Рекламирайте тук Затвори
Реклама в секции форуми и базар

Под формата на платени обяви можете да рекламирате ваши продукти, услуги или други комерсиални дейности. Обявата може да бъде публикувана избирателно във форум по ваше желание или във всички форуми на сайта.

За стандартната ценова листа и условия изпратете
запитване до webmaster@photo-forum.net.
Платени обяви
        
 Теми - forum: Фотография
 първа  назад  1     всички  напред  последна
 Почистване на контактите на фотоапарат/обектив
Автор: leo34   
Дата:   31-07-23 09:55

Здравейте!
Често ми се случва по време на снимане да ми изписва грешка за почистване на контактите на апарата/обектива. С безогледални съм, към които има закачени преходници с EF обективи. Преди време бях почистил контактите със спирт и имаше ефект. Дали има по-подходяща течност или най-добре със спирт?

Отговори на това съобщение
 Re: Почистване на контактите на фотоапарат/обектив
Автор: nyamago   
Дата:   31-07-23 13:54

Бих препоръчал първо да се увериш дали има подобни проблеми при снимане БЕЗ преходник (с 'native' обектив за същата система). Ако няма проблеми, значи не е замърсяване, а некачествен преходник.

Ако и с директен обектив се показва същата грешка, спиртът не е лош за почистване, но могат да се потърсят (с Гугъл ;) и специализирани препарати. И естествено - повече да се внимава при смяна на обективи да не се допуска замърсяване (да не се пипат контактите с ръце или допират до потенциални замърсители, да не се прави такава смяна в екстремална среда като висока влага или температура и пр.)

[shtrak]

Отговори на това съобщение
 Re: Почистване на контактите на фотоапарат/обектив
Автор: leo34   
Дата:   31-07-23 14:13

Точно, за да не сменям обективи снимам с три тела и три различни обектива. И на трите съм с преходник. За съжаление нямам с RF байонет. Преди година бях чистил и бяха се поуспокоили нещата. Случва се и с трите тела. Ориентировъчно при направата на 1000 снимки 3-4 пъти се случва и не е приятно като е в неподходящ момент [smilie5]
Въпроса ми беше, ако може да ми препоръчате нещо конкретно за чистене или няма смисъл освен с обикновен спирт.
И трите преходника са ми оригинални на Canon.

Отговори на това съобщение
 Re: Почистване на контактите на фотоапарат/обектив
Автор: baron_barbaron   
Дата:   31-07-23 14:21

"спиртът" във повечето си конвенционални разновидности като етилов, метилов, изопропилов (има и други) е напълно ОК за подобна дейност. Обикновенно контактите са позлатени или посребрени, златото и среброто "оксидират" доста трудно. Това навежда на мисълта, че замърсителят е мазнина (най-често от кожата ни) или нещо механично, като прашинка. Общо взето този проблем е по-често срещан при старите обективи и тела, при които златното/сребърното покритие е вече компроментирано. Виждал съм случай на некачествени спойки в преходник (моите макро пръстени) които правеха подобен проблем. Реших си го с поялника :D Та накратко спиртът от аптеката си е напълно ОК. Няма нужда от по-агресивни химии, особено при ако състемата не е много стара.

Отговори на това съобщение
 Re: Почистване на контактите на фотоапарат/обектив
Автор: ZENON   
Дата:   31-07-23 14:28

Безплатният ми съвет е, да почистваш контактите по-често.



Публикацията е редактирана (31-07-23 14:29)

Отговори на това съобщение
 Re: Почистване на контактите на фотоапарат/обектив
Автор: baron_barbaron   
Дата:   31-07-23 14:29

Писали сме едновременно. Щом е такъв случая аз лично бих опитал просто да премахна дистанционната пластина под EF байонета на преходника. 99% е сигурно че има такава (може и да са повече от една). Това ще доведе до малко по-голямо усилие в контактните пинове.

Отговори на това съобщение
 Re: Почистване на контактите на фотоапарат/обектив
Автор: leo34   
Дата:   31-07-23 15:24

Благодаря за съветите! Ще се чисти по-често. Понякога с техниката се снима по-интензивно и ръцете се поизпотяват даже, въпреки, че не сменям често обективи най-вероятно е да е от изпотяването, защото ако беше механичен проблема нямаше да се появява на всичките апарати.

Отговори на това съобщение
 Re: Почистване на контактите на фотоапарат/обектив
Автор: espergaro   
Дата:   31-07-23 15:47

Срещал съм в чужди ФБ групи за конкретните модели безогледални апарати същия проблем и с РФ обективи.

Отговори на това съобщение
 Re: Почистване на контактите на фотоапарат/обектив
Автор: CDman   
Дата:   31-07-23 16:00

Преди време ми се случи комп-а да ми даде проблем с паметта.
Обадих се на познат и той пред очите ми извади паметта и почисти контактните повърхности, които имаха лека патина, с гумичка за молив, след което проблема изчезна.

Ако сметнете, че може да се приложи - пробвайте.

Успех [smilie24]


Отговори на това съобщение
 Re: Почистване на контактите на фотоапарат/обектив
Автор: mihalo   
Дата:   01-08-23 03:01

Всички съвети за почистване на контактите, които прочетох дотук са добри. Петте ми стотинки са за специализираните спрейове за почистване на електрически контакти. Някои съдържат фини масла, които предпазват от окиси. От години използвам това - http://www.perfects.eu/product/technical-maintenance/contact-cleaner-spray1 Пръскам първо на клечка за уши... да не си помисли някой нещо [smilie25]

Не мога да кажа, че ефектът е винаги стопроцентов, лошите инженерни решения не се лекуват лесно.


Отговори на това съобщение
 Re: Почистване на контактите на фотоапарат/обектив
Автор: philip   
Дата:   01-08-23 09:09

mihalo: "-...лошите инженерни решения не се лекуват лесно."[smilie24][smilie24][smilie24]

- Така си е![smilie3]


Отговори на това съобщение
 Re: Почистване на контактите на фотоапарат/обектив
Автор: leo34   
Дата:   12-08-23 21:05

Развитие по темата:
Почистих контактите с този спрей, който го намерих в най-близкия магазин, всеки контактен спрей би решил проблема предполагам. Направих около 2000 кадъра без нито една грешка да ми изпише на апарата [thankyou]



Публикацията е редактирана (12-08-23 21:07)

Отговори на това съобщение
 Re: Почистване на контактите на фотоапарат/обектив
Автор: mihalo   
Дата:   13-08-23 01:12

[smile]


Отговори на това съобщение
 първа  назад  1     всички  напред  последна

За да пишете мнения трябва да влезете с потребителското си име.
Влезте от тук »