Рекламирайте тук Затвори
Реклама в секции форуми и базар

Под формата на платени обяви можете да рекламирате ваши продукти, услуги или други комерсиални дейности. Обявата може да бъде публикувана избирателно във форум по ваше желание или във всички форуми на сайта.

За стандартната ценова листа и условия изпратете
запитване до webmaster@photo-forum.net.
Платени обяви
        
 Теми - forum: Фотография
 първа  назад  1     всички  напред  последна
 Въпрос за портретна фотография
Автор: mn1   
Дата:   24-09-22 23:19

Разглеждах доста портрети и попаднах на тази фотография:

https://www.flickr.com/photos/25228175@N08/39900122373/in/album-72157713412303078/

Тук е и целия албум на холандския фотограф:

https://www.flickr.com/photos/25228175@N08/albums/72157713412303078/with/39240221575/

Не знам защо, но отдавна не бях виждал портрети при които да ми харесват толкова много цветовете и текстурата на кожата.

Не знам до колко това се дължи на използваната техника Canon 6D + Canon 135mm f2, светлината и уменията на фотографа и доколко на последващата обработка. Какво мислите?
На вас харесват ли ви или мислите нещо друго по въпроса?

Доста често виждам портрети при които хората ми изглеждат направо восъчни и то снимани с много по-скъпа техника.

Отговори на това съобщение
 Re: Въпрос за портретна фотография
Автор: batsali   
Дата:   25-09-22 00:28

https://www.flickr.com/photos/25228175@N08/51179466129/in/album-72157713412303078/


Мани кожата, къде е носа? [smilie5]

https://www.flickr.com/photos/25228175@N08/39083206430/in/album-72157713412303078/


Тука пък майстора е вложил полипропилен вместо восък, интересно решение...


Добър опит.

Отговори на това съобщение
 Re: Въпрос за портретна фотография
Автор: hotsnail   
Дата:   25-09-22 00:50

мазани са и то много и то дърварски тия кадри. Да има и по-лоши. Ама тия не са пример за добра обработка.

Няма как само очите и устните да са остри, а бузите да няма и едно място с видими пори. Има от последните на една по-тъмна мома снимка и там не е мазал на места и се вижда как трябва да изглежда кожата....ама пак ми се види, че селската баданарка е играла на места и кожата седи на петна....


https://live.staticflickr.com/65535/49648650938_1cb2fe9502_b.jpg

A stranger in The Hague by Elvin, on Flickr

А тоя ужас дето показваш е тотално осран кадъра.


https://live.staticflickr.com/4879/39900122373_ab11381a88_b.jpg

A stranger in The Hague 2019 by Elvin, on Flickr

Тоя блър дето е сложил май е един фотографски ефект, дето за пейзаж основно го правят да омекоти картината - Orton Effect... може би това ти е харесало...

Явно снимката е стара и има и още една публикувана на същата жена. Тогава явно още не е знаeл от къде се лови баданарката. Може да видиш горе одлу каква и е кожата

с малко баданарка

Хубаво ги е oсветил и позирал. Фона седи добре. Студийни портрети са. Тая светлина също помага по-малко да се виждат пори т.е. голям източник на малко разстояние...

Във фейса в БГ групите направо гипсови ги докарват. Един образ имаше, дето маха естествените пори на кожата и слага изкуствена текстури.

Иначе апарата 6д е шит - стар е много, а и нов си беше пръчка. Обектива е много готин, но е модел от 1992 и ако не е чистак бърсак от магазина вероятно фокусния механизъм ще е с големи луфтове и грешки.

Най-добрия модел подобен обектив тия дни е Сони 135/1.8 и след него с малко е Сигма 135/1.8. Подобни кадри обикновено се снимат на ф/5.6 и подобни бленди, защото фокуса на 1.8 за близък портрет е много плитък и малко е на късмет какво ще стане. Мен ми се иска 105/2 или 105/2.5 нов модел без макро за да е лек и удобен, но уви никой производител не се сеща......

Ето тука една моя снимка със сигмата и на 1.8 от малко по-далеко т.е. по-дълбок фокус става на 1.8. Виж че кожата има нещо по нея.


https://live.staticflickr.com/1836/42125644310_ec8d4e259e_b.jpg

Elisabeth 2 by Kiril Karaatanasov, on Flickr


С Канонския 135/2 е така стават горе долу


https://live.staticflickr.com/8853/28458286996_d0cdd4c5ac_b.jpg

Maria by Kiril Karaatanasov, on Flickr

Аз съм минавал по порите с dodge да омекотя микро сенките и по-равна изглежда кожата от директно изкарана от камерата. А господина горе е карал направо с баданарка т.е. направил е един замазан слой над нормалния и после с маска е минал по челата и бузите, да не се видят бръчките.....

Ето тази мисля, че е със Сонито 135/1.8. Просто е несравнимо като оптика. Зумни и ще видиш как трябва да изглежда кожата и това е кожа без пъпки, явно добре поддържана е, на младо момиче. Пак има текстура не прилича на гума.


https://live.staticflickr.com/65535/49588660702_2fc79680c5_b.jpg

Maya by Kiril Karaatanasov, on Flickr



Публикацията е редактирана (25-09-22 01:08)

Отговори на това съобщение
 Re: Въпрос за портретна фотография
Автор: iasen2   
Дата:   26-09-22 16:37

Щом се кефите на такива кадри доста са изкривени критериите ви ..... лично мое мнение. Казвам го само за да се заяждам.....

Отговори на това съобщение
 Re: Въпрос за портретна фотография
Автор: Satsan   
Дата:   26-09-22 17:08

Нещата не опират до техниката, а до този зад нея.

Отговори на това съобщение
 Re: Въпрос за портретна фотография
Автор: nyamago   
Дата:   26-09-22 21:11

Satsan написа:

> Нещата не опират до техниката, а до този зад нея.

И до тези пред екраните: събратя по хоби или професия, или обикновени зрители, които може да се радват на видяното или да му се мръщят. Или вътрешно да се мръщят, а за пред 'колегията' да хвалят новите дрехи на краля...

В случая за лицемерни хвалби място няма, а за искрено възхищение... хора всякакви [smilie8]

Отговори на това съобщение
 Re: Въпрос за портретна фотография
Автор: mihalo   
Дата:   27-09-22 02:43

И нещо за замисляне... защо Юсуф Карш се е добрал до титлата "фотограф на великите"?! Как така е склонил толкова известни хора да го поканят да им направи портрет?
Ще да е имал баси фотоапарата и обективите ;)) И още нещо по въпроса, Кен Рокуел си вади парите от реклама на техика, а се подиграва на (по негови думи "межърбаторите"). Четене гледане и мислене са му майката. [smile]

Редакция: Наистина, последвай линковете! Само ще спечелиш. [smilie24]



Публикацията е редактирана (27-09-22 02:49)

Отговори на това съобщение
 Re: Въпрос за портретна фотография
Автор: hotsnail   
Дата:   27-09-22 08:12

Платон е по близък до показаните примери и все още жив.

Имаше хубав филм на Нетфликс - предпоследния епизод от 1-ви сезон на Abstract

Абе има много добри фотографи.

Просто този от първия пост не е сред тях. А темата явно беше опит за тролене.

Отговори на това съобщение
 Re: Въпрос за портретна фотография
Автор: mn1   
Дата:   27-09-22 11:19

Благодаря, за отзивите не е тролене.
Харесват ми фотографиите от линковете които сте споделили, благодаря за което. Има една с Tamron 70-180 която е от Flickr профила ви която ми харесва доста.
Харесват ми обаче цветовете на снимките на този фотограф. Това е. Явно не разбирам. :)

Отговори на това съобщение
 Re: Въпрос за портретна фотография
Автор: hotsnail   
Дата:   27-09-22 11:40

Не знам какво им има на цветовете. Най-обикновени са.

Снимайте със светкавица в студио. Нагласете си белия баланс и ще излизат такива снимки. Не е нещо сложно. Каноните от това поколение розовееха силно и това се вижда на някои от кадрите. Това ако Ви допада, може да си го докарате от всяка камера (никон, сони, фуджи) с помпане на розово......

За цвят директно от камерата jpg май Фуджи най-добре се справят. За точност на цветове избора е Сони или фуджи.

Отговори на това съобщение
 Re: Въпрос за портретна фотография
Автор: asahi   
Дата:   27-09-22 12:37

Ползвайте цветни тестови карти и винаги ще сте наясно къде сте в цветното пространство.

Примери


Отговори на това съобщение
 Re: Въпрос за портретна фотография
Автор: victory13   
Дата:   27-09-22 17:36

пак ще превъртам техниката... мислех да взимам канона 135, ама като гледам какви снимки прави, нема да стане... сони си трябва, и тва е...

сега в ръка държа и 105/2, дето никой производител не прави... та се чудя кво съм хванал всъщност... [smilie18]

тук си е порядъчно весело, даже повече от преди... само ясен се заяжда [cool]

Отговори на това съобщение
 Re: Въпрос за портретна фотография
Автор: hotsnail   
Дата:   27-09-22 20:16

Виктори кой е тоя 105/2? Никона е ръчно фокусен. Аз ползвам ф/2.5 и хубав е но с адаптер за АФ не е супер бърз и лесен за ползване. Няма всички функции на АФ……

Канона писах че е хубав. Ама има проблеми. Просто съм пипал достатъчно бройки и за това споделям. Купи си го нов. Евтин е.

Ама явно си решил, че да се изсереш обилно е супер важно……..ми типично за БГ келеме. Честно казано, за подобно държание е добре да си out от форума.



Публикацията е редактирана (27-09-22 20:23)

Отговори на това съобщение
 Re: Въпрос за портретна фотография
Автор: victory13   
Дата:   27-09-22 21:36

мисля, че има хора тук, които да преценят кой е за ин, и кой за аут... не мисля, че си от тях, а и няма как да си с каруцарския си изказ... не е зле да го коригираш... пак...

другото е, когато не си запознат с нещо, да не блестиш с незнанието си... 105/2 дефокус контрол е автофокусен обектив, произвеждан до миналата година... и е прекрасен продукт [shtrak]

Отговори на това съобщение
 Re: Въпрос за портретна фотографи
Автор: hotsnail   
Дата:   27-09-22 21:49

….и какво пречеше да напишеш това, за да е полезно мнението ти и да има градивна дискусия?

Гледах сериозно 135 DC и бях забравил, че има и 105. Така е. Пак говорим за обективи от началото на 90-те години - без мотори, с много оптични (д)ефекти. Канона поне според мен е по-добър вариант особено за безогледалка - всичко му се управлява с електроника и евтин надежден адаптер. Не съм имал DC обектив. Цената ми беше доста висока и честно казано не ми хареса достатъчно картинката от чужди примери, когато снимах с никон. 85/1.4 и 85/1.8 G повече ми харесаха. С 1.8 снимах около 2 години. Дори старите 85-ци ми допадаха като картинка.


Имаш ли собствен опит със 105/2 DC?



Публикацията е редактирана (27-09-22 22:08)

Отговори на това съобщение
 Re: Въпрос за портретна фотография
Автор: demiman   
Дата:   28-09-22 09:39

От старите 85/1,4D ... от новите 105/1,4 [smile] [shtrak] [smilie21]

Отговори на това съобщение
 Re: Въпрос за портретна фотографи
Автор: hotsnail   
Дата:   28-09-22 10:32

Demiman колко е труден за ползване 105/1.4? Познати с никон са ми казвали, че е доста труден за дълго ползване сравнено с 85/1.4 например?

А и сигмата съм заглеждал 105/1.4 и това с размера и теглото ме притеснява

Отговори на това съобщение
 Re: Въпрос за портретна фотография
Автор: demiman   
Дата:   28-09-22 10:57

Никонския е просто мечта ... със сигурност по лесен и балансиран за ползване в моя случай от 85цата. Никога не съм имал проблем с теглото ако това имаш предвид.

Отговори на това съобщение
 първа  назад  1     всички  напред  последна

За да пишете мнения трябва да влезете с потребителското си име.
Влезте от тук »