Рекламирайте тук Затвори
Реклама в секции форуми и базар

Под формата на платени обяви можете да рекламирате ваши продукти, услуги или други комерсиални дейности. Обявата може да бъде публикувана избирателно във форум по ваше желание или във всички форуми на сайта.

За стандартната ценова листа и условия изпратете
запитване до webmaster@photo-forum.net.
Платени обяви
        
 Теми - forum: Фотография
 първа  назад  1     всички  напред  последна
 CPL и широк обектив 14-30
Автор: avo   
Дата:   14-05-21 23:28

Реших да си взема поляризациен филтър за широкия обектив, нямам на 82мм, просто като съм купувал другите не съм бил предвидлив да взема един голям с преходни пръстени. Клоня към B&W Kaseman Nano Slim или NISI Ti Enhance Slim. Цената е сходна, около 140 евро. И двата се твърди, че не винетират на обектива, бих искал да взема този с по-силен ефект и мненията бяха за B&W. Въпросът е ще имам ли проблем с дразнещо неравномерен поляризационен ефект, на много места пише, че при толкова широките обективи поляризационните филтри не са добър вариант.
Моля за мнения от колеги, снимали или снимащи с широко и CPL, а не от теоретици[beer]

Отговори на това съобщение
 Re: CPL и широк обектив 14-30
Автор: sirkhann   
Дата:   14-05-21 23:41

Аз имам точно Ti Enhance 82, за който се твърди, че има много силен поляризиращ ефект, но виждам лека неравномерност в небето на 18мм на фул фрейм.

Можем да пробваме. Имам и Hoya HD CPL Nano на 77 и все се каня да проверя кой е по-добър. Може да имам някъде B+W, но е на много по-малък размер.

При NiSi Ti Enhance виждам съвсем лека загуба на детайл, както и промяна в цветовете към синьо. Добър е за снимки на вода и водни пейзажи, не съм сигурен, че е направен точно за небета.

Отговори на това съобщение
 Re: CPL и широк обектив 14-30
Автор: kvakioh   
Дата:   16-05-21 13:01

Ползвам Heliopan 82, 95mm за 14-28 и още 2 широки обектива и не съм видял някаква промяна при цветовете. Това за Панасоник и Сони тела, не са последните модели.
В случая конкретно бих сложил B&W, макар че ползвам плочки с държач NISI и съм предоволен от резултатите.

Отговори на това съобщение
 Re: CPL и широк обектив 14-30
Автор: mihalo   
Дата:   18-05-21 02:07

Силата на поляризацията по принцип е в зависимост от ъгъла спрямо слънцето по отношение на небето (за небето на пейзажа говоря). Най-силна е около 90 градуса и най-слаба по посока и срещу него. Логично, при свъх-широкоъгълна оптика да имаш различен ефект по продължение на кадъра. Заради различния ъгъл, който обхваща. Не зависи от качеството на филтъра, просто такава е физиката на явлението.

Отговори на това съобщение
 първа  назад  1     всички  напред  последна

За да пишете мнения трябва да влезете с потребителското си име.
Влезте от тук »