Рекламирайте тук Затвори
Реклама в секции форуми и базар

Под формата на платени обяви можете да рекламирате ваши продукти, услуги или други комерсиални дейности. Обявата може да бъде публикувана избирателно във форум по ваше желание или във всички форуми на сайта.

За стандартната ценова листа и условия изпратете
запитване до webmaster@photo-forum.net.
Платени обяви
        
 Теми - forum: Фотография
 първа  назад  1  2  3     всички  напред  последна
 Re: Почистване на стари фотоапарати и проявяване на фото филм
Автор: Boce   
Дата:   06-11-22 22:44

Некадърници ....................[smilie6]

Отговори на това съобщение
 Re: Почистване на стари фотоапарати и проявяване на фото филм
Автор: Boce   
Дата:   06-11-22 22:45

А да ми поразгледате 6 ПО 6 манифактурата

Отговори на това съобщение
 Re: Почистване на стари фотоапарати и проявяване на фото филм
Автор: hose   
Дата:   06-11-22 23:19

Само на две места[smilie11] А къде си проявяват филмите всички ломографи? Или другите студия са просто приемни пунктове?
- някои препращат към тях, други проявяват ръчно

Аз сам си готвя хинияза за ECN-2, идва доста по-евтино и ми е достъпна по всяко удобно за мен време.
- това добре, а саждите?

аз лично миналата година тествах тези и съм впечатлен като цяло - https://silbersalz35.com
препоръчвам, по-чист скан не съм получавал никога от лаб, едниствено към т.н. preset-и които добавят имам забележка, но можеш и сам после да си ги сканираш, имам някъде тестове на различните резултати, на мен лично ми беше мерак да пробвам Bleach Bypass, не ми оправдва очакванията, но това зависи от много фактори


и да... не си пиете хапчетата и тая тема осрахте...



Публикацията е редактирана (06-11-22 23:20)

Отговори на това съобщение
 Re: Почистване на стари фотоапарати и проявяване на фото филм
Автор: pliska   
Дата:   07-11-22 11:22

hose написа: - C41 има още машинно в София - при Деков и до Съдебната [smilie18][smilie18]

Да,само където има още едно.И се казва Фото Гърбачев-София.Там проявяват и сканират само за 1 (един) час. Намира се срещу Националната Опера.



Публикацията е редактирана (07-11-22 12:38)

Отговори на това съобщение
 Re: Почистване на стари фотоапарати и проявяване на фото филм
Автор: quazimodo   
Дата:   07-11-22 11:29

написа:

> ... Аз сам си готвя хинияза за ECN-2, идва
> доста по-евтино и ми е достъпна по
> всяко удобно за мен време.
> - това добре, а саждите?

Някъде прочетох, че махането на саждите ставало с една супена лъжица сода за хляб и един литър топла вода.

Отговори на това съобщение
 Re: Почистване на стари фотоапарати и проявяване на фото филм
Автор: quazimodo   
Дата:   07-11-22 11:31

https://studioc41.net/2021/07/18/ecn-2-processing-everything-you-need-to-know/



Отговори на това съобщение
 Re: Почистване на стари фотоапарати и проявяване на фото филм
Автор: lamerko   
Дата:   07-11-22 12:03

Има десекти студия, които обработват филми. Не са само две. Има и доста хора, които извършват услуги в домашни условия. Като цяло, все още не е трудно да се намери място, където да ти обработят филма по C-41. За ECN-2 лабовете ще ви откажат крос процес - не, че няма да се получи, но алкалните разтвори (цветния проявител е алкален) ще размекнат покритието на ремжет (реактивната струя, саждите) и фрагменти от нея ше попаднат в реактивите и самата техника. По същество, ремжет на Кодак представлява графитен слой, докато аналога при Фужи е просто боя, която фактически оцветява разтвора, но е безобидна и не променя никакви характеристики. Но Фужи спряха своите кино филми за съжаление и останаха само Кодак.
Премахването на слоя може да изглежда страшно, но всъщност не е. Много хора минават тънкажно - просто сипват две супени лъжици сода бикарбонат за размекване в предваритена баня и мият. Това е ефиксно, но само до някъде - фрагменти остават и трябва накрая да се мине с механично почистване. Не е кой-знае какъв проблем, просто трябва да се внимава с емулсията. Аз лично използвам формулата, предоставена в част 7 от Кодак - това е максимално офикасно и на практика свалям целия слой още на предварителната баня и не ми се налага ръчно да минавам накрая. Ползвам и оригиналните формули, предоставени от Кодак за останалите неща. Някои химикали не бяха лесни, като например CD3, но който търси - нямира. В моя случай - дадох поръчка към завод за производство и сега имам килограми от него [smilie18]

част 7

Отговори на това съобщение
 Re: Почистване на стари фотоапарати и проявяване на фото филм
Автор: quazimodo   
Дата:   07-11-22 12:54

Да задам един тъп въпрос, понеже от 10-тина години не съм пипвал филм, камо ли лабораторни химикали - поради каква причина ползвате кинофилми вместо нормални фотофилми?


Отговори на това съобщение
 Re: Почистване на стари фотоапарати и проявяване на фото филм
Автор: lamerko   
Дата:   07-11-22 13:39

Може би най-генерализирания отговор е цената. Например, аз си набавям ролка от 122 метра цветен филм за 204 паунда с доставка в UK (в следващия работен ден). Доставка до България излиза по-малко от 10 лева. Или всичко - около 470 лева. От тази ролка се получават около 72 филма 36-40 кадъра или около 6.52 лв / 3.34 евро на филм. Същия този филм, преопакован от CineStill и с предварително премахнат RemJet струва 17.30 ЕВРО (34.52 лв) без доставка от Германия. Пак ще наблегна - говорим за същия този филм, който те вадят от същите кутии, които аз купувам :)

Има и други причини. Първо, кино филма е създаден за процес с по-нисък контраст - точно този ECN-2. Резултата е доста впечатляващ. Друга причина - самия RemJet - този слой се слага не без причина. Всъщност причините са две - едната е да предпази филма от надраскване при бързото придвижване в процеса на снимане - слоя е много здрав и неподатлив на надрасквания. Това мен като цяло не ме бърка, но втората причина е, че този слой е антихалационен. Това дава много подобрения на цветовото предаване, понеже поглъща светлината и няма отражения. Това е професионален филм, не за масовки или разни ломографски експерименти. С черно-белия филм нещата са същите - качеството е на професионално ниво и колкото и странно да изглежда - цената му е дори още по-висока от тази на цветните. Да не говорим колко трудно може човек да се вреди за такъв - бях горд, като успях да закача една 122 метрова ролка [smilie5]

Отговори на това съобщение
 Re: Почистване на стари фотоапарати и проявяване на фото филм
Автор: asahi   
Дата:   07-11-22 15:00

Сметката излиза. Тези 72 филма за колко време ти стигат?

Отговори на това съобщение
 Re: Почистване на стари фотоапарати и проявяване на фото филм
Автор: quazimodo   
Дата:   07-11-22 17:09

asahi написа:

> Сметката излиза...

Mда, след като погледнах цените в синтезиса и аз стигнах до този фундаментален извод[smilie5][beer]



Публикацията е редактирана (07-11-22 17:09)

Отговори на това съобщение
 Re: Почистване на стари фотоапарати и проявяване на фото филм
Автор: hose   
Дата:   07-11-22 17:20

pliska - аз не съм изброявал всички ателиета, само тези които със сигурност знам, че още имат машинно C41, иначе на Мадрид също проявяват, както и при Трейман, и черно бяло и Е6... но повечето минаха на йобо
в тази връзка каква е цената на Раковска?

quazimodo - дълга тема защо, който каквото харесва и обича... кинолентата има легендарна динамика, ако обърнеш внимание на сайта там препоръчват да преекспонираш с 1 стъпка, и реално няма да разбереш, отделно има нюанси в цвят, контраст... много неща, но това което често се пропуска от фотографите е, че в киното никога не се оставя така "чисто" изображението - винаги минава през цветни корекции, та реално за това кинолентата е толкова "отворена", за да имаш вариации после, аз лично си оставам фен най-вече на диапозитива - миналата година паралелно снимах и с Vision 3 и Ektachorme и честно казано резултата на диапозитива ми харесва повече, обърнете внимание и че те самите на сайта добавят цветни профили, създадени от тях самите, за крайното изображение което получаваш, суровия негатив е мноооооого различен, после си го преснимах сам, 3 вида снимки имам от един и същи кадър - техен с профил, техен суров и мой пресниман с D850

lamerko - не знаех, че е имало разлика между слоевете на фуджи и кодак, но да - механично трябва да се избърсва, което най-лесно става след проявката, но трябва да се внимава... повечето тук го минават на C41, който е близък, но все пак различен от ECN2... тези германция са също доста по-скъпи, но реално ако си там цената е напълно ОК - защото включва всичко, до скан-а, но оттук ми излезе към 130-150 лв. една лента, като повече от 50% бяха доставки напред назад... за да ти върнат обратно негатива също доплащаш... DHL тук ми поискаха 80 лв. за най-най-евтината пратка натам (!!!!), та го пратих с обикновена поща [smilie18] финансово е абсурдно нерентабилно, но скановете бяха наистина страхотни, не знам какво ползват, снощи като отворих сайта да го постна тук видях, че вече имат дори 14К скан (????), пращат ти обработен от тях JPG както и lossless jp2, някакъв вариант на суров файл, предлагат вече и проявяване на фото филми, дори Kodak Ektachrome, но пак по ECN2, което честно казано не виждам смисъл - реално става обратен крос и получаваш негатив - важно уточнение [smilie25]

Отговори на това съобщение
 Re: Почистване на стари фотоапарати и проявяване на фото филм
Автор: lamerko   
Дата:   07-11-22 18:51

asahi: относително - зависи дали кръстосвам на някъде или си седя вкъщи :)

hose: позитивен слайд като Ektachrome може да се кръстоса по негативен процес като ECN-2 или C-41 (няма RemJet - може да бъде пуснат директно в минилаба), но първо това е един МНОГО скъп филм - повече от два пъти по-скъп от Kodak Vision3 и второ - този филм няма цветна маска, която коригира цветовете при негативните филми. След време ще тествам (когато се сдобия с ролка Ektachrome 100D), но очаквам да има едно изместване на цветовете, което трудно или никак няма да може да бъде компенсирано. Подобно нещо предполагам ще се получи и при обраното кръстосване - негативен филм с маска обърнат по E-6 процес - скоро ще имам пълен комплект химикали по него и ще тествам [smilie5]

Отговори на това съобщение
 Re: Почистване на стари фотоапарати и проявяване на фото филм
Автор: hose   
Дата:   08-11-22 01:32

ох и аз пиша глупости... "обратен крос" - това реално си е точно крос - диапозитив като негатив, само че не с C41, а ECN2... да, винаги избива в цвят, аз съм го правил няколко пъти и не виждам никакъв смисъл... най-често избива в зеленикаво-синкаво, виждал съм и в лилавникаво-магенда някакво такова... тези предполагам коригират после с цветните корекции в скан-а, за да получат що годе нормални резултати, и аз съм го правил някога

виж обратното не знам някой да пуска, не съм убеден че ще излезе нещо... знам ли

иначе да - диапозитива вече е на космични цени за подобни експерименти, а и неговата сила е съвсем друга

Отговори на това съобщение
 Re: Почистване на стари фотоапарати и проявяване на фото филм
Автор: CDman   
Дата:   08-11-22 08:08

Като живял и снимал по време на "филмовата ера" (първите цифраци се появиха когато бях на 30) не мога да схвана идеята да снимаш на филм.
Цената не я коментирам - дето има един лаф" Кеф цена няма"[smilie3] , но все пак:

1. Търсиш читав фотоапарат.
2. Търсиш читав филм.
3. Търсиш читаво фото-студио, което да ти го прояви качествено и съответно да го сканира.

И след всичко това получаваш ДЖИПЕГ ??[smilie11]

Не ви убеждавам да не го правите - ваша работа [beer] , ама се получава "защо трябва да е лесно, като може да е трудно".[smilie8]

п.п. Пазарувал съм от втория етаж на Халите, купувал съм и плочи от последния етаж на ЦУМ, ако на някой това му е важно. [smilie5]


Отговори на това съобщение
 Re: Почистване на стари фотоапарати и проявяване на фото филм
Автор: leitz   
Дата:   08-11-22 09:31

"И след всичко това получаваш ДЖИПЕГ ??[smilie11]"

И какво му е на ДЖИПЕГ'а ?


Отговори на това съобщение
 Re: Почистване на стари фотоапарати и проявяване на фото филм
Автор: asahi   
Дата:   08-11-22 09:50

Джипегът е като готовия хляб. Можеш да го нарежеш, да го наръсиш с шарена сол, да препечеш филийка. Ако ти трябват тези неща хлябът е идеален.

Брашното е друга суровина - от него можеш да направиш много видове хляб, че и други неща.

Отговори на това съобщение
 Re: Почистване на стари фотоапарати и проявяване на фото филм
Автор: hose   
Дата:   08-11-22 10:34


Kodak


само не знам какво се замеряте с Халите - та това си беше скоро, има няма 20 години [smilie18]
виж последния етаж на ЦУМ и аз го помня, зяпах уокмените тогава [smilie5] но и най-вече първия след промените, където имаше фото магазин, но всичко ми се струваше космично като цени... заплатите на нашите тогава бяха 10-15 долара

Отговори на това съобщение
 Re: Почистване на стари фотоапарати и проявяване на фото филм
Автор: quazimodo   
Дата:   08-11-22 10:55

Яаа, май само аз съм пазарувал от всичките възможни места, включително подземния етаж на магазин "София" и "Млад техник". А пък първия филм проявих във фотокръжока в Двореца на пионерите. Мдаа, беше доста отдавна[smilie18][smilie18][smilie18][beer]

П.П. Преди малко установих, че ми се мотае един Ролей 80 Ретро / 120. Тия дни може да го ръгна в универсалния любител и да го похабя в името на доброто старо време, мерейки с модерния светломер-смартфон [smilie5] [cool]



Публикацията е редактирана (08-11-22 11:00)

Отговори на това съобщение
 Re: Почистване на стари фотоапарати и проявяване на фото филм
Автор: CDman   
Дата:   08-11-22 11:15

Така и Дедо знае.[smilie3]

Що не пуцаш на "М" с цифрака ползвайки данните от светломера на Зенит-а, а ? [smilie5]

Ей тФа е Фисш пилотаШ [cool]


Отговори на това съобщение
 Re: Почистване на стари фотоапарати и проявяване на фото филм
Автор: quazimodo   
Дата:   08-11-22 11:19

При Зенита карам със Sunny 16 Rule [smilie18][beer]


Отговори на това съобщение
 Re: Почистване на стари фотоапарати и проявяване на фото филм
Автор: quazimodo   
Дата:   08-11-22 11:39

П.П. За да не кажеш, че си измислям [smilie5][smilie18][beer]


https://photo-forum.net/static/site_pics/2022-11/1667900158_dsc_2946.jpg



П.П. "Картинката" е част от кутийката на цветно филмче Коника. И такива имаше едно време[smile]


Отговори на това съобщение
 Re: Почистване на стари фотоапарати и проявяване на фото филм
Автор: lamerko   
Дата:   08-11-22 11:52

Мда. И на ORWO имаше подобни :)

Отговори на това съобщение
 Re: Почистване на стари фотоапарати и проявяване на фото филм
Автор: quazimodo   
Дата:   08-11-22 12:15

Не съвсем. На ОРВО-то беше част от упътването.


https://photo-forum.net/static/site_pics/2022-11/1667902353_dsc_2948.jpg



П.П. В едно от мазетата трябва да имам и едно кафяво шишенце MH - 28 [smilie5] Mисля и него да го тествам на Ретрото [smilie18][beer]


Отговори на това съобщение
 Re: Почистване на стари фотоапарати и проявяване на фото филм
Автор: quazimodo   
Дата:   08-11-22 12:32

И диапозитивни филми съм виждал на живо, но тогава се търсеше хубав спомен а не измислени "творчески" процеси[smilie18][beer]


https://photo-forum.net/static/site_pics/2022-11/1667903405_dsc_2949.jpg




Отговори на това съобщение
 първа  назад  1  2  3     всички  напред  последна

За да пишете мнения трябва да влезете с потребителското си име.
Влезте от тук »