Рекламирайте тук Затвори
Реклама в секции форуми и базар

Под формата на платени обяви можете да рекламирате ваши продукти, услуги или други комерсиални дейности. Обявата може да бъде публикувана избирателно във форум по ваше желание или във всички форуми на сайта.

За стандартната ценова листа и условия изпратете
запитване до webmaster@photo-forum.net.
Платени обяви
        
 Теми - forum: Фотография
 първа  назад  1  2  3  4  5     всички  напред  последна
 Re: фотографията случайност или не
Автор: nyamago   
Дата:   16-01-22 16:38

Да вкарам още едно измерение на сложния въпрос: какво значи 'неподготвен'?

- Дали е 'неподготвен' човек, който никога не е хващал камера (може дори да я вижда за пръв път), но е живописец и не са му чужди принципите на формите и перспективата, светлината и сенките, цветовете и композицията?..

- За мен по-'неподготвен' е някой, който знае в подробности всичко за пикселите и фокусните дължини, за блендите и скоростите, за динамиката и дифракцията, както и всички копчета и менюта по камерата - но си няма хабер за горните неща, които художникът знае. (Как работи изображението и без апарат).

- А 'подготвен' ли е човек, който никога не е учил изобразително изкуство, но има 'око', както наричаме неуловимото нещо, отличаващо артиста от занаятчията? Други думи са 'дарба' и 'талант', но понякога се прилагат за сръчността да се създава изображение - а аз говоря (дори при липса на такива сръчности)за способността да вижда. Кой ги подготвя за това? (Атеистите да кажат ;)

- И още една (не)подготвеност: да се улови момента. Често се говори за фотографията като запечатване на неповторими гледки, случки и ситуации. И се случва хора, добре познаващи и художествените, и техническите страни на фотографията, всеки път да бъдат изненадвани и да не успеят да уловят неповторимото. Това може ли да се 'подготви'? С учене или с дарба 'свише'?
... ...

Само 5 стотинки (без ДДС) празни приказки за размисъл в неделя [smilie8]
[beer]

Отговори на това съобщение
 Re: фотографията случайност или не
Автор: asahi   
Дата:   16-01-22 17:33

Да си подготвен да уловиш момента - това е знание и умение, което трябва да си добил предварително. Ще дам два примера и всеки ще се сети:

Състезание по художествена гимнастика. Бил си на тренировките, познаваш съчетанието на нашите грации, знаеш кои са ефектните моменти, откъде трябва да ги заснемеш, какво да хванеш или да избегнеш в кадъра, кой обектив да сложиш и с какви параметри на фотоапарата ще е най-добра снимката. Така имаш 2-3 подготвени успешни кадъра, а между тях каквото уцелиш.

Реч на президента при освещаване на бойните знамена на БА на Богоявление. Познаваш ритуала, кое след кое следва, каква е светлината и какъв подходящия ракурс и фон и в определения момент си на точното място за твоя кадър. Нещо повече - знаеш какви снимки ще направят колегите и избираш нещо различно и запомнящо се. Не се налага да тичаш, да се буташ, да залягаш и т.н. действия, спасяващи положението.

И още половин пример - няма как да снимаш гол на Меси ако си зад вратата на ПСЖ, освен ако той не реши да забие автогол.


Отговори на това съобщение
 Re: фотографията случайност или не
Автор: verguca   
Дата:   16-01-22 19:18

Като тотален любител ще изкажа мнение. Мисля, че при режисираната фотография авторът много добре трябва да познава материята и физически и емоционално за да знае какво точно иска да постигне. За случайната фотография не знам каква роля има постобработката. Имам по един любим фотограф и в режисирането и в случайността. За втория четох, че е работил по два начина. Понякога е чакал, с дни подходящият момент, а в другият случай е използвал постобработка. Но, когато погледна снимките им виждам разказа в тях.

Отговори на това съобщение
 Re: фотографията случайност или не
Автор: thephotonub   
Дата:   02-02-22 15:01

Не знаеш какво е случайност?? Нещо не мога наистина да разбера смисълът на въпросите. Какво общо има технически как се правят снимки с това дали е улучен случайно един кадър или не? :Д

Отговори на това съобщение
 Re: фотографията случайност или не
Автор: Canon_FD55   
Дата:   02-02-22 15:11

Ето спонтанна снимка, нещо като част от моминско парти(обичай) в Барселона. Тук ми се карат че ги снимам, за това и снимката е в този вид :)
https://prikachi.net/image/5TP6d



Отговори на това съобщение
 Re: фотографията случайност или не
Автор: bogdanov   
Дата:   02-02-22 16:01

thephotonub, не се разбира какво не сте разбрал, ако искате дайте малко повече насоки.

Canon_FD55 , чудесно е че споделяш. Като ти се скараха ти престана ли да ги снимаш? [smilie21]

Отговори на това съобщение
 Re: фотографията случайност или не
Автор: my.point.of.view   
Дата:   02-02-22 16:10

Въй, кви философи сте станали.
Много сте помъдрели. Честно.

Хареса ми Асахи кво дума - Дай да направим оценка на това събитие "напълно неподготвен прави напълно грамотен кадър" като честота, че да знаем дали е значимо.

Според мен, може. Но няма да има втори. Или, ако трябва да задоволя инженерната ви мисъл - ще има, но като умножим още веднъж по вероятността това да се случи.

Важно е да можем да си правим анализ какво искаме. И да използваме инструменти и прийоми, които да ни дават възможност да си изпълним поставените цели. И после да "надградим", както стана модерно да се казва.

Отговори на това съобщение
 Re: фотографията случайност или не
Автор: Canon_FD55   
Дата:   02-02-22 16:24

Бяха малко "на черешата".
Оставих на спокойствие да вършат важните си неща :)



Публикацията е редактирана (02-02-22 16:25)

Отговори на това съобщение
 Re: фотографията случайност или не
Автор: thephotonub   
Дата:   02-02-22 19:25

"Според вас способността на светлината да отпечатва образи върху светлочувствителен материал е напълно достатъчно механично възпроизвеждане на случайността или предпочитате да контролирате ситуациите? Как ги контролирате?"

Ако не хванеш с фотография един кадър/момент как тогава ти ще "отпечаташ" тази "случайност", за която говориш?


За аналогова фотография ли става дума, за дигитална?!? Наистина много са ти объркани мислите. Не го казвам с лошо просто няма никаква логика в твоето питане.

Отговори на това съобщение
 Re: фотографията случайност или не
Автор: bogdanov   
Дата:   02-02-22 20:53

thephotonub , aхахааа...добре :) значи разбралите да си посипят главите с пясък или? [smilie18] Завалията ! Оставете... тази тема е за друг етап от развитието Ви във фотографията. С добро и аз го казвам. [beer]

Отговори на това съобщение
 Re: фотографията случайност или не
Автор: thephotonub   
Дата:   03-02-22 10:43

bogdanov

Ако знаехте за какво наистина говорите, ако имате наистина нещо предвид, ще се оправите с просто обяснение а не с толкова объркани мисли. Моля ти се, не са ти сложни мислите, просто са объркани както казах вече. Не е нужно да се обиждаш и да се правиш на над нещата с емотинки като петокласник :)

Ти говориш за "отпечатване" на "случайното" нали?? (Колкото и странно да звучи това.) Нали си чувал за ефектът на пеперудата в теорията на хаосът? Или не си може би? Явно не си щом въобще се води тази "тема" тук... няма момент във времето, който до се възпроизведе. Теорията за мултивселената отговаря на твоят въпрос, ако разбира се знаеш за какво иде реч :))

Просто са ти объркани мислите...

Това че можеш с един филтър да си преобразиш снимките черно-бели не те прави точно Ансел Адамс... така че да не си говорим за развитие. Ако нямаш талант като даденост няма да се развиеш повече дори и от 15-годишен на възраст фотограф дори и да живееш хиляда години. ;)

Отговори на това съобщение
 Re: фотографията случайност или не
Автор: nyamago   
Дата:   03-02-22 11:05

[smile]

Отговори на това съобщение
 Re: фотографията случайност или не
Автор: bogdanov   
Дата:   03-02-22 12:33

nyamago , ти защо се смееш? [beer]

thephotonub , от уважение към интелекта Ви ще продължа диалога в официалната му форма. Вибриращата вселена създава предпостваки за всякакви ситуации, дори "колкото и абсурдно да звучи" в мен се породиха симпатии но и загриженост към вас. Този емоционален дуализъм обърква още повече и без друго обърканите ми мисли. За да стана по-ясен конкретно за вас ще се опитам да им дам друг ред. Във фотографията присъства фактора случайност. Ако той доминира във фотографското произведение, то не би могло да има претенция за изкуство. Сведем ли до минимум тази случайност, която би могла да се породи от невежество, но и от машиналност, можем да заявим по-категорично нашата собствена изкусност. Та въпроса ми беше как конкретно вие елиминирате случайността. В другите изкуства това става от самосебе си, за разлика от фотографското изкуство. Ако дадете на една маймуна пишеща машина, предполагам няма да очаквате да напише литературен шедьовър, но ще ми е доста интересно какви снимки ще направи ако в ръцете и попадне камера.
П.П.
Радвам се, че ме спохождат подобни диалози, макар и да се чудя с какво съм ги заслужил! [smilie18] Благодаря Ви от сърце за настроението с което ме заредихте!

nyamago, смей се ти, смей се!

Отговори на това съобщение
 Re: фотографията случайност или не
Автор: Борислав_Ковачев   
Дата:   03-02-22 12:38

Защо задаваш този въпрос?Нима има верен отговор?Нивата във възприятията в изкуството важни ли са?Подтикът важен ли е? Трябва ли да е разбран?Трябва ли да е морален?В себе си ли търсиш или в другите?

Отговори на това съобщение
 Re: фотографията случайност или не
Автор: Vinsent   
Дата:   03-02-22 12:40

Приятел има интересно определение: случайност е кръстосване на две необходимости. [beer]


Отговори на това съобщение
 Re: фотографията случайност или не
Автор: bogdanov   
Дата:   03-02-22 12:52

Борислав_Ковачев, винаги в себе си търся, но често откривам в другите. А иначе дали има верен отговор, разбира се... обаче той може да бъде различен за всеки. Аз например обичам да инсценирам, режисирам, концептуализирам, доработвам, колажирам. Не съм толкова морален колкото ми се иска. Примерно до колкото познавам твоят начин на снимане, ти си склонен да правиш серии, да търсиш психологически образ, да откриваш дълбоките, но не крещящи емоционални стойности в изображението това е твоят начин да елиминираш случайността.

Отговори на това съобщение
 Re: фотографията случайност или не
Автор: thephotonub   
Дата:   03-02-22 12:56

bogdanov

" Ако дадете на една маймуна пишеща машина, предполагам няма да очаквате да напише литературен шедьовър"

https://en.wikipedia.org/wiki/Infinite_monkey_theorem

Обичам темата за фотография като изкуство, защото като цяло фотографията не е изкуство. Това да напишеш класическа творба-роман като Престъпление и наказание или да създадеш музикален шедьовър като Реквием е на екзосферно ниво над фотогравията в смисълът на изкуството. За такова изкуство трябва да си на практика гениално човешко същество от нивото но Моцарт или на Айнщайн.

Така че моля не се прави на някакъв философ само щото си разпльокал едно яйце на празен лист хартия A4 [smilie5]

Отговори на това съобщение
 Re: фотографията случайност или не
Автор: Борислав_Ковачев   
Дата:   03-02-22 13:06

Колкото и да се опитвам да елиминирам случайността..тя присъства.Никога не съм достатъчно подготвен.Страхувам се от рутината, от подредеността на действията и мисленето си.Не знам дали фотографията е изкуство, но си мисля, че може да бъде.Не искам да е разбрана ..искам да идва от мен.

Отговори на това съобщение
 Re: фотографията случайност или не
Автор: thephotonub   
Дата:   03-02-22 13:08

Борислав_Ковачев

Да чакаш на улицата за правилният момент да дойде, някво съвпадение, пак си е нужно случайност и голям късмет.

Просто си снимайте, практиката е най-добрият учител.



Публикацията е редактирана (03-02-22 13:09)

Отговори на това съобщение
 Re: фотографията случайност или не
Автор: bogdanov   
Дата:   03-02-22 13:17

thephotonub, завиждам леко на блаженото Ви празноумие!
Яйцето не го рзпльоках аз... пеперудата го бутна. Фотографията е изкуство, като всички останали със своите велики, дори гениални произведения и автори. Но от кадрите в профила ви личи ясно, че вие не сте на това мнение. Съвремеността също разполага със своите пророци. Аз избягвам да обслужвам свещенни крави, но обичам да мисля от позицията на съвременен човек. Ако кофата загря прекалено много, Ви съветвам да прекратим и без друго лишеният от смисъл диалог. [smilie21]

Отговори на това съобщение
 Re: фотографията случайност или не
Автор: Борислав_Ковачев   
Дата:   03-02-22 13:18

thephotonub - Не чакам на улицата.Често ходя и търся момент.Понякога е бил в главата ми а понякога е случайност.Снимам много и имам практика от години.Но и улицата като жанр, колкото и документален да е се променя.Аз също търся промяната.Търся в себе си, опитвайки се да избягам от рутината. Често хората слагат равенство на рутина и почерк.Това е трудна задача. :)

Отговори на това съобщение
 Re: фотографията случайност или не
Автор: thephotonub   
Дата:   03-02-22 14:11

bogdanov

Размишленията са ти доста повърхностни, банални теми. Всеки може да стане, горе-долу добър фотограф, дори и да речем, че фотографията е изкуство пак не доближава величието на горе-споменатите творци... така че можеш само да впечатлиш майка си или твои приятели, които нищо не разбират, ама както ти казах душичка, разпльокано яйце на празен лист хартия А4 и една снимка (без никаква обработка), както и не много добри снимки филтрирани в черно-бяло с едно кликване на мишката, по никой критерии не те прави човек на изкуството или гениален творец.

Какво да ти кажа душа, банално мислене, банално творение..

;)

Отговори на това съобщение
 Re: фотографията случайност или не
Автор: bogdanov   
Дата:   03-02-22 14:17

thephotonub, Хахахаааа ! [smilie18] Радвам се, че не ти харесват!

Отговори на това съобщение
 Re: фотографията случайност или не
Автор: abnorm   
Дата:   03-02-22 19:34

Господи, не се хабете!
Тая тема стана много философска и няма смисъл да се тормозите да пишете есета...
Дали човек взел четка за пръв път, нарисувал картина 2х3м и продал след това картината за $250000 e талант и е уцелил момента...?!?
Същото е и с фотографирането. Разбира се, че лаик хванал за пръв път фотоапарат, може да направи шедьовър! Несъмнено е! Такива са били Луи Дагер и Нисефор Ниепс, както знаем! Преди 35 години, в Щатите имаше дори конкурси за фотографии, направени от лаици и с обикновени ломо апаратчета и се оказа, че има много добри попадения.
Затова, колеги, не се хабете - излишно е!
А снимайте, снимайте, снимайте... колкото и безсмислено да е това (защото съвременните носители въобще не са трайни и след нас нищо няма да остане в следващите векове).

Отговори на това съобщение
 Re: фотографията случайност или не
Автор: philip   
Дата:   03-02-22 19:44

Богданов, приятелю... Един мъдър човек бе казал, че няма случайни неща. А относно изкуството, времето и идните поколения ще кажат (дали?). Само за пример се сещам за Пикасо... имал е и съвсем "нормални" творби (в квадрат 500 има негови графики в сутерена), но е придобил известност с Герника...?!


Отговори на това съобщение
 първа  назад  1  2  3  4  5     всички  напред  последна

За да пишете мнения трябва да влезете с потребителското си име.
Влезте от тук »