Рекламирайте тук Затвори
Реклама в секции форуми и базар

Под формата на платени обяви можете да рекламирате ваши продукти, услуги или други комерсиални дейности. Обявата може да бъде публикувана избирателно във форум по ваше желание или във всички форуми на сайта.

За стандартната ценова листа и условия изпратете
запитване до webmaster@photo-forum.net.
Платени обяви
        
 Теми - forum: Фотография
 първа  назад  1     всички  напред  последна
 Светкавица от 4 АА на Li-Ion 7.4v
Автор: iraro   
Дата:   05-10-21 14:18

Здравейте,

Имам си една добра стара светкавица Минолта 3600HS-D, която ползвам рядко и това предполага почти никаква грижа за четирите и АА зарядни батерии и те се скапват (а може би и заради занимавката с батериите не я ползвам). Та си мислех дали не мога да я захраня с нормална Li-Ion батерия на 7.4v (8.4v свалена от зарядно). Ще опитам да и направя преходник на 3D принтер, но и без него (с тиксо) ще е много полезно ако се случи. Изчетох доста за светкавиците и как тези с по-високо напрежение от батериите работели по-бързо и по-ефективно. Единственото съображение, което срещнах беше времето за охлаждане между зарежданията - по-високо напрежение предполага по-бърз заряд на кондензатора, от там по-малко време между ползванията и, и по-малко време за охлаждане.
Това, което ме обнадеждава е надвишаването само с 40% на стандартното напрежение от 6v, и от там шанса да не е някакъв проблем за електрониката и. Но ми се искаше да попитам дали някой е пробвал и евентуално да е научил нещо преди да рискувам и аз?


Отговори на това съобщение
 Re: Светкавица от 4 АА на Li-Ion 7.4v
Автор: iasen2   
Дата:   05-10-21 14:24

Има качествени зареждаеми елемнти АА и не си струва занимавката да ползаш скъпи литиеви елементи.

Отговори на това съобщение
 Re: Светкавица от 4 АА на Li-Ion 7.4v
Автор: pivanov   
Дата:   09-10-21 09:28

Щом я ползваш рядко, не се занимавай с акумулатори. Ползвай си алкални батерии.

Отговори на това съобщение
 Re: Светкавица от 4 АА на Li-Ion 7.4v
Автор: AsenRangelov   
Дата:   09-10-21 11:22

По време на заряд съвременните светкавици дърпат от акумулаторите АА около 10-12 ампера. Не всички литиево йонни елементи могат да отдават такъв ток. Освен това чувствително се увеличава температурата на транзисторите в зарядната част на светкавицата.

Отговори на това съобщение
 Re: Светкавица от 4 АА на Li-Ion 7.4v
Автор: asahi   
Дата:   09-10-21 14:36

По принцип може, но с някои ограничения и допълнителни мерки. Затова по-добре подходѝ стандартно.

Отговори на това съобщение
 Re: Светкавица от 4 АА на Li-Ion 7.4v
Автор: imitev   
Дата:   09-10-21 16:16

4 незареждаеми батерии ще ти решат проблемите... Струват 2-3 лв.

Отговори на това съобщение
 Re: Светкавица от 4 АА на Li-Ion 7.4v
Автор: petervassilev   
Дата:   09-10-21 17:12

Хващал съм поялника, за да правя подобни адаптации за подобни цели, но само заради занимавката - това решение обикновено се оказва непрактично.

Дори вече рядко използвам и хубавите зареждаеми батерии, които имам.

Купувам евтини алкални батерии АА, когато има промоции, и ги поставям и използвам, когато е необходимо. Може би не е много екологично, но е практично решение.


Отговори на това съобщение
 Re: Светкавица от 4 АА на Li-Ion 7.4v
Автор: asahi   
Дата:   09-10-21 18:44

При АА е най-добро съотношението цена/Wh.

Отговори на това съобщение
 Re: Светкавица от 4 АА на Li-Ion 7.4v
Автор: iraro   
Дата:   10-10-21 14:54

Целта ми е с едни и същи батерии да зареждам и апарата и светкавицата.

Относно тока, който светкавицата ще дърпа - сигурен съм, че литиевата батерия или ще го понесе или просто няма да го отдаде толкова много и заряда ще стане по-бавно. Само не знам дали защитата от късо съединение на батерията няма да сработи, но и това ще се види.

@petervassilev, може ли да споделиш ако си опитвал точно с литиева батерия да подкараш директно светкавица на 4 АА? Или ако има друго, което си струва да се знае от опита ти.

От всичко, което изчетох излиза, че най-вероятно проблем с онези 8.4v няма да има.


Отговори на това съобщение
 Re: Светкавица от 4 АА на Li-Ion 7.4v
Автор: mmx   
Дата:   10-10-21 15:32

Правил съм и става много добре.

но не съм рискувал на 8.4 волта че да не опържа нещо. Слагам само 1S - на 4.2 волта макс.

НО първо виж светката дали ще пали на 3-3.5 волта захранване иначе няма смисъл.

МОже да си направиш тест със здрава батерия от стар телефон - зареди я на телефона (4.2 волта) , свържи я добре към захванващите пинове на светкавицата намясто на АА батериите. И виж колко светки на пълна мощност ще извадиш и дали те устройва това.

После вече може да помислиш какви елементи да ползваш - има и с размери на АА батерия - която ще влезе вътре. Или отвън една 18650 в готова външна кутия - няма симъл от 3д принтер пиши в гуъгл - 18650 Battery Case. А за зарядно - има и в ОЛХ

Има си предимства - светкавицата става по-добра

Литиево йонните батерии дават много добър пиков ток и светкавицата зарежда по-бързо.

Освен това се зареждат напълно за час-час и половина.



Публикацията е редактирана (10-10-21 15:49)

Отговори на това съобщение
 Re: Светкавица от 4 АА на Li-Ion 7.4v
Автор: petervassilev   
Дата:   10-10-21 18:00

"може ли да споделиш ако си опитвал точно с литиева батерия да подкараш директно светкавица на 4 АА?"

Пробвал съм аматьорски подобни неща за други цели, не точно за светкавица.
За твоя случай с 4АА бих опитал с IC LM7806 (или с IC LM7805, ако 5V се оказват достатъчни). Най-проста схема само с кондензатори 10uF/0.1uF на входа/изхода.

mmx ти е обяснил за батериите и кутиите, има ги и в магазините (напр. "Панда" в Бургас). Но е необходим и радиатор, не знам как и дали е подходящо да го вградиш в светкавицата.

Ако за светкавицата е достатъчно напрежението 3.7 волта на единична Li батерия, може да пробваш без схеми, само с Li батерии с размера на АА. Иначе става тромаво, напр. с IC LM7805 или IC LM7806 и радиатор, и според мен при нередовно ползване на светкавицата 4 евтини алкални батерии са по-практично решение и няма да се занимаваш със зареждане на батерии.



Публикацията е редактирана (10-10-21 18:41)

Отговори на това съобщение
 първа  назад  1     всички  напред  последна

За да пишете мнения трябва да влезете с потребителското си име.
Влезте от тук »