Рекламирайте тук Затвори
Реклама в секции форуми и базар

Под формата на платени обяви можете да рекламирате ваши продукти, услуги или други комерсиални дейности. Обявата може да бъде публикувана избирателно във форум по ваше желание или във всички форуми на сайта.

За стандартната ценова листа и условия изпратете
запитване до webmaster@photo-forum.net.
Платени обяви
        
 Теми - forum: Фотография
 първа  назад  1     всички  напред  последна
 Проблем с фокуса
Автор: MartinaIvanova   
Дата:   26-05-21 12:46

Здравейте, от известно време имам проблем с фокусирането. Снимам с Canon eos 77D и обектив Tamron 35mm 1.4, купувани са преди няколко месеца нови. Проблема ми се изразява в това, че когато снимам през визьора и обекта е идеално осветен, настройките на експозицията са ми ISO100, f/1.4 1/200sec и фокусните точки са върху обекта, и уж всичко е фокусирано както трябва, а в повечето случаи кадъра излиза разфокусиран. Казвам в повечето случаи, понеже има и такива в които кадъра е добре фокусиран. Първоначално си казах има проблем с обектива, сложих Canon EF-S 24mm 2.8 STM, положението беше същото. Странното в цялата ситуация е, че когато снимам през Live view, и гледам през LCD екрана, почти всички снимки са фокусирани. Снимала съм и с по висока скорост, с цел предотвратя ситуацията, ако случайно ръцете ми треперят и това причинява проблема - никакъв резултат, снимките отново не са на фокус. Моля, ако някой е имал същия проблем или знае в какво точно бъркам, за да се получава това, ще съм изключително благодарна, да ми сподели съвета си по-долу. Благодаря предварително и се извинявам, ако вече има създадена подобна тема във форума.[smile]

Отговори на това съобщение
 Re: Проблем с фокуса
Автор: asahi   
Дата:   26-05-21 12:51

Така се прави.

Отговори на това съобщение
 Re: Проблем с фокуса
Автор: fototo   
Дата:   26-05-21 12:51

Качете снимка с EXIF да се погледне
С Канон е добре да се снима фокусира само на централна точка[smilie24]

Отговори на това съобщение
 Re: Проблем с фокуса
Автор: lamerko   
Дата:   26-05-21 12:53

Проблема е в древната система за фокусиране. На практика фокуса се изчислява с разни математии къде трябва да бъде, а къде е всъщност - малко Божа работа...
Проблема се задълбочава, когато се използват обективи от трета страна, както е в случая. За точен фокус, може да използваш фазовата фокусна система, като за целта трябва да фокусираш през лайв вю. За другата - трябва да си калибрираш конкретния обектив към тялото. Хубавото в твоя случай е, че тялото ти поддържа такава настройка. Примерно видео как става това - линка отдолу:

пример

Отговори на това съобщение
 Re: Проблем с фокуса
Автор: quazimodo   
Дата:   26-05-21 13:36

lamerko написа:

> Проблема е в древната система за
> фокусиране. На практика фокуса се
> изчислява с разни математии къде
> трябва да бъде, а къде е всъщност -
> малко Божа работа...
> Проблема се задълбочава, когато се
> използват обективи от трета
> страна, както е в случая. За точен
> фокус, може да използваш фазовата
> фокусна система, като за целта
> трябва да фокусираш през лайв вю.
> За другата - трябва да си
> калибрираш конкретния обектив към
> тялото. Хубавото в твоя случай е,
> че тялото ти поддържа такава
> настройка. Примерно видео как
> става това - линка отдолу:
>
> пример
>

Обратно, брат[smilie18][smilie18][smilie18]


Отговори на това съобщение
 Re: Проблем с фокуса
Автор: quazimodo   
Дата:   26-05-21 14:00

asahi написа:

> Така се
> прави.

Tия гадняри от Канон не са на твоето мнение - 77Д няма такава опция.


Отговори на това съобщение
 Re: Проблем с фокуса
Автор: iasen2   
Дата:   26-05-21 14:12

Провери дали този модел обектив има USB капачка за калибриране на фокуса - ако има си вземи и ще имаш прекрасен обектив с прекрасен фокус и дефокус.

обикновено успявам да калибрирам твърд обектив в рамките на 30 мин - след това няма проблеми доста време.



Публикацията е редактирана (26-05-21 14:15)

Отговори на това съобщение
 Re: Проблем с фокуса
Автор: lamerko   
Дата:   26-05-21 14:25

Хах... Преди време имах 70Д и той си имаше. Сега пуснах за 77-ка търсене и излязаха клипчета. Та го пляснах без да гледам [smilie18]

Отговори на това съобщение
 Re: Проблем с фокуса
Автор: quazimodo   
Дата:   26-05-21 14:32

lamerko написа:

> Хах... Преди време имах 70Д и той си
> имаше. Сега пуснах за 77-ка търсене
> и излязаха клипчета. Та го пляснах
> без да гледам [smilie18]

Е, в твоя случай имах предвид, че през ЛВ се ползва контрастен а не фазов фокус. Контрастният се явява по-точния [beer]


Отговори на това съобщение
 Re: Проблем с фокуса
Автор: lamerko   
Дата:   26-05-21 14:54

Тук си признавам, че ги бъркам кое какво е. Като заглавия де, с принципите съм наясно, уж [smilie18]

Отговори на това съобщение
 Re: Проблем с фокуса
Автор: quazimodo   
Дата:   26-05-21 15:05

Преди време имаше тема "Кой модел да избера - 77Д или 80Д" Казвах им, че 80Д е за предпочитане, независимо от факта, че 77Д е по-новия модел, но кой ти слуша нефелни съвети[smilie5][smilie5][smilie5]


Отговори на това съобщение
 Re: Проблем с фокуса
Автор: Yog   
Дата:   26-05-21 18:15

Нищо не бъркаш. Аз имах 77D и от това не можеш да избягаш. Автофокусът е много по-точен, когато ползваш системата им DPAF, която работи само в режим Live View. С други думи, когато ползваш задния екран. През визьора системата за автофокус е друга и много по-неточна. За съжаление 77D няма микронастройките на автофокуса, каквито имат 70D и 80D, примерно. Тя би те спасила, когато става дума за твърд обектив, но... Това е една от болестите, от които безогледалните камери ни избавиха. Изобщо не ми липсва.

Отговори на това съобщение
 Re: Проблем с фокуса
Автор: adriani   
Дата:   30-05-21 20:53

Canon казаха.....

Корекцията и калибрирането на обектива може да се извърши със софтуера EOS Utility. Свържете камерата към вашия компютър и отворете EOS Utility и вижте указанията, намерени в ръководството на потребителя на страници 20 до 25.

EOS Utility - Ръководство с инструкции

https://www.dpreview.com/forums/thread/4120680?page=7 По горе написаното е извадка от форум .Не знам дали ще е полезно!



Публикацията е редактирана (30-05-21 21:09)

Отговори на това съобщение
 Re: Проблем с фокуса
Автор: free_will   
Дата:   05-11-21 17:15

Прочетох всичко , но не виждам как проблема на питащия ще се реши с микро настройка на фокуса , като той ( тя) казва , че един път стават на фокус друг път не , ако фокуса се е изместил , то тогава ще дава или всеки път фронт или всеки път бек фокус . Възможни причини , зацапване ( влизане на прах ) на автофокусната система (решение - почиства се ) .

Отговори на това съобщение
 Re: Проблем с фокуса
Автор: dekov   
Дата:   05-11-21 18:19

Колко често има нужда от снимки с f 1,4 ?


Отговори на това съобщение
 Re: Проблем с фокуса
Автор: asahi   
Дата:   06-11-21 08:30

Всяка втора сряда на месец август.

Отговори на това съобщение
 Re: Проблем с фокуса
Автор: Djoro   
Дата:   06-11-21 14:17

Само питам , ако снимам с f1,4 фокус център, футболна топка в запълнен цял кадър и съм на разстояние примерно 2 м. от обекта ,ще Ива ли фокус целия кадър. Нещо за дълбочина на резкостта някой да ми обясни, че от светила вече...
Искате ли Djoro-кер?

Отговори на това съобщение
 Re: Проблем с фокуса
Автор: quazimodo   
Дата:   06-11-21 16:48

От два метра няма да запълниш цял кадър[smilie18]

Отговори на това съобщение
 Re: Проблем с фокуса
Автор: georgioiv   
Дата:   06-11-21 17:55

decov: Колко често има нужда от снимки с f 1,4 ?

Аз имам събития, които на 80% снимам на f1.4 със 35 Сигма арт на Сони А7-3, и то с преходник на Сигма. И винаги фокуса цепи близкото око, или каквото там има за цепене.. :) Пробвах на 2.8 с един зум - ами не е същото, не ми харесва визията на позатворената бленда.. Същия тоя обектив с Canon 6Д имах много рядко фокус на централна точка на 1,4.. :) :) Какво ли не се мъчих да правя.. :)

Отговори на това съобщение
 Re: Проблем с фокуса
Автор: kes   
Дата:   07-11-21 00:14

Мисля си, че чрез калибриране, нещата ще се обърнат. В повечето случаи ще излиза фокусиран вместо разфокусиран.

Yog точно го е написал през визьора и на LCD са два различни метода на фокусиране. За съжаление при средния клас фокусирането през визьора не е постоянно точно, а освен това се нуждае и от калибровка.

Отговори на това съобщение
 първа  назад  1     всички  напред  последна

За да пишете мнения трябва да влезете с потребителското си име.
Влезте от тук »