Раздел 2.
Матрицата

При цифровите фотоапарати, ролята на светлочувствителната лента се изпълнява от специален чип със CCD (Charge-Coupled Device) матрица, която съдържа милиони миниатюрни елементи, преобразуващи светлината в електрически сигнали. Впоследствие тези сигнали се обработват и трансформират в цифрово изображение с определен размер. То се съхранява в паметта на апарата, като отделен файл и по-късно може да бъде прехвърлено и редактирано на компютър, отпечатано с принтер или публикувано в Internet. Броят на чувствителните елементи, изграждащи CCD матрицата, определя разделителната способност на изображението и следователно е от първостепенно значение за качеството му. Ето защо производителите на фотоапарати винаги го посочват на първо място в списъка с характеристики на изделията си. Някои от евтините модели все още използват CMOS (Complementary Metal-Oxide Semiconductor) сензори. Изберете CCD вместо CMOS матрица, тъй като първата има някои съществени предимства – висока чувствителност в съчетание с по-ниски нива на шума (което води до по-чиста и качествена картина). От друга страна, CMOS сензорите са много по-евтини за производство и консумират до 100 пъти по-малко енергия при работата си. Те могат да се окажат добър вариант, когато търсите ниска цена и дълъг живот на батериите. Разбира се, от това правило има и изключения, когато говорим за водещи фирми в бранша. Така примерно Canon използват CMOS матрици за дигиталните си апарати със сменяема оптика от най-висок клас, но там съпътстващия хардуер и софтуер е на такова ниво, че са отстранени всички недостатъци на CMOS-а, като остава голямото предимство от ниската консумация на енергия.

Матриците на любителските дигитални фотоапарати са много по-малки като физически размер от стандартния филмов "лайка" формат 24х36 мм и поради тази причина обективите, а и самите фотоапарати са много по-компактни от моделите с филм. Единствено моделите със сменяема оптика използват по-голям сензор, чийто размер е близък, а при някои професионални модели и равен на филмовия кадър.

Тук виждате в реален размер тези съотношения.На фона на 24х36 мм лайка формат в ляво е показан размерът на сензорa на компактен 6 mp  любителски дигитален фотоапарат, a в дясно на полупрофесионален  6 mp  Canon EOS-10D.

Размерът на сензора е от значение за качеството на изображението, тъй както размерът на тонколоните на домашната ви система има значение за качеството на звука. Разликата в качеството на звука е съществена при 100 W пластмасови тонколони с височина 20 см и 100 W дървени еднометрови HI-FI озвучителни тела. По същия начин, по-големият размер при еднакъв брой на пикселите, осигурява по чисто от шум изображение, възможност за работа на високи чувствителности и по-добра динамика.В същото време полупрофесионалните и професионалните фотоапарати, които използват сензор, с размер близък до филма, се нуждаят от големи и много скъпи обективи, с висока разделителна способност (понякога надхвърлящи като цена стойността на самия фотоапарат), за да могат да извлекат всичко от висококачествения сензор.

Най-разпространените CCD матрици, използвани в компактните фотоапарати от любителския клас са с размер на диагонала  съответно 1/2.7"; 1/2.5" ; 1/1.8" и 2/3".

Тук са показани сензори с такива размери. Твърде компактните фотоапарати използват сензори дори и с по-малък размер, но цената която се плаща за това е повишено ниво на шум, който става видим при печат на снимки над 9х13 см, по-лоша динамика и невъзможност за постигане на задоволително качество при ниска осветеност.

Интересувайте се какъв е размерът на матрицата при покупка на цифров фотоапарат. При съвременните CCD чипове 1/2.5" е добър размер за 3-4 мп. 1/1.8" за 5-6 мп, а 2/3" за 7-8 мп.

 

........ ........