Рекламирайте тук Затвори
Реклама в секции форуми и базар

Под формата на платени обяви можете да рекламирате ваши продукти, услуги или други комерсиални дейности. Обявата може да бъде публикувана избирателно във форум по ваше желание или във всички форуми на сайта.

За стандартната ценова листа и условия изпратете
запитване до webmaster@photo-forum.net.
Платени обяви
        
 Теми - forum: Фотография
 първа  назад  1  2  3 ..  10 ..  18  19     всички  напред  последна
 Re: Правилото 'на третините' - подигравка
Автор: Julius   
Дата:   20-05-21 08:45

Съгласен съм с горното (без последния ред). Паралелът м/у Нютон и Питагор е неуместен.
Относно древните цивилизации - тепърва има още доста да се открива, за да ги третираме като
'несистематизирани'.
Някои от университетите си имат достъп до глин. плочки и си ги изучават, като този в Йейл напр.
За съжаление има много такива свидетелства унищожени от ония мюсюлмански тарамбуки...

Отговори на това съобщение
 Re: Правилото 'на третините' - подигравка
Автор: skiahtro   
Дата:   20-05-21 13:31

Julius написа:


> Естествено, че математиката има
> отношение, кой разбира и кой - не,
> няма отношение към темата. Мисълта
> ми беше, че знанието в голямата си
> част е дошло от Месопотамия и
> Египет (по какъв начин е стигнало
> там е отделен въпрос, не по-малко
> интересен), вкл. и питагоровата
> теорема е била добре позната във
> Вавилон доста преди 'откривателя'
> ѝ да я популяризира в Гърция.
> [beer]

Ами знанието идва точно от Гърция (по какъв начин е стигнало там е отделен въпрос, не по-малко интересен)...[smilie7]
Останалото са само предположения и мечти продиктувани от националната доктрина, идентифицираща българина единствено със срама и омразата..
Все пак на Европа са и трябвали около 2000 години, да схване какво са имали в предвид гърците.. Та ако не бяха гърците, едва ли щяха да ти стигнат още 2000 години, за да разбереш какво са ти казали египтяните или вавилонците...

Отговори на това съобщение
 Re: Правилото 'на третините' - подигравка
Автор: skiahtro   
Дата:   20-05-21 13:50

написа:

> Съгласен съм с горното (без
> последния ред). Паралелът м/у Нютон
> и Питагор е неуместен.
> Относно древните цивилизации -
> тепърва има още доста да се
> открива, за да ги третираме като
> 'несистематизирани'.
> Някои от университетите си имат
> достъп до глин. плочки и си ги
> изучават,
> като
> този в Йейл напр.
> За съжаление има много такива
> свидетелства унищожени от ония
> мюсюлмански тарамбуки...
Зик Хайл!
Отново предположенения, галещи националното его, т.е. срама и омразата..
А може би паралела с Айнщайн ще е уместен, щом с Нютон е неуместен? Кой щеше да бъде Айнщайн, ако не беше учил физика, т.е. систематизираните знания които е получил от някой и от някъде? А? [smilie21]
Гърците са тези, които за първи път в познатата човешка история, систематизират знанията, т.е. създават науките! Надявам се си наясно какво означава това "систематизация" и какви са последствията от нея?



Публикацията е редактирана (20-05-21 13:51)

Отговори на това съобщение
 Re: Правилото 'на третините' - подигравка
Автор: CDman   
Дата:   20-05-21 15:35

[smilie11] Излиза, че вместо да поръчаш да ти нарисуват картина, по-правилно ще е да кажеш " Разчертай ми една картина " .[smilie11]

В заключение - ако сте истински товрци сменяйте фотошопа с аутокад.[smilie18] [smilie18] [smilie18] [smilie18] [smilie18]

Тоя форум продължава да ме изненадва. [smilie5] [smilie5] [smilie5]


Отговори на това съобщение
 Re: Правилото 'на третините' - подигравка
Автор: Julius   
Дата:   20-05-21 15:50

skiahtro написа:

> Отново предположенения, галещи
> националното его, т.е. срама и
> омразата..
> А може би паралела с Айнщайн ще е
> уместен, щом с Нютон е неуместен?

"предположенения, галещи националното его" [smilie11]
Какво по-точно се опита да кажеш?
===
Като се поуспокоиш малко прочети пак кое сравнение /а не пример/ намирам за некоректно.
Очевидно от първия път не ти се е удало да схванеш. [smilie7]

Отговори на това съобщение
 Re: Правилото 'на третините' - подигравка
Автор: Julius   
Дата:   20-05-21 16:00

A ако по някаква причина се идентифицираш с подобни тарамбуки, че така запали джапанките...
толкова по-зле за тебе! [smilie7]


Отговори на това съобщение
 Re: Правилото 'на третините' - подигравка
Автор: Synthy   
Дата:   20-05-21 16:08

написа:

> [smilie11] Излиза, че вместо да поръчаш
> да ти нарисуват картина,
> по-правилно ще е да кажеш "
> Разчертай ми една картина " .[smilie11]
>
> В заключение - ако сте истински
> товрци сменяйте фотошопа с
> аутокад.[smilie18] [smilie18] [smilie18] [smilie18]
> [smilie18]
>
> Тоя форум продължава да ме
> изненадва. [smilie5] [smilie5] [smilie5]
>


Всъщност, картината преди да започне да се рисува, първо се скицира (разчертава без чертожни инстррументи).

Отговори на това съобщение
 Re: Правилото 'на третините' - подигравка
Автор: skiahtro   
Дата:   20-05-21 18:38

Julius написа:


> Какво по-точно се опита да кажеш?


[smilie21]
Ами като се успокоиш малко и се усфестиш, прочети, та виш там още еден път какво искам да кажа! Ако не можеш да осъзнаваш, се обърни за помощ към някой който може да осъзнава![smilie21]
Аз нямам време да ти обяснявам, щото след джапанките, сега си разплитам чорапите и после трябва да си нарежа ризите и разшия панталоните...
Пък дори и да ти кажа, какво се опитвам да кажа, това едва ли ще ти разреши проблемите с действителността!
[beer]



Публикацията е редактирана (20-05-21 18:38)

Отговори на това съобщение
 Re: Правилото 'на третините' - подигравка
Автор: nyamago   
Дата:   20-05-21 18:38

Единственото 'национално его' в тая дискусия ми изглежда елинско?[smilie8]

Отговори на това съобщение
 Re: Правилото 'на третините' - подигравка
Автор: skiahtro   
Дата:   20-05-21 18:41

написа:

> Единственото 'национално его' в
> тая дискусия ми изглежда
> елинско?[smilie8]

Това е възможно само ако си загубил понятието си и погледа си, за чисто българското!
[smilie7]



Публикацията е редактирана (20-05-21 18:42)

Отговори на това съобщение
 Re: Правилото 'на третините' - подигравка
Автор: Julius   
Дата:   20-05-21 19:09

nyamago, губиш си времето. [smilie3]

Отговори на това съобщение
 Re: Правилото 'на третините' - подигравка
Автор: skiahtro   
Дата:   20-05-21 19:28

Съучастници ли търсим?[smilie21]
..Аман от кръчмарски герои, открили истината!

Отговори на това съобщение
 Re: Правилото 'на третините' - подигравка
Автор: asahi   
Дата:   20-05-21 21:31

Не само европейците са гребали от знанията на старите гърци. В арабския свят са съществували местни научни центрове със свои последователи. Показателна е личността на Мохамед ал-Хорезми , който е систематизирал алгебрата като научно познание. На него са кръстени алгоритмите. По-полека с тарамбуките, предлагам.

Ето една концентрирана статия , в която събитията са подредени и дават представа кога, какво и колко.

Отговори на това съобщение
 Re: Правилото 'на третините' - подигравка
Автор: Julius   
Дата:   20-05-21 22:14

asahi написа:

> Показателна е личността на
> Мохамед ал-Хорезми, който е
> систематизирал алгебрата като
> научно познание. На него са
> кръстени алгоритмите. По-полека с
> тарамбуките, предлагам...
[smilie24]

В такъв случай се надявам, че сте чували и за ибн Сина (по познат като Авицена) - бащата на медицината...
Само че какво общо имат такива учени с тарамбуките, които дадох по-горе като пример за рушители?!
Толкова ли беше сложно да се ориентирате по контекста в какъв смисъл съм я употребил тая дума? Браво бе...
Докато Европа е била в своите тъмните векове голяма част от знанието се е съхранило именно в арабския свят,
но наистина се учудвам, че не сте схванали в какъв смисъл съм я употребил. Явно трябва да слагам легенда.

p.s. Религиозните фанатици са унищожили немалко археологически паметници, обявявайки ги за дело на езичници.
Точно по същия начин има и християнски тарамбуки - аналогичните идиоти-рушители, кланящи се на различен бог.


Отговори на това съобщение
 Re: Правилото 'на третините' - подигравка
Автор: nyamago   
Дата:   20-05-21 23:53

> > Единственото 'национално его' в тая дискусия ми изглежда елинско?
>
> Това е възможно само ако си загубил понятието си и погледа си, за чисто българското!

За 32 години живот извън страната понятието ми за българското само се е изострило - за всичко българско, включително и 'националното его' (каквото и да значи това). Без да интерпретирам разбирането на оня, който пръв употреби израза тук, в моето лично разбиране това включва и
- естествената национална гордост и здравословен патриотизъм, и
- саркастичния, нихилистичен поглед към патриотизма като нещо отживяло и демоде, и
- патологичното наивно-хипертрофирано 'его', според което всичко е измислено от българи, българите във всичко сме 'най' и даже първият динозавър е бил български...

Имам ясен поглед върху всички тези вариации, изповядвам само една от тях (няма да казвам коя). Но в тая дискусия не видях нито един участник да твърди, че българи са открили златното сечение, нито че първи са формулирали Питагоровата теорема - нямаше НИКАКВИ признаци за никой от горните видове 'национално его'.

Видях, обаче, недвусмислени усилия от един участник да напомни на публиката, да я убеди, да затвърди тезата, че не само Златното Сечение, но и всички важни научни и културни основи на съвременната цивилизация са заслуга предимно и главно на гърците. Този участник (по някаква случайност) има и гръцкоезичен псевдоним ('ник' на чист български). Затова си позволих да помисля, че виждаме гръцко 'национално его'. Употребих израза "изглежда ми", с което ясно допусках, че може и да греша.

Греша ли? [smilie8] [smilie11]

[beer]

Отговори на това съобщение
 Re: Правилото 'на третините' - подигравка
Автор: uri64   
Дата:   21-05-21 00:00

За какво са всичките тия "Радини вълнения", обилно поръсени с "поредни футболни драми"???

Отговори на това съобщение
 Re: Правилото 'на третините' - подигравка
Автор: skiahtro   
Дата:   21-05-21 01:12

написа:


> Видях, обаче, недвусмислени усилия
> от един участник да напомни на
> публиката, да я убеди, да затвърди
> тезата, че не само Златното
> Сечение, но и всички важни научни и
> културни основи на съвременната
> цивилизация са заслуга предимно и
> главно на гърците. Този участник
> (по някаква случайност) има и
> гръцкоезичен псевдоним ('ник' на
> чист български). Затова си
> позволих да помисля, че виждаме
> гръцко 'национално его'. Употребих
> израза "изглежда ми", с което ясно
> допусках, че може и да греша.
>
> Греша ли? [smilie8] [smilie11]
>
> [beer]
Поздравления за дедуктивната демонстрация, но погледни отново твърденията ми и се замисли защо ти е необходимо, да ми слагаш думи в устата?
Нещо грешно ли казах? Използвах условно наклонение, когато говоря за исторически факти? В какво по точно съм обвинен, може би си измислих нещо? Покажи ми грешката, освен тази, за която както твърдиш че съм виновен, "кой и какъв съм аз и какво представлявам"! Можеш ли? ..и ако не грешиш и съм нещо по-различно от българин, какво? Ще ме съдиш ли или ставам автоматично нарицателно с подходящ етикет?
Ти си човек който уважавам, според писанията които си оставил, но вероятно не си се запитвал досега в какво точно се изразяват "недвусмислено" истинските български ценности!
Съжалявам, за "изостреното българско", това е честа реакция, алтернатива на нихилизма, нещо резултат когато те сочат често с пръст на малките деца и не само, дори да нямаш пряка вина...
Греша ли?
[beer]



Публикацията е редактирана (21-05-21 02:17)

Отговори на това съобщение
 Re: Правилото 'на третините' - подигравка
Автор: mihalo   
Дата:   21-05-21 03:29

[smilie8]

Наистина е тъжно, че почти всички по-абстрактни теми стигат до лични спорове за не толкова значими подробности.

"Въпросът" е не да преповтаряме онова, което вече знаем. Целта е да открием нещо ново, което до този момент не сме разбирали... колкото и малка частица да е.

Всяко поколение си мисли,че е на въха на възможното познание... И после - те ти друго поколение! [smilie5]

Опс... и още нещо, макар да е извън темата (офтопик демек): Добрата демокрация (тук) все пак изисква и приличен контрол на егото. [smilie3]

По същество: Чудя се каква е взаимовръзката м/у Фибоначи и охлювите? Колкото и тъпо да изглежда, не е съвсем шега! [smilie25]


Отговори на това съобщение
 Re: Правилото 'на третините' - подигравка
Автор: Julius   
Дата:   21-05-21 08:12

skiahtro написа:

> Съжалявам, за "изостреното българско",
> това е честа реакция, алтернатива на нихилизма...

Ти изобщо наясно ли си със значението на термините, с които боравиш? [smilie7]
Ако имаше поне малко над елементарното ниво познания по археология и свързаните с нея науки щеше да си наясно с фактите, че гърците са объркали голяма част от нещата, които са достигнали до тях (примера, който дадох с въпросните ефемериди беше първото, за което се сетих. Има достатъчно приложения, с които да се провери траекторията на произволно небесно тяло в миналото и да се види колко по-точни са били вавилонските оригинали и колко сгрешени са гръцките им копия - и това е само един пример за това, което говорех), така както и част от знанието се е загубило или объркало при прехода Гърция-Рим. Колкото по-назад в годините се връщаме толкова по-прецизни неща се откриват, което е наистина впечатляващо!
Нихилизъм... [smilie18]

p.s.
Аз пък като видя някой да вмъква патриотични нотки в теми, които нямат никаква връзка с това и почне да говори
за "национално его" и прочее... почва да ми смърди на чалга, татуировки на Ботев/Левски и бюлетинка за слави...


Отговори на това съобщение
 Re: Правилото 'на третините' - подигравка
Автор: skiahtro   
Дата:   21-05-21 09:20

написа:

> Julius написа:
>

> Ти изобщо наясно ли си със
> значението на термините, с които
> боравиш? [smilie7]
> Ако имаше поне малко над
> елементарното ниво познания по
> археология и свързаните с нея
> науки ...
>

Я виж ти, да се ненадяваш, че в кръчмите почнаха да преподават познания над елементарните по археология и да боравят с термини.[smilie21]
Не, не съм наясно..[smilie7]
Но ти си наясно и сега ще докажеш твърденията си, сигурно знаеш и вавилонски...[smilie21]
Кой как преписвал, как станало объркването, ще докажеш какво правил Питагор в Египет и кой шумерин, му е преподавал знанието, което е объркал?
Интересно също, защо боравиш с крадени гръцки термини, а не с автентични месопотамски или египетски? М? Сигурно и с тях се справяте без проблем, нали? Или ти куца археологията и свързаните с нея науки?

...за Ботев не знам, но според отрицанието, което се забелязва в теб, спокойно можеш да си направиш татуировка на Паисий! А колко до чалгата, предполагам Бойко, Ивана, Спароток и Пасков са ти любимци, нали?
[smilie24]



Публикацията е редактирана (21-05-21 11:43)

Отговори на това съобщение
 Re: Правилото 'на третините' - подигравка
Автор: skiahtro   
Дата:   21-05-21 11:00

mihalo написа:

> [smilie8]
>
> Наистина е тъжно, че почти всички
> по-абстрактни теми стигат до лични
> спорове за не толкова значими
> подробности.
>

Ами точно подробностите показват дали правиш разлика м/у обективизъм и субективизъм и колко си склонен, да вярваш във фантазми и глупости.
Т.е дали хваща вяра това което говориш или не, дори и в абстракциите, на място различно от кръчма![shtrak]



Публикацията е редактирана (21-05-21 11:03)

Отговори на това съобщение
 Re: Правилото 'на третините' - подигравка
Автор: nyamago   
Дата:   21-05-21 13:04

Достатъчно!

Петък е, време за по-ведро настроение. Декларирам Гърците за най-велики, с което прекратявам тоя оф-топик. А за чалга и политика си има други теми, които админите знаят кога и защо да затварят. Не искам 'моята' тема да бъде затворена по такива причини.

Да се върнем на третините!

Със споделеното глуповато видео исках да почнем разговор за правилата (не само на Третините, но и всякакви други).

И не толкова за правилата - дали са верни, дали са задължителни и пр. А за правилата като бърз път за успех. Във фотографията, щото сме в тоя форум. Това ми е интересно и чакам мнения, не за вавилонци и араби, а за

Очакванията за бърз успех

Така видими у мнозина в този форум. Едни се надяват на 'магически' правила, които (ако се спазват религиозно) гарантират от всяка снимка - шедьовър.

Други търсят неуморно вълшебните 'настройки' за шедьовър. Първо гледат EXIF-а преди снимката и се оплакват, когато е скрит. И питат или съдят в коментарите: "Ама защо с такова ИСО, пък нямаше ли с друга бленда тоя обектив да е по-добре..."

Трети свято вярват в Обработката - и пускат теми с въпроси за 'плъгин-и', филтри и 'екшъни' и под снимки питат "Това с Фотошоп ли го направи, или с друга програми?"...

И разбира се (всички сме поне малко така) - мнението, че някои камери или обективи 'снимат по-добре' от други. И надеждата, макар не винаги призната, че със следващата играчка ще снимаме по-добре.

Кой е най-бързия път? Има ли такъв? Каламбурът "Бързата кучка - планина повдига!" станал ли е верую на масите? А станал ли е истина? [smilie11]

И честит Петък!
[beer]

Отговори на това съобщение
 Re: Правилото 'на третините' - подигравка
Автор: philip   
Дата:   21-05-21 13:42

Нямаго, директно по темата: к’ви третини, к’ви деветини и кой изобщо ползва някакви правила?! Масовата практика е централна композиция: с хубав модел и лека обработка стават чудеса[smilie3]


Отговори на това съобщение
 Re: Правилото 'на третините' - подигравка
Автор: nyamago   
Дата:   21-05-21 13:45

> Масовата практика е централна композиция: с хубав модел и лека
> обработка стават чудеса...

Това да го разбирам ли като предложена рецепта за бърз успех? [smilie3] (Може и да я опитам).

Отговори на това съобщение
 Re: Правилото 'на третините' - подигравка
Автор: Julius   
Дата:   21-05-21 13:56

nyamago, тя темата ми се видя доста безмислена още от самото начало, ти сега се опитваш да ѝ вдъхнеш живот.
По-добре я затвори и пусни нова, ако наистина искаш да предизвикаш някаква по-сериозна дискусия.

p.s.
Относно про-гръцки настроения ни събеседник - тъжно е да видиш колко верни са всъщност статистиките за това колко хора напускат образователната ни система със затруднения да схванат написан текст. И че между татуировките на Ботев и личността на Ботев всъщност няма нищо общо (а татуировките си остават една глупост, независимо на коя личност са).

Отговори на това съобщение
 първа  назад  1  2  3 ..  10 ..  18  19     всички  напред  последна

За да пишете мнения трябва да влезете с потребителското си име.
Влезте от тук »