Рекламирайте тук Затвори
Реклама в секции форуми и базар

Под формата на платени обяви можете да рекламирате ваши продукти, услуги или други комерсиални дейности. Обявата може да бъде публикувана избирателно във форум по ваше желание или във всички форуми на сайта.

За стандартната ценова листа и условия изпратете
запитване до webmaster@photo-forum.net.
Платени обяви
        
 Теми - forum: Фотография
 първа  назад  1  2  3  4  5 ..  10 ..  18  19     всички  напред  последна
 Re: Правилото 'на третините' - подигравка
Автор: Slivenski   
Дата:   30-05-21 13:00

Автор: nyamago
Дата: 29-05-21 03:00

И понеже е петък (все още - в моята часова зона ; ) ще повторя казаното от философа за психологическия експеримент с поставяне на случайни точки върху линейна отсечка. Групират се в Златното Сечение, това е ясно. Обаче (!) има все пак хора, които ги слагат точно в средата - олигофрените. [smilie5] Научен факт, нищо лично [smilie8].

-----------------------------------------------------------

То и за това може да се намери обяснение. Олигофрените не осъзнават правилата /да приемем/ и инстинктивно слагат точките там, където им се струва естествено - в средата. А неолигофрените съзнателно избягват да ги слагат в средата, защото ЗНАЯТ, че точките ТРЯБВА да са другаде. Впрочем, ако човек тръгне да се занимава с изкуство, трябва да си е малко луд... :-)


Отговори на това съобщение
 Re: Правилото 'на третините' - подигравка
Автор: CDman   
Дата:   30-05-21 15:46

Добре, че нейно величество природата не се съобразява с фотографските закони, че ако ни беше създала по правилото на третините - е те това щеше да е гавра [smilie5]

Отговори на това съобщение
 Re: Правилото 'на третините' - подигравка
Автор: Slivenski   
Дата:   30-05-21 16:04

Ако човек иска да спазва някакви композиционни правила - негово право е. Ако не иска - също. Но според мен, най-естественото нещо е да се концентрираме в средата на зрителното си поле - това идва природно, като при олигофрените. :-) Останалото е надграждане - и вече според развиването на таланта и познанията ни. :-)


Отговори на това съобщение
 Re: Правилото 'на третините' - подигравка
Автор: Yosssarian   
Дата:   31-05-21 00:48

Ами никак не е " най-естественото нещо да се концентрираме в средата на зрителното си поле ". Когато поставиш обекта на интерес в средата на кадъра ( точката в средата на празния лист - там, където се пресичат диагоналите ), ти всъщност правиш един неслучаен, даже твърде преднамерен избор - избираш максималната симетрия за двумерно пространство...Ние човеците еволюционно сме научени (интуитивно) да възприемаме прекалената симетрия за нещо неестествено, разбирай - странно, изкуствено, съмнително, и в крайна сметка - некрасиво....

Отговори на това съобщение
 Re: Правилото 'на третините' - подигравка
Автор: Yosssarian   
Дата:   31-05-21 01:00

Проведен е бил следния експеримент - една фотография - портретна снимка - лице в едър план - анфас, е била манипулирана, като е била " разрязана " - в средата по вертикала..Едната половина е била транспонирана в другата страна - получило се е абсолютно симетрично изображение на човешко лице....Тази фотография, заедно с други подобни, но не манипулирани портретни снимки била показана на непредубедена аудитория...Всички участници без колебание, веднага разпознали манипулираната снимка и я определили като " неестествена, странна, нереална, изкуствена, съмнителна, фалшива"....Тази оценка е била дадена на момента, веднага, без измерване с милиметрова линийка и прочие....Просто хората ИНТУИТИВНО са разбрали, че нещо не е както трябва...

Отговори на това съобщение
 Re: Правилото 'на третините' - подигравка
Автор: Yosssarian   
Дата:   31-05-21 01:14

Пълната симетрия ИНТУИТИВНО сме се научили да считаме за неестествена, защото реализацията на такива събития в природата са малко вероятни...възможни разбира се, но малко вероятни...( две пролетни бури в две последователни години едва ли ще поразят едно и също дърво в гората ), и не са в унисон с принципа за ентропията, и " стрелата на времето "....Всичко това е част от интуитивния метод на познание, който, за разлика от този на логическото мислене, не се нуждае от математика, древните гърци въобще не участват в процеса, и е адски бърз - отговора идва на момента, на секундата....Ние ВЕДНАГА решаваме кое е естествено, и в крайна сметка - красиво.....

Отговори на това съобщение
 Re: Правилото 'на третините' - подигравка
Автор: Yosssarian   
Дата:   31-05-21 02:03

Най-краткото и най-пълно дефиниране на ИНТУИТИВНОТО ПОЗНАНИЕ съм срещнал в определението на самия Патанджали - Йога сутра - превод от санскрит на д.ф.н. Пламен Иванов Градинаров, Jusautor Sofia 1991 - Samga - Yogadarsana, or Yoga Darsana of Patanjali. Benares:Jai Krishnadas-Haridas Gupta, 1935...Превода е директно от санскрит на български, без междинно преминаване през английски...с претенции за максимална вярност.
Сутра 55 (глава трета) : "Знанието, пораждащо различителната ни способност, е интуитивно, има за предмет всичко, важи за всички условия и е недискурсивно."
Коментар от Вивекананда: "Това знание е спасително, защото то превежда Йогина през океана на раждането и смъртта. Цялата пракрити(природа) във всичките си състояния, фини и груби, е в обсега на това познание. Няма последователност в придобиването на това познание; то обхваща всички неща едновременно, в един миг."

Каква математика, какви гърци, какъв Шумер.....[smile]
Който разбрал - разбрал.....

Отговори на това съобщение
 Re: Правилото 'на третините' - подигравка
Автор: Бармалей   
Дата:   31-05-21 15:54

"...то обхваща всички неща едновременно, в един миг."
А бе, едновременно, амъ на третини...

Отговори на това съобщение
 Re: Правилото 'на третините' - подигравка
Автор: uri64   
Дата:   31-05-21 23:13

Именно, каква математика, какви гърци, какъв Шумер...и даже какви третини [smilie5]


Отговори на това съобщение
 Re: Правилото 'на третините' - подигравка
Автор: Slivenski   
Дата:   01-06-21 10:27

Прилагам тук една схемичка... просто за ориентация... горе-долу... [smilie18]




Отговори на това съобщение
 Re: Правилото 'на третините' - подигравка
Автор: hotsnail   
Дата:   01-06-21 10:37

Slivenski наливаш в буре без дъно според мен.

Тука това ще си остане темата третите та третините....

То не стига че подобна щуротия просто не съществува ами и не се минава и на един мм напред - примерно вертикали, хоризонтали, диагонали. Въздушна перспектива. ограничен гамут от диагонали. Как 3д изображението се прадава в 2 измерения и как е добре да се засичат линиите щото да не се сливат обектите един с друг......



Публикацията е редактирана (01-06-21 10:37)

Отговори на това съобщение
 Re: Правилото 'на третините' - подигравка
Автор: CDman   
Дата:   01-06-21 10:39

Кат сте рекли третини - те ви те баш третини [smilie5]


https://hotarena.net/userfiles/content/8540/original/triznachki.jpg




Отговори на това съобщение
 Re: Правилото 'на третините' - подигравка
Автор: nyamago   
Дата:   01-06-21 14:21

На бабите ни третини не са и стигали, та са работили с деветини [smilie6]

Отговори на това съобщение
 Re: Правилото 'на третините' - подигравка
Автор: bogdanov   
Дата:   01-06-21 15:20

Ех как ми се говори по темата, ама като знам, че много колеги ще ме блокират, админи ще ме мъмрят... а тъкмо завършвам "тайната вечея" на гоблен, естествени размери с конци от Израел... та си пазя нервите ... 14-15 бода ми останаха. [smilie25]

Отговори на това съобщение
 Re: Правилото 'на третините' - подигравка
Автор: Synthy   
Дата:   01-06-21 15:24

@bogdanov, пробвай. Днес може и да се случи чудо :) Ти обикновено има какво да кажеш в подобни теми.

Отговори на това съобщение
 Re: Правилото 'на третините' - подигравка
Автор: nyamago   
Дата:   01-06-21 20:04

> Ех как ми се говори по темата, ама като знам, че много колеги ще ме блокират...

Кажи, кажи - тук аз съм с права да блокирам, но не го правя. Кажи не толкова за третините и за гърците, колкото за пътя към успеха [smilie3]

Отговори на това съобщение
 Re: Правилото 'на третините' - подигравка
Автор: philip   
Дата:   01-06-21 20:30

nyamago: "Кажи, кажи - тук аз съм с права да блокирам, но не го правя. Кажи не толкова за третините и за гърците, колкото за пътя към успеха [smilie3]"

Ама за това ли беше темата?[smilie11]

- Този път е ясен от векове преди Христа, хвалебствия, хвалебствия, лайкове и пак от същото...[smilie25]


Отговори на това съобщение
 Re: Правилото 'на третините' - подигравка
Автор: Slivenski   
Дата:   02-06-21 00:57

Още по-интересно става в киното... :-)

Стенли Кубрик :-)


https://mediocrityisthenewgenius.files.wordpress.com/2012/09/fullmetal.jpeg



https://i.pinimg.com/originals/00/fa/42/00fa4209b2c8a738964c610950c05145.jpg


https://i.pinimg.com/originals/79/06/c8/7906c84918235bc7d88508f1fa342014.jpg




Публикацията е редактирана (02-06-21 01:01)

Отговори на това съобщение
 Re: Правилото 'на третините' - подигравка
Автор: my.point.of.view   
Дата:   02-06-21 12:07

Момчета, ся, третините изобщо не ме вълнуват, щото зная, че е неква простотия да оправдаваме некадърността си със спазване на правилА.

Гледам оня ден една млада фотографка снима на двора абитуриентка на сянка със светкавица. И, очаквано, снимките изглеждат тъпо.
Изплющялата светкавица си личи.
Вие кво ще кажете?

Отговори на това съобщение
 Re: Правилото 'на третините' - подигравка
Автор: Slivenski   
Дата:   02-06-21 12:22

Аз мисля, че когато човек има какво да каже и знае как точно иска да го каже /сори за клишето/, няма значение дали използва третини, златни сечения, спирали, триъгълници, паралелепипеди или централна композиция. :-)

Добре е, все пак, да се познават всички тези композиционни похвати, за да можеш в определена ситуация да прецениш, според артистичния си замисъл, кой точно от тях да използваш. :-)



Публикацията е редактирана (02-06-21 12:26)

Отговори на това съобщение
 Re: Правилото 'на третините' - подигравка
Автор: asahi   
Дата:   02-06-21 12:36

Автор: my.point.of.view
Дата: 02-06-21 12:07
...
Вие кво ще кажете?

Ще кажа, че когато търсиш сигурен резултат използваш проверени средства. Ако имаш един миг за снимка залагаш на сигурното.

Отговори на това съобщение
 Re: Правилото 'на третините' - подигравка
Автор: my.point.of.view   
Дата:   02-06-21 13:53

На дигиталната цъкалка ако не може да се ориентира, че с тая светкавица прави боза, не зная кво да кажа.
Сигурно, сигурно, но за такива снимки аз пари не бих дал.
Друг е въпроса, че вероятно не бих се спрял на такава фотографка никога.

Отговори на това съобщение
 Re: Правилото 'на третините' - подигравка
Автор: nyamago   
Дата:   02-06-21 14:05

> Ще кажа, че когато търсиш сигурен резултат използваш проверени
> средства. Ако имаш един миг за снимка залагаш на сигурното.

[smilie24] Това почти отговаря на въпроса ми дали правилата са път за успех. Очевидно отговорът е - 'Да'. Поне в частния случай, когато успехът се дефинира и измерва с това да нямаш празен кадър ('брак'). Надеждно да произвеждаш използваеми кадри, които изглеждат прилично.

За много видове фотография това си е успех: в репортажни или паспортни снимки с правилата никога няма да съжаляваш. Към паспортните бих сложил и служебните снимки за фирмени публикации или онлайн профили.

Оттук е само една крачка до абитуриентските снимки. Сега почват да ме замерват с домати [smilie10] И с яйца ще ме замерват като кажа, че от репортажните, пък, е само една крачка до сватбените [smilie6] Абитуриентски и сватбени снимки може (и вероятно трябва) да се снимат по правила. Успешно. (По горния критерий за успех: гарантирани използваеми кадри, които изглеждат прилично.)

По-интересно става като стане дума за артЪ. Било откровено плахи опити, или арогантни претенции - нали в тоя сайт всички сме фотограф-художници [smilie5]. В художествената фотография все още ще има защитници на правилата, но ще се явят много повече противници.

Там именно не сме единодушни в критериите за успех (явно 'гарантиран използваем кадър' не е такъв критерий). И оттам - не можем да сме единодушни за ползата от правилата като път към успеха. Еле пък за бърз път към успеха, както започна темата.

Мнения? [smilie11]



Публикацията е редактирана (02-06-21 22:53)

Отговори на това съобщение
 Re: Правилото 'на третините' - подигравка
Автор: asahi   
Дата:   02-06-21 20:53

Подкрепям горното.

Отговори на това съобщение
 Re: Правилото 'на третините' - подигравка
Автор: CDman   
Дата:   03-06-21 10:48

Боже, боже. Прибери си третините, боже [smilie8]

Отговори на това съобщение
 първа  назад  1  2  3  4  5 ..  10 ..  18  19     всички  напред  последна

За да пишете мнения трябва да влезете с потребителското си име.
Влезте от тук »