Рекламирайте тук Затвори
Реклама в секции форуми и базар

Под формата на платени обяви можете да рекламирате ваши продукти, услуги или други комерсиални дейности. Обявата може да бъде публикувана избирателно във форум по ваше желание или във всички форуми на сайта.

За стандартната ценова листа и условия изпратете
запитване до webmaster@photo-forum.net.
Платени обяви
        
 Теми - forum: Фотография
 
 Ув и ир фотография
Автор: bobi88   
Дата:   18-12-21 05:05

Здравейте,
Мисля да започна да снимам в ув спектъра.
Та за целта поръчах от kolarivisio преработено sony a7 за пълен спектър.
Имам налични обективи, но не съм наясно до каква степен ще ми свършат работа. Обективите са:
Lensbaby 56mm f 1,6 e-mount
Samyang 18mm f2.8 e-mount
Sony 85mm 1.8
Някой от вас може ли да сподели своя опит, защото това на което попадам в интернет ми се струва като търговски прийоми и всеки си хвали стоката, която предлага. Особено от към Филтрите :).
Също така, ако е удобно ще се радвам да споделите и някой кадър направен с конкретна техника. От към филтри ми е тъмна Индия и се двоумя между b+w 403 и филтъра на kolari, но и двата варианта ми се виждат прекалено скъпи и предпочитам на този етап да пробвам с някой по евтин филтър. Така де, доста инвестира в тялото и не останаха пари :)
Общо взето разчитам на всяко мнение от членовете на фото форум.
Предварително благодаря!

Отговори на това съобщение
 Re: Ув и ир фотография
Автор: Джъмбо   
Дата:   18-12-21 09:09

добре в заглавието пише ИР а в темата нищо?!?!!?

както и да е, за годините практика съм установил, че евтиния филтър е загуба на пари и нерви и в последствие се купува скъп... БВ е доказана фирма и ако наистина след сериозни инвестиции за техника решиш да заложиш на скапан филтър то....

Колкото до обективите, аз като снимаш ИР фотография съм заложил на широк, защото снимам пейзажи... ако искаш да снимаш потрети ще използваш портретен

Отговори на това съобщение
 Re: Ув и ир фотография
Автор: bobi88   
Дата:   18-12-21 10:15

Извинявам се за заглавието!
Преди време бях изправен пред същия казос с ир филтри и затова съм вместил ир фотографията в темата.
Когато избирах филтър за ИР фотография се бях спрял на hoya 720nm. Цената ми се стори разумна имайки предвид, че съм любител. Както и да е, тогава писах на един приятел за мнението му за hoya 720nm, а той ми препоръча да пробвам първо с филтри на zomei. От тога снимам само с такива филтри в ир и съм доволен от качеството.
Иначе съм съгласен, че скъпия филтър си заслужава, но си има изключения каквото е и гореспоменатото от мен.
Просто в случая трябва да намеря по евтин вариант за филтър било то и временен.
От към обективите ми е ясна дължината. По скоро отблясъците ме притесняват.

Отговори на това съобщение
 Re: Ув и ир фотография
Автор: asahi   
Дата:   18-12-21 18:25

Какво ще търсиш в ултравиолетовия спектър?

Отговори на това съобщение
 Re: Ув и ир фотография
Автор: Джъмбо   
Дата:   18-12-21 19:14

ползвам хоя. при ИР има флеъри бол... за УВ не знам, но аз дори засилвам ефекта на флеъра с директно вкарване на слънцето и ме кефи... други не ги кефи та... знам ли пробвай...

https://scontent.fsof10-1.fna.fbcdn.net/v/t39.30808-6/216997064_10220540027191228_126875112600525684...

Отговори на това съобщение
 Re: Ув и ир фотография
Автор: bobi88   
Дата:   18-12-21 19:17

Като цяло идеята ми е да представям едни и същи снимки в 3 спектъра - Ув, видим и ир.
Ще снимам предимно пейзажи и макро. Това е идеята, която имам. От около седмидмица мисля и се информирам за ув фотографията. Мисля, че със снимането ще ми се изяснят нещата, но като за начало ще ми трябва подходящата техника за това.Тя си има тънкости който само човек, който се е занимавал с това може да разкрие, ако иска разбира се :)
От към апарат е ясно, преправяш и толкоз. Но обектив или филтър имаш широк-объркващ избор.

Отговори на това съобщение
 Re: Ув и ир фотография
Автор: bobi88   
Дата:   18-12-21 19:39

И аз съм фен на същото :)

https://photo-forum.net/i/2396496

Отговори на това съобщение
 Re: Ув и ир фотография
Автор: desmes   
Дата:   18-12-21 20:33

Автор: asahi
Дата: 18-12-21 18:25

"Какво ще търсиш в ултравиолетовия спектър?"

По-скоро в IR се чудя какво би търсил ... Омръзва бързо, тъй като е прекалено предвидим .

http://photographyoftheinvisibleworld.blogspot.com/

Отговори на това съобщение
 Re: Ув и ир фотография
Автор: asahi   
Дата:   18-12-21 21:37

А бе не че нещо, ама какво е искал да каже авторът?


https://photo-forum.net/static/site_pics/2021-12/1639848920_img_20211218_192418.jpg




Отговори на това съобщение
 Re: Ув и ир фотография
Автор: petervassilev   
Дата:   18-12-21 22:06

Обективът е с осемламелна бленда, доста асиметрична при по-голямо затваряне, а по отраженията може да се направи извод, че броят на лещите е над 7.


Отговори на това съобщение
 Re: Ув и ир фотография
Автор: bobi88   
Дата:   19-12-21 06:59

Автора е искал да каже, че матрицата му е за почистване :)
Търсих симетрия в кадъра.

Отговори на това съобщение
 Re: Ув и ир фотография
Автор: petervassilev   
Дата:   19-12-21 18:13

Аз не бих чистил матрицата при толкова малко и малки прашинки. Ще се появят отново часове след почистването, а и не можеш да се пребориш с дифракцията.

Слагаш филтър, отваряш малко блендата и няма да видиш прашинки. По-отворената бленда ще стане и по-симетрична и обективът ще е ток и жица за експериментите, които очакваш да ти доставят удоволствие.

УВ и ИЧ експериментите обикновено кефят само експериментатора, за сметка на сниманите обекти/хора и зрителите, които предимно търсят и намират кусури.

След ИР и УВ някои по-смели експериментатори пробват и рентгенова фотография [smile]



Публикацията е редактирана (19-12-21 18:40)

Отговори на това съобщение
 Re: Ув и ир фотография
Автор: Raffito   
Дата:   19-12-21 19:26

Аз имам една лека забележка към автора на темата.
Вместо - "Ув и ир фотография" /заглавието на темата/.
Трябваше да напише UV и IR фотография-[smilie24]


Отговори на това съобщение
 Re: Ув и ир фотография
Автор: IShoot4Fun   
Дата:   19-12-21 19:53





Публикацията е редактирана (20-12-21 06:44)

Отговори на това съобщение
 Re: Ув и ир фотография
Автор: mihalo   
Дата:   11-01-22 02:41

В архива на Фотофорум има разни полезни неща. Защо иначе да се пазят архиви?

Ако, например съм писал няколко пъти по подобни теми дали ще ми се иска да повтарям едно и също пак отново?

Бъдете адаптивни хора, на никой индиец не му пука за "Вас" и на вас не ви пука за никой индиец.


Отговори на това съобщение
 Re: Ув и ир фотография
Автор: seymour_sz   
Дата:   21-01-22 22:50

Не знам дали е по темата, ама търся кой може да ми преработи един ДСЛР Олимпус е-е или Олимпус ОМД ем1 в инфраред - има ли в България кой да извърши качествено подобна услуга?

Отговори на това съобщение
 Re: Ув и ир фотография
Автор: Vinsent   
Дата:   22-01-22 09:13

Сони имаха модели специално пригодени за IR фотография - Sony Cybershot DSC-F828 и преди него модел 717. Имах 828, скоро си спомняхме със стар колега от Фото-форума за него.
Сега, от позиция на годините малко съжалявам, че се разделих с него. Могат още да се намерят работещи бройки от Япония на ниво $250-300.

Вярно, че IR фотографията е предвидима, но създава интересно призрачно настроение. [beer] [beer] [beer]



Публикацията е редактирана (22-01-22 09:17)

Отговори на това съобщение
 Re: Ув и ир фотография
Автор: Джъмбо   
Дата:   22-01-22 11:47

това мисля бе по-добро от това за ир фотография


Отговори на това съобщение
 Re: Ув и ир фотография
Автор: Raffito   
Дата:   22-01-22 19:04

Аз имам Sony Cyber-shot DSC-F717 и не ми се разделя с него.

Има разлика между двата модела Sony 717 i Sony 707.
Най-съществената е ,че Sony 707 работи с много малка /като капацитет/карта.[shtrak]
/Memory Stick/


Отговори на това съобщение
 Re: Ув и ир фотография
Автор: mihalo   
Дата:   23-01-22 01:03

Тази тема от 2015та... изненадан съм, че още си е там!


Отговори на това съобщение
 Re: Ув и ир фотография
Автор: mihalo   
Дата:   23-01-22 02:26

По отношение на ултравиолетовата фотография нещата са по тегави. Стълото поглъща голяма част от УВ излъчването. Отделно силициевите фоточувствителни диоди... добре де, в основата на работата на матриците са именно те, не са толкова чувствителни колкото са чувствителни към инфрачервения спектър. Има обективи от кристални лещи за УВ научна и художествена фотография. Пластмасите също са по-удачни, пропускат повече в ултравиолетовия диапазон :)


Мдаа.. въпреки, че много харесвам портрети с ярки лунички по лицето и сравненията на венчелистчетата във видимия и УВ спектър, се отказах...
Възможностите на УВ фотографията /изключвам научните/ се свеждат до горепосоченото, останалото се получава голяма сивилка.

Мнението ми е само лично [smilie25]

/не слагам линкове щото така или иначе никой няма да се напъне да ги последва/ [smilie22]


Отговори на това съобщение
 Re: Ув и ир фотография
Автор: PetarpetroFF   
Дата:   06-02-22 16:39

Здравейте , искам да махна филтъра пред матрицата на един стар Eos 5D II и не съм много наясно какво ще се получи ? Техника , който ще го прави също не ми обясни точно какво се слага пред матрицата ? Заслужава ли си ?

Отговори на това съобщение
 Re: Ув и ир фотография
Автор: kvakioh   
Дата:   07-02-22 09:19

Имам един 1d mark2N, ако е за София, мога да покажа какво точно прави като е променен.

Отговори на това съобщение
 Re: Ув и ир фотография
Автор: PetarpetroFF   
Дата:   07-02-22 14:34

Ок писах лично .

Отговори на това съобщение
 

За да пишете мнения трябва да влезете с потребителското си име.
Влезте от тук »