Рекламирайте тук Затвори
Реклама в секции форуми и базар

Под формата на платени обяви можете да рекламирате ваши продукти, услуги или други комерсиални дейности. Обявата може да бъде публикувана избирателно във форум по ваше желание или във всички форуми на сайта.

За стандартната ценова листа и условия изпратете
запитване до webmaster@photo-forum.net.
Платени обяви
        
 Теми - forum: Фотография
 първа  назад  1  2  3     всички  напред  последна
 Re: Обектив
Автор: kvakioh   
Дата:   24-05-21 09:15

Хич не трябва система с плочки в случая, особено с размери на филтрите под 72мм, макар че има 1-2 случая, когато се налага...
Един CPL, има изгодни, един ND 64 (1000) и после идват градиенти, наслагвания на ND ( може и тези на резба дори).



Публикацията е редактирана (24-05-21 09:24)

Отговори на това съобщение
 Re: Обектив
Автор: Lady_Drakula   
Дата:   24-05-21 09:26

Благодаря ви отново!
Поръчах един ND филтър за проба, като начало. CPL и градиентни съм планирала също да взема, макар че на няколко места вече чета, че нямам нужда от градиентен филтър, тъй като Lightroom има подобна опция.
А, за по-далечни обекти (например дива коза на отдалечена скала, или катерица на дърво 30-тина метра от мен) какво бихте препоръчали, като обектив? Китовия не се справя добре с по-далечните зуумове...

Отговори на това съобщение
 Re: Обектив
Автор: IShoot4Fun   
Дата:   24-05-21 09:58

Lady_Drakula написа:

> А, за по-далечни обекти (например
> дива коза на отдалечена скала, или
> катерица на дърво 30-тина метра от
> мен) какво бихте препоръчали, като
> обектив? Китовия не се справя
> добре с по-далечните зуумове...

Според така, както е написано, поне 400мм в дългия край, което на а6000 ще ви даде 600мм еквивалент. Такъв обектив обаче неминуемо е и по-тежък и по-скъп. Писахте в началото на темата, че бюджетът не е без значение. С риск колегите да ми се нахвърлят, но ако искате хем голям зуум, хем евтино (и леко) - тогава си вземете турбосапунерка. За съжаление, щом има бюджетни ограничения може да се говори само за нещо с 1/2.3" сензор. Умишлено не предлагам Sony RX10 IV, (дори и III никак не е евтин), заради цената.

Аз самият снимам птички и катерички, като за целта ползвам точно турбосапунерка. Ако е за нещо друго - имам D7200.
Турбосапунерката ми дава голям зуум, а и не я усещам като тегло.

Не е същото обаче, както ако се снима с голям обектив, да го знаете. Шум в снимката, сепарация на главния обект от останалите - по тези показатели турбосапунерката отстъпва, и то с много, от големия обектив.

П.П. Сега се замислих пак за тази катерица на 30 метра разстояние. Май още зуум ще ви трябва. Има обективи по 600мм в дългия край (900мм еквивалент за вашия случай), но това са вече наистина големите базуки.[smilie10]

Цък



Публикацията е редактирана (24-05-21 10:23)

Отговори на това съобщение
 Re: Обектив
Автор: quazimodo   
Дата:   24-05-21 10:22

Lady_Drakula написа:

> ...А, за по-далечни обекти (например
> дива коза на отдалечена скала, или
> катерица на дърво 30-тина метра от
> мен) какво бихте препоръчали, като
> обектив? Китовия не се справя
> добре с по-далечните зуумове...

ТОВА за без пари, втора ръка [beer]


Отговори на това съобщение
 Re: Обектив
Автор: IShoot4Fun   
Дата:   24-05-21 10:38

написа:

> Lady_Drakula написа:
>
> > ...А, за по-далечни обекти
> (например
> > дива коза на отдалечена скала,
> или
> > катерица на дърво 30-тина метра от
> > мен) какво бихте препоръчали,
> като
> > обектив? Китовия не се справя
> > добре с по-далечните зуумове...
>
>
> ТОВА за без пари, втора ръка
> [beer]
>

Ако е това, питащата трябва да е наясно, че ще се наложи да използва и крачния зуум.

Отговори на това съобщение
 Re: Обектив
Автор: quazimodo   
Дата:   24-05-21 11:14

IShoot4Funнаписа:

> Ако е това, питащата трябва да е
> наясно, че ще се наложи да използва
> и крачния зуум.


Съмнявам се, че питащата е готова да задели няколко хиляди за дълъг обектив...[beer]


Отговори на това съобщение
 Re: Обектив
Автор: Lady_Drakula   
Дата:   24-05-21 11:16

Благодаря за отзивите. Аз сиразпитвам за да съм подготвена евентуално ;) Хубаво е да се знаят нещата в аванс.
Иначе турбо сапунерка имам, едно sony dxc-200v което сума години вече не ме оставя, но за шума, особено при по голям зуум съм съгласна.



Публикацията е редактирана (24-05-21 11:22)

Отговори на това съобщение
 Re: Обектив
Автор: Lady_Drakula   
Дата:   24-05-21 11:25

Квазимодо готова съм да ги дам, ама ги нямам [smilie5]
Даването е най малкия проблем, имането ме тормози [smilie18]

Отговори на това съобщение
 Re: Обектив
Автор: petronix   
Дата:   24-05-21 11:55

Имате възможност да вземете нещо стойностно на изплащане от Синтезиса

Отговори на това съобщение
 Re: Обектив
Автор: Yog   
Дата:   24-05-21 13:00

Новият 70-350 на Сони за кроп сензор е супер. Свалих снимки, правени с този обектив и а6400. Бяха много добри. Плюс това не е прекомерно скъп, като за обектив който дава 100-500 еквивалент. Ако вземат да пуснат и една кроп камера, която да става за държане, цена няма да имат. А на първоначалният въпрос, за ъпгрейда на китовия обектив, моят отговор е - никакъв. На ф/8 китовият си е съвсем ОК. Със сигурност новият им 16-50 е по-остър, но цената му е извънземна, а на по-затворени бленди разликата ще е минимална. Единствено ако китовият ти идва тесен в широкия край бих се замислил за по-широк, но това си прецени дали изобщо ти трябва. Ако половината ти снимки, примерно, са на най-широкото, може и да си струва да харчиш пари за по-широк. Ако не - карай с наличния.

Отговори на това съобщение
 Re: Обектив
Автор: Lady_Drakula   
Дата:   24-05-21 14:05

написа:

> Новият 70-350 на Сони за кроп сензор е
> супер. Свалих снимки, правени с
> този обектив и а6400. Бяха много
> добри. Плюс това не е прекомерно
> скъп, като за обектив който дава
> 100-500 еквивалент. Ако вземат да
> пуснат и една кроп камера, която да
> става за държане, цена няма да
> имат. А на първоначалният въпрос,
> за ъпгрейда на китовия обектив,
> моят отговор е - никакъв. На ф/8
> китовият си е съвсем ОК. Със
> сигурност новият им 16-50 е по-остър,
> но цената му е извънземна, а на
> по-затворени бленди разликата ще е
> минимална. Единствено ако
> китовият ти идва тесен в широкия
> край бих се замислил за по-широк,
> но това си прецени дали изобщо ти
> трябва. Ако половината ти снимки,
> примерно, са на най-широкото, може
> и да си струва да харчиш пари за
> по-широк. Ако не - карай с наличния.

Чета и започвам да се замислям.
Засега ще си карам с каквото имам и само ще инвестирам в читави филтри и две по-големи карти памет. Май е по-добре да мъкна двата апарата, вместо да сменям обективи в движение [smilie18]

Отговори на това съобщение
 Re: Обектив
Автор: mmx   
Дата:   24-05-21 15:04

Не съм пейзажист, нека тук пейзажистите да се съгласят или да отрекат:

- 90% от пейзажите може да се снимат с хубав телефон (ако не решим да печатим билборди). Телефоните снимат в RAW и основния качествен сензор обикновено е около 24mm. Да не говорим, че телефоните имат и други сензори на други дължини. С телефон и статив винаги може да стакнеш кадри, за да подобриш качеството.
- за пейзажа е много по важно да направиш хубава композиция, отколкото да имаш хубав апарат и обектив, филтри и тн.
- и най-важното - светлината! 90% от пейзаж се снима в златен или син час (тоест точно в определено време на денонощието). Често в останалите случаи се прибяхва до черно-бяла фотография.

Така че, преди да се хвърлите да купувате каквото и да е било инвестирайте в обучение. То ще ви е много по-полезно от техниката, която ще купите!

Отговори на това съобщение
 Re: Обектив
Автор: Lady_Drakula   
Дата:   24-05-21 15:12

написа:

> Не съм пейзажист, нека тук
> пейзажистите да се съгласят или да
> отрекат:
>
> - 90% от пейзажите може да се снимат
> с хубав телефон (ако не решим да
> печатим билборди). Телефоните
> снимат в RAW и основния качествен
> сензор обикновено е около 24mm. Да не
> говорим, че телефоните имат и
> други сензори на други дължини. С
> телефон и статив винаги може да
> стакнеш кадри, за да подобриш
> качеството.
> - за пейзажа е много по важно да
> направиш хубава композиция,
> отколкото да имаш хубав апарат и
> обектив, филтри и тн.
> - и най-важното - светлината! 90% от
> пейзаж се снима в златен или син
> час (тоест точно в определено
> време на денонощието). Често в
> останалите случаи се прибяхва до
> черно-бяла фотография.
>
> Така че, преди да се хвърлите да
> купувате каквото и да е било
> инвестирайте в обучение. То ще ви е
> много по-полезно от техниката,
> която ще купите!

Не съм от най големите почитатели на мобилната фотография, за съжаление. Едно е да щракаш с телефона друго си е да хванеш апарата. Чувството е съвсем различно. Не че с телефона не можеш да докараш прекрасен пейзаж, просто не ми доставя чак такова удоволствие. [smile]
Но принципно, съм абсолютно съгласна с казаното. Дори си търся добър онлайн курс, защото за съжаление в малките градове няма фотографски курсове и уроци [smilie2]

Отговори на това съобщение
 Re: Обектив
Автор: kvakioh   
Дата:   24-05-21 16:16

Нищо общо няма телефон който и да е с пейзажа...освен ако няма само телефон.
Като има решение за обектива, ще се намерят и филтрите.

Отговори на това съобщение
 Re: Обектив
Автор: Lady_Drakula   
Дата:   24-05-21 20:50



> Като има решение за обектива, ще се
> намерят и филтрите.

Има решение вече. Засега ще изчакам с обектива. Ще инвестирам в курс, като за начало. Все ще мога да си намеря някой, ако не онлайн, то поне в близък, по-голям град.
Филтър вече си поръчах един, за проба. Ако успея да се разбера с него, ще съм щастлива [smilie18]

Отговори на това съобщение
 Re: Обектив
Автор: avo   
Дата:   24-05-21 21:19

"Не съм пейзажист, нека тук пейзажистите да се съгласят или да отрекат:

- 90% от пейзажите може да се снимат с хубав телефон (ако не решим да печатим билборди). Телефоните снимат в RAW и основния качествен сензор обикновено е около 24mm. Да не говорим, че телефоните имат и други сензори на други дължини. С телефон и статив винаги може да стакнеш кадри, за да подобриш качеството.
- за пейзажа е много по важно да направиш хубава композиция, отколкото да имаш хубав апарат и обектив, филтри и тн.
- и най-важното - светлината! 90% от пейзаж се снима в златен или син час (тоест точно в определено време на денонощието). Често в останалите случаи се прибяхва до черно-бяла фотография."

Всичко може да се снима с всичко, но глобално погледнато говорите глупости, на места безсмислени, визирам 24 мм сензора. Вие нямате представа от разликата между сензор и обектив/дължина на обектива, съдейки по изказването ви, и да давате съвет на трето лице е нелепо. Извинете ме, ако съм краен.

Отговори на това съобщение
 Re: Обектив
Автор: ZENON   
Дата:   25-05-21 11:12

- 90% от пейзажите може да се снимат с хубав телефон (ако не решим да печатим билборди).

Това твърдение е добре да се игнорира, освен в случаите, когато ще пускате пейзаж във Фейсбук и/или няма нищо друго подходящо под ръка.
Във всички други случаи, телефона няма място.

Признавам, не разбирам толкова занижени критерии по отношение на качество на кадър.



Публикацията е редактирана (25-05-21 11:21)

Отговори на това съобщение
 Re: Обектив
Автор: Lady_Drakula   
Дата:   25-05-21 12:07

написа:

> - 90% от пейзажите може да се
> снимат с хубав телефон (ако не
> решим да печатим билборди).

>
> Това твърдение е добре да се
> игнорира, освен в случаите, когато
> ще пускате пейзаж във Фейсбук
> и/или няма нищо друго подходящо
> под ръка.
> Във всички други случаи, телефона
> няма място.
>
> Признавам, не разбирам толкова
> занижени критерии по отношение на
> качество на кадър.
>

>
> Публикацията е редактирана (25-05-21
> 11:21)
Аз си държа на апарата. С телефона най-много нещо набързо да снимам. Но качеството просто е на светлинни години от това на апарата.

Отговори на това съобщение
 Re: Обектив
Автор: Pavlov11   
Дата:   25-05-21 15:07

> - 90% от пейзажите може да се снимат
> с хубав телефон (ако не решим да
> печатим билборди). Телефоните
> снимат в RAW и основния качествен
> сензор обикновено е около 24mm. Да не
> говорим, че телефоните имат и
> други сензори на други дължини. С
> телефон и статив винаги може да
> стакнеш кадри, за да подобриш
> качеството.
> - за пейзажа е много по важно да
> направиш хубава композиция,
> отколкото да имаш хубав апарат и
> обектив, филтри и тн.
> - и най-важното - светлината! 90% от
> пейзаж се снима в златен или син
> час (тоест точно в определено
> време на денонощието). Често в
> останалите случаи се прибяхва до
> черно-бяла фотография.
>


Човека си казва че не е пейзажист, ама от 20 реда 19 да са нелепи и все пак да изказва мнение ми е малко крайно ...

По темата - разбирам желанието за нов обектив, но честно казано аз научих какво мога/не мога и от какво наистина имам нужда и от какво не с един китов 24-120мм. Снимай с това което имаш докато не дойде момента в който сама на себи си кажеш "ей тук колко яко щеше да стане с един широк обектив" или "ей какъв як детайл щеше да стане с телефото ...". Когато усетиш нуждата ще разбераш от какво е породена и колко е голяма и тогава вече ще търсиш с конкретна мисъл. Докато не можеш да формулираш какво ти трябва по-скоро не се хвърляй на техника (повярвай ми разбирам крастата, всички сме така ... :D ).

Последен коментар към изказването на колегата с 24mm сензор - моля те не снимай само сутрин вечер - брутални пейзажи могат да станат в почти всеки един момент, също така - и моята краста е пейзажа любимия ми обективи е 70-200. Искам да кажа, че няма рецепта, снимай и ще почнеш да разбираш, а като разбереш ще знаеш какво ти трябва.

Отговори на това съобщение
 Re: Обектив
Автор: Lady_Drakula   
Дата:   25-05-21 17:42

написа:


>
> Човека си казва че не е пейзажист,
> ама от 20 реда 19 да са нелепи и все
> пак да изказва мнение ми е малко
> крайно ...
>
> По темата - разбирам желанието за
> нов обектив, но честно казано аз
> научих какво мога/не мога и от
> какво наистина имам нужда и от
> какво не с един китов 24-120мм. Снимай
> с това което имаш докато не дойде
> момента в който сама на себи си
> кажеш "ей тук колко яко щеше да
> стане с един широк обектив" или "ей
> какъв як детайл щеше да стане с
> телефото ...". Когато усетиш нуждата
> ще разбераш от какво е породена и
> колко е голяма и тогава вече ще
> търсиш с конкретна мисъл. Докато
> не можеш да формулираш какво ти
> трябва по-скоро не се хвърляй на
> техника (повярвай ми разбирам
> крастата, всички сме така ... :D ).
>
> Последен коментар към изказването
> на колегата с 24mm сензор - моля те не
> снимай само сутрин вечер -
> брутални пейзажи могат да станат в
> почти всеки един момент, също така
> - и моята краста е пейзажа любимия
> ми обективи е 70-200. Искам да кажа, че
> няма рецепта, снимай и ще почнеш да
> разбираш, а като разбереш ще знаеш
> какво ти трябва.

Хахахах, крастата е ужасна! [smilie18] като те хване, няма пускане. Но почетох и малко я поукротих. В едно съм 100% сигурна обаче - телеобектив ще си взема! Няма да е сега, но със сигурност е №1 в листа ми за покупки [smilie5]
Засега ще чета, ще се обучавам, ще се опитам да отсея това, което е важно и това, което наистина би ми свършило работа занапред от общата маса информация [smilie5] Поорганизирах се малко!

Отговори на това съобщение
 Re: Обектив
Автор: mihalo   
Дата:   26-05-21 03:10

Lady_Drakula, възхищава ме как добре се ориентира за има-няма две страници в тези дебри от наистина полезни съвети!

Цитат: "Засега ще чета, ще се обучавам, ще се опитам да отсея това, което е важно и това, което наистина би ми свършило работа занапред от общата маса информация"

Наистина, кой друг може да ти каже какви "дрехи" ти подхождат? Няма как... хъм, стъклената обувка на Пепеляшка ;)

Малко абстрактно пиша, но съм сигурен, че знаеш за какво ми е думата.

"Крастата" е чудесна! Няма по добър повод да вдишваш свободата, която ти дава уединението с природата.

П.П Малко високопарно ми се получи... технократът в мен възразява на такива ми ти работи ):))

Както и да е, да обобщя: Снимането на пейзажи е изключително ползотворен начин да си загубиш по най-добрия начин времето [smilie25]


Отговори на това съобщение
 Re: Обектив
Автор: Lady_Drakula   
Дата:   26-05-21 12:00

mihalo, не съм сигурна дали първото изречение е ирония или наистина ми се възхищаваш [smilie18] ако е второто, благодаря!
За дрехите, така си е. Само аз си знам какво искам да "нося" ;)
А иначе, аз приятно загубеното време много го тача! 2 часа безцелно ходене в гората (природата като цяло) ме зареждат с енергия за целия ден!

Отговори на това съобщение
 Re: Обектив
Автор: Konstantinov   
Дата:   26-05-21 14:28

На 10мм обектива 10-18 ,дори на бленда 4 тоест на малко по тъмно кропката дава по голяма рязкост и дълбочината на фокуса ,термина май е дълбочина на фокусното поле - като снимаш архитектура или пейзаж всичко да е на фокус.Това е и един от случаите когато кропката има предимство пред фф ако се търси всичко да е на фокус.Аз снимам със сони кропки безогледалки от 8 години и сега си нося 10-18,16-70 и 55-210 и а6500 за екскурзии.Гледах 70-350 но е около 900 грама.В момента теглото на а6500 с трите обектива е 2.100 кила.



Публикацията е редактирана (26-05-21 14:43)

Отговори на това съобщение
 Re: Обектив
Автор: mihalo   
Дата:   27-05-21 01:17

Не, не съм ироничен! Нито имам причина, нито би било полезно за когото и да било.


Отговори на това съобщение
 Re: Обектив
Автор: Lady_Drakula   
Дата:   29-05-21 10:58

Тук съм да докладвам!
Филтрите пристигнаха и бяха тествани - с ND филтъра се разбрахме веднага, но с CPL нещо н не се разбираме май. Въртя го, дори не на апарата, за да му схвана действието, само че май нищо не прави. Както и да го въртя, разлика в изображението няма. Или аз не го виждам?

Отговори на това съобщение
 първа  назад  1  2  3     всички  напред  последна

За да пишете мнения трябва да влезете с потребителското си име.
Влезте от тук »