Рекламирайте тук Затвори
Реклама в секции форуми и базар

Под формата на платени обяви можете да рекламирате ваши продукти, услуги или други комерсиални дейности. Обявата може да бъде публикувана избирателно във форум по ваше желание или във всички форуми на сайта.

За стандартната ценова листа и условия изпратете
запитване до webmaster@photo-forum.net.
Платени обяви
        
 Теми - forum: Фотография
 първа  назад  1  2     всички  напред  последна
 светлината
Автор: former   
Дата:   25-07-22 16:42

Наистина нямам отговор. Снимаме под условието на светлината, т.е. обект е предметът, озарен от светлината. Възможно ли е да снимаме самата светлина?

Отговори на това съобщение
 Re: светлината
Автор: lamerko   
Дата:   25-07-22 17:23

Винаги снимаш само нея (или липсата и)...

Отговори на това съобщение
 Re: светлината
Автор: IShoot4Fun   
Дата:   25-07-22 18:04

https://www.youtube.com/watch?v=7Ys_yKGNFRQ

Отговори на това съобщение
 Re: светлината
Автор: bogdanov   
Дата:   25-07-22 19:25

...според мен често отразяваме светлината, рядко я поглъщаме, а в изключителни случаи я излъчваме :) Невъзможно е да се снима без някое от нейните проявления. А дали снимаме самата нея?... така ми се иска да го осъзнаем...

Отговори на това съобщение
 Re: светлината
Автор: ceco   
Дата:   25-07-22 20:45

Светлината е една от универсалните форми на енергия, разпространяваща се във вселената с възможно най-високата скорост (физиците са я измерили). Едни обекти (при определени условия) излъчват своя собствена светлина, всички други взаимодействат по някакъв начин с чуждата (като поглъщат част от нея, а останалата пропускат и/или отразяват).

Фотографията (подобно на човешкото око) улавя една съвсем малка част от излъчената, отразена или пропусната/преминала през даден обект светлина за определен (най-често кратък) период. Малка, но достатъчна за да ни даде визуална представа за съответния обект. Тази ни представа за обекта обикновено наричаме образ.

Отговори на това съобщение
 Re: светлината
Автор: bogdanov   
Дата:   25-07-22 21:18

...де да беше толкова просто

Отговори на това съобщение
 Re: светлината
Автор: petervassilev   
Дата:   25-07-22 22:22

Може би наистина е толкова просто и лесно за фотографите с отворено трето око.[smile]
Те могат да виждат и снмат светлината по друг начин.


Отговори на това съобщение
 Re: светлината
Автор: Alein   
Дата:   25-07-22 23:28

Богданов, без да искаш ли отваряш "кутията на Пандора" или случайно бъркаш там, където по години все още не ти е мястото?
Светлината е нечовешка тема. Подобно на тази за Истината. Фотографията просто я доближава до охоран атар( отвъдната страна) в най-различните и проявления.Колкото до "светещите" хора - няма ги в сегашната ни реалност. Има ги само в сънищата ни, в творбите на художниците и във...фотографията.Случайно? Няма случайности в живота, но само опитът би те научил Защо.
За да не излезе тегаво, не е обичаш тази дума, ти не си от светещите. Създаден си от звездна имплозия, на стотици хиляди светлинни години оттук. И не е комплимент това. Засега толкова по темата...
[smile]

Отговори на това съобщение
 Re: светлината
Автор: asahi   
Дата:   26-07-22 00:00

И без трето око става, но винаги може да се усложни.

Отговори на това съобщение
 Re: светлината
Автор: GenaDP   
Дата:   26-07-22 02:11

Ето до такива теми води нередовното приемане на предписаните медикаменти... [smilie5]


Отговори на това съобщение
 Re: светлината
Автор: Yosssarian   
Дата:   26-07-22 02:20

asahi :"И без трето око става, но винаги може да се усложни."
Прав си, както обикновенно....Обясни им сега, че и озвучително тяло може да се получи (в някои случаи) без разделителен филтър (не говоря само за фулрейндж), "но винаги може да се усложни" - някои хора просто си умират да усложняват и без това достатъчно сложни, не прости неща...а дали ги разбират??
Не е в темата, или пък е, ама аз да попитам - има ли наистина трети пол, както напоследък усилено се твърди, или аз пак нещо не съм разбрал, щото само два такива познавам?
И още един такъв глупав въпрос - можете ли да заснемете ( видите, регистрирате, или фиксирате въобще по някакъв начин) светлинен поток "отстрани" - като не гледате към източника на светлината, нито към обекта, погълнал (частично) и отразил (също частично) въпросния светлинен поток - всичко това без подкрепа от трети очи, разбира се....
[beer]



Публикацията е редактирана (26-07-22 02:22)

Отговори на това съобщение
 Re: светлината
Автор: mihalo   
Дата:   26-07-22 02:42

Мда... една дума просто - "светлина"... и толкова различни значения? Дали всъщност не е виновна ограничената възможност на словесното? Дали не "се губи в превода" към него обхвата, а и даже същността на идеята?

Случвало се е да си кажа - "Е не, това няма как да го обясня в само няколко изречения!"

И се отказвам, тая работа не е работа за дървен философ! Иска си човек на словото.

Така е то!


Опс, редакция: Малко се увлякох в мислите си та забравих... вижте нещата на bogdanov! Гениален разказ "без думи"!



Публикацията е редактирана (26-07-22 03:25)

Отговори на това съобщение
 Re: светлината
Автор: CDman   
Дата:   26-07-22 08:07

Let There Be Light[smilie3]


Отговори на това съобщение
 Re: светлината
Автор: former   
Дата:   26-07-22 08:21

Въпросът е обсъждан от колоси във фотографията - да речем Ралф Гибсън или Абелардо Морел. Предполагам, че те си вземат хапчетата - а, Гета?

Отговори на това съобщение
 Re: светлината
Автор: asahi   
Дата:   26-07-22 09:13

"Автор: Yosssarian
Дата: 26-07-22 02:20

Обясни им сега, че..."

Обяснено е на всички със средно образование когато трябва. Ние тук следва да решим дали ще се осланяме на законите на физиката или ще търсим нещо с третото око.

В "лентовата" епоха забелязах, че в снимките ми със Зенит на едно и също място понякога се появяваше призрачно изображение от някаква отсъстваща от кадъра светлина. Анализирах снимките от по-дълъг период и разбрах, че това се случва, когато в обектива пада странична светлина. Стандартният сенник не променя нещата. Смених обектива с друг модел - проблемът остава. Най-накрая сложих матова хартия вместо филм и с отворен заден капак успях да открия виновника - лъскав елемент в обема пред затвора в определена ситуация отразяваше идващата светлина и тя попадаше във фокалната равнина. Направих матов лак, замазах го и проблемът изчезна.

Ако бях тръгнал след третото око какво ли щеше да стане?

Отговори на това съобщение
 Re: светлината
Автор: ivanoviliaiorrdanov   
Дата:   26-07-22 12:26

И все пак фотографията си остава не само интерпретация или виждане на светлината, но пътеката на безкрайното вървене, безкрайното щрихиране и криволичене в търсене на земното.Сентенция на видяното и гледанвето към безкрая. Материализираните чувства.Опит за величие.[shtrak]

Отговори на това съобщение
 Re: светлината
Автор: petervassilev   
Дата:   26-07-22 15:18

Друго си е с третото око [smilie3] . Може би точно то е помогнало на Asahi да установи причината за светлинното духче с помощта на матова хартия.

Повечето хора с неотворено трето око, като мен, биха търсили причината на неправилното място, например в CMOS сензора на този Зорки.


Отговори на това съобщение
 Re: светлината
Автор: ivanoviliaiorrdanov   
Дата:   26-07-22 15:56

Светлината не се снима.Тя е средство,което рисува фигурите, предметите, явленията, заобикалящата ни среда.Тя е тази която образува, линиите, щрихите, формите.Тя създава структурите, линейната и въздушна перспектива.ФОТОГРАФИЯТА с помощта на фотоапарата, регистрира върху светлочувствителен материал това което е нарисувала светлината.[shtrak]

Отговори на това съобщение
 Re: светлината
Автор: nyamago   
Дата:   26-07-22 16:07

Като говорим за творческа способност на някой фотограф (или художник) често казваме, че "има око". Не казваме 'има трето око', но нямаме предвид и онези двете на лицето му, нали? [smilie11][smilie8]

А светлината? Светлината Е. Дали е обект, дали я снимаме и дали даже я виждаме... тя винаги Е.

Отговори на това съобщение
 Re: светлината
Автор: bogdanov   
Дата:   26-07-22 19:19

nyamago, хората търсят своя идеализиран образ в снимката, където ще изглеждат възможно най-добре. Ретушът и светлината са начини да се постигне фотогеничен образ, а контрола на тези методи надграждат изразните средства. [beer]
Alein, с удоволствие чета "магичните" Ви позиции, но светлината и истината са наистина твърде свързани и неслучайни. Последствията от лъжата са по-значими за фотографията отколкото за живописта. Фалшифицирането на реалността и разкрасяването произлиза от и е оправдателно за живописта. От друга страна е трудно да откриеш грозота в снимка, поради мотива да създадеш кадър... снимаме най-често, когато нещо ни хареса. Обратното не рядко е резултат на морбидност или фетиш, което всъщност е същото. [beer]

former, Блгодаря за темите!

Отговори на това съобщение
 Re: светлината
Автор: philip   
Дата:   26-07-22 20:03

Ами ТЯ е видима и невидима, във физически и предполагам духовен аспект. Дали снимаме нея?! Според сензорите и светлочувствителните м-ли от аналоговата фотография, най-вероятно ДА.

По интересното за мен е коя част от нея ни въздейства...

Например, за моите необразовани очи, това портретче:

ми въздейства повече от много снимчици на първа и рейтинги Б.
А какво въздейства на Вашите... погледнете какво сте харесали в близките дни. [shtrak] [beer]


Отговори на това съобщение
 Re: светлината
Автор: mihalo   
Дата:   27-07-22 01:38

Не съм сигурен напълно, но пък ми се струва, че въпросът за "светлината" като изразно средство в изкуството възниква още с началото на ренесанса... е, заедно с това логично е възникнал и въпросът за сянката [smilie7]

Преди години говорехме за светлосянка и "рембрандова светлина".

Колко ли "предишно" знание е потънало в шума благодарение на кресливия маркетинг?

Само за справка, нищо повече [smilie25]


Отговори на това съобщение
 Re: светлината
Автор: Yosssarian   
Дата:   27-07-22 02:23

Може би светлината е просто една среда (поле), под въздействие на което, обектите, попаднали в обсега му, придобиват определени свойства - това изменение(на променените свойства) фиксира погледа (и фотоапарата). Тъпо е да си мислим, че снимаме средата (полето). Останалото е поезия, а тя е безкрайна в интерпретациите си...
Ако имахме други зрителни способности, евентуално чрез "трето око" :), например да улавяме останалите спектри на светлината - инфрачервения и ултравиолетовия, щяхме да можем да видим същите обекти по един по-различен, алтернативен начин...Аз обаче нямам такива способности, и мога само да си фантазирам как би изглеждал света около мен през погледа на пчела, например...
Динамичният обхват на фотолентата и на най-наточените матрици е по-малък (дори) от този на човешкото око. Това техническо несъвършенство не е недостатък всъщност - автора избира да постави акцент върху светлите (на практика много често преекспонирани) или върху тъмните (не достатъчно експонирани) участъци (елементи), и по този начин да изгради художествено внушение. Понякога се получава.
[beer]

Отговори на това съобщение
 Re: светлината
Автор: GenaDP   
Дата:   27-07-22 13:24

Текстът беше премахнат от Администратор на Фото Форум, защото съдържа СПАМ, не е по темата, е предпоставка за конфликти, има лош правопис или противоречи на правилата на сайта.

Отговори на това съобщение
 Re: светлината
Автор: former   
Дата:   27-07-22 16:43

Повтарям: не знам отговора. Но заедно с теоретичния аспект на този наистина сложен проблем (трансцендентален и интенционален обект, светлината като първа субстанциална форма на нещата и т.н.), той определя и практическия подход при създаването на фотографския образ. Та споделете: случвало ли се е да имате импулс за снимане само защото светлшната е много хубавва, сама по себе си хубава?Но не е ли тогава светът на фотографа не множество от предмети, а светлинна каскада?

Отговори на това съобщение
 първа  назад  1  2     всички  напред  последна

За да пишете мнения трябва да влезете с потребителското си име.
Влезте от тук »