Величка - солта на живота

дата 08.04.2014 г.  |  автор Бони Бонев - boni  |  http://bonibonev.com/

 

Краков – старата полска столица. Град на катедрали, синагоги, древни замъци и дракони, на митове и легенди за славни времена и още по-славни крале и владетели. Има какво да се види в този прекрасен град – от най-големия площад в Европа до невероятния замък Вавел и костите на дракона, висящи на входа на катедралата и пазещи я от разруха.

И все пак това, което не трябва да пропускате ако се озовете в тази част на Европа, не се намира в самият град, а на около 15км от него и на 300 метра под земята.

800 000 туристи от всички краища на планетата, всяка година посещават това място, за да видят изумителния резултат от 700 годишната борба на миньорите с дебелите пластове каменна сол, простиращи се на стотици метри под земята.

Солната мина Величка е уникален паметник на националната история на Полша и един от най-важните обекти на световната култура в списъците на ЮНЕСКО.

 

 

На 9 нива от 64 до 327 метра, за тези 7 века, миньорите са прокопали над 300км тунели и около 3000 камери с общ обем над 7,5 милиона куб м. Добивът на сол в мината е започнал в средата на 13 век и е продължил чак до наши дни, до 1996г. Като туристическа атракция Величка е позната още от 18 век. Именно тогава е започнало създаването на туристическото трасе, което днес обхваща от първо до пето ниво и стига до 160м дълбочина.

Камери с причудлива форма с множество статуи и барелефи изработени от сол, екзотични тунели и вълшебни подземни езера – туристическият маршрут минава през най-интересните и красиви обекти и илюстрира еволюцията на методите за добив на сол ,както и трудния миньорски живот.

 

 

Можем да избираме как да се спуснем до първото ниво на мината, разположено на 64м под земята. Единият вариант е да използваме 378-те стъпала на централната шахта,изсечени в солта, а другият да се доверим на металната клетка, наречена миньорски асаньор и да предприемем екзотично спускане с шеметна скорост и сред пълна тъмнина до първата камера от маршрута, носеща името на Николай Коперник.Предпочитаме втория начин и след 10 секунди и екстремно преживяване сме вече на първото ниво . Според легендата самият Коперник е бил тук през 1493г, когато е учил в Краковската академия. В негова чест от солта в камерата през 1973г е изсечен монумент.

 

 

Добивът на сол в тази камера е приключил в средата на 18-ти век. След това там е монтирано устройство, работещо с конна тяга, чрез което солта е издигана от по-ниските нива. Конете са били основна работна сила в мината. Те са вкарвани в шахтите като млади и никога повече не са виждали бял свят. Жестоката им участ е била да работят там до смъртта си. Тази камерата, както и много други подобни се е запазила от импрегниращото действие на горните пластове благодарение на здравите дървени подпори, които се използват и до днес.

 

 

 

Страници:  1 2 3

  • Изгубената гражданска енергия

    От


    Ретроспективна галерия от летните антиправителствени протести - юни/юли 2013г.

    Огромно количетво автентична гражданска енергия потече по софийските улици, провокирана от лавинообразно нарастващия брой абсурдни управленски решения и действия на току-що сформираното ново правителство.

    Назначението на депутата от ДПС, Делян Пеевски, за председател на ДАНС бе искрата, която накара десетки хиляди граждани да излизат ден след ден и месец след месец на безпрецедентно дълъг, но мирен протест с искане за оставка на правителството..

    Управляващите партии от своя страна изключително умело, чрез добре съхранените от комунистически времена методи на манипулация, внушение и разделение, успяха (за сега) да претопят позитивизма и свободолюбието в далеч по-безопасния и лесен за контролиране нихилизъм. Само снимките останаха.
  • Големият кораб

    От Tani Kostadinov


    Фоторазказ за пристигането на круизния кораб Costa Deliziosa в бургаското пристанище.