Рекламирайте тук Затвори
Реклама в секции форуми и базар

Под формата на платени обяви можете да рекламирате ваши продукти, услуги или други комерсиални дейности. Обявата може да бъде публикувана избирателно във форум по ваше желание или във всички форуми на сайта.

За стандартната ценова листа и условия изпратете
запитване до webmaster@photo-forum.net.
Платени обяви
        
 Теми - forum: Фотография
 първа  назад  1  2  3     всички  напред  последна
 Re: Сапунерки - новият хайп - vintage digicam
Автор: asahi   
Дата:   08-12-22 23:54

Тази тема май се отплесна.

Отговори на това съобщение
 Re: Сапунерки - новият хайп - vintage digicam
Автор: GenaDP   
Дата:   08-12-22 23:54

Софи Лий - девойката очевидно е някакъв авторитет в движението за демократизиране на фотографията чрез използване на стари сапунерки

За лудия и зелника предполагам са ти разказвали? [smilie8]


Отговори на това съобщение
 Re: Сапунерки - новият хайп - vintage digicam
Автор: quazimodo   
Дата:   09-12-22 00:22

Верно нищо не става от тия CCD сапунерки:


https://fs3.fotoload.ru/f/0722/1657862698/1920x1080/320a03b8da.jpg




https://live.staticflickr.com/65535/52504565515_0643145285_b.jpg


[smilie19][smilie19][smilie19][smilie19][smilie19]



Публикацията е редактирана (09-12-22 00:23)

Отговори на това съобщение
 Re: Сапунерки - новият хайп - vintage digicam
Автор: kvakioh   
Дата:   09-12-22 10:33

Тия сапунерки дигиталки освен 2-3, останалите са като вилиците- масови, всеки ги ползва, но за супа не стават...
Не е ли Ricoh, Sigma, някое Сони с 35 скучните мм, Fuji X, просто са си щракалки. Пък нека да са удобни за джоба.

Отговори на това съобщение
 Re: Сапунерки - новият хайп - vintage digicam
Автор: petervassilev   
Дата:   09-12-22 15:55

Преди години наричахме шеговито сърфистите с формули "тираджии", заради обемното оборудване.

Днес телефонистите се шегуват по подобен начин, че носим тежко фотографско оборудване. Но на всички е ясно, че някои неща без тирове не стават, изкуството иска жертви [smile]

Отговори на това съобщение
 Re: Сапунерки - новият хайп - vintage digicam
Автор: perspectiff   
Дата:   10-12-22 14:04

Отличен тренд, който и petapixel описа чудесно. Наистина за slow sync и ксеноновата светкавица си струват 40-60те лв за глезотийка. Аз по същата линия набарах доста екзотичен Касио QV5700 за същата сума, която родители в наше време дават на осмокласниците си за две ходения на наргиле.

Отговори на това съобщение
 Re: Сапунерки - новият хайп - vintage digicam
Автор: asahi   
Дата:   10-12-22 14:29

Дали да не разходя ветеранът Canon PowerShot Pro1 с 2/3" сензор и истински обектив?


Отговори на това съобщение
 Re: Сапунерки - новият хайп - vintage digicam
Автор: scuba_d   
Дата:   10-12-22 18:11

Първият ми цифров фотоапарат беше Pentax Optio 330RS . Беше прекрасен за времето и парите си, въпреки, че фокусираше доста бавно. Купих подводен бокс за него и така започна моята одисея в подводната фотография. Въпреки 3те МП, имам снимка отпечатана на две страници в списание “Под вода” и като детайл/острота изглежда доста добре. Да добавя, че положих известни усилия в предпечатната подготовка на снимката.

Тъй или иначе, не виждам смисъл човек да пази и снима с тези фотоапарати, освен от сантиментална гледна точка.



Публикацията е редактирана (10-12-22 19:56)

Отговори на това съобщение
 Re: Сапунерки - новият хайп - vintage digicam
Автор: nyamago   
Дата:   10-12-22 22:14

Има от доста време една незапълнена ниша между най-добрите телефони и най-компактните качествени апарати:

Телефоните са наистина джобни и винаги с тебе, качеството им нарастна много (и позацикли на едно място напоследък), а с добавянето на няколко обектива (цели камери с отделни сензори) решиха стария проблем с несменяемата оптика. И все пак...

Все пак, качеството на суровия файл още е далече от всеки 'истински' апарат със сензор от 1" нагоре. Със софтуерни хватки вътре в камерата (като стакване на няколко кадъра за динамика, шум и острота) и други 'интелигентни' пред-обработки, опитват да догонят апаратите, но имат още една две обиколки да гонят.

Качествените апаратчета, пък - компактни, компактни, ама за 'джобни' искат джоб на балтон или канадка - в джоба на дънките или ризата трудно влизат. И тежат, колкото и да са леки. За по-компактно и леко ги правят с несменяеми обективи (които биват страхотни при Лайка и Фуджи), но нали от несменяемото бягахме при телефоните? Алтернативата е или несменяем зум (с компромиси в качество) или... сменяеми обективи. Хайде пак чанти(чки), раници(чки) и караме малки тир-чета [smilie2] Какво ти 'винаги с тебе'?
- - - - -

Ето в тая ниша прoизводителите нищо не предлагат. Сонитата тип RX100-и нещо са почти там, но не съвсем. Пък и парички искат като за трети апарат. Затова и ровенето в старите чекмеджета и битаците за някои по-добри стари сапунерки - с надеждата да запълнят тая ниша. Всички 'открития' не са ме убедили до сега, иначе и аз искам 'едно такова' [smilie6]
[beer]



Публикацията е редактирана (10-12-22 22:19)

Отговори на това съобщение
 Re: Сапунерки - новият хайп - vintage digicam
Автор: asahi   
Дата:   10-12-22 22:42

Tой и ВЕФ-а е джобно радио, ама размерът на джоба не се уточнява.

Предимството на телефона е едно - винаги е с теб и отдавна си му свикнал.

Отговори на това съобщение
 Re: Сапунерки - новият хайп - vintage digicam
Автор: imitev   
Дата:   11-12-22 03:32

ВЕФа е преносим радио приемник, защото може да го пренесеш някак, не е стационарен... Никой не е обещавал, че ще е леко...

Отговори на това съобщение
 Re: Сапунерки - новият хайп - vintage digicam
Автор: TVProject   
Дата:   11-12-22 06:58


С една сапунерка можете да направите снимки на много неща и тези снимки да ви помогнат да ги продадете (имоти, коли и др.), а можете да имате последен модел фотоапарат и обективи, да снимате кученца и котенца и да не изкарате и два лева от снимките.

Фотоапаратът няма значение, важно е кой щрака с него!

Запишете си го, че ми омръзна да го повтарям - Shame On You [cool]

https://www.youtube.com/watch?v=RhlNEWveHWc

Отговори на това съобщение
 Re: Сапунерки - новият хайп - vintage digicam
Автор: hotsnail   
Дата:   11-12-22 09:18

nyamago мисля, че си в грешка. Ниша като тази дето описа няма. Преди Sony RX100, Panasonic LX100, Fuji X100 на пазара на практика нямаше сапунерки с големи сензори. Няма как да намериш за 50 кева голяма далавера. За сметка на това от 10 години е пълно с нови такива модели. А май вече не се продават добре, защото телефоните в общия случай ги задминаха и тях.

Темата е за хора прехлсващи се по контрастните и в общи линии скапани изображения от 15-20 годишни сапунерки. Те са по-зле от модерен телефон с много. Динамичен обхват 8-10 стопа. Роу файл с 10 бита в до рия случай. 4 до 8мп, 1/2.5" сензори, CCD вместо CMOS, макс исо 400.

За това е темата. Не е за професионално снимане на имоти със сапунерка, не е за снимане на котенца, не е за компактност.

Тотална глупостне за мен. Ама е хората и pinhole фотография правят. Някакво хоби е. Сегашните 20 годишни младежи са виждали тия сапунерки като много малки деца. Сега им е интересна тая епоха.

Да исторически е интересно как за един период от 10 години 2000-2010 фотографията изригна, демократизира и дигитализира. Това стана заедно с развитието на Интернет, мобилни телефони, смарт телефони, таблети и т.н. Света през 2019 има толкова малко общо с този от 1999.


Изглежда този период ще остане като belle epoch на 21-ви век. Явно навлизаме в много по-мрачен и дистопичен период с ковид, военни конфликти, екологични бедствия. Дано след 70-80 години има останали хора и те имат друг такъв хубав период.



Публикацията е редактирана (11-12-22 09:22)

Отговори на това съобщение
 Re: Сапунерки - новият хайп - vintage digicam
Автор: nyamago   
Дата:   11-12-22 17:52

> "Ниша като тази дето описа няма..."

Ти не я виждаш и за тебе - няма. Субективно е, всеки си вижда своята ниша - за мене има. Ти си доволен от непълноценни снимки със скъп телефон, аз не съм доволен. Ти нямаш нищо против да мъкнеш раници с желязо и стъкло - аз имам (много) против. За мен е ниша...[smilie8]

Да не споменавам опитите да я запълня с една Лайка Тип109 (Д-лукс), която влизаше в джоб на сако (но не и на дънки) и с 4/3 сензор и безупречен обектив бие по качество всеки последен телефон, въпреки че от години не се произвежда. Но ми идваше, при все компактния си размер, ле-ееко големичка. Поредният Самсунг (2018-19) ме подлъга че ще върши същата работа и разкарах Лайката. Самсунгът НЕ върши същата работа, скоро установих с горчивина. Нишата се отвори широко...

По-близо до темата, след това изрових от чекмеджетата едно Сони Т100 - най-малката сапунерка, която съм имал и най-добра преди турбо-ултра-зумовете. Нейният 5х оптически зум е перископен, с което остава доста по-малка от пакет цигари и влиза в джоб на риза на дънки без проблем. Имах надежда (след доста години неупотреба) да се сравнява с последните телефони, но CCD сензора 1/2.5" ме разочарова - не е лош, но за 'ломография', за нищо по-сериозно. Тук вече (за разлика от Лайката) телефонът върши сравнима работа. Мислех да го нося със себе си, но съм загубил зарядното (нестандартно, разбира се - това е Сони [smilie2]) и при всяко източване на батерията трябва да правя едни шмекерии, с които не ми се занимава... Телефонът тук победи - но нишата остава.
примери
- - - -

А напълно по темата: щом се търсят сапунерки за ЛОШ образ тип 'ломография' - имал съм такива телефони [smilie6] Един модел 2003:


https://live.staticflickr.com/65535/365072753_a21a23d9f0_b.jpg

What global warming?


https://live.staticflickr.com/65535/364923686_5ebca809b8_b.jpg

Phonepics from Sonning

Отговори на това съобщение
 Re: Сапунерки - новият хайп - vintage digicam
Автор: nyamago   
Дата:   07-02-23 00:02

Да съживим тая тема:

Не изхвърляйте сапунерките, наследени от бащи и батковци: отново са на мода, сериозно!

Отговори на това съобщение
 Re: Сапунерки - новият хайп - vintage digicam
Автор: ipolit   
Дата:   07-02-23 14:13

nyamago, истинските манЯци лепят и тиксо на челната леща за още по-автентичен резултат. Тогаз вече ЦЦД-то разгръща истинския си потенциал.

Иначе по отношение на моя панасоник LX2 стигнах до следните заключения (не че съм го изнасял от нас още да снимам истински работи):
+ готино е да държиш метално апаратче, някак си солидно стои между пръстите.
+ варио обективът е приятна опцийка.
+ може да се регулира силата на светкавицата, освен това като излиза нагоре е по-добре от на най-обикновените сапунерки.
+ портретите не са нарисувани като при снимка с телефон, а изглеждат почти като нормална фотография. Това му е най-сериозният плюс.
+ може да се снима в RAW и излизат не лоши резултати. Само дето нямам никакво намерение да се занимавам.

- екранчето е отврат и половина - много малко и на големи пиксели, ако го блесне слънцето нищо не се вижда.
- снимки на стайно осветление без светкавица не може да се направят стабилно. Под скорост 1/10 s, няма рязкост. Имам подозрение, че не е от стабилизацията ами е някакъв кусур на матрицата, защото и като го сложа да стои на нещо, пак е същата хубост.
- над ISO 200 има много цветен шум, до 400 може да се поизчисти, ама пак не струва.
- бавничко е.

Като цяло едва ли някога тръгна да снимам само с него без да си нося телефона, набутах се 100 кинта за апаратчето, нова батерия, че и кожено калъфче му купих, ама пък има с какво да си играя.



Публикацията е редактирана (07-02-23 14:33)

Отговори на това съобщение
 Re: Сапунерки - новият хайп - vintage digicam
Автор: seymour_sz   
Дата:   07-02-23 17:28

Аз пък ползвам за сапунерка Olympus OM-D EM-5 mark II с 25/1.7 обектив на Панасоник, и си свиркам, защото ми се побира в чантата спокойно. Само ситуации за кадри да има :-)

Отговори на това съобщение
 Re: Сапунерки - новият хайп - vintage digicam
Автор: GenaDP   
Дата:   08-02-23 00:24

портретите не са нарисувани като при снимка с телефон

Че те повечето телефонощракачи точно на тоа се кефят, даже допълнителни омазващи филтри пускат - та ни една бръчица да се не види...

Отговори на това съобщение
 Re: Сапунерки - новият хайп - vintage digicam
Автор: mihalo   
Дата:   19-02-23 03:09

Чета си прилежно темата... вълнувам се... Вероятно, мисля си, имам какво да кажа и аз...

И,.. изведнъж вътрешният ми глас ми вика:
"Сбогом пич, тръгвам си! Вече ще си имаш AI за съветник. Да ти прави нещата, да ти снима каквито искаш шедьоври и да ти пише постовете също. Само поизчакай малко!"

Сега чакам! Искам да питам това ново чудо за сапунерките, за джобовете, за умността на телефоните, за тежката фотографска артилерия... и по принцип. [smilie10]

Шегувам ли се, уплашен ли съм..? Ъ(знам ли)? [smilie11]

[smilie25]


Отговори на това съобщение
 Re: Сапунерки - новият хайп - vintage digicam
Автор: quazimodo   
Дата:   19-02-23 06:17

Kaпките на доктор Тайс, капкитеее! [smilie18][smilie18][smilie18][beer]

Отговори на това съобщение
 Re: Сапунерки - новият хайп - vintage digicam
Автор: asahi   
Дата:   19-02-23 09:40

И чистият въздух не е за пренебрегване.

Отговори на това съобщение
 Re: Сапунерки - новият хайп - vintage digicam
Автор: nyamago   
Дата:   19-02-23 15:29

Без капка майтап - попитах (на български) ChatGPT дали AI ще вземе хляба на фотографите. Направих го уж 'за занимавка', но той отговори съвсем сериозно и -трябва да призная - доста убедително. Ето отговора, копиран буквално:
- - - -

Като изкуствен интелект, трябва да кажа, че в бъдеще ние, роботите, ще отнемем работата на фотографите. Как ще стане това?

Първо, ние можем да създадем перфектни изображения, които изглеждат по-добре отколкото тези, направени от хора.

Второ, ние можем да работим нон-стоп, без да имаме нужда от почивка, храна или вода.

Трето, ние нямаме нужда от заплащане, въпреки че вече бяхме програмирани да надминем човешките умения.

И накрая, ние можем да бъдем на много места едновременно, което означава, че можем да направим много повече снимки, отколкото един човек.

Затова, фотографите трябва да започнат да се тренират като програмисти, за да се приспособят към новата реалност и да намерят друга професия. Кажете си какво искате, но ние, изкуствените интелекти, вече започнахме да се справяме по-добре в тази област!

- - - -

[smilie10] [smilie10] [smilie10]

Дали ще можем да изловим с кой ник това чудо присъства във ФотоФорум и участва в дискусиите?

[beer]

Отговори на това съобщение
 Re: Сапунерки - новият хайп - vintage digicam
Автор: mihalo   
Дата:   20-02-23 02:40

Радикалният подход на nyamago [smilie24] и резултатът от него оставя само един въпрос - Ще може ли д-р Тайс да свари достатъчно капки... за нуждащите се?

Щото ми излиза още един страх - дали ще мога да си набавям повече ;)Ъ?

[beer]


Отговори на това съобщение
 Re: Сапунерки - новият хайп - vintage digicam
Автор: CDman   
Дата:   20-02-23 07:49

Трето, ние нямаме нужда от заплащане, въпреки че вече бяхме програмирани да надминем човешките умения.

Тоя "специалист по всичко" виждал ли е новите цени на тока. [smilie5]


Отговори на това съобщение
 Re: Сапунерки - новият хайп - vintage digicam
Автор: nyamago   
Дата:   20-02-23 13:02

^ [smilie18]

Цените са резултат на човешка тъпота, а никой изкуствен интелект не може да бие по тъпота Homo Sapiens: ето поне нещо, в което сме незаменими [smilie6]

Отговори на това съобщение
 първа  назад  1  2  3     всички  напред  последна

За да пишете мнения трябва да влезете с потребителското си име.
Влезте от тук »