Рекламирайте тук Затвори
Реклама в секции форуми и базар

Под формата на платени обяви можете да рекламирате ваши продукти, услуги или други комерсиални дейности. Обявата може да бъде публикувана избирателно във форум по ваше желание или във всички форуми на сайта.

За стандартната ценова листа и условия изпратете
запитване до webmaster@photo-forum.net.
Платени обяви
        
 Теми - forum: Фотография
 първа  назад  1  2  3     всички  напред  последна
 Re: ""Фотографското"
Автор: CDman   
Дата:   19-07-22 09:46

хайде да дефинираме що е то фотография (към днешна дата, с всичките налични технологии)? И да отидем съвсем у нивата - ако нарисуваш нещо на хартия (с пастели, примерно) и го заснемеш - това какво е: фотография или рисунка, или просто фотография на рисунка (къде е фотографското в случая)?

Има и обратния вариант - рисунка по снимка. Тогава рисунката какво е ? [smilie11]

В общи линии спора започва да прилича на спора за яйцето и кокошката. Апропо - там май още няма обоснован отговор. [smilie3]

п.п. Авторе (на темата) кАжи нещо и ти де [beer]


Отговори на това съобщение
 Re: ""Фотографското"
Автор: Synthy   
Дата:   19-07-22 09:53

Рисунката по снимката си е рисунка. Но обратното ме гложди, затова и попитах за мнения :)

И аз бих искал да прочета повече думички от автора :)

Отговори на това съобщение
 Re: ""Фотографското"
Автор: ninikolov   
Дата:   19-07-22 10:34

Репродукция. Документ. Скенерът или копир машината могат да свършат същото. Респ. с фотоапарат могат да се снимат и документи.
В този случай "фотография" просто описва използвана технология за копиране.


Отговори на това съобщение
 Re: ""Фотографското"
Автор: asahi   
Дата:   19-07-22 15:12

И без фотоапарат пак е фотокопиране. Изпращаш светлина към обекта, тя се отразява и се връща в приемника. После дали по оптичен или по фото-електричен път стига до репродуциращия механизъм. Използвам такива думи за да обхвана всичките известни технологии.

Отговори на това съобщение
 Re: ""Фотографското"
Автор: compur   
Дата:   19-07-22 16:22

Фотографията е изобразителен инструмент на живописта.

Всеки фотограф, в крайна сметка, е живописец, използващ специфичен изобразителен инструмент.

Специфичността на този изобразителен инструмент се състои в това, че фотографията безупречно се справя с въпросите на реалистичната форма и, доста прилично се справя с въпросите на хроматиката.
[beer]

Отговори на това съобщение
 Re: ""Фотографското"
Автор: nyamago   
Дата:   20-07-22 02:46

Продължават яростните опити за налагане на дефиниции ('Моята дефиниция е по-дефиниция от твоята')... У всеки от нас спи по един диктатор, който умира да се наложи над всички...

Абе оставете всеки да си разбира фотографията както си иска и вървете да снимате, а?
[shtrak] [beer]

Отговори на това съобщение
 Re: ""Фотографското"
Автор: asahi   
Дата:   20-07-22 07:40

Първият пост от темата води към такива опити за дефиниция.

Отговори на това съобщение
 Re: ""Фотографското"
Автор: Synthy   
Дата:   20-07-22 09:28

@nyamago, какво лошо има в дискусиите и в опитите да се дефинира нещо? Темата е философска точно за да се говори в нея и да се нищят подобни проблеми :) Толкова рядко се пуска нещо такова за обсъждане, a ти сега искаш да го пресечеш. Нимой така [beer]

Има нещо странно в тази тема (поне за мен): хора, които принципно имат много какво да кажат по въпросите засегнати тук (и са го доказали във времето в други дискусии) - сега мълчат. Ама... юли месец, слънце, плаж, море... И една диня на масата [smilie5]

Отговори на това съобщение
 Re: ""Фотографското"
Автор: Julius   
Дата:   21-07-22 07:15

nyamago написа:

> Абе оставете всеки да си разбира
> фотографията както си иска и
> вървете да снимате, а?

https://thumbs.gfycat.com/ConsiderateRegalAnnashummingbird-size_restricted.gif



Отговори на това съобщение
 Re: ""Фотографското"
Автор: uri64   
Дата:   21-07-22 15:29

А "фотографското" (от заглавието) има ли го още във ФФ?[smilie5]


Отговори на това съобщение
 Re: ""Фотографското"
Автор: petervassilev   
Дата:   21-07-22 17:37

[smile]

Има "телефонното", особено във форума.

Отговори на това съобщение
 Re: ""Фотографското"
Автор: nyamago   
Дата:   22-07-22 02:03


> Има "телефонното", особено във форума.

Е, то не е фотографско, нали? А друго?

Отговори на това съобщение
 Re: ""Фотографското"
Автор: mihalo   
Дата:   22-07-22 04:58

"През куп за грош"

Отне ми доооста време за да схвана защо тази "сентенция" означава - "Лошо свършена работа".

Ако "куп" е купчина грошове? Тогава...? Не се ли намеква, че взирайки се в детайла изпускаме от поглед цялото, демек общата "картинка"?

Положението е такова, че не си струва да защитавам подобна теза, но, ако някой има по-добра идея ще съм доволен.

От не знам кога си всякакви блестящи умове се опитват да намерят формулата на изкуството... засега имаме само едно "нъц!" [smilie23]


Отговори на това съобщение
 Re: ""Фотографското"
Автор: asahi   
Дата:   22-07-22 08:17

Куп в конкретното изречение е един магарешки товар сухи клони. Предавал се е за един грош.

Отговори на това съобщение
 Re: ""Фотографското"
Автор: CDman   
Дата:   22-07-22 08:28

От не знам кога си всякакви блестящи умове се опитват да намерят формулата на изкуството..

Ами тия с "блестящите умове" просто не знаят къде да я търсят. [smilie5]


А формулата е: C2H5OH [beer] [smilie18]


Отговори на това съобщение
 Re:
Автор: nyamago   
Дата:   22-07-22 16:42

Щом ще даваме дефиниции за 'фотографско' - ето моите, с примерчета (каквито никой не даде досега):


https://cache2.24chasa.bg/Images/Cache/710/Image_10503710_128_0.jpg




https://i.huffpost.com/gen/2400782/thumbs/o-ERO-900.jpg




https://www.kasmingallery.com/storage/app/uploads/public/fc8/b5f/78f/thumb__600_0_0_0_auto.jpg



Все фотографски (според мен) - или не са? [smilie8]

(N.B.Никакви претенции за присвояване правата на авторите, които за повечето от вас са добре известни. Чисто некомерсиална употреба в любителска дискусия, ако някой пита[smilie6] )



Публикацията е редактирана (22-07-22 16:50)

Отговори на това съобщение
 Re:
Автор: petervassilev   
Дата:   22-07-22 17:20

"Аз по-добре ще я боядисам", казал бояджията, когато видял картина на Ротко.

Та и ние можем още по-добре, дори с телефоните [shtrak]

(Портретът ме пренесе в детството - гледах няколко пъти Гунди на живо.)



Публикацията е редактирана (22-07-22 17:24)

Отговори на това съобщение
 Re: ""Фотографското"
Автор: mihalo   
Дата:   23-07-22 05:01

Автор: CDman
Дата: 22-07-22 08:28


Разправят, че гурутата на изкуството в Холи ууд са много по-напред благодарение на формулите на колумбийските "математици"... а музата C2H5OH (баси странното име) си е желязна класика [smilie25]

Оценявам бъзика, но не е зле да разгледаме и други по-възможности... мда.


Автор: asahi
Дата: 22-07-22 08:17 "Куп в конкретното изречение е един магарешки товар сухи клони. Предавал се е за един грош."

Да, помня го това. Не го знаех тогава, когато го написа. Това, което не помня е дали съм те помолил да разкажеш повече за историята на тази мъдрост... защото е любопитно къде се появява пресечната точка с днешното разбиране на фразата.


Отговори на това съобщение
 Re: ""Фотографското"
Автор: asahi   
Дата:   23-07-22 08:53

Кога се е появило също е любопитно. Със сигурност не е имало интернет, вероятно не е имало радио и въобще една епоха, след която е изтекла много вода. Наличието на грошове ни води към граничната 1880 г., когато е въведен българският лев. Курсът е бил 5 турски гроша за лев.

Отговори на това съобщение
 Re: ""Фотографското"
Автор: Julius   
Дата:   23-07-22 19:30

Преди малко хванах „Ничия земя“ по Нова, явно някакво повторение, намерих целия запис:
https://www.youtube.com/watch?v=k6bAnapdrk0

Като имате време - изгледайте го, заслужава си!
/мисля, че е гостувал и на Карбовски, но това интервю ми хареса и се сетих за темата тук/

Става дума за Атин - най-големия фалшификатор на банкноти през 80-те, лежал в затвора, сега художник - много
хубави, зрели размисли за живота, за фалша, за картините, рисуването, кое прави според него художника "голям"...
[beer]


Отговори на това съобщение
 Re: ""Фотографското"
Автор: Alein   
Дата:   24-07-22 01:12

Атин е рядко срещано явление сред човешкия род. Поне не съм срещал хора, които да се стремят към съвършенството чрез искреността в сърцето си. Откровениците са под път и над път в изкуството по света на времето и пространството. Но ми се ще да се намери сходна нему душа, която да го подтикне да нарисува това, което е в душата му. Изненадата ще е огромна. Дори и за самия него.
Колкото до Карбовски и Даниела Тренчева - бледи петна от вехта храна по тъмните ъгълчета в човешкия свят.
Цялата енигма в пустото ни и несъвършено "изкуство" е там нейде - в драснатото от Оня на "табула раза"-та ни. И да не си помислите, че се раждате с чисто бял лист и Вие ще бъдете с първите писани думи връзе му.
Всъщност - мислете си така и живейте. По е лесно и за душата и за его-то.
[smile]

Отговори на това съобщение
 Re: ""Фотографското"
Автор: mihalo   
Дата:   24-07-22 02:05

Автор: asahi
Дата: 23-07-22 08:53


Асахи, целта ми е да разбера дали моето тълкуване на фразата "През куп за грош" е по-скоро вярно или не.

Къде наистина е точкака на пресичане между историята на тази фраза и как я разбираме сега, с днешна дата?

Хъм?


Отговори на това съобщение
 Re: ""Фотографското"
Автор: mihalo   
Дата:   24-07-22 02:34

Автор: Julius
Дата: 23-07-22 19:30



[smilie24] Наистина благодаря за линка! Това определено ме изненада!


Отговори на това съобщение
 Re: ""Фотографското"
Автор: asahi   
Дата:   24-07-22 07:43

"Автор: mihalo
Дата: 24-07-22 02:05

Автор: asahi
Дата: 23-07-22 08:53

Асахи, целта ми е да разбера дали моето тълкуване на фразата "През куп за грош" е по-скоро вярно или не."

Да, вярно е. Това е един израз, чиито смисъл отдавна е загубил връзка с реалния смисъл на думите, които го съставят. Но пък е достатъчно жизнен, за да се запази повече от век. Което пък е доказателство, че явлението "през куп за грощ" е устойчиво в нашето общество.

Отговори на това съобщение
 Re: ""Фотографското"
Автор: Julius   
Дата:   24-07-22 18:30

former написа:

> Как усещаме, че една снимка е "станала"?
> И на основание на какво я оценяваме?

От всички снимки, които съм направил през годините /а те са хиляди/, сигурно се броят на пръстите на едната ми
ръка тези, за които мога да кажа, че са "станали"! И съм го усетил това още в момента на заснемането. Но както
казах - са сигурно под 10! Едната от тях днес е на първа стр. /извинявам се за авто-рекламата, ама и сайта тия дни като цяло съвсем се е обезлюдил/. Та как съм я усетил? За мен е много лесно да ти отговоря - аз не мога да рисувам!
И ако се окаже, че ми е по-лесно да нарисувам даден кадър, отколкото да го заснема, значи просто не е станал! :-)

Случаят с конете - мин. месец попаднах на тях, разснимах се и докато големия кон още лежеше се приближих до
него. Рядко едно стадо допуска непознат толкова близо, защото това за тях е уязвима позиция и все пак успях да
направя 3 кадъра преди големия кон да се изправи, но само един от тях се оказа сполучлив - на другите два или
позицията на главата му не беше добра, или другия /вътрешния/ кон беше обърнат със задника си към нас... :-))
Както и да е - мисълта ми е, че това е обикновена сцена - поле, не съм се катерил из баирите и въпреки че не мога
да рисувам, ако можех - би ми било много по-лесно да нарисувам силует на кон, един друг който да се приближава
към него /на фона на някакъв мъглив изгрев/, отколкото да хвана всички елементи с фотоапарата си в една сцена.

> А оттук и защо снимаме?
> Каква вътрешна потребност ни кара
> да посягаме към фотокамерата?

"Оттук" може би не е най-логичното продължение на предишния въпрос, защото не е задължително да е следствие на горното. Причините могат да са много и различни, могат да са както осъзнати, така и неосъзнати. Някои снимат, защото наистина го искат и чувстват, но има и такива, които снимат чисто механично - така са видяли, така са им "казали" и това им се е набило подсъзнателно /родители, настойници, приятели/, трети пък са го изкопирали и са решили, че това е модерно, че ще ги направи известни... причини - бол. Мен навремето ме запали хазяина ми в Търново /положи основите на дървообработването, а после и на фотографията/ и остави да ги надграждам, бях спрял за един доста дълъг период и с двете, но след това поне фотографията се върна да запълни една празнота в мен, но за резбарството си трябва помещение, машини, инструменти, длета и прочее........ та с второто отдавна съм приключил, макар че и то ми носеше не по-малка радост!
[beer]


Отговори на това съобщение
 първа  назад  1  2  3     всички  напред  последна

За да пишете мнения трябва да влезете с потребителското си име.
Влезте от тук »