Рекламирайте тук Затвори
Реклама в секции форуми и базар

Под формата на платени обяви можете да рекламирате ваши продукти, услуги или други комерсиални дейности. Обявата може да бъде публикувана избирателно във форум по ваше желание или във всички форуми на сайта.

За стандартната ценова листа и условия изпратете
запитване до webmaster@photo-forum.net.
Платени обяви
        
 Теми - forum: Фотография
 първа  назад  1  2     всички  напред  последна
 Re: светлината
Автор: ivanoviliaiorrdanov   
Дата:   27-07-22 18:22

И все пак светлината е цветна.Това е така и дори фасетното и възприемане е в цвят.Иначе философията на цветното виждане е не само усещането на цветовете,но тоналността на смесицата от толкова, нежни, а понякога груби обертонове,че на човек му втръсва и започва да снима в черно-бяло.[shtrak]

Отговори на това съобщение
 Re: светлината
Автор: compur   
Дата:   27-07-22 18:36

"Автор: ivanoviliaiorrdanov
Дата: 27-07-22 18:22

И все пак светлината е цветна.Това е така и дори фасетното и възприемане е в цвят.Иначе философията на цветното виждане е не само усещането на цветовете,но тоналността на смесицата от толкова, нежни, а понякога груби обертонове,че на човек му втръсва и започва да снима в черно-бяло."

Интересно, какъв източник сте ползвали за да напишете горното! Или карате "на усет"? [smilie3]

Отговори на това съобщение
 Re: светлината
Автор: Ирник   
Дата:   27-07-22 20:51

Може ли да се снима поток светлина? Може, косвено. Виж "Ефект на Тиндал".

Отговори на това съобщение
 Re: светлината
Автор: bogdanov   
Дата:   27-07-22 22:10

former, разбира се... мотива да се вдигне камерта и да се заснеме даден обект е най-често защото ни харесва. Дали заради светлинната каскада, дали заради любовна експлозия, дали заради мозъчен гъдел, дали заради фетиш...
Фотографията носи много пластове в себе си и умее да ги презентира чрез своите съшности. Често обаче ми изникв въпроса дали същността на фотографията произлиза от умението и да запечатва релността или по скоро служи на творческите пориви...? Чудя се възможно ли е с камера да се запечата реален миг от действителността или винаги запечатваме една от възможните реалности? Онази-наша гледна точка, наш хоризонт, наше усещане... до колко е възможно отрзяването на обективна реалност чрез фотографията при наличието на задапаратно устройство? Дори подлагам на съмнение обективността на камерите за наблюдение зради композицията, ракурса и въздействието.
Светлината създава предпоставки да се търси истината според мен, но не я разкрива.
Имам и аз въпрос... някой от нас снимал ли е нещо което не е искал да снима и ако да-каква е причината?
...когато дойде време за нещо... то се появява... така се радвам, че мога да чета мнението Ви по тези въпроси! [beer]

Отговори на това съобщение
 Re: светлината
Автор: asahi   
Дата:   27-07-22 23:54

"Автор: Ирник
Дата: 27-07-22 20:51

Може ли да се снима поток светлина? Може, косвено. Виж "Ефект на Тиндал"."

Астрофотографията се занимава с това.

Отговори на това съобщение
 Re: светлината
Автор: mihalo   
Дата:   28-07-22 03:20

Автор: bogdanov
Дата: 27-07-22 22:10

"Имам и аз въпрос... някой от нас снимал ли е нещо което не е искал да снима и ако да-каква е причината?"


Мисля, аз. И продължавам да го правя. Виждам нещо... знам, че няма да се впише в "парадигмите" на съвременното, а и на класическото разбиране, а въпреки това го правя... няма никакъв смисъл!






Останалото, което ще напиша има само формална връзка с въпроса и няма нужда да се чете... един "антракт" в темата:

През 90те компанията ни беше /така или иначе/ част от софийската бохема. Наш приятел и известен красавец реши изведнъж да се жени. Чудехме се защо е решил така да си ограничи свободата, но и не се опитахме да го разубеждаваме. Все пак "булката" беше не по-малко известна красавица, а и от трудно достъпните. Разгледайте снимките на Джейн Бъркин на млади години!
"-Пич, ти ще снимаш сватбата!" Ооо не, нямах идея какво се случва на една сватба.. ама само аз имах Зенит Е и малка светкавица Сънпак-японска...

...Влязох пръв във Даймлера на кума. Исках да напрявя истински хубав портрет на по-добрата двойничка на Джейн Бъркин. Прецених, че няма да стане без светкавицата, беше притъмняло вече... сложих я, ама беше припрян момент и забравих да коригирам скоростта на затвора на Х, демек за светкавица.

Чиста случайност е, но лицето в този кадър беше разполовено точно по средата. Едната част тъмна, другата светла.

От купона в къщата на кума си тръгнах след третия ден. Отегчението започна да кумулира агресия, а аз трябваше все пак да копирам снимките.
Дадох ги на един приятел да ги занесе, че имах командировка.

Не помня точно, около месец по-късно в една от любимите ни кръчми се събрахме обичайната компаниия. Тръгнах да се извинявам за прецакания кадър...

"-К..еле, ти си истински гений! Как можа така точно да хванеш истинската същност на тази ..... и двуличница?"

По-късно стана ясно, че в къщата на кума са се случили някои не дотам лицеприятни неща, но това са вече клюки.

Изобщо не съм искал да противопоставям тъмната страна на булката със... да, истинското и име е Светла.


Отговори на това съобщение
 Re: светлината
Автор: bogdanov   
Дата:   28-07-22 08:07

mihalo, тази история доказва, че всичко което търсим е тук отдвна, но се показва едва когато сме готови да го видим! [beer]

Отговори на това съобщение
 Re: светлината
Автор: ivanoviliaiorrdanov   
Дата:   28-07-22 12:22

[cool] [cool] Без светлината няма да е земята и без земята си я има светлината.Иначе former си търси източници на светлина![cool]

Отговори на това съобщение
 Re: светлината
Автор: asahi   
Дата:   28-07-22 14:07

Същественото е невидимо за очите.




Отговори на това съобщение
 Re: светлината
Автор: mihalo   
Дата:   29-07-22 03:04

Имаше... /може би конспиративни/ теории, които твърдяха, че Екзюпери целесочено се е стремял към собствената си смърт. Който е чел "Малкият принц" на "внятни години", а не като задължително четиво за 13 годишните има над какво да се замисли.

За подсказка ще открадна чужда мисъл - (по спомен).. "В мъдростта има много тъга. Който трупа познание, трупа и печал."

Опс, редакция! - Цитатът на асахи не помня да е от "Малкият принц", а е нещо което ми напомни, че може да е продължение на смисловата линия.



Публикацията е редактирана (29-07-22 03:26)

Отговори на това съобщение
 Re: светлината
Автор: asahi   
Дата:   29-07-22 07:48

Как точно ще изглежа цитатът зависи от преводачите. Чувам, че книгата вече има 4 превода на български.

Отговори на това съобщение
 Re: светлината
Автор: mihalo   
Дата:   30-07-22 01:58

За по-новите преводи... попадал съм на книга в която един от персонажите ту се казваше Едуард, ту Едуин. Тук-там беше и Едвин.

Обясниха ми, че дават на студенти да преведат някоя глава от дадено произведение като курсова работа и после сглобяват тези преводи. Даже елементарна редакция не се правеше за да се пестят пари.

Към днешно време май се пооправиха нещата с превода, но пък литературата се скапа...

Фредерик Бегбеде например стана иконична фигура заради... съжалявам, че си измислям думи... своята "автосексуалност". Не ми помага. Имам дъщери, имам съпруга, обичам ги... какво, само себе си ли да гледам?


Отговори на това съобщение
 Re: светлината
Автор: former   
Дата:   30-07-22 11:10

bogdanov, имам снимки, които съм направил, но не искам да виждам. Автогарата в Елена, една голяма стена, облепена с некролози и по средата пощенска кутия. Не зная защо съм снимал, заради анекдота ли? Но не обичам тази фогография. Друг хът пък съм се стряскал от драстичността на сюжета и после съм съжалявал за пропуснатия кадър. Гергьовден, в двора е окачено закланото агне и циганката ми казва: "Чакай да ти го отворя". Не снимах.

Отговори на това съобщение
 Re: светлината
Автор: petervassilev   
Дата:   30-07-22 14:15

Излиза, че фотографията е и начин за създаване на кармични записи, които след това трудно можем да изтрием.

Може би затова повечето фотофорумци се ограничават с разглеждането на фотографските кармични записи от албума "Избрано" [smile]


Отговори на това съобщение
 първа  назад  1  2     всички  напред  последна

За да пишете мнения трябва да влезете с потребителското си име.
Влезте от тук »