Рекламирайте тук Затвори
Реклама в секции форуми и базар

Под формата на платени обяви можете да рекламирате ваши продукти, услуги или други комерсиални дейности. Обявата може да бъде публикувана избирателно във форум по ваше желание или във всички форуми на сайта.

За стандартната ценова листа и условия изпратете
запитване до webmaster@photo-forum.net.
Платени обяви
        
 Теми - forum: Фотография
 първа  назад  1  2  3  4  5     всички  напред  последна
 Re: ПОЛИТИКА И ФОТОГРАФИЯ
Автор: asahi   
Дата:   18-08-22 08:16

Имената на опълченците са изписани на паметните плочи. Те са реални личности. От моя край ти посочвам Лальо Григоров от тогавашното село Шипка. Имена на съветски войници, загинали в бой на територията на България, няма. Няма такива. Съветската армия е влязла в България без бой. Има едни 42-ма загинали, защото са се натровили с метилов спирт, плячкосвайки склад в Бургас. Грозна история, да не я припомням, че ще се намерят много паралели със сегашната "освободителна" армия в Украйна.

Сатсан, ако човек може да се справи с пунктуацията на родния си език той може да се справи и с по-сложни умствени упражнения. Ако е проявил умствен мързел то резултатите не се разпростират само върху правописа, а и върху всичките разсъждения за явления и факти, които са се случвали около нас. Такъв човек се хваща за една дума в заглавието, дори не за цялото заглавие, и започва да си прави изводи за цялата култура. Той ще си мисли за п*тка, а в заглавието дори за п*тка не се говори.

А когато ръси глупости на публично място някой трябва да му каже, че ръси глупости на публично място. Ако мислиш, че не са глупости, можеш да хванеш една по една тезите и да ги обориш. Не да се бориш с личността ми.

Отговори на това съобщение
 Re: ПОЛИТИКА И ФОТОГРАФИЯ
Автор: Konstantinov   
Дата:   19-08-22 12:08

Един историк -румен руменин събира руски и български архиви, ходи в русия- москва и лениград с американски българист ,имаше достъп до военните архиви и събра около 12000 имена на опълченците и има издадена голям справочник от бан-3000 екземпляра ,сега гледам в нета че има и тънко издание и че е написал още книги щото това беше края на 70-те години.Той ми се обаждаше за празници до 2012 година , след това се преместих и си загубихме връзката.Не обчаше разните измислици в историята и фалшификациите и нещата дето ги пишеше ги проверяваше на няколко места и ги засичаше.Казвал ми е че администрацията като политика се наследява и съветската администрация е като руската по времето на гогол.Руснаците му върнаха покана за негов познат балетист от болшой театър да дойде със близките си в българия щото беше писал ,че е роден 45-та година, а не 1945.Поправи го и руснаците дойдоха това 80 те години, показа ми върнатия документ с оградено 45-та година.

Отговори на това съобщение
 Re: ПОЛИТИКА И ФОТОГРАФИЯ
Автор: asahi   
Дата:   19-08-22 12:53

Документи си има за всичко, ама повечето помнят, че "казали по телевизията" нещо. По-малък брой помнят кой точно го е казал, а още по-малко проверяват казаното.

Това е единственият реален паметник на 42-мата починалите, а не геройски загинали в България съветски войници:


https://www.flagman.bg/files/images/3%20%D0%9F%D0%B0%D0%BC%D0%B5%D1%82%D0%B5%D0%BD%20%D0%B7%D0%BD%D0


На обелискът отзад пише "На освободителите вечна слава". Явно не се отнася за блаженопочившите от предния обект.

Композицията се намира в парк Изгрев в Бургас, южно от параклиса Св. Троица. Тези достойни войни, които пренебрегнали предупрежденията на пазача на склада и за по-сигурно го застреляли, почитаме във всеки град на най-видното място. Наричаме ги незнайни, но не защото не знаем имената им.

Всичко това е описано в статията „Стоит над горою Алеша. Облик красноармейца, освободителя Балкан.“ от списание Родина, брой 1/2011 г. на кандидата на историческите науки Алексей Тимофеев. Може да го намерите тук . В статията има много интересни факти за РККА, а в списанието - още повече. Понеже някой ще попита за първоизточниците - и за тях пише. Разбира се има и фотографии, да затворим цикъла.


Отговори на това съобщение
 Re: ПОЛИТИКА И ФОТОГРАФИЯ
Автор: Yosssarian   
Дата:   20-08-22 01:30

asahi : "........"
Ами не са спазили дисциплината момчетата, и са дали жертви, един вид - трудова злополука....
Само че, във ВСВ Съветите имат съюзници...Разкажи ни за бомбардировките над София, кой ги е извършил, имало ли е цивилни жертви например, колко са, а деца загинали имало ли е..., ей такива неща разкажи..., ама подробно... И линк към снимки от бомбардирана София, ако някой се е сетил тогава да направи и са останали запазени - давай! Щото сме чували това-онова и за Дрезден, примерно...ама пък може да не е вярно, м?
Разбрахме за нелепо загиналите руски бойци, кажи сега, имало ли е и други, дали живота си за наШта "свобода"?
[beer]



Публикацията е редактирана (20-08-22 01:59)

Отговори на това съобщение
 Re: ПОЛИТИКА И ФОТОГРАФИЯ
Автор: localhost   
Дата:   20-08-22 03:41

asahi: що се хабиш? Нямаш работа ли?

Отговори на това съобщение
 Re: ПОЛИТИКА И ФОТОГРАФИЯ
Автор: asahi   
Дата:   20-08-22 07:51

Понякога имам работа, понякога нямам.

Сатсан, ако желаеш да обсъждаме паметника на американските летци можеш да развиеш и илюстрираш темата. Започни с това, че е висок 2 метра, само един брой е и е в парка на US посолството.

Във Варна, на територията на Старите градски гробища, има паметник на загинали немски подводничари. Пак във Варна има английски и френски военен паметник.

Ето паметник на загиналите парашутисти в София. Забележете локацията, стилистиката, размерът:


https://stolica.bg/wp-content/uploads/2019/06/65060507_2180742785328162_3561405139749175296_n.jpg



В съзнанието на много поколения идеята за военен паметник е заменена с монумент за възхвала на влиянието на определена държава. Нямат много общо, вкл. по местоположение и размери.

Отговори на това съобщение
 Re: ПОЛИТИКА И ФОТОГРАФИЯ
Автор: Satsan   
Дата:   20-08-22 12:00

Няма как да слезна на твоето ниво. Ще ме победиш. Аз омраза към никой не изпитвам. Само понякога съжаление. И за да не съм невъзпитан ще ти отговоря:
Има загинали момчета (и др.), които са си давали живота в името на идея. Дали тази идея е и наша, българска е друг въпрос. Някой са загивали заради идеята на Хитлер, други заради идеята на Сталин. Това не трябва да ме прави човек, който мрази тези момчета. Аз уважавам ТЯХ самите, а не Хитлер или Сталин. А ти си на другата позиция, която аз не споделям. Та затова не ми се коментира с опонент като теб. Ти си фанатичен, със самочувствие, че си "вещ по всеки въпрос", че разбираш всичко и можеш да научиш всеки. В грешка си, но защитата на доводите е дълга и ...не слизам там. Поздрави и успех!
п.с. Не се обръщай към мен. Бил съм и по-прост, и по-сляп и ....не можеш ме победи, дори на твой терен.
За размисъл - виж колко паметници има на една религия, държала в робство (и все още частично) българите 5 века. И те са имали идея "Аллах акбар" и ..така. Отговорих, защото се обърна към мен.
Моля те не го прави отново! Поздрави!



Публикацията е редактирана (20-08-22 12:01)

Отговори на това съобщение
 Re: ПОЛИТИКА И ФОТОГРАФИЯ
Автор: petervassilev   
Дата:   20-08-22 12:03

Като чуя за трудови и други нетипични злополуки сред воините винаги си спомням "Параграф 22" на Дж. Хелър.

Забраняват книгата в някои американски училища, махат я от библиотеките, последно

[https://www.independent.co.uk/news/world/americas/the-great-gatsby-banned-catch-22-alaska-school-controversial-books-a9489266.html]

но според мен описаното в книгата е приложимо в голяма степен за всяка армия по време на война, дори и за нашата казарма преди десетилетия.



Публикацията е редактирана (20-08-22 12:22)

Отговори на това съобщение
 Re: ПОЛИТИКА И ФОТОГРАФИЯ
Автор: Бармалей   
Дата:   20-08-22 12:28

Според мен проблемата не се крие в "паметника" на руснаците, а в това, че се правят непрестанно опити "русофилството"* и неговите инкарнации да бъдат подпъхнати под вратата на "вечната признателност" - разбирай послушание и покорство.
* Не можеш да бъдеш едновременно "русофил", и българин!
Рекъл го е още Оня - Никой не може да слугува на двама господари, защото или ще намрази единия, а ще обикне другия, или към единия ще се привърже, а другия ще презира.

Отговори на това съобщение
 Re: ПОЛИТИКА И ФОТОГРАФИЯ
Автор: petervassilev   
Дата:   20-08-22 12:51

" Никой не може да слугува на двама господари ...."

Фил-ството е форма на привързаност и любов и не е задължително да се слугува.

Ако си например женофил и обичаш няколко жени, не е задължително да слугуваш на всички, въпреки че ... [smile]


Отговори на това съобщение
 Re: ПОЛИТИКА И ФОТОГРАФИЯ
Автор: idivanov   
Дата:   20-08-22 14:41

Мястото на паметници на загинали в бой военни, е във военни или граждански гробища. При особени случаи(много загинали от едно населено място) може да има паметник на централно място в града или селото. Мемориални паметници на руски военне от ВСВ у нас, маркират територия на руско влияние. До гога - това е въпросът...

Отговори на това съобщение
 Re: ПОЛИТИКА И ФОТОГРАФИЯ
Автор: asahi   
Дата:   20-08-22 15:32

От блога на Диди Павлова

"На полуостров Галиполи е създаден национален исторически парк, в памет на войниците, загинали в битката при Гелиболу (Галиполи). Тук се намира най-високият мемориал с височина над 42 метра, построен също в памет на войните.

Това е свещено място за турците и те си го тачат много. Тук са разположени австралийски, английски, френски и новозеландски военни паметници, напомнящи, че Дарданелите е бил сцена на много свирепи битки, които са включени в турската и световната история."


https://4.bp.blogspot.com/-C0B0L8_kJZw/WHzOE9pAZSI/AAAAAAAAEF0/omBQf3ui1oItR0RSYHuc4fuGnAAGAAdgQCLcB


Само да не си помислите, че всичките загинали са се сражавали за свободата или интересите на Турция.


Отговори на това съобщение
 Re: ПОЛИТИКА И ФОТОГРАФИЯ
Автор: Satsan   
Дата:   20-08-22 15:45

Е...дойдохме си на думата. Да признаваш младите воини, загинали заради някаква идея е интелект и признателност.
Все едно дали са били врагове или съюзници. Вдва тогава започваш да отричаш войната, все едно на коя страна си. Не искаш да убиваш.
А къде е паметника...въпрос на архитектурно решение, а не политическо.

Отговори на това съобщение
 Re: ПОЛИТИКА И ФОТОГРАФИЯ
Автор: asahi   
Дата:   20-08-22 16:14

Паметниците на религиите традиционно са молитвени домове. Скулптори на определени светци са по-типични за католическата църква. Там размерите често са внушителни, примерно статуя на Христос Спасител в Рио де Жанейро. Не че будистките статуи са малки.

В исляма изобразяването на същества и идоли за поклонение е харам. Ако видите някоя статуя тя е на историческа личност.

Тезата, че мюсюлманската религия ни е държала в робство не е състоятелна. България 5 века е била подчинена на Османската империя. Това не е религиозно робство. След превземането на Константинопол от османските турци Константинополската патриаршия става Цариградска патриаршия и на цариградския патриарх е признато правото да бъде духовен глава на всички източни (православни) християни в пределите на империята. В Истанбул от 1849 г. има българска църква, ако сте пропуснали. Нещо повече - поради стремежа на Патриаршията да погърчи православното население българите започват борба за църковна независимост и през 1870 султан Абдул Азис издава ферман за учредяване на Българска екзархия. Тя пък, от своя страна, има голяма роля за национално-освободителното ни движение. Учили сме го в училище и нямаме оправдание да го забравяме.


Отговори на това съобщение
 Re: ПОЛИТИКА И ФОТОГРАФИЯ
Автор: mmjm   
Дата:   20-08-22 16:21

След като сме си дошли на думата, нека някой да отговори на въпроса за какво трябва да признаваме и да сме признателни на войни загинали борейки се с отравяне с метилов алкохол, и от друга страна за какво трябва да съм признателен на войните станали причина за избиването на над 50млн души от двете страни на фронта, депортирали и избили близките ми, както и 2/3 от европейските евреи в името на хилядолетния райх?



Публикацията е редактирана (20-08-22 16:27)

Отговори на това съобщение
 Re: ПОЛИТИКА И ФОТОГРАФИЯ
Автор: asahi   
Дата:   20-08-22 17:03

Доколкото не виждам военни паметници на нацистка Германия половината ти въпрос отпада.

Отговори на това съобщение
 Re: ПОЛИТИКА И ФОТОГРАФИЯ
Автор: mmjm   
Дата:   20-08-22 17:53

Всъщност съвсем скоро София ще се сдобие с паметник на единствения гост от България на юбилея на Хитлер през 1939г и паметникът случайно или не ще се намира на прекръстения от самия него от Евлоги Георгиев на Адолф Хитлер булевард, но въпросът ми по-скоро е породен от тези твърдения: „Някой са загивали заради идеята на Хитлер, други заради идеята на Сталин. Това не трябва да ме прави човек, който мрази тези момчета. Аз уважавам ТЯХ самите, а не Хитлер или Сталин." „Да признаваш младите воини, загинали заради някаква идея е интелект и признателност." Лично аз не разбирам тази позиция, вероятно защото ми липсва интелект затова и моля за помощ в търсенето на отговор на зададения в предишния ми пост въпрос. Разбирам и че се отдалечих от основната тема за връзката фотографията и политиката и моля автора за извинение за спама.



Публикацията е редактирана (20-08-22 17:58)

Отговори на това съобщение
 Re: ПОЛИТИКА И ФОТОГРАФИЯ
Автор: petervassilev   
Дата:   20-08-22 20:22

Германците са направили много скромен двумерен паметник на Софи Шол и нейните приятели, екзекутирани с усъвършенствана немска гилотина.


https://hitraveltales.com/wp-content/uploads/2015/04/sophie-scholl-memorial-scattered-papers-in-muni



https://hitraveltales.com/wp-content/uploads/2015/04/sophie-scholl-memorial-papers-in-munich.jpg




Публикацията е редактирана (20-08-22 22:10)

Отговори на това съобщение
 Re: ПОЛИТИКА И ФОТОГРАФИЯ
Автор: Yog   
Дата:   20-08-22 22:09

Yosssarian, аз искам да "ти кажа" за бомбардировките на София и другите български градове от съюзниците през Втората световна война.
Първо, ние обявяваме война на Великобритания и САЩ. Въпреки че са прекратили дипломатическите си отношения с нас, след като се съюзяваме с Хитлер и позволяваме на германските войски да нападнат Гърция и Югославия през България, британците НЕ ни обявяват война. Масираните бомбардировки са след този наш ход, когато вече формално сме във война.
Второ, масираните бомбардировки на България идват след още едно важно наше действие. Атаката и унищожаването на британски и американски самолети, които се връщат от голямата операция Приливна вълна, целяща рафинериите на нацистите в Плоещ. За което нашите героични пилоти са получили Железен кръст от нацистка Германия, връчен им от посолството в София...
Та, всеки път, когато прочетеш някаква статия, чуеш изказване или гледаш филм, как ние, невинните жертви, сме били бомбардирани от лошия враг ей тъй, за нищо, да знаеш че си чел/гледал/слушал една тъпотия.
Когато са бомбардирали България през 43-та, британците и американците са бомбардирали държава съюзник на Хитлер, която им е обявила война и е изпратила войските си да окупират част от Гърция, цяла Македония и половин Сърбия, докато е осигурявала материали и продоволствие на нацистката армия. И чиято авиация е влязла в бой с тяхната, взимайки стотици жертви. Звучи като доста логичен и обоснован ход, нали?
А колко българи са загинали от бомбите, можеш да провериш сам. След това се провери също дали някога в нашата историография или изобщо общество, са коментирали колко хора са убили българските пушки, картечници и оръдия, след като сАвеЦкия съюз е изпратил войските ни да се бият на фронта? Сред тях имало ли е цивилни жертви например, колко са, а деца загинали имало ли е...

Отговори на това съобщение
 Re: ПОЛИТИКА И ФОТОГРАФИЯ
Автор: Ctudio5   
Дата:   20-08-22 22:24

Опустошението на страната е по-тежко и от Турското робство. Тогава поне е имало дух и порив за освобождение. Сега има нихилизъм и апатия, националното чувство отсъства. Погромът над душите е страшен.

Отговори на това съобщение
 Re: ПОЛИТИКА И ФОТОГРАФИЯ
Автор: asahi   
Дата:   20-08-22 22:34

"Национализмът е последното убежище на комунизма" Збигнев Бжежински

Предлагам всеки да дава оценка за собствената си душа.



Публикацията е редактирана (20-08-22 22:40)

Отговори на това съобщение
 Re: ПОЛИТИКА И ФОТОГРАФИЯ
Автор: Satsan   
Дата:   21-08-22 01:21

Аз не говоря за религиозни паметници.



Публикацията е редактирана (21-08-22 13:26)

Отговори на това съобщение
 Re: ПОЛИТИКА И ФОТОГРАФИЯ
Автор: Yosssarian   
Дата:   21-08-22 01:30

Yog, не си спомням да съм те питал нещо!!!
Въпросът ми беше към asahi... За разлика от теб, той безпогрешно разпозна, че ще стъпи на наклонена плоскост, и просто не отговори. За мен това всъщност е неговия изчерпателен отговор, за което му благодаря.
И не съм чел статии, не съм чувал изказвания, и филми по темата не съм гледал...Имах близки роднини, които са били в София точно по време на тези събития, те са ми разказвали какво е било...от първа ръка...
Разбираш ли, старанието ти е излишно...(и леко трогателно в същото време). Но тъй като предполагам, че си набрал известна инерция, кажи две думи и за Дрезден, все пак...със сигурност ще научим нещо ново, едновременно занимателно и поучително... :)
Прочети (може би отново) "Кланица 5", на Курт Вонегът... Представи си, че отговаряш не на мен, а на него...



Публикацията е редактирана (21-08-22 02:00)

Отговори на това съобщение
 Re: ПОЛИТИКА И ФОТОГРАФИЯ
Автор: Yog   
Дата:   21-08-22 03:14

Ахххх! Yosssarian подготвил такава интелектуална пързалка, че за малко да се изпотрепем! Ще оставя на теб "да разговаряш с Курт Вонегът". Може би в разговорът с него ще ти каже, че се казва Кърт, а не Курт. Би било страхотно начало. Иначе се радвам, че съм докоснал чувствата ти и си трогнат. Такава беше първоначалната ми цел...!



Публикацията е редактирана (21-08-22 03:50)

Отговори на това съобщение
 Re: ПОЛИТИКА И ФОТОГРАФИЯ
Автор: kaducey   
Дата:   21-08-22 07:18

Йосарян,
Губите си времето,като спорите с ген.Дрийдъл.
Не е ли по-добре да си налеем по едно, и без това
"...днес маршировки няма да има..."

Отговори на това съобщение
 първа  назад  1  2  3  4  5     всички  напред  последна

За да пишете мнения трябва да влезете с потребителското си име.
Влезте от тук »