Рекламирайте тук Затвори
Реклама в секции форуми и базар

Под формата на платени обяви можете да рекламирате ваши продукти, услуги или други комерсиални дейности. Обявата може да бъде публикувана избирателно във форум по ваше желание или във всички форуми на сайта.

За стандартната ценова листа и условия изпратете
запитване до webmaster@photo-forum.net.
Платени обяви
        
 Теми - forum: Фотография
 първа  назад  1     всички  напред  последна
 Предложете софт за колоризация на ч/б снимки.
Автор: bmvtooo   
Дата:   03-07-22 20:04

Условието е без онлайн. Фотошопа (новия 2022) го има, но е още бета и не уцелва доста цветове. Ще се радвам да споделите кой софт се справя прилично добре офлайн?

Отговори на това съобщение
 Re: Предложете софт за колоризация на ч/б снимки.
Автор: asahi   
Дата:   03-07-22 20:54

Това е творчески процес. Програмата е само инструмент и няма да свърши работата вместо теб.

Отговори на това съобщение
 Re: Предложете софт за колоризация на ч/б снимки.
Автор: bmvtooo   
Дата:   03-07-22 21:09

asahi написа:

> Това е творчески процес.
> Програмата е само инструмент и
> няма да свърши работата вместо
> теб.

Доста бавен процес. Говорим за автоматично оцветяване. Мyheritage го прави онлайн и то доста добре. Едва ли липва софт за ПЦ с такава цел, особено при наличие на изкуствен интелект [cool]


Отговори на това съобщение
 Re: Предложете софт за колоризация на ч/б снимки.
Автор: asahi   
Дата:   03-07-22 22:15

Няма ли база с изображения никакъв интелект не помага.

Отговори на това съобщение
 Re: Предложете софт за колоризация на ч/б снимки.
Автор: georgioiv   
Дата:   03-07-22 23:31

фотошопа с малко постпроцес е бърз и перфектен..

Отговори на това съобщение
 Re: Предложете софт за колоризация на ч/б снимки.
Автор: asahi   
Дата:   03-07-22 23:51

Toва е човешкият фактор. Трябва да прецениш лицето на кой етнос е. Оттам следва съответната палитра. Изкуственият интелект може да вземе решението на база сравнение, както го правим ние. Ние сравняваме с нашите спомени - това ни е базата данни.

Отговори на това съобщение
 Re: Предложете софт за колоризация на ч/б снимки.
Автор: nyamago   
Дата:   04-07-22 01:11

Набързо си припомних заради тая тема (знаех го, но не бях го ползвал и сега опитах - работи):

Photoshop -> Filters -> Neural Filters -> Colorize (tick 'Auto')

Дава доста приличен резултат - с реалистични цветове на човешка кожа (имах различни раси в тестовия кадър - позна ги) и на естествени обекти (небе, море, зеленина). Единствено не позна напълно цветовете в облеклата и някои ги показа съвсем различни от оригинала (но ако не търсиш 'истината', всъщност бяха хармонични с кадъра и изглеждаха добре).

Много пъти съм се само-цитирал, че "Днешният изкуствен интелект е повече изкуствен, отколкото интелект" - но в обработката на изображения има повече напредък от други области. Може и да има по-добри софтуерни приложения, но като най-разпространен Фотошоп е първото, което да опитате.

На слука [smilie24]



Публикацията е редактирана (04-07-22 01:13)

Отговори на това съобщение
 Re: Предложете софт за колоризация на ч/б снимки.
Автор: ib   
Дата:   04-07-22 01:19

А какво пречи да е онлайн?
Например: https://imagecolorizer.com/colorize.html



Отговори на това съобщение
 Re: Предложете софт за колоризация на ч/б снимки.
Автор: mihalo   
Дата:   04-07-22 02:13

А ся де..

..едни снимат цветно и после конвертират в черно-бяло (щото е "cool" - яко и модерно), а други снимат в черно-бяло (щото е "cool" - яко и модерно) и конвертират от черно-бяло в цветно (щото е "cool" - яко и модерно).. И?

Нещо не е наред.. вероятно аз!

П.П. Искам си иконката с чесането по главата!

);D))


Отговори на това съобщение
 Re: Предложете софт за колоризация на ч/б снимки.
Автор: hansto   
Дата:   04-07-22 09:47

Пробвай това -
https://deepai.org/machine-learning-model/colorizer

Онлайн е обаче :)



Публикацията е редактирана (04-07-22 09:48)

Отговори на това съобщение
 Re: Предложете софт за колоризация на ч/б снимки.
Автор: turntablism   
Дата:   04-07-22 16:01

OFFTOPIC

Mihalo, нали знаеш, има една приказка: Къдравите се изправиха, правите се накъдриха и накрая всички бяха готови за купона! [cool]

asahi, действително демонстрирате знания в различни области и познаване на функционирането на нещата, но ( моята гледна точка е, че) тези знания в крайна сметка ако не носят практическа полза, а създават само бариери по пътя за реализирането и изпълнението на конкретни задачи, то бих ги категоризирал като безполезни в контекста на познанието, което се очаква да се разпространява в рамките на един фотографски форум. Отговорите към въпросите не могат да бъдат винаги машинални, а трябва да се вземе предвид целта на питащия ( ако на всяка цена е необходимо да се отговори ), иначе знаем, че всичко е много трудно и комплексно с много входни параметри и за да стане като хората трябва да се имат предвид много неща...
[beer]



Публикацията е редактирана (04-07-22 16:07)

Отговори на това съобщение
 Re: Предложете софт за колоризация на ч/б снимки.
Автор: AsahiPentax   
Дата:   04-07-22 21:17

mihalo написа:

> А ся де..
>
> ..едни снимат цветно и после
> конвертират в черно-бяло (щото е
> "cool" - яко и модерно), а други снимат
> в черно-бяло (щото е "cool" - яко и
> модерно) и конвертират от
> черно-бяло в цветно (щото е "cool" -
> яко и модерно).. И?
>
> Нещо не е наред.. вероятно аз!
>
> П.П. Искам си иконката с чесането
> по главата!
>
> );D))
>



Не е това идеята според мен! Имах случай със снимка от телефон от една сватба, която беше осветена от дискотечна светлина и лицата изглеждаха грозно. Не съм я снимал аз, пратиха ми я да я поправя. Пробвал съм какво ли не и онлайн, и офлайн, но резултата е далече от това, което трябва да е (не с тази снимка, с други съм пробвал)! Ето как поправих цветовете и то на телефона: Първо направих снимката черно/бяла с вградения редактор. После с приложението Colorize Images я напавих цветна снимката и готово.Останаха доволни! Може и с Фотошоп, но сметнах, че не си заслужава гимнастиката за снимка от телефон. А и както вече е споменал bmvtooo, опцията на шопа е все още бета и не се справя добре. Трябва си доизкусуряване. До като това приложение има над 90% успех. bmvtooo слагай андроид емулатор на компютъра и действай без да се притесняваш! [smilie21]


Отговори на това съобщение
 Re: Предложете софт за колоризация на ч/б снимки.
Автор: mihalo   
Дата:   07-07-22 02:34

Вярно е, че не е това идеята! Идеята е ако имаш стари монохромни снимки да може да се "съживят" в цвят


Отговори на това съобщение
 Re: Предложете софт за колоризация на ч/б снимки.
Автор: abnorm   
Дата:   03-08-22 13:49

Преди няколко месеца ми попадна една програма за колоризация на ч/б снимки и като я пробвах на стари (от 60-70-80-те) снимки, останах много доволен от постигнатото, въпреки, че трябва още да се пипне. Ефектът е по-добър при по едри обекти, т.е. в по-близък план (особено на лица).

Програмата е: AMS PhotoVintage [старо име PhotoGlory] и я има в няколко варианта - 1.25 [2019], 2.0 [2020], 3.0 [2021], 3.25 [2022]

Може да се свалят от:
https://rsload.net/soft/graphics/33844-fotovintaj.html

Пробвайте се, ще останете изненадани какви цветове имат старите черно/бели снимки. Просто заживяват нов живот!

Отговори на това съобщение
 първа  назад  1     всички  напред  последна

За да пишете мнения трябва да влезете с потребителското си име.
Влезте от тук »