта са 0.91 ампера, не знам.
Поне аз така разсъждавам, без да съм електричар, само по спомени от физиката.



Публикацията е редактирана (27-02-17 11:27)

Отговори на това съобщение
 Re: Колко ватов инвертор ми е нужен, за а захраня един принтер?!
Автор: itilien   
Дата:   27-02-17 11:25

тая табела малко шантава. Не е ясно тоя входен ток за какво напрежение е - 110 или 220. Ако приемем, че е за 220, значи инвертора трябва да може да осигури поне 120 вата. Обаче пък вторичните напрежения и токове противоречат на първичните, щото 32х0,45 = 14,4 вата. Отделно не знам защо има две напрежения - 24 и 32 волта.

Отговори на това съобщение
 Re: Колко ватов инвертор ми е нужен, за а захраня един принтер?!
Автор: itilien   
Дата:   27-02-17 11:29

m.djorov - ватовете не се подават, тока и той не се подава :) Трябва да си опресниш спомените по физика. Консуматорът определя тока по веригата, съответно и консумираната мощност. Ако захранването е по-мощно от нужното няма да протече по-голям ток. Просто ще имаш презапасяване, което не е проблем, освен че ще имаш увеличен обем на захранването и намалял обем на портфейла.



Публикацията е редактирана (27-02-17 11:30)

Отговори на това съобщение
 Re: Колко ватов инвертор ми е нужен, за а захраня един принтер?!
Автор: quazimodo   
Дата:   27-02-17 11:30

Понеже спецификациите на всички евтини инвертори са силно преувеличени, търси нещо от 300 до 500 вата. Освен това има и малка подробност - колкото по-дълго време работи инвертора, толкова по-малка мощност можеш да кусаш от него. Обикновено около 70%. Мисля, че 500 вата на хартия ще е подходящо за тебе като цена/възможности.


Отговори на това съобщение
 Re: Колко ватов инвертор ми е нужен, за а захраня един принтер?!
Автор: imitev   
Дата:   27-02-17 11:43

Модела на принтера какъв е?

Отговори на това съобщение
 Re: Колко ватов инвертор ми е нужен, за а захраня един принтер?!
Автор: da.fo   
Дата:   27-02-17 11:51

С тези китайски инвертори винаги е необходимо да имаш едно презапасяване с мощност. И аз съм за поне 500 вата ;), че да ти даде едни сигурни 200 :)


Отговори на това съобщение
 Re: Колко ватов инвертор ми е нужен, за а захраня един принтер?!
Автор: lamerko   
Дата:   27-02-17 11:56

Стига ве... тия принтери абсурд да харчат повече от 50 вата пиково :)

Отговори на това съобщение
 Re: Колко ватов инвертор ми е нужен, за а захраня един принтер?!
Автор: quazimodo   
Дата:   27-02-17 12:04

Попаднах на нещо ако на някой му се чете[smile]:

https://photo-forum.net/forum/read.php?f=48&i=1441679&t=1441656



Отговори на това съобщение
 Re: Колко ватов инвертор ми е нужен, за а захраня един принтер?!
Автор: iasen2   
Дата:   27-02-17 12:09

защо ти е инвертор
по добре си вземи два малки акумулатора и си ги захрани директно на 24волта
после ще почерпиш

Отговори на това съобщение
 Re: Колко ватов инвертор ми е нужен, за а захраня един принтер?!
Автор: itilien   
Дата:   27-02-17 12:14

iasen2 - два акумулатора не дават 24 волта, а нещо в диапазона от 22 до 27 в зависимост от това колко са заредени. Принтерът от своя страна най-вероятно е направен да работи с вече стабилизирано напрежение и не се знае какво ще стане ако му подадеш нещо, дето не е точно 24. Отделно, че втория акумулатор тежи и струва повече от инвертора.

Отговори на това съобщение
 Re: Колко ватов инвертор ми е нужен, за а захраня един принтер?!
Автор: asahi   
Дата:   27-02-17 12:20

Цветанов, интересуваш ли се колко време ще ти работи принтерът?

Отговори на това съобщение
 Re: Колко ватов инвертор ми е нужен, за а захраня един принтер?!
Автор: iasen2   
Дата:   27-02-17 12:21

вътре в принтера има стабилизатори на напрежение ако не знаете, и то няколко на различни напрежения
обикновено високото напрежение 24в е нужно заради двигателите.
[smilie5] [smilie5] [smilie5] [smilie5] [smilie5] [smilie5] [smilie5]

Без инвертор само с акумулатори ще работи много повече и много по стабилно.



Публикацията е редактирана (27-02-17 12:24)

Отговори на това съобщение
 Re: Колко ватов инвертор ми е нужен, за а захраня един принтер?!
Автор: asahi   
Дата:   27-02-17 12:31

Енергийно е най-оправдано да се ползват два импулсни step up converters от 12 до 24V/0.3A и 32V/0.45A. Употребяваната мощност ще бъде под 22W, общият ток, консумиран от акумулатора при 13.2V ще е под 2А.

При горните условия всеки амперчас от акумулатора ще осигурява половин час работа на принтера.

Отговори на това съобщение
 Re: Колко ватов инвертор ми е нужен, за а захраня един принтер?!
Автор: cvetanov95   
Дата:   27-02-17 12:32

ПААААК СЪМ АЗ.

imitev - Принтерът е Canon MG6851.

asahi - Разбира се, че ме интересува. Виж какво намерих, ако е вярно, разбира се: "И пак ти напомням - гледаш колко вата пише на зарядното на лаптопите, събираш двете цифри, делиш ги на 10 (за по-лесно и за да влезе и КПД-то им, което не е 100%) и получаваш амперите които ще смучеш от акумулатора. Пример - лаптоп 65 вата и лаптоп 120 вата. Сума - 185 вата. С телефони, камери и други - приемаш 200 вата. Делено на 10 прави 20 Ампера. Това означава че напълно зареден 65 амперчасов акумулатор ще бъде празен след 3 часа (3 ч по 20 ампера = 60 Ач). Но след 2-я час не е сигурно че ще има достатъчно ток да завърти стартера."
- Следователно ще бачка повече от 3-4 часа минимум, нали?!

iasen2 - Моля ти се, не ме карай да експериментирам да изгоря принтерЯ :Д Пише на зарядото на принтера (100-220 волта) а акумулаторът подава ток с 12 волта. Как да разибрам това?!

Отговори на това съобщение
 Re: Колко ватов инвертор ми е нужен, за а захраня един принтер?!
Автор: itilien   
Дата:   27-02-17 12:33

Ясно ми е, че има стабилизатори, занимавам се с ембедед системи. Дали моторите обаче не ползват директно високото напрежение, което е вече стабилизирано от външното захранване?

Отговори на това съобщение
 Re: Колко ватов инвертор ми е нужен, за а захраня един принтер?!
Автор: cvetanov95   
Дата:   27-02-17 12:34

П.п акумулаторът е нов за дизелова кола 75 амперчасов.

Отговори на това съобщение
 Re: Колко ватов инвертор ми е нужен, за а захраня един принтер?!
Автор: itilien   
Дата:   27-02-17 12:37

cvetanov95 - идята на ясен е да свържеш последователно два акумулатора, за да ти дадат 24 волта, след което да закачиш принтера директно към тях, без зарядното му. Така избягваш всички загуби от двойната транформация - 12-220 и 220-24. Само че както казах, не е сигурно дали тия 24 волта не се ползват директно за някой мотор и ако се ползват как би му се отразила промяна на напрежението в рамките 22-27 волта. Аз не съм се занимавал с ремонт на принтери и не знам.

Отговори на това съобщение
 Re: Колко ватов инвертор ми е нужен, за а захраня един принтер?!
Автор: asahi   
Дата:   27-02-17 12:38

Цветанов, писал съм ти по-горе кое е оптимално. Акумулаторът е 75Ah, но реалният капацитет е по-малък, а и не можеш да го ползваш целия.

"Дали моторите обаче не ползват директно високото напрежение, което е вече стабилизирано от външното захранване?"
Не точно директно, защото се минава през управление. Двигателите за валове и глави най-често са стъпкови, а за вентилаторите - безчеткови. Последните може и да са директно, но мощността им не е голяма. Даже някои принтери нямат вентилатор.

Отговори на това съобщение
 Re: Колко ватов инвертор ми е нужен, за а захраня един принтер?!
Автор: ararat   
Дата:   27-02-17 18:34

Няколко неща, ако позволите:

1. Акумулаторът е неподходящ за целта. Всички автомобилни акумулатори са предназначени да отдават много ток за кратко време, а ти искаш точно обратното. Нямаш представа колко бързо се скапват автомобилните акумулатори, ако има правиш дълбоки цикли на разряд. Трябва ти тягов акумулатор (акумулатор, който има много цикли разряд-заряд). Известни марки за Banner, Optima, EnerSys. Пиши в гугъла "тягов акумулатор". Като сравнително евтино решение може да се използват VRLA акумулатори за UPS, например някой от тези .

2. Няма никакъв смисъл да преобразуваш 12V DC в 220V AC, които 220V после захранването на принтера пак да ги понижава и изправя - загубите са големи и ненужни. Доколкото виждам, на принтера му трябват две напрежения: 24V 0.3A и 32V 0.45A. Тук има няколко вариант в зависимост от това какъв акумулатор(и) си избрал.

- Ако си избрал 12V акумулатор (тягов или автомобилен, или захранване 12V от автомобил), то според мен е най-добре да направиш както казва Asahi - два DC-DC step-up конвертора, единия на 24, другия на 32V. Амперите не са особен проблем, обикновенно тези захранвания държат по 3А. Честно казано не съм правил такава схема с две напрежения, но не виждам защо да не работи ако свържеш два конвертора с общ минус, единия да вдига до 24, а другиq до 32V.

- Ако си избрал тягови акумулатори и тепърва ще ги купуваш (например VRLA-та по 9 Ah), то по-добрия вариант може би е да ги свържеш последователно за да имаш 36V. От тук пак свързваш два DC-DC конвертора, но BUCK (step-down), като единия прави 24, а другия 32 волта. Предимството е, че тези конвертори обикновенно са по-ефективни, недостатъка е, че трябва да правиш зарядно за трите акумулатора или да ги разкачваш и зареждаш един по един (непрепоръчително).


Ще трябва разбира се и доста проучване, работа тип направи-си-сам, проби, грешки и т.н.



Ето и малко линкове към необходимия хардуер:
повишаващ модул
понижаващ модул


Относно стабилизацията (на напрежението, не оптичната [smile] ) - всички тези модули са импулсни в диапазона на стотици кHz, в тях има и хармоници и т.н., но мисля че ще работят. Двигателите са през драйвери, да - те също сигурно ще работят. Като цяло е добре да има добър филтър на захранването (голям електролитен кондензатор може би?). Почти 100% съм сигурен, че в самия принтер си има стабилизатор на 5 и 12 волта, но трябва да се види за 100%.

Стъпковите двигатели също са безчеткови (brushless, BLDC, stepper motor) и се управляват през драйвери. Вентилаторчетата са си вентилаторчета (brushless) същите като в компютъра :)


Това май стана като темите в които човек иска сапунерка до 300 лева, а му се предлага DSLR с три обектива (един от които ръчнофокусен от базара).

:)

Отговори на това съобщение
 Re: Колко ватов инвертор ми е нужен, за а захраня един принтер?!
Автор: bg2014   
Дата:   27-02-17 19:09

Аз ползвам 500 ватов и не ми е достатъчен дори за ъглошлайф 500 вата.
Така, че вземи си по-голям за да не съжаляваш. Има 500 ватови по 40-50 лв, а по-силните са 100 лв. Вземи си по-големия.
Ако си в Пловдив ела и вземи моя, (500 вата) за пробата и си прецени.

Отговори на това съобщение
 Re: Колко ватов инвертор ми е нужен, за а захраня един принтер?!
Автор: batsali   
Дата:   27-02-17 20:04

Превод на горната снимка:

Вход на захранването от 100 до 240V AC 50/60Hz, демек може смело да го ръгаш в контактите в различни страни с различно мрежово напрежение и честота. Максимален ток, който е възможно да поиска от мрежата 0.55A.


Захранването има два изхода - 24V DC, от което може да теглиш максимум 0.3A, и 32V DC, от което може да теглиш максимум 0.45A.

Максимална мощност по първата жица 24 x 0.3 = 7.2W
Максимална мощност по втората жица 32 x 0.45= 14.4W

Най-голямата консумация от това захранване може да е 21.6W. Това не значи, че принтера в някой момент ще точи толкова от него, има винаги някакво презепасяване, за да не клекне напрежението. Така че принтера със сигурност има пикова мощност под 21.6W, и тоя пик може да трае под секунда, може да трае няколко секунди, зависи какво прави машинката. Понеже имаш нужда от две напрежения, а не си на ти с тока и жиците, най-добре си вземи инвертор, 200W са ти предостатъчни. През повечето време принтера няма да харчи почти нищо, защото не вярвам да го пуснеш да принтира нон-стоп с часове. Акумулатора ще ти изкара много време, но зависи и инвертора колко харчи без товар. При всички положениия може да го изключваш, когато не ти трябва да принтираш.



Публикацията е редактирана (27-02-17 20:15)

Отговори на това съобщение
 първа  назад  1  2     всички  напред  последна

За да пишете мнения трябва да влезете с потребителското си име.
Влезте от тук »
Нови предложения
рейтинг:
рейтинг:
рейтинг:
рейтинг:
рейтинг:
рейтинг:
рейтинг:
рейтинг: