Рекламирайте тук Затвори
Реклама в секции форуми и базар

Под формата на платени обяви можете да рекламирате ваши продукти, услуги или други комерсиални дейности. Обявата може да бъде публикувана избирателно във форум по ваше желание или във всички форуми на сайта.

За стандартната ценова листа и условия изпратете
запитване до webmaster@photo-forum.net.
Платени обяви
        
 Теми - forum: Фотография
 първа  назад  1  2 ..  4  5  6 ..  10 ..  18  19     всички  напред  последна
 Re: Правилото 'на третините' - подигравка
Автор: uri64   
Дата:   03-06-21 11:54

Стига вече с тия третини...като салам "Народен" са - който иска да мези, който иска да вечеря, който иска да подминава и да взима филе "Елена" примерно...или "Бански старец"...


Отговори на това съобщение
 Re: Правилото 'на третините' - подигравка
Автор: nyamago   
Дата:   03-06-21 14:39

Не беше дума за третините, а за правилата.

Айде да не е за третини, а правилото (например) за отрязаните крайници. Да пускам ли нова тема за него? [smilie8] [smilie11]

Отговори на това съобщение
 Re: Правилото 'на третините' - подигравка
Автор: uri64   
Дата:   03-06-21 16:22

Защо не? Колкото повече - толкова повече :)

Иначе според мен и с правилата е същото - ей ги там, написани са (някъде) и който иска да ги спазва, който иска - да не ги спазва....Каква е целта тук - да се вземе някакво решение имат смисъл/нямат смисъл, спазваме/не спазваме и то да стане задължително за всички регистрирани членове на форума/всички фотографи в БГ/всички снимащи по целия свят? [smile]


Отговори на това съобщение
 Re: Правилото 'на третините' - подигравка
Автор: Slivenski   
Дата:   03-06-21 16:31

За крайниците правилото беше да не се "режат" точно през ставите, а не по принцип... май? [smilie8]

Отговори на това съобщение
 Re: Правилото 'на третините' - подигравка
Автор: nyamago   
Дата:   03-06-21 17:14

> Каква е целта тук - да се вземе някакво решение имат смисъл/нямат смисъл,
> спазваме/не спазваме и то да стане задължително за всички...

Който е чел цялата тема, вероятно е разбрал целта ѝ. По принцип този вид форуми НЕ СА място за вземане колективни решения, а за дискусии между различни мнения с взаимно уважение и без привилегии за правота. Главно за образователни и развлекателни нужди и никой изход не е задължителен за никого (но споделеното може да е някому полезно).
[beer]

Отговори на това съобщение
 Re: Правилото 'на третините' - подигравка
Автор: nyamago   
Дата:   03-06-21 17:21

> За крайниците правилото беше да не се "режат" точно през ставите, а не по принцип... май?

Това е една от по-разпорстранените версии, макар да не съм стигал до дълбоките корени на научната обосновка защо през ставите е лошо.

Има обаче и достатъчно други версии (всеки е прочел / недоразбрал своя собствена), та категорични критики да се появят при всякакво рязане. През стави или не - ако прегледаме коментарите, все ще е грешно (според някого).

И ако се върнем на главния ми въпрос за правилата като (предполагаем) път за успех: ако угодим на всички версии на правилото и изобщо никога нищо не режем, ще бъдем ли по-успешни като фотографи? [smilie8] [smilie11]

Отговори на това съобщение
 Re: Правилото 'на третините' - подигравка
Автор: uri64   
Дата:   03-06-21 22:37

Не.

Отговори на това съобщение
 Re: Правилото 'на третините' - подигравка
Автор: uri64   
Дата:   03-06-21 22:47

Но какво означава някой да бъде “по-успешен като фотограф?” Да има рейтинг Б? Да е направил някоя и друга изложба? Да е един от десетината известни сватбени фотографи в БГ? Да е afiap (или каквото там беше)? Сега никой да не е чувал за него но след сто години някой да попадне на няколкото кашона негативи или 2-3 диска с роу файлове и изведнъж да стане много известен ама въобще да не може да разбере това защото отдавна го няма?


Отговори на това съобщение
 Re: Правилото 'на третините' - подигравка
Автор: Yosssarian   
Дата:   04-06-21 00:05

Наистина - какво означава "по-успешен като фотограф"?
Този, който е натрупал кинти от сватбарски фотосесии, или този, който не е спечелил нито лев от снимките си, но пък те са такива, че можеш да ги гледаш произволно дълго време без да те отегчат или да ти омръзнат? Такива, дето си казваш - "бих искал аз да съм снимал това"....
Какво означава по-успешен фотограф и в какъв аспект му е "успешността"?

Отговори на това съобщение
 Re: Правилото 'на третините' - подигравка
Автор: CDman   
Дата:   04-06-21 08:20

Успешния фотограф е като успешния зарзаватчия - да поискам да си купя "продукцията" му, без да се налага да ме убеждава колко е добър , макар на пазара да има още 100-тина такива.

Писнало ми е от "творци", които ми обясняват, че нещата, който правят, било филми, било снимки, са супер-ТОП-АРТ, ама щом не ми допадат, значи съм тъп [smilie18] и нищо не разбирам.[smilie5]


Отговори на това съобщение
 Re: Правилото 'на третините' - подигравка
Автор: Slivenski   
Дата:   04-06-21 08:52

Ами, то понеже започна от третините, та затова... [smile]
Но ако ще си говорим въобще за правилата, може да го транспонираме и върху цялата държава и живота въобще, не само за фотографията.
Спазването на законите и правилата /от нас/ прави ли ни по успешни хора? Или прави ли държавата ни по-успешна? А не е ли типично за народопсихологията на българите да бягат от спазване на правилата. И не само това, ами и активно да се противопоставят на правилата и дори да постъпват точно обратно на тях?
Принципът "Аре ве! Те ше ми казват те на мен!" как въобще се връзва с правилата?
Въпроси, въпроси... [smile]


Отговори на това съобщение
 Re: Правилото 'на третините' - подигравка
Автор: asahi   
Дата:   04-06-21 20:58

Попитай някой германец.

Отговори на това съобщение
 Re: Правилото 'на третините' - подигравка
Автор: fragranse   
Дата:   04-06-21 23:18

Автор: asahi
Дата: 04-06-21 20:58

Попитай някой германец.



С питане до Констаниопол се стига!

Отговори на това съобщение
 Re: Правилото 'на третините' - подигравка
Автор: Yosssarian   
Дата:   04-06-21 23:36

Темата заби в грешна посока....Въпроса не е в това, дали "трябва, или не трябва" да се спазват някакви "правила" - не, не трябва, нито в това, " дали спазването им автоматично води до успех" - ами не, не води автоматично до успех, както и неспазването не води до неуспех ( каквото и да означава това )....Ценното в темата за "правилата" е, защо има "правила", как се е стигнало до формулирането на такива, а това не е станало вчера, и не е от случайни хора....Как въобще се е стигнало до "изкристализиране" на тези и подобни правила и ЗАЩО? Мистика някаква ли, измишльотина ли, математика ли(едва ли), или просто чиста физиология на човешкото зрение....

Отговори на това съобщение
 Re: Правилото 'на третините' - подигравка
Автор: Slivenski   
Дата:   05-06-21 00:54

Автор: Yosssarian
Дата: 04-06-21 23:36

защо има "правила", как се е стигнало до формулирането на такива, а това не е станало вчера, и не е от случайни хора....Как въобще се е стигнало до "изкристализиране" на тези и подобни правила и ЗАЩО?
-----------------------------------------

Именно! Може би защото хората имат нужда от правила - защото са социални същества и защото имат нужда от критерии, по които да се сравняват. Иначе би било хаос и анархия. Това важи за всички аспекти на живота. Дори и в изкуството.

[smile]


Отговори на това съобщение
 Re: Правилото 'на третините' - подигравка
Автор: uri64   
Дата:   05-06-21 02:20

> ……защо има "правила",
> как се е стигнало до формулирането
> на такива, а това не е станало
> вчера, и не е от случайни хора....Как
> въобще се е стигнало до
> "изкристализиране" на тези и
> подобни правила и ЗАЩО? Мистика
> някаква ли, измишльотина ли,
> математика ли(едва ли), или просто
> чиста физиология на човешкото
> зрение....

Мисля, че намирането на отговор на тези въпроси е една доста амбициозна задача [smile]


Отговори на това съобщение
 Re: Правилото 'на третините' - подигравка
Автор: ninikolov   
Дата:   05-06-21 10:21

"Правилата" са опит да разберем кои сме ние, какво представляваме и как възприемаме света.
Те са част от нашия "дизайн" и тайна на мирозданието, част от която сме и ние самите. Никой никъде не е казал, че ако някой не ги спазва ще бъде отлъчен от църквата. И спазването и умишленото нарушаване на т.нар. правила е част от усилието да надскочим битието на обикновен бозайник. По-интересно е какво ни кара да правим всичко това.


Отговори на това съобщение
 Re: Правилото 'на третините' - подигравка
Автор: nyamago   
Дата:   05-06-21 23:37

Нека не ходим извън фотографията за правилата 'изобщо в живота'. Има достатъчно фотографски правила освен третините (и другите им композиционни 'роднини'). Има правило (или няколко) за рязане на крайници, както вече се обсъди. Има правило (има ли?) за 'прегорели' светли участъци и 'забити' тъмни сенки. Има 'правила' за добри и лоши цветни комбинации.

Някои правила са директно свързани с успеха (каквото и да разбираме като успех). Както навремето правилото 'Проявителя преди фиксажа, а не обратно' беше твърдо свързано и нарушаването не водеше до успех. В цифрово време правила като 'Не си форматирай картата преди да си си свалил снимките!' също са желязно свързани с (не)успеха...

Правила за снимане от ръка: как да държим камерата или на каква скорост според фокусната дължина на обектива - все жизнено-важни правила, макар някои нарушения да минават за 'творчество'...

Няма да изброявам повече - исках да илюстрирам как някои правила имат повече смисъл от други, или са поне по-еднозначно свързани с успеха. Не го гарантират, но неспазването гарантира неуспех.

Така ли е? [smilie8] [smilie11]

Отговори на това съобщение
 Re: Правилото 'на третините' - подигравка
Автор: Slivenski   
Дата:   06-06-21 00:20

Ама то някои правила се основават на здравия разум, други са ДИРЕКТНО свързани с конкретен резултат и няма как да се избегнат! Но са въпрос на избор... Ако не искаш да си изгориш ръката, не пипай горещия котлон. Ако искаш телешкия стек средно изпечен, трябва да го държиш в тигана 3-4 минути от едната страна и 3-4 минути от другата. Е нема как... [smilie25]

Отговори на това съобщение
 Re: Правилото 'на третините' - подигравка
Автор: uri64   
Дата:   06-06-21 02:52

Това за проявителя преди фиксажа и сваляне на файловете от картата преди форматирането на същата сериозно ли? [smile]


Отговори на това съобщение
 Re: Правилото 'на третините' - подигравка
Автор: nyamago   
Дата:   06-06-21 03:15

^ Толкова сериозно, колкото нарушения се регистрират непрекъснато [smilie5]

Отговори на това съобщение
 Re: Правилото 'на третините' - подигравка
Автор: nyamago   
Дата:   09-06-21 18:39

Уж нямаше да се връщаме на златното сечение, но ми попадна една доста любопитна статия - има и познати, и по-малко познати неща и е удоволствие да се чете (особено за математически-склонните).

Отговори на това съобщение
 Re: Правилото 'на третините' - подигравка
Автор: Yosssarian   
Дата:   10-06-21 00:07

Не, няма мамтематика тука....ОтгоВора не го дава математиката....Тя го описва, защото е ИНСТРУМЕНТ, но нищо повече...С извинение, математика може прекрасно да опише завихрянето на водата в тоалетната чиния, когато пуснете водата, но какво от това? Какъв отговор дава това описание?
В един от предишните си постове дадох подсказка...няма какво да добавя, пък и не смятам за нужно.....
Интересна е връзката " Симетрия, Красота, Вероятност, Ентропия" в контекста на интуитивния път на познание....
Отговора може би е пред очите Ви, пропускате да го видите....[smile]

Отговори на това съобщение
 Re: Правилото 'на третините' - подигравка
Автор: nyamago   
Дата:   10-06-21 02:41

> Не, няма математика тука....Отговора не го дава
> математиката....Тя го описва...

Не съм казал математиката да дава някакъв отговор. [smilie8] На кой въпрос, всъщност? [smilie11]

Ако не ти се чете цялата статия (тя не е дълга), поне по-внимателно прочети краткия ми пост. Аз твоя (всичките твои) съм чел, както и отправките към източници. Никой от тях не съм оспорвал, още по-малко - със споделената статия. За нищо не си затварям предубедено очите с категорични отрицания. Всичко ми е интересно. На тебе, май - не?
[beer]

Отговори на това съобщение
 Re: Правилото 'на третините' - подигравка
Автор: asahi   
Дата:   10-06-21 07:46

"Автор: Yosssarian
Дата: 10-06-21 00:07

С извинение, математика може прекрасно да опише завихрянето на водата в тоалетната чиния, когато пуснете водата, но какво от това? Какъв отговор дава това описание?"

Без извинение, но с това описание се проектират турбините във ВЕЦ.

Отговори на това съобщение
 първа  назад  1  2 ..  4  5  6 ..  10 ..  18  19     всички  напред  последна

За да пишете мнения трябва да влезете с потребителското си име.
Влезте от тук »