Рекламирайте тук Затвори
Реклама в секции форуми и базар

Под формата на платени обяви можете да рекламирате ваши продукти, услуги или други комерсиални дейности. Обявата може да бъде публикувана избирателно във форум по ваше желание или във всички форуми на сайта.

За стандартната ценова листа и условия изпратете
запитване до webmaster@photo-forum.net.
Платени обяви
        
 Теми - forum: Фотография
 
 Обектив
Автор: Lady_Drakula   
Дата:   15-05-21 23:13

Здравейте,
Напоследък (а и не само, но особено напоследък) се хващам, че пейзажната фотография ми е истинската слабост. Плюс водопади! Начинаеща съм, не снимам шедьоври. Но имам желание да се развивам. В момента снимам със Сони а6000 с китов обектив.
Въпросът ми е, какъв е най-подходящият обектив, с който да сменя китовия (ако изобщо се налага)? Не съм разочарована от сегашния, просто се чудя, мога ли да го "ъпгрейдна", без да фалирам съответно [smilie5].
Понеже последният път много ми помогнахте с почистването на сензора (хиляди благодарности, между другото), сега реших, че бихте могли да ми помогнете и с този, така важен, въпрос [smilie5]

Отговори на това съобщение
 Re: Обектив
Автор: lamerko   
Дата:   16-05-21 00:15

Пейзажната фотография е една от най-невзискателната от към техника. На практика всеки обектив, който е достатъчно широк да обхване сцената от избраното място ще свърши работа. Не ти трябва стабилизация, дефокус, бокета и свръх коригирана оптика :)

Отговори на това съобщение
 Re: Обектив
Автор: kvakioh   
Дата:   16-05-21 01:13

Доколко като средства е готовността да се отделят? По принцип наистина не е толкова претенциозно за пейзажите, стига да обхваща каквото ще се снима.
Иначе варианти доста. От ръчни до топ автофокусни обективи.

Отговори на това съобщение
 Re: Обектив
Автор: quazimodo   
Дата:   16-05-21 07:27

Ъпгрейд ще бъде всичко с ФР под 18мм, но за съжаление, цените май са разоряващи и за обективи втора ръка. Иначе един обектив Сони 10-18мм ще е чудесно допълнение.

Отговори на това съобщение
 Re: Обектив
Автор: lamerko   
Дата:   16-05-21 07:45

Има много качествени и евтини обективи, но са твърди - зуума при тях е крачен, което не винаги е опция. На линка долу - избор колкото искаш от Самянг. Кефни ти 10мм, 12мм, 14мм, 16мм, 18мм... като за колекция са [smilie18]

примерни опци

Отговори на това съобщение
 Re: Обектив
Автор: dekov   
Дата:   16-05-21 08:16

Един голям фотограф казваше:
"Най добрият обектив за пейзаж е -статива" [smile]
За сега се оборудвайте със стабилем статив, а като изчерпите възможностите на обектива, ще знаете какво да си купите.


Отговори на това съобщение
 Re: Обектив
Автор: asahi   
Дата:   16-05-21 08:58

Тъй като си начинаеща ще преживееш много "истински слабости". Няма да ги изброявам, че е ще скучно. Стативът, картатa и този инструмент са основното в пейзажната фотография.


Отговори на това съобщение
 Re: Обектив
Автор: quazimodo   
Дата:   16-05-21 09:26

lamerko написа:

> Има много качествени и евтини
> обективи, но са твърди - зуума при
> тях е крачен, което не винаги е
> опция. На линка долу - избор
> колкото искаш от Самянг. Кефни ти
> 10мм, 12мм, 14мм, 16мм, 18мм... като за
> колекция са [smilie18]
>

И от 7-те джуджета [cool] има прилични обективи със същия "дефект"[smilie5], че даже са и доста по-преглъщаеми ценово[beer]


Отговори на това съобщение
 Re: Обектив
Автор: kvakioh   
Дата:   16-05-21 12:55

Sony 10-18- топ от възможно широките, не евтин обаче.
Zeiss Touit 12/2.8-топ от широките с фиксирани мм, с автофокус, не е евтин
Samyang 12/2- ръчен, изгодна алтернатива наTouit
Тези трите бих гледал, ако ще снимам нашироко. Статив може и да не потрябва.

Отговори на това съобщение
 Re: Обектив
Автор: Grimjaur   
Дата:   16-05-21 13:05

Хубаво е да се помисли и за филтри някакви... Колегите са казали за статива, изброили са обективи.. Препоръчително е няколко ND филтъра за начало, после и градиентни. Даже има статия тук за тях.

Отговори на това съобщение
 Re: Обектив
Автор: kvakioh   
Дата:   16-05-21 13:42

Филтри от 50 до 1500лв под път и над път. Това и статива са най-лесните неща.

Отговори на това съобщение
 Re: Обектив
Автор: asahi   
Дата:   16-05-21 15:27

Моля, не повтаряйте невярното твърдение, че пейзажни снимки се правят с широкоъгълни обективи.

Отговори на това съобщение
 Re: Обектив
Автор: kvakioh   
Дата:   16-05-21 15:31

ДА, може да се обхване един водопад от 10 и от 10000 метра, обективът определя.

Отговори на това съобщение
 Re: Обектив
Автор: Lady_Drakula   
Дата:   16-05-21 15:47

Мислех си аз, наивно, че отговорът ше е универсален, за всичките ми проблеми, ама нейсе [smilie18]
Я да видим, правилно ли съм разбрала. Ще ми трябва обектив, в широк ценови диапазон [smilie7], филтри с цени между 50 и 1500 лв, статив, карта (за карта памет ли говорим, или за географска карта в случая?) и сайта, с който се забавлявам вече половин ден, доста е интересно.
А, да, кои са "7-те джуджета"?
Сега обаче сериозно. МНОГО благодаря на всички за насоките, [cool] добре е да има хора, които разбират повече от теб и са готови да помогнат, както могат.
За цената на обектива, малко е ограничен бюджета, та предполагам че ще трябва да търся нещо що-годфе читаво, но втора ръка. Филтри и аз си мислех че трябва да си взема, дори гледах онзи ден, НО понеже не съм наясно какво ми трябва, не си взех.
Статива май е най-лесната покупка за момента. Има ли значение марка, вид?
А, да. И оше нещо - има ли значение дали снимам JPEG или RAW формат?
Благодаря момчета, златни сте!

Отговори на това съобщение
 Re: Обектив
Автор: lamerko   
Дата:   16-05-21 16:14

Снимаш задължително в РОУ, но ако камерата ти има опция за JPEG+RAW (и двете едновремено) - слагай на нея, че с JPEG прегледа е по-лесен. Снимането в РОУ само по себе си не е панацея, ако не успееш да извлечеш от него нужното - за това трябва четене, гледане на клипчета и най-вече практика.
Статива противно на очакванията, може да не е толкова лесна покупка. По принцип се състои от две части (казвам по принцип, понеже има едни пластмасови недоразумения) - основа и глава. Двете може да се вземат като комплект, но и по отделно според нуждите. Атрибути на основата са:
- минимална височина, максимална и размери в сгънато положение;
- тегло;
- максимална товароносимост;
- брой секции;
- щипки или врътки;
За главата са:
- вид на главата - трипозиционна, ябълковидна, панорамна...
- издържливост (в колограми)
Темата е доста обширна :)
За седемте джуджета - това е препратка към обективите на фирма 7artisans

Отговори на това съобщение
 Re: Обектив
Автор: asahi   
Дата:   16-05-21 16:27

Картата е географска. Тази, с която ти е най-лесно да работиш. Аз предпочитам Google Maps. Достатъчна е за да си намериш обекта и от неговите координати да намериш в кой времеви диапазон Слънцето ще е в желаната от теб позиция.

Не очаквай, че с първото посещение на някаква локация ще срещнеш шедьовъра, но поне можеш да се ориентираш как е най-добре да се случи следващото посещение.

Отговори на това съобщение
 Re: Обектив
Автор: Дичка   
Дата:   16-05-21 16:42

След като си с китак, не мисля, че засега ще ти е нужно нещо по-широко. Много често хубави пейзажи се снимат и с телеобективи в диапазона между 70 и 200мм, та аз бих препоръчал по скоро да търсиш бюджетен телеобектив, вместо по-широк от 18мм. Мое лично мнение е, че при пейзажите без филтри си за никъде, така че по-скоро те трябва да са ти приоритет (ND, CPL, Градиентни и тн).

Отговори на това съобщение
 Re: Обектив
Автор: kvakioh   
Дата:   16-05-21 17:15

Само обектив първо, филтри има бол.

Отговори на това съобщение
 Re: Обектив
Автор: Lady_Drakula   
Дата:   16-05-21 17:53

Ей, нямате равни! :)
Asahi, за шедьоврите не си правя никакви илюзии, съмнявам се, че дори и след няколко години практика няма да докарам на шедьоври [smilie5]
Общо взето сведох покупките до 3 за момента, като обектива и статива са приоритетни, а филтъра ще си го подаря за рождения ден.
Супер, апарата поддържа RAW-JPEG.
А картата, вече съм си взела, даже и с еко пътеките по нея. Макар че имам няколко идеи, като за начало,за които не ми е необходима карта.
Lamerko, май ще се обръщам към теб за съвет за стативи.
А иначе, гледам видеа, чета, даже си търся и някой курс някога да се запозная с нещата.



Публикацията е редактирана (16-05-21 17:54)

Отговори на това съобщение
 Re: Обектив
Автор: io_bs   
Дата:   18-05-21 13:57

Привет, реших да се изкажа и аз.

Подкрепям asahi, че пейзажи не се снимат само с ултрашироки обективи. Те определено имат място в жанра и могат да помогнат за драматични композиции, но са трудни за употреба (колкото повече неща влизат в кадъра, толкова по-сложно е да направиш композицията наистина силна).

Аз снимам с Фуджи и напоследък основните ми пейзажни обективи са китовите 16-50 и 50-230, които се справят чудесно със задачата. Включително и стабилизацията им е полезна, понеже благодарение на нея доста по-рядко ми се налага да ползвам статив.

Имам и ултраширок обектив (Samyang 12mm f/2), който е чудесно бюджетно решение и също влиза в употреба от време на време, но в интерес наистината това се случва все по-рядко.

Както се каза вече, филтрите и стабилният статив също са полезни. ND и CPL филтри са си даже задължителни за дълги експозиции и насищане на цветовете/премахване на отражения (съответно). Graduated ND филтрите според мен са излишни в модерните времена - сензорите имат достатъчно голяма динамика, че да ги правят излишни в повечето ситуации. По-лесен вариант е bracketing-а и после стакването в програма за обработка. В допълнение по темата, все по-често се стакват така и по-кратки експозиции, за да се получи движение в облаци/вода и т.н., като се имитира ефекта на ND филтъра, така че за някои и той не е важен, но аз лично предпочитам да го ползвам на място.

Успех :)

Отговори на това съобщение
 Re: Обектив
Автор: Lady_Drakula   
Дата:   20-05-21 19:59

Отново съм аз, отново с милионите въпроси.
Реших да си купя ND и CPL филтри, но налетях на следния проблем - какво точно ми трябва? [smilie10]
Вариантите са толкова много.....

Отговори на това съобщение
 Re: Обектив
Автор: Synthy   
Дата:   21-05-21 11:48

B+W, Hoya, Phot-R Pro, Marumi - примерни качествени марки.

Отговори на това съобщение
 Re: Обектив
Автор: io_bs   
Дата:   23-05-21 15:30

Lady_Drakula написа:

> Отново съм аз, отново с милионите
> въпроси.
> Реших да си купя ND и CPL филтри, но
> налетях на следния проблем - какво
> точно ми трябва? [smilie10]
> Вариантите са толкова много.....

Първо, избери дали да са на резба (навиват се в резбата на обектива според диаметъра му - обикновено го пише на самия обектив или отвътре на капачката му). Аз ползвам лично ползвам на резба, като филтрите ми са като за обектива ми с най-голяма резба (в случая 67 мм), а на другите си го ползвам с преходници (step-up rings). Малко е досадно да ги навиваш и развиваш, ама струва доста по-евтино от това да си купиш същите филтри на няколко резби :)
По възможност си вземи филтрите с тънка рамка. За ND аз ползвам ND8 i ND400 (първият затъмнява с 3 стъпки, а вторият - 9). Съответно вторият го ползвам по-рядко, понеже ефектът му е доста драстичен (позволява снимане на дълги експозиции през деня).[shtrak]



Публикацията е редактирана (23-05-21 15:32)

Отговори на това съобщение
 Re: Обектив
Автор: avo   
Дата:   23-05-21 23:05

При филтрите вариантите са много. Ако ще ползваш ND градиентни, аз лично ползвам доста, със сигурност ти трябва система за квадратни/правоъгълни филтри и самите стъкла след това. Съгласен съм с колегите, че динамиката на матриците и обработката може да ги замести, но колкото по-малко се изнасилва един кадър при обработката, толкова по-добре, и ако експонацията на същия този кадър е по-близо до истината заради градиентния филтър, толкова повече мегдан има после за дообработка. Аз ползвам Cokin Nuances Extreme серията, нищо общо с плексигласовите им боклуци, ценово са по средата между Haida и Lee, по-близо до вторите май. Като качество са много много ок считам, въпреки че тази марка няма добро име поради масовите им пластмасови ширпотреби с които се асоциира единствено.
Относно CPL, купи си хубав филтър, като размер максимално големия, който теоретично някога би ти трябвал ако купиш широк светъл обектив, вероятно това е около 82 мм, и го ползвай със степ даун рингове за по 7-8 лева на всичките си обективи. Иначе като мен ще имаш всички размери поетапно и ако сумираш инвестицията лошо ще ти стане.

Отговори на това съобщение
 Re: Обектив
Автор: asahi   
Дата:   24-05-21 07:39

Започни с един CPL филтър. Не го дръж като капачка върху обектива. Разглеждай пейзажа през филтъра, анализирай кое как се променя при въртенето му, обърни внимание на тъмните зони и когато решиш го сложи на обектива и снимай.

Отговори на това съобщение
 Re: Обектив
Автор: kvakioh   
Дата:   24-05-21 09:15

Хич не трябва система с плочки в случая, особено с размери на филтрите под 72мм, макар че има 1-2 случая, когато се налага...
Един CPL, има изгодни, един ND 64 (1000) и после идват градиенти, наслагвания на ND ( може и тези на резба дори).



Публикацията е редактирана (24-05-21 09:24)

Отговори на това съобщение
 Re: Обектив
Автор: Lady_Drakula   
Дата:   24-05-21 09:26

Благодаря ви отново!
Поръчах един ND филтър за проба, като начало. CPL и градиентни съм планирала също да взема, макар че на няколко места вече чета, че нямам нужда от градиентен филтър, тъй като Lightroom има подобна опция.
А, за по-далечни обекти (например дива коза на отдалечена скала, или катерица на дърво 30-тина метра от мен) какво бихте препоръчали, като обектив? Китовия не се справя добре с по-далечните зуумове...

Отговори на това съобщение
 Re: Обектив
Автор: IShoot4Fun   
Дата:   24-05-21 09:58

Lady_Drakula написа:

> А, за по-далечни обекти (например
> дива коза на отдалечена скала, или
> катерица на дърво 30-тина метра от
> мен) какво бихте препоръчали, като
> обектив? Китовия не се справя
> добре с по-далечните зуумове...

Според така, както е написано, поне 400мм в дългия край, което на а6000 ще ви даде 600мм еквивалент. Такъв обектив обаче неминуемо е и по-тежък и по-скъп. Писахте в началото на темата, че бюджетът не е без значение. С риск колегите да ми се нахвърлят, но ако искате хем голям зуум, хем евтино (и леко) - тогава си вземете турбосапунерка. За съжаление, щом има бюджетни ограничения може да се говори само за нещо с 1/2.3" сензор. Умишлено не предлагам Sony RX10 IV, (дори и III никак не е евтин), заради цената.

Аз самият снимам птички и катерички, като за целта ползвам точно турбосапунерка. Ако е за нещо друго - имам D7200.
Турбосапунерката ми дава голям зуум, а и не я усещам като тегло.

Не е същото обаче, както ако се снима с голям обектив, да го знаете. Шум в снимката, сепарация на главния обект от останалите - по тези показатели турбосапунерката отстъпва, и то с много, от големия обектив.

П.П. Сега се замислих пак за тази катерица на 30 метра разстояние. Май още зуум ще ви трябва. Има обективи по 600мм в дългия край (900мм еквивалент за вашия случай), но това са вече наистина големите базуки.[smilie10]

Цък



Публикацията е редактирана (24-05-21 10:23)

Отговори на това съобщение
 Re: Обектив
Автор: quazimodo   
Дата:   24-05-21 10:22

Lady_Drakula написа:

> ...А, за по-далечни обекти (например
> дива коза на отдалечена скала, или
> катерица на дърво 30-тина метра от
> мен) какво бихте препоръчали, като
> обектив? Китовия не се справя
> добре с по-далечните зуумове...

ТОВА за без пари, втора ръка [beer]


Отговори на това съобщение
 Re: Обектив
Автор: IShoot4Fun   
Дата:   24-05-21 10:38

написа:

> Lady_Drakula написа:
>
> > ...А, за по-далечни обекти
> (например
> > дива коза на отдалечена скала,
> или
> > катерица на дърво 30-тина метра от
> > мен) какво бихте препоръчали,
> като
> > обектив? Китовия не се справя
> > добре с по-далечните зуумове...
>
>
> ТОВА за без пари, втора ръка
> [beer]
>

Ако е това, питащата трябва да е наясно, че ще се наложи да използва и крачния зуум.

Отговори на това съобщение
 Re: Обектив
Автор: quazimodo   
Дата:   24-05-21 11:14

IShoot4Funнаписа:

> Ако е това, питащата трябва да е
> наясно, че ще се наложи да използва
> и крачния зуум.


Съмнявам се, че питащата е готова да задели няколко хиляди за дълъг обектив...[beer]


Отговори на това съобщение
 Re: Обектив
Автор: Lady_Drakula   
Дата:   24-05-21 11:16

Благодаря за отзивите. Аз сиразпитвам за да съм подготвена евентуално ;) Хубаво е да се знаят нещата в аванс.
Иначе турбо сапунерка имам, едно sony dxc-200v което сума години вече не ме оставя, но за шума, особено при по голям зуум съм съгласна.



Публикацията е редактирана (24-05-21 11:22)

Отговори на това съобщение
 Re: Обектив
Автор: Lady_Drakula   
Дата:   24-05-21 11:25

Квазимодо готова съм да ги дам, ама ги нямам [smilie5]
Даването е най малкия проблем, имането ме тормози [smilie18]

Отговори на това съобщение
 Re: Обектив
Автор: petronix   
Дата:   24-05-21 11:55

Имате възможност да вземете нещо стойностно на изплащане от Синтезиса

Отговори на това съобщение
 Re: Обектив
Автор: Yog   
Дата:   24-05-21 13:00

Новият 70-350 на Сони за кроп сензор е супер. Свалих снимки, правени с този обектив и а6400. Бяха много добри. Плюс това не е прекомерно скъп, като за обектив който дава 100-500 еквивалент. Ако вземат да пуснат и една кроп камера, която да става за държане, цена няма да имат. А на първоначалният въпрос, за ъпгрейда на китовия обектив, моят отговор е - никакъв. На ф/8 китовият си е съвсем ОК. Със сигурност новият им 16-50 е по-остър, но цената му е извънземна, а на по-затворени бленди разликата ще е минимална. Единствено ако китовият ти идва тесен в широкия край бих се замислил за по-широк, но това си прецени дали изобщо ти трябва. Ако половината ти снимки, примерно, са на най-широкото, може и да си струва да харчиш пари за по-широк. Ако не - карай с наличния.

Отговори на това съобщение
 Re: Обектив
Автор: Lady_Drakula   
Дата:   24-05-21 14:05

написа:

> Новият 70-350 на Сони за кроп сензор е
> супер. Свалих снимки, правени с
> този обектив и а6400. Бяха много
> добри. Плюс това не е прекомерно
> скъп, като за обектив който дава
> 100-500 еквивалент. Ако вземат да
> пуснат и една кроп камера, която да
> става за държане, цена няма да
> имат. А на първоначалният въпрос,
> за ъпгрейда на китовия обектив,
> моят отговор е - никакъв. На ф/8
> китовият си е съвсем ОК. Със
> сигурност новият им 16-50 е по-остър,
> но цената му е извънземна, а на
> по-затворени бленди разликата ще е
> минимална. Единствено ако
> китовият ти идва тесен в широкия
> край бих се замислил за по-широк,
> но това си прецени дали изобщо ти
> трябва. Ако половината ти снимки,
> примерно, са на най-широкото, може
> и да си струва да харчиш пари за
> по-широк. Ако не - карай с наличния.

Чета и започвам да се замислям.
Засега ще си карам с каквото имам и само ще инвестирам в читави филтри и две по-големи карти памет. Май е по-добре да мъкна двата апарата, вместо да сменям обективи в движение [smilie18]

Отговори на това съобщение
 Re: Обектив
Автор: mmx   
Дата:   24-05-21 15:04

Не съм пейзажист, нека тук пейзажистите да се съгласят или да отрекат:

- 90% от пейзажите може да се снимат с хубав телефон (ако не решим да печатим билборди). Телефоните снимат в RAW и основния качествен сензор обикновено е около 24mm. Да не говорим, че телефоните имат и други сензори на други дължини. С телефон и статив винаги може да стакнеш кадри, за да подобриш качеството.
- за пейзажа е много по важно да направиш хубава композиция, отколкото да имаш хубав апарат и обектив, филтри и тн.
- и най-важното - светлината! 90% от пейзаж се снима в златен или син час (тоест точно в определено време на денонощието). Често в останалите случаи се прибяхва до черно-бяла фотография.

Така че, преди да се хвърлите да купувате каквото и да е било инвестирайте в обучение. То ще ви е много по-полезно от техниката, която ще купите!

Отговори на това съобщение
 Re: Обектив
Автор: Lady_Drakula   
Дата:   24-05-21 15:12

написа:

> Не съм пейзажист, нека тук
> пейзажистите да се съгласят или да
> отрекат:
>
> - 90% от пейзажите може да се снимат
> с хубав телефон (ако не решим да
> печатим билборди). Телефоните
> снимат в RAW и основния качествен
> сензор обикновено е около 24mm. Да не
> говорим, че телефоните имат и
> други сензори на други дължини. С
> телефон и статив винаги може да
> стакнеш кадри, за да подобриш
> качеството.
> - за пейзажа е много по важно да
> направиш хубава композиция,
> отколкото да имаш хубав апарат и
> обектив, филтри и тн.
> - и най-важното - светлината! 90% от
> пейзаж се снима в златен или син
> час (тоест точно в определено
> време на денонощието). Често в
> останалите случаи се прибяхва до
> черно-бяла фотография.
>
> Така че, преди да се хвърлите да
> купувате каквото и да е било
> инвестирайте в обучение. То ще ви е
> много по-полезно от техниката,
> която ще купите!

Не съм от най големите почитатели на мобилната фотография, за съжаление. Едно е да щракаш с телефона друго си е да хванеш апарата. Чувството е съвсем различно. Не че с телефона не можеш да докараш прекрасен пейзаж, просто не ми доставя чак такова удоволствие. [smile]
Но принципно, съм абсолютно съгласна с казаното. Дори си търся добър онлайн курс, защото за съжаление в малките градове няма фотографски курсове и уроци [smilie2]

Отговори на това съобщение
 Re: Обектив
Автор: kvakioh   
Дата:   24-05-21 16:16

Нищо общо няма телефон който и да е с пейзажа...освен ако няма само телефон.
Като има решение за обектива, ще се намерят и филтрите.

Отговори на това съобщение
 Re: Обектив
Автор: Lady_Drakula   
Дата:   24-05-21 20:50



> Като има решение за обектива, ще се
> намерят и филтрите.

Има решение вече. Засега ще изчакам с обектива. Ще инвестирам в курс, като за начало. Все ще мога да си намеря някой, ако не онлайн, то поне в близък, по-голям град.
Филтър вече си поръчах един, за проба. Ако успея да се разбера с него, ще съм щастлива [smilie18]

Отговори на това съобщение
 Re: Обектив
Автор: avo   
Дата:   24-05-21 21:19

"Не съм пейзажист, нека тук пейзажистите да се съгласят или да отрекат:

- 90% от пейзажите може да се снимат с хубав телефон (ако не решим да печатим билборди). Телефоните снимат в RAW и основния качествен сензор обикновено е около 24mm. Да не говорим, че телефоните имат и други сензори на други дължини. С телефон и статив винаги може да стакнеш кадри, за да подобриш качеството.
- за пейзажа е много по важно да направиш хубава композиция, отколкото да имаш хубав апарат и обектив, филтри и тн.
- и най-важното - светлината! 90% от пейзаж се снима в златен или син час (тоест точно в определено време на денонощието). Често в останалите случаи се прибяхва до черно-бяла фотография."

Всичко може да се снима с всичко, но глобално погледнато говорите глупости, на места безсмислени, визирам 24 мм сензора. Вие нямате представа от разликата между сензор и обектив/дължина на обектива, съдейки по изказването ви, и да давате съвет на трето лице е нелепо. Извинете ме, ако съм краен.

Отговори на това съобщение
 Re: Обектив
Автор: ZENON   
Дата:   25-05-21 11:12

- 90% от пейзажите може да се снимат с хубав телефон (ако не решим да печатим билборди).

Това твърдение е добре да се игнорира, освен в случаите, когато ще пускате пейзаж във Фейсбук и/или няма нищо друго подходящо под ръка.
Във всички други случаи, телефона няма място.

Признавам, не разбирам толкова занижени критерии по отношение на качество на кадър.



Публикацията е редактирана (25-05-21 11:21)

Отговори на това съобщение
 Re: Обектив
Автор: Lady_Drakula   
Дата:   25-05-21 12:07

написа:

> - 90% от пейзажите може да се
> снимат с хубав телефон (ако не
> решим да печатим билборди).

>
> Това твърдение е добре да се
> игнорира, освен в случаите, когато
> ще пускате пейзаж във Фейсбук
> и/или няма нищо друго подходящо
> под ръка.
> Във всички други случаи, телефона
> няма място.
>
> Признавам, не разбирам толкова
> занижени критерии по отношение на
> качество на кадър.
>

>
> Публикацията е редактирана (25-05-21
> 11:21)
Аз си държа на апарата. С телефона най-много нещо набързо да снимам. Но качеството просто е на светлинни години от това на апарата.

Отговори на това съобщение
 Re: Обектив
Автор: Pavlov11   
Дата:   25-05-21 15:07

> - 90% от пейзажите може да се снимат
> с хубав телефон (ако не решим да
> печатим билборди). Телефоните
> снимат в RAW и основния качествен
> сензор обикновено е около 24mm. Да не
> говорим, че телефоните имат и
> други сензори на други дължини. С
> телефон и статив винаги може да
> стакнеш кадри, за да подобриш
> качеството.
> - за пейзажа е много по важно да
> направиш хубава композиция,
> отколкото да имаш хубав апарат и
> обектив, филтри и тн.
> - и най-важното - светлината! 90% от
> пейзаж се снима в златен или син
> час (тоест точно в определено
> време на денонощието). Често в
> останалите случаи се прибяхва до
> черно-бяла фотография.
>


Човека си казва че не е пейзажист, ама от 20 реда 19 да са нелепи и все пак да изказва мнение ми е малко крайно ...

По темата - разбирам желанието за нов обектив, но честно казано аз научих какво мога/не мога и от какво наистина имам нужда и от какво не с един китов 24-120мм. Снимай с това което имаш докато не дойде момента в който сама на себи си кажеш "ей тук колко яко щеше да стане с един широк обектив" или "ей какъв як детайл щеше да стане с телефото ...". Когато усетиш нуждата ще разбераш от какво е породена и колко е голяма и тогава вече ще търсиш с конкретна мисъл. Докато не можеш да формулираш какво ти трябва по-скоро не се хвърляй на техника (повярвай ми разбирам крастата, всички сме така ... :D ).

Последен коментар към изказването на колегата с 24mm сензор - моля те не снимай само сутрин вечер - брутални пейзажи могат да станат в почти всеки един момент, също така - и моята краста е пейзажа любимия ми обективи е 70-200. Искам да кажа, че няма рецепта, снимай и ще почнеш да разбираш, а като разбереш ще знаеш какво ти трябва.

Отговори на това съобщение
 Re: Обектив
Автор: Lady_Drakula   
Дата:   25-05-21 17:42

написа:


>
> Човека си казва че не е пейзажист,
> ама от 20 реда 19 да са нелепи и все
> пак да изказва мнение ми е малко
> крайно ...
>
> По темата - разбирам желанието за
> нов обектив, но честно казано аз
> научих какво мога/не мога и от
> какво наистина имам нужда и от
> какво не с един китов 24-120мм. Снимай
> с това което имаш докато не дойде
> момента в който сама на себи си
> кажеш "ей тук колко яко щеше да
> стане с един широк обектив" или "ей
> какъв як детайл щеше да стане с
> телефото ...". Когато усетиш нуждата
> ще разбераш от какво е породена и
> колко е голяма и тогава вече ще
> търсиш с конкретна мисъл. Докато
> не можеш да формулираш какво ти
> трябва по-скоро не се хвърляй на
> техника (повярвай ми разбирам
> крастата, всички сме така ... :D ).
>
> Последен коментар към изказването
> на колегата с 24mm сензор - моля те не
> снимай само сутрин вечер -
> брутални пейзажи могат да станат в
> почти всеки един момент, също така
> - и моята краста е пейзажа любимия
> ми обективи е 70-200. Искам да кажа, че
> няма рецепта, снимай и ще почнеш да
> разбираш, а като разбереш ще знаеш
> какво ти трябва.

Хахахах, крастата е ужасна! [smilie18] като те хване, няма пускане. Но почетох и малко я поукротих. В едно съм 100% сигурна обаче - телеобектив ще си взема! Няма да е сега, но със сигурност е №1 в листа ми за покупки [smilie5]
Засега ще чета, ще се обучавам, ще се опитам да отсея това, което е важно и това, което наистина би ми свършило работа занапред от общата маса информация [smilie5] Поорганизирах се малко!

Отговори на това съобщение
 Re: Обектив
Автор: mihalo   
Дата:   26-05-21 03:10

Lady_Drakula, възхищава ме как добре се ориентира за има-няма две страници в тези дебри от наистина полезни съвети!

Цитат: "Засега ще чета, ще се обучавам, ще се опитам да отсея това, което е важно и това, което наистина би ми свършило работа занапред от общата маса информация"

Наистина, кой друг може да ти каже какви "дрехи" ти подхождат? Няма как... хъм, стъклената обувка на Пепеляшка ;)

Малко абстрактно пиша, но съм сигурен, че знаеш за какво ми е думата.

"Крастата" е чудесна! Няма по добър повод да вдишваш свободата, която ти дава уединението с природата.

П.П Малко високопарно ми се получи... технократът в мен възразява на такива ми ти работи ):))

Както и да е, да обобщя: Снимането на пейзажи е изключително ползотворен начин да си загубиш по най-добрия начин времето [smilie25]


Отговори на това съобщение
 Re: Обектив
Автор: Lady_Drakula   
Дата:   26-05-21 12:00

mihalo, не съм сигурна дали първото изречение е ирония или наистина ми се възхищаваш [smilie18] ако е второто, благодаря!
За дрехите, така си е. Само аз си знам какво искам да "нося" ;)
А иначе, аз приятно загубеното време много го тача! 2 часа безцелно ходене в гората (природата като цяло) ме зареждат с енергия за целия ден!

Отговори на това съобщение
 Re: Обектив
Автор: Konstantinov   
Дата:   26-05-21 14:28

На 10мм обектива 10-18 ,дори на бленда 4 тоест на малко по тъмно кропката дава по голяма рязкост и дълбочината на фокуса ,термина май е дълбочина на фокусното поле - като снимаш архитектура или пейзаж всичко да е на фокус.Това е и един от случаите когато кропката има предимство пред фф ако се търси всичко да е на фокус.Аз снимам със сони кропки безогледалки от 8 години и сега си нося 10-18,16-70 и 55-210 и а6500 за екскурзии.Гледах 70-350 но е около 900 грама.В момента теглото на а6500 с трите обектива е 2.100 кила.



Публикацията е редактирана (26-05-21 14:43)

Отговори на това съобщение
 Re: Обектив
Автор: mihalo   
Дата:   27-05-21 01:17

Не, не съм ироничен! Нито имам причина, нито би било полезно за когото и да било.


Отговори на това съобщение
 Re: Обектив
Автор: Lady_Drakula   
Дата:   29-05-21 10:58

Тук съм да докладвам!
Филтрите пристигнаха и бяха тествани - с ND филтъра се разбрахме веднага, но с CPL нещо н не се разбираме май. Въртя го, дори не на апарата, за да му схвана действието, само че май нищо не прави. Както и да го въртя, разлика в изображението няма. Или аз не го виждам?

Отговори на това съобщение
 Re: Обектив
Автор: lamerko   
Дата:   29-05-21 13:54

CPL-a е интересен, но трябва да знеш какво искаш от него. На първо време - той поляризира част от спектъра с максимален интезитет от 90 градуса. Това го прави идеален за филтриране на отражения от стъкла и вода. Може да се пробваш на първо време точно с отраженията. С уговорката да не сработва върху метални повърхности :)

С небето също има силен ефект - атмосферата действа като един вид дифузер, което причинява оедно помътняване и загуба на цветове. Филтъра се справя доста добре с това, но там трябва да се внимава - ако обектива е много широк, небето "става" голямо и заради покриване на твърде много ъгли смпрямо слънцето може да получиш неравномерно оцветяване.

Между другто ако се чудиш как работят ПРОМНЛИВИТЕ ND (неутрални) - това са два CPL, въртящи се срещуположно и покриващи 180 градуса. При филтри с по-голям интезитет - на максимума се получава един кръст в центъра [smilie18]



Публикацията е редактирана (29-05-21 13:56)

Отговори на това съобщение
 Re: Обектив
Автор: asahi   
Дата:   29-05-21 15:14

"Автор: lamerko
Дата: 29-05-21 13:54

CPL-a е интересен, но трябва да знеш какво искаш от него. На първо време - той поляризира част от спектъра с максимален интезитет от 90 градуса."

От гледна точка на потребителя потиска светлината (не част от спектъра) с определена поляризация. Това помага да се затъмнят някои области в изображението и да се вдигне контраста. Картинката става по-жива.

Отговори на това съобщение
 Re: Обектив
Автор: Lady_Drakula   
Дата:   29-05-21 18:06

Май се спогодихме, но ще иска доста практика с ъгъла на светлината. Иначе ми харесва накъде вървят нещата [smilie18] Само статива още не съм избрала [smilie10] дето си мислех, че ще е най лесната покупка. А то имало стативи с цената на турбо сапунерка [smilie10]

Отговори на това съобщение
 Re: Обектив
Автор: landstar   
Дата:   29-05-21 21:54

Като любител на любител: пробвай се да снимаш с телефона. Като се научиш да правиш добра композиция, тогава вече апарат, филтри и всякакви играчки.

Отговори на това съобщение
 Re: Обектив
Автор: avo   
Дата:   29-05-21 22:14

landstar, грешна стратегия според мен. Така шансът да се увлечеш по фотографията е сведен до минимум. Няма ги нито гъдела по време на проучването какво и откъде да си купя, нито вълнението от разучаването на новата играчка, нито удоволствието да държиш хубаво тяло и да направиш първа фоторазходка с него, нито възможността да направиш наистина добър и качествен кадър, който да те зарадва, докато го обработваш.

Отговори на това съобщение
 Re: Обектив
Автор: Lady_Drakula   
Дата:   29-05-21 23:00

Не бих казала че снимането с телефон има много общо със снимането с апарат. И в двата случая снимаш, но приликите са дотам. Та... телефона няма да ми свърши работа.

Отговори на това съобщение
 

За да пишете мнения трябва да влезете с потребителското си име.
Влезте от тук »