Рекламирайте тук Затвори
Реклама в секции форуми и базар

Под формата на платени обяви можете да рекламирате ваши продукти, услуги или други комерсиални дейности. Обявата може да бъде публикувана избирателно във форум по ваше желание или във всички форуми на сайта.

За стандартната ценова листа и условия изпратете
запитване до webmaster@photo-forum.net.
Платени обяви
        
 Теми - forum: Фотография
 първа  назад  1  2 ..  6  7  8 ..  10 ..  18  19     всички  напред  последна
 Re: Правилото 'на третините' - подигравка
Автор: nyamago   
Дата:   12-06-21 14:19

Кефи ме какви обрати взима темата, почнала от глуповато видео на (професионален) смешник. Давайте така - тия неща НЕ СА оф-топик!
[beer]

Отговори на това съобщение
 Re: Правилото 'на третините' - подигравка
Автор: victory13   
Дата:   12-06-21 15:42

"...Защото никой художник или фотограф не би казал "я да седна да изчисля една картина или снимка", а да нарисувам/снимам това или онова."

...

"...Стига тая математика....в изкуството и фотографията в частност НЯМА математика!"



The Painter's Secret Geometry: A Study of Composition in Art (Dover Books on Fine Art)

The Elements of Dynamic Symmetry (Dover Art Instruction)

The Art of Composition: A Simple Application of Dynamic Symmetry (Classic Reprint)

Pictorial Composition (Composition in Art) (Dover Art Instruction)



С чиста съвест бих препоръчал всяка от тези книги, и споко, няма сложни формули...[smilie5]

Отговори на това съобщение
 Re: Правилото 'на третините' - подигравка
Автор: Slivenski   
Дата:   12-06-21 16:02

В отговор на горния пост, отново ще потретя, почетвъртя или до безкрайност... математическа функция, доколкото знам. [smilie5]

Докато някой математик се опита да го разбере! [smilie18]

Слагате каруцата пред магарето! Да, може да се намери математическо обяснение на дадено произведение! Може да търсим симетрии, геометрии и златни сечения във всичко! Или липсата им... Но за мен в изкуството няма математика! Това е същото, както в литературата някой критик да се опитва да обясни "какво е искал да каже авторът"! Глупост!

Дори да има обяснение, аз не търся такова! За мен важна е естетическата и емоционална наслада, а не да извадя линийката и пергела и да почна да меря!

Приемете, че има и такива хора... [smilie5] [beer]



Публикацията е редактирана (12-06-21 16:04)

Отговори на това съобщение
 Re: Правилото 'на третините' - подигравка
Автор: Slivenski   
Дата:   12-06-21 16:05

Всъщност в литературата - пак изкуство - каква математика има? [smilie18]


Отговори на това съобщение
 Re: Правилото 'на третините' - подигравка
Автор: asahi   
Дата:   12-06-21 16:51

Ама че не знаеш не е повод да се радваш.

Отговори на това съобщение
 Re: Правилото 'на третините' - подигравка
Автор: Yosssarian   
Дата:   12-06-21 17:59

dtangelov - убиваш детското у мен...
Споменах го само като пример за това, как интуитивното мислене(освен да решава успешно ежедневно-битови проблеми) може да доведе до глобални промени в представите ни за света, в който живеем...Дали първоначално е откраднал чужда идея не знам, важното е кой я е представил и защитил в последствие....
"След раздялата им Анщайн въпреки предоставените му огромните научни възможности не успява да сътвори нищо съществено" - Е как? Бил е твърде зает да се бори с разни неща - да спори с Нилс Бор и въобще с принципите на квантовата физика и нейните призраци...щото нали - "Господ не хвърля зарове", да търси място на космологичната константа и други разни такива...Не е успял в тази борба, ама ако ли пък беше? М?
По темата, ако трябва да обобщя и да приключа участието си в нея, виждам нещата така - Едни хора, с артистични възможности(и слаби математически такива), осланяйки се интуитивните си способности, творят изкуство...Последното се харесва на публиката толкова много, че други хора, без артистични способности (но пък отличници по математика), считат за необходимо да разяснят на аудиторията скритите математически хватки, вложени в творбата, благодарение на които тя, видите ли, става толкова харесвана...Та така....

Отговори на това съобщение
 Re: Правилото 'на третините' - подигравка
Автор: mmjm   
Дата:   12-06-21 19:10

Slivenski, грешиш в целия познаваем свят около нас има математика и в музиката, и в литературата, и в изобразителното изкуство, и в медицината, абе където се сетиш.

Отговори на това съобщение
 Re: Правилото 'на третините' - подигравка
Автор: nyamago   
Дата:   12-06-21 19:50

> ... виждам нещата така - Едни хора, с артистични възможности(и слаби
> математически такива), осланяйки се интуитивните си способности,
> творят изкуство...Последното се харесва на публиката толкова
> много, че други хора, без артистични способности (но пък
> отличници по математика), считат за необходимо да разяснят на
> аудиторията скритите математически хватки, вложени в
> творбата, благодарение на които тя, видите ли, става толкова харесвана...

Виждаш нещата като математик [smilie6][smilie5][smilie18]

По-точно като счетоводител: не истински математик, а отличник по аритметика, който много добре знае да събира, изважда, умножава и дели. И дотук.

Описанието ти е прекалено опростенческо и затова невярно: защо трябва (според тебе) двете групи хора да са толкова тясно скроени и взаимно да се изключват? Обиждаш онези артистични творци, които разбират И от математика и са способни да мислят И така? Незаслужено обиждаш и онези математици, които имат артистичен дух и талант, и са способни на истинско творчество.

Доколко някои хора се "чувстват длъжни да обясняват на аудиторията" (нещо си, каквото и да е то) - това няма нищо общо с мисловните склонности или талант на такива хора, то си е отделна черта. Срещат се в изобилие по форумите и тук не е изключение. Аз съм един пример, но ти ме биеш в това [smilie6]
[beer]

Отговори на това съобщение
 Re: Правилото 'на третините' - подигравка
Автор: Slivenski   
Дата:   12-06-21 22:24

Ще ми е интересно да чуя мнението на математиците за снимките на Вивиън Майър... [smilie5]

http://www.vivianmaier.com/gallery/street-1/



Отговори на това съобщение
 Re: Правилото 'на третините' - подигравка
Автор: Yosssarian   
Дата:   13-06-21 00:13

nyamago - малеее, същински цербер си....Спомних си ротния старшина...
Но пък си прав....Умишлено дадох "прекалено опростенческо описание", бих казал - до степен на карикатурност, с цел да поставя изричен акцент...Нещо като да нарушиш "правилото на третините", поставяйки обекта на интерес точно в центъра на снимката...провокация един вид...Обидени не трябва да има - тук сме, за да научим нещо, което не знаем.....

slivenski ( не съм от отбора на математиците) - Преди няколко месеца( имаше изложба и публикации по този повод) разгледах работите на тази жена...останах поразен...много ми харесват снимките...но не мога да обясня защо...просто много ми харесват.

Отговори на това съобщение
 Re: Правилото 'на третините' - подигравка
Автор: mmjm   
Дата:   13-06-21 14:18

Slivenski, какво точно ти е интересно от математическа гледна точка? На първо четене отворът на диафрагмата има математическа стойност, скоростта на затвора също фокусното разстояние на обектива също от отношението м/у тези величини зависи крайният резултат.

Отговори на това съобщение
 Re: Правилото 'на третините' - подигравка
Автор: Slivenski   
Дата:   13-06-21 14:48

Автор: mmjm
Дата: 13-06-21 14:18

Slivenski, какво точно ти е интересно от математическа гледна точка? На първо четене отворът на диафрагмата има математическа стойност, скоростта на затвора също фокусното разстояние на обектива също от отношението м/у тези величини зависи крайният резултат.


---------------------------


Прав сте. Но крайният резултат не е математическо уравнение или функция. Имате тая бленда, оная скорост, такава и такава композиция по числата на Фибоначи... Но ако вземем само тези стойности, това не е фотография. Добрата снимка не зависи от тези неща, а от нещо друго, което /според мен/ математиката не може да обясни или осигури. Това казвам. [smilie5]

Отговори на това съобщение
 Re: Правилото 'на третините' - подигравка
Автор: ninikolov   
Дата:   13-06-21 17:08

Математиката отговаря на въпроса "Защо?", а не на въпроса "Как?".
Добра фотография не се прави с математика, но добрите фотографии се подчиняват на "правила", които можем да опишем с "математика". Не напълно, разбира се. Може би е правилно да се каже: Опитваме се да опишем с математически средства.

Математическите модели са опростено описание на действителността. С тях се опитваме да разберем същата тази действителност, както и самите себе си.

Между другото, вярвам, че доказателство на математическа теорема е плод на същия вид усилие и състояние на духа, което рисува Джокондата или прави фотографията на Вивиан Майер.


Отговори на това съобщение
 Re: Правилото 'на третините' - подигравка
Автор: mmjm   
Дата:   13-06-21 19:35

„Имате тая бленда, оная скорост, такава и такава композиция по числата на Фибоначи... Но ако вземем само тези стойности, това не е фотография. Добрата снимка не зависи от тези неща...“ Аз по-скоро бих написал добрата фотография не зависи само от тези неща. Просто няма как да е напълно независима от тях. По принцип разбрах, какво искаш да кажеш, както казват трябва и око и идея и емоция и т.н., но и само с тях не става.

Отговори на това съобщение
 Re: Правилото 'на третините' - подигравка
Автор: Yosssarian   
Дата:   13-06-21 23:07

" Добрата снимка не зависи от тези неща, а от нещо друго, което /според мен/ математиката не може да обясни или осигури."
Това "нещо друго" се нарча ИНТУИЦИЯ....
И не е вярно, че математиката не може да го обясни....Може, чрез по-фундаментални категории като СИМЕТРИЯ, ВЕРОЯТНОСТ, ЕНТРОПИЯ...Може би на математиците в този форум просто това им е трудно.....

Отговори на това съобщение
 Re: Правилото 'на третините' - подигравка
Автор: asahi   
Дата:   14-06-21 14:38

Нито са фундаментални, нито са категории. Със симетрията и вероятността математиците се оправят много лесно, а ентропията е занимание на физиците. Пак с помощта на математически похвати, разбира се.

Отговори на това съобщение
 Re: Правилото 'на третините' - подигравка
Автор: Yosssarian   
Дата:   14-06-21 23:37

asahi - Трудно ми е да се сетя за нещо по-фундаментално, всепроникващо и глобално от ентропията...дори гравитацията може би не е, щото тя може да бъде и привличаща, и отблъскваща....Вселената изстива, и става все по-неподредена, по-хаотична....Ентропията в края на краищата ще победи всички и всичко...неизбежно е!
Излязохме много, ама много извън темата...А каква беше темата всъщност?
Да, евклидовата геометрия освен бла-бла не може да обясни защо някои композиции се възприемат като "хубави", други - не. Но има и друга математика, освен геометрията...това исках да кажа...
Тази тема не е за този форум, мисля...

Отговори на това съобщение
 Re: Правилото 'на третините' - подигравка
Автор: Yosssarian   
Дата:   15-06-21 01:53

Може би, когато натискате спусъка, за да направите Вашите най-добри снимки, в тези моменти Вашето "логическо Аз" спи....няма го...Може би Вашата интуиция е тази, която взима решенията...Ако това е така, то всякакви обяснения, изхождащи от евклидовата геометрия - третини, златно сечение и прочие, са просто нелепи...
Нещо повече(допирателно) по темата има тук: https://www.youtube.com/watch?v=HXqSiA8jCh4
Препоръчвам на любознателните да изгледат целия епизод, до края - 49+ минути...



Публикацията е редактирана (15-06-21 01:58)

Отговори на това съобщение
 Re: Правилото 'на третините' - подигравка
Автор: CDman   
Дата:   15-06-21 07:56

Къде мога да видя снимки, картини, пещерни рисунки или петроглифи от тоА Евклид. [smilie11]

Сигурно са мно'у яки [smilie5]

Отговори на това съобщение
 Re: Правилото 'на третините' - подигравка
Автор: Бармалей   
Дата:   15-06-21 09:58

А... бееее...
Приказвате си...
Бленди, сечения, журове, контражурове...
Във всичко има математика - защото Нещата са количествено и качествено свързани.
Не бил правил Бресон математически изчисления? Та нали самото избиране на големината на блендата (колко светлина да пропусне, и за колко време) е "смятане? Та нали избора на разстоянието между обект и фон - за да се получи любимото "сфумато" е също "смятане"?
Да не говорим за DIN, ASSA, и ГОСТ?
Или пък като избираме кадъра, осветлението, сянката, скоростта, блендата и ISO - за да подчертаем търсения ефект - не е също "смятане"?
P.S. Някой спомена да'Винчи - че той - да'Винчи - е идеален пример за въплъщаване на математическите модели в изкуството?
А... беее...
Не се мъчете да заприличвате на ония "творци", които смятат, че и шебекът - ако има достатъчно време, и пишеща машина... може да напише Анна Каренина... без никаква математика... Ъхъ...
Поздрави...
P.P.S. Според теорията, абсолютно всяка абстрактна маймуна, натискайки случайни клавиши на пишеща машина, рано или късно, ще отпечата даже и пиеса на Шекспир. Според някои вероятността една маймуна случайно да натпечата такава сложна като драма като "Хамлет" на Шекспир е толкова малка, че е малко вероятно да се случи за времето, което е минало от раждането на Вселената. Но за един безкрайно дълъг период от време това събитие ще се случи непременно.



Публикацията е редактирана (15-06-21 10:02)

Отговори на това съобщение
 Re: Правилото 'на третините' - подигравка
Автор: Slivenski   
Дата:   15-06-21 11:42

Говорехме за композицията. [smilie21]

Иначе, и маймуна да хванеш, и тя ще се научи скорост и бленда как да наглася. Големи математици се извъдихте всички, нема що! [smilie18]

Между другото, ASA се пише с едно S. (American Standards Association) [smile]

Отговори на това съобщение
 Re: Правилото 'на третините' - подигравка
Автор: CDman   
Дата:   15-06-21 11:50

К'ви пишещи машини ви гонят ?[smilie11] 21 век сме аллоуууу [smilie5]

https://www.youtube.com/watch?v=B2OryoJd8LI


Всяка прилика с хомо-сапиенс е случайна [smilie18]

Отговори на това съобщение
 Re: Правилото 'на третините' - подигравка
Автор: ninikolov   
Дата:   15-06-21 13:20

С copy и paste всеки може [smilie5]


Отговори на това съобщение
 Re: Правилото 'на третините' - подигравка
Автор: Slivenski   
Дата:   15-06-21 13:55

Дори си спомням едно време на кутийките на филмите имаше графични схеми: слънце - f11, леки облачета - f8 и т. н.

За такива като мен - дето не могат да смятат. [smilie18] [smilie21]

Отговори на това съобщение
 Re: Правилото 'на третините' - подигравка
Автор: CDman   
Дата:   15-06-21 14:57

Така е - тряя да мое а се смята. [smilie3]

Полицай спира джип и от него се изсипват 16 дебеловрати мъжаги.
- Ще пиша акт. Нямате право да се возите толкова хора в тази кола.
- А нЕмаме - казва шофьора и го води зад колата - я виж к'во пише тук ?
- Пише 4х4.
- А са да видим моеш ли да сметаш.
[smilie5]


Отговори на това съобщение
 първа  назад  1  2 ..  6  7  8 ..  10 ..  18  19     всички  напред  последна

За да пишете мнения трябва да влезете с потребителското си име.
Влезте от тук »