Рекламирайте тук Затвори
Реклама в секции форуми и базар

Под формата на платени обяви можете да рекламирате ваши продукти, услуги или други комерсиални дейности. Обявата може да бъде публикувана избирателно във форум по ваше желание или във всички форуми на сайта.

За стандартната ценова листа и условия изпратете
запитване до webmaster@photo-forum.net.
Платени обяви
        
 Теми - forum: Фотография
 първа  назад  1  2  3     всички  напред  последна
 Re: Denoise AI вече и в Lightroom
Автор: nyamago   
Дата:   24-04-23 13:25

> "В момента съм го пуснал да чисти роу от Канон 5Д марк 3 Чакам го
> вече 10 минути да мисли един файл на нормален комп като бързина

Не ти е нормален компа! Моят е по-зле от 'нормален' (имам го от 2017, а обикновено ги сменям на 3 години) и никой кадър не ми е отнемал 10 минути, никога! Дори 48 Мп ДНГ файлове или като плъг-ин от Лайтрум (където съм заложил да ги праща като 16 битов некомпресиран ТИФФ - често огромен) рядко е отнемало повече от минута. И аз си мисля, че е бавен (1 минута ме нервира) - а то какво имало [smilie10]

Отговори на това съобщение
 Re: Denoise AI вече и в Lightroom
Автор: chukov   
Дата:   24-04-23 13:43

nyamago написа:

> > "В момента съм го пуснал да чисти
> роу от Канон 5Д марк 3 Чакам го
> > вече 10 минути да мисли един файл
> на нормален комп като бързина
>
> Не ти е нормален компа! Моят е
> по-зле от 'нормален' (имам го от 2017,
> а обикновено ги сменям на 3 години)
> и никой кадър не ми е отнемал 10
> минути, никога! Дори 48 Мп ДНГ
> файлове или като плъг-ин от
> Лайтрум (където съм заложил да ги
> праща като 16 битов некомпресиран
> ТИФФ - често огромен) рядко е
> отнемало повече от минута. И аз си
> мисля, че е бавен (1 минута ме
> нервира) - а то какво имало [smilie10]

Ето конфигурацията. Не е нищо особено, но не е рехав компютър

http://penchochukov.com/comp.jpg



За лайтрума говоря, не за Топаза

Отговори на това съобщение
 Re: Denoise AI вече и в Lightroom
Автор: lamerko   
Дата:   24-04-23 13:53

Хм... вкъщи на моя Intel 9900K / 32ГБ РАМ минават за около 15 сек РОУ на Фужи X-T2 (24МP) и около 6 секунди за Canon 70D. Генерирания DNG пру Фужито беше около 125МБ (или 225МБ). Очевидно, има значение какъв РОУ му подадеш, а многократно по-големия файл на изхода ще изисква и бързи ССД-та.
Важна (може би) подробност - не съм тествал през Лайтрум-а, а само през ACR конвертора. Но мисля, че няма значение това.

Отговори на това съобщение
 Re: Denoise AI вече и в Lightroom
Автор: marves   
Дата:   24-04-23 14:00

AI скоростта се влияе най-силно от видеокартата, през нея минава основния процесинг. Само през CPU ще е бавнично, независимо коя генерация.
При мен 16MP от NEX-6 ги плющи по 5-6 секунди на кадър, RTX3060 и един 64-ядрен звяр AMD EPYC, но него не го тормози повече от 20%

Отговори на това съобщение
 Re: Denoise AI вече и в Lightroom
Автор: chukov   
Дата:   24-04-23 14:01

Ще пробвам и аз вкъщи да видя каква е разликата

Отговори на това съобщение
 Re: Denoise AI вече и в Lightroom
Автор: lamerko   
Дата:   24-04-23 14:07

marves: моята карта е слабичка - RTX 2070/8GB. Но не съм гледал дали минава нещо през нея - тази вечер като се прибера ще тествам :)

Отговори на това съобщение
 Re: Denoise AI вече и в Lightroom
Автор: nyamago   
Дата:   24-04-23 15:44

> "За лайтрума говоря, не за Топаза.."

Ясно. Лайтрума и на мен ми се струва леко бавен, за някои задачи - по-дразнещо от други. Заради Топаза (и някои други AI приложения като 'външни редактори') научих една хватка с Лайтрум:

- Когато пратиш снимка от Лайтрум в друго приложение с Photo->'Edit in', обикновено бави повече, особено за 'интелигентните' рпограми.
- Съществува алтернативен и малко познат път през File -> Plugin Extras -> Transfer to... Това работи осезаемо по-бързо от другия начин и без замръзвания (които иначе са ми се случвали, с по-гладни за ресурси програми).

Познавачите на Adobe може би имат обяснение за това, но тая кратка пътека според мен ще ни е все по-полезна с широкото навлизане на AI и исканията за все повече ресурси, ОТГОРЕ на изначално гладния (и поради това - бавен) Лайтрум [smilie8]

Отговори на това съобщение
 Re: Denoise AI вече и в Lightroom
Автор: chukov   
Дата:   24-04-23 15:55

Не знам на какви компютри ви се случват нещата за секунди, но

Роу файл от SONY RX10 IV, 24 мегапиксела, го пресмята точно за 2,5 минути при почти 100% натоварване на графичния процесор

Тъпото е, че работи само с роу файлове. Ако файлът е DNG е неактивна функцията. DNG файл се получава и когато сглабяте панорама или HDR в Lightroom. Тоест ако правите това е нужно предварително на всеки един от файловете преди сглабяне да пуснете шумоподтискането и тогава да сглабяте.

Но 2.5 минути при тая конфигурация :-)))
Добре, че поне графичния процесор смята тук, че да можете и нещо друго да правите на компа, иначе отивате да пиете кафе, докато чакате.


http://penchochukov.com/comp2.jpg




Отговори на това съобщение
 Re: Denoise AI вече и в Lightroom
Автор: lamerko   
Дата:   24-04-23 16:44

Ако го пуснеш през ACR - така ли бави?

Отговори на това съобщение
 Re: Denoise AI вече и в Lightroom
Автор: marves   
Дата:   24-04-23 16:47

Аз не съм ползвал Topaz, да не би да си "набримчил" някои финни настройки за детайл/качество и да задъхваш машинката?
Изключително съм доволен от PureRAW 3 и какво постига. Може да обработва групажно много снимки, и има достатъчно настройки.

Можеш да метнеш едно RAW-че от RX10 IV да видя как е при мен. Тъкмо и да сравним резултати срещу Topaz-а.

Отговори на това съобщение
 Re: Denoise AI вече и в Lightroom
Автор: chukov   
Дата:   24-04-23 16:54

Оставил съм всичко по дифолт

Отговори на това съобщение
 Re: Denoise AI вече и в Lightroom
Автор: georgioiv   
Дата:   24-04-23 19:24

Сега пробвах на PC-то, I7 на 2,4 16 RAM SSD и видео GTX850 - дава ми 3 мин. на файл, за който Mak-a ми дава от кардрийдър 25 сек.

Отговори на това съобщение
 Re: Denoise AI вече и в Lightroom
Автор: imitev   
Дата:   24-04-23 21:13

Няма да се плашите, при мен на Ryzen 5 3600 с 1060 и 32 гб рам ACR изобщо не иска да ги денойзва - дава някаква грешка :)

Отговори на това съобщение
 Re: Denoise AI вече и в Lightroom
Автор: alext   
Дата:   24-04-23 21:48

Старото лаптопче с i5 5200U и то няма шанс, повече от 80мин. M1 Max 20-30сек. за 24mpx. Интересно четох днеска, че не се ползвал Neural engine на епъл, засега. Но пък Tensor ядрата от Nvidia се поддържат. Изглежда има място за още оптимизация.

@chukov драйверите на картата актуални ли са?



Публикацията е редактирана (24-04-23 21:50)

Отговори на това съобщение
 Re: Denoise AI вече и в Lightroom
Автор: chukov   
Дата:   24-04-23 22:44

Е, 12 секунди, амааааа

i9-12900KF
RTX3060Ti

Просто иска много ресурс

Отговори на това съобщение
 Re: Denoise AI вече и в Lightroom
Автор: lamerko   
Дата:   25-04-23 00:42

Ами не знам... ето едно клипче при мен как е - 5-7 сек. 24МП РОУ на Фужи, видео до 24%, процесор... май кепчъра на скрийна товареше повече. За съжаление вградния кечър на Уин-а не може да запише клипа - прехваща само един прозорец и точно това дето го трябва го няма във видеото. Та това е вградената простотия на Пауър Поинт-а, но качеството е кофти, да не говорим, че го скалира до 1080. Но пак се виждат надписите де :)

Машината е 9900К, 32ГБ РАМ, RTX2070, nvme ssd-та като основно и кеш на Адобито.

скрийн

Отговори на това съобщение
 Re: Denoise AI вече и в Lightroom
Автор: novi4ok   
Дата:   25-04-23 00:53

[smilie18] Четох, четох... Ебаси драмата се вихри тук [smilie18] [smilie18] [smilie18]


Отговори на това съобщение
 Re: Denoise AI вече и в Lightroom
Автор: hotsnail   
Дата:   25-04-23 01:18

[smilie18] [smilie18] виж цените на графичните карти. 4090 не е особено евтина. Целия ми компютър комплект с видео картата беше по-евтин преди 3-4 годинки

А както виждаме М1/М2 дори скъпите модели явно доста издишат дори пред среден клас от миналото поколение



Публикацията е редактирана (25-04-23 01:19)

Отговори на това съобщение
 Re: Denoise AI вече и в Lightroom
Автор: georgioiv   
Дата:   25-04-23 06:53

написа:

> [smilie18] [smilie18] виж цените на
> графичните карти. 4090 не е особено
> евтина. Целия ми компютър комплект
> с видео картата беше по-евтин
> преди 3-4 годинки
>
> А както виждаме М1/М2 дори скъпите
> модели явно доста издишат дори
> пред среден клас от миналото
> поколение
>

>
> Публикацията е редактирана (25-04-23
> 01:19)
Всъщност виждаме точно обратното. М1 направо е чудовищно по-бърз :) При мен разликата е 25 сек от картрийдър и 8 секунди от диска срещу 3 минути от РС...

Отговори на това съобщение
 Re: Denoise AI вече и в Lightroom
Автор: alext   
Дата:   25-04-23 10:48

А и М-ката мяташ в раницата и вършиш същата работа от кафето навънка, интела и Нвидията се топлиш вкъщи.


Отговори на това съобщение
 Re: Denoise AI вече и в Lightroom
Автор: hotsnail   
Дата:   25-04-23 10:58

Я пак

> M1 Max 20-30сек. за 24mpx


> 16MP от NEX-6 ги плющи по 5-6 секунди на кадър, RTX3060 и един 64-ядрен звяр AMD EPYC, но него не го тормози повече от 20%


Това ако не е епичен провал, не знам какво е.

М1 макс е ултра висок клас (3500$), а 3060 е евтиния потребителски клас (330$)…. Те епъл по принцип толкова слаби неща като 3060 май не продават…..


ПП При тия резултати един Asus Strix най-вероятно къса трътката ма M1 Макс за около 50-60% от цената....а и има около 1 000 000 пъти повече игри за Асуса...


ППП Смешниците от маркетинга на Епъл като представяха M1 Max уж го сравняваха с 3090 във видеото. После смениха слайда да пише, че сравняват с мобилна графична карта.......май трябва да сменят картинката, че са сравнявали с вграденото видео на АМД или Интел.....



Публикацията е редактирана (25-04-23 11:30)

Отговори на това съобщение
 Re: Denoise AI вече и в Lightroom
Автор: georgioiv   
Дата:   25-04-23 18:05

написа:

> Я пак
>
> > M1 Max 20-30сек. за 24mpx
>
>
> > 16MP от NEX-6 ги плющи по 5-6 секунди на
> кадър, RTX3060 и един 64-ядрен звяр AMD
> EPYC, но него не го тормози повече от
> 20%
>
>
> Това ако не е епичен провал, не
> знам какво е.
>
Я пак:


От некс 6 ми ги прави по 10 сек. когато са на диска. С ноутбук, който ми се събира почти в джоба и може 10 часа да прави обработки без да каталяса и без да чуеш звук.. Нищо общо не виждам с разни зверове, дето заемат половината стая, харчат ток колкото калорифер и почти толкова топлят...
Тогава трябва да сравняваме с работните станции на Apple мак про, които ще ги чоплят тия файлове като семки без да се замислят.
Като пари е безмислено да сравняваме.. Някой търси производителност, друг търси дизайн, трети търси и двете, четвърти просто му е все едно, защото 5 000 $ за комп не са му много..

Отговори на това съобщение
 Re: Denoise AI вече и в Lightroom
Автор: hotsnail   
Дата:   25-04-23 18:14

Явно не ти е ясно. Епъл лаптопа струва 10 хиляди лева. Видео картата е под 1000

10 пъти по-скъпо е отрочето на епъл и е 5 пъти по-бавно.

Между 25 секунди на кадър и 5-6 секунди на кадър разликата е 5 пъти

Кое не разбра?

За 10 пъти повече пари 5 пъти по-ниска скорост….голямо …. са таковали от Епъл



Публикацията е редактирана (25-04-23 18:15)

Отговори на това съобщение
 Re: Denoise AI вече и в Lightroom
Автор: georgioiv   
Дата:   25-04-23 18:40

Явно на теб не ти е ясно.
Лаптопът ми струва 4000, мак М1 про, бъркаш ме с някой от другите които писаха с М1 макс процесор.
А е по-бавен от огромната машина с огромна карта и 64 ядрен процесор само с 4 секунди за файл от един и същ апарат - НЕКС 6.

И това е на малка красива алуминиева играчка на батерия и батерията държи цял ден.

Кое не разбра ?

Отговори на това съобщение
 Re: Denoise AI вече и в Lightroom
Автор: lamerko   
Дата:   25-04-23 19:01

Говорите глупости - някой въобще засече ли си утилизацията на машината, която използва? Пуснах скапано клипче - 5-7 секунди при 25% утилизация на машина среден клас на три години. Прави впечатление следното:
- мрежов трафик - един пик от стотина килобита;
- процесор - всички ядра равномерно натоварени, около 25% обща утилизация за няколко секунди;
- видео - два пика, обща утилизация около 24%, 49% малксимален пик за по-малко от секунда. Всичко минава през шейдърите, няма копиране/премстване на данни - размера на видео паметта е без значение, което ще значи, че този алгоритъм ще работи добре на вградени графични ядра в процесорите;
- диск - нулева активност по време на конвертиране, максимална утилизация след края на конвертиране при записване на 120МБ вече генериран нов файл;
- памет - в рамките на предваритено заетия кеш при стартиране на APS. Няма нова алокация по време и след конвертиране;

Очевидно, големите закъснения са свързани с някакви хардуерни несъвместимости или кофти драйвери...

Прилагам видео на утилизациите:
--> CPU <--

--> VIDEO <--



Публикацията е редактирана (25-04-23 19:02)

Отговори на това съобщение
 първа  назад  1  2  3     всички  напред  последна

За да пишете мнения трябва да влезете с потребителското си име.
Влезте от тук »