Разде
л 4. Избор на обект

Снимка: Георги ВеличковНай-често снимаме портрети на хора, красиви природни картини, композиции от предмети, събития - интересни моменти от живота на семейството, съучениците и приятелите, празници и неща от всекидневието, които се  случват на улицата. Такива са и основните жанрове във фотографията - портрет, пейзаж, натюрморт и репортаж.

Първо избираме обекта за снимката, насочваме фотоапарата и избираме гледната точка, как да бъде ориентирана снимката - хоризонтално или вертикално. Основният образ не трябва да излиза извън рамката на визьора или дисплея. 

Търсете винаги различната гледна точка, не се притеснявайте да приклекнете, за по-ниска гледна точка или да се качите на нещо, за по-висока гледна точка. Ще се учудите колко по-различни ще стават кадрите ви, в сравнение с тези, направени само от нивото на ръста ви. В това отношение голямо предимство са въртящите дисплеи на някои марки цифрови фотоапарати, които ви дават възможността да виждате какво става в кадъра, дори когато сте вдигнали апарата над главата си или сте го смъкнали почти до земята.

Снимка: Георги Величков При избора на обект, бъдете категорични, на зрителя трябва да му е ясно какво точно искате да му покажете на тази снимка. Добре е обектът, който носи смисълът и посланието на снимката да е един -  основен, което, разбира се, не изключва други второстепенни обекти в снимката. За това как трябва да са разположени обектите ще говорим малко по-натам в раздела "композиция"

Обектът трябва да се окроява от фона, дали чрез дълбочината на рязкост, дали чрез цветово отделяне или чрез специално осветление, това фотографът ще реши за всеки един свой кадър. 

Приближете се максимално до обекта, който искате за заснемете. Вариантът по-отблизо и с по-къс обектив почти винаги е по-добър от варианта по-отдалеч и с по-дълъг обектив. Така зоната на фокуса е по-голяма и в кадъра влизат повече детайли, които често носят допълнителна информация и доразвиват идеята на автора.

Обръщайте внимание на детайлите, избирайте необичайни и интересни ракурси. Оглеждайте се назад и настрани, често добрият кадър може да се окаже зад гърба ви. 

 

 

Снимка: Георги Величков

Избягвайте да правите снимки, каквито вече сте виждали в туристическите справочници или в албумите на приятелите си. Ако отивате на ново и непознато място, прочетете предварително информация за мястото, а когато вече сте там, опитвайте се да откривате и заснемате нови и интересни неща. Снимайте типични за страната хора, а картичката със статуята на площада можете да си купите от всяка сергия.

 

 

........ ........