Рекламирайте тук Затвори
Реклама в секции форуми и базар

Под формата на платени обяви можете да рекламирате ваши продукти, услуги или други комерсиални дейности. Обявата може да бъде публикувана избирателно във форум по ваше желание или във всички форуми на сайта.

За стандартната ценова листа и условия изпратете
запитване до webmaster@photo-forum.net.
Платени обяви
        
 Теми - forum: Фотография
 първа  назад  1     всички  напред  последна
 Въпрос относно Фокус при слаба светлина
Автор: petrov_m   
Дата:   23-04-21 20:29

Здравейте, какво означава “Диапазон на детектиране
без АФ при слабо осветяване: от -2 до +19 EV”
Не ми е ясно до колко тъмно може да снима?
Може ли да дадете пример за слабо осветяване -2 EV?

Отговори на това съобщение
 Re: Въпрос относно Фокус при слаба светлина
Автор: Simbon4o   
Дата:   23-04-21 22:58

Ако става дума за АФ системата на камера тези данни са пълна ала бала, защото няма стандарт при който да се сравняват. Единия мери -2EV ама тества с обектив на 1.2, другия на 4.0, третия... и от обектив до обектив разлики има...

Има стандарт за -2.0EV, вземаш читав светломер и мериш -2.0EV при 100исо примерно (май така се тестваха повечето). Но има значение и каква бленда си задал.

Реалното сравнение на АФ системи се прави в еднакви условия с еднакви или поне подобни обективи. Това какво казват производителите е ала бала. Като другия мит за броя на фокусните точки... това никога не е било мерило за точност и бързина на фокуса, но всеки го гледа сякаш има значение.

Отговори на това съобщение
 Re: Въпрос относно Фокус при слаба светлина
Автор: petrov_m   
Дата:   23-04-21 23:14

Мисля да си взема никон z5 и навсякъде пишат, че трудно фокусира при слаба светлина и затова питам колко е - 2 ev. Че взех да се притеснявам, че няма да мога да снимам при слаба светлина.

Отговори на това съобщение
 Re: Въпрос относно Фокус при слаба светлина
Автор: Yog   
Дата:   24-04-21 03:33

Иди в магазина, помоли ги да ти го покажат (и да му сложат обектив, де), фокусирай нещо на по-тъмничко, примерно зад щанда и ще имаш доста по-добра идея, отколкото някой да ти каже как си го представя [smilie3]



Публикацията е редактирана (24-04-21 03:34)

Отговори на това съобщение
 Re: Въпрос относно Фокус при слаба светлина
Автор: hotsnail   
Дата:   24-04-21 03:50

Мммм най-добре е да пробвате и проучите конкретно за модела който ще купувате и типа снимки, който ще правите.

Моя а7р3 пак е уж до -2EV. Реално може да заключи Фокус върху човек на звездна светлина ( без луна) с 2.8 обектив. Ама е доста доста бавен.

Отделно е, че следящия му Фокус примерно с ф/8 и по-малки бленда примерно и на прилична светлина с някои обективи е проблемен. С други не е.....явно софтуер някакъв.

Та си проучете за конкретната техника и ситуации


Защо Z5 гледате? Дори да ви харесва Никон, което е ...., Z6 e на подобна цена и е много по-смислена камера.

Според мен поне z6ii е добре да гледате, защото другите просто не са докарани до базисно ниво на използваемост. Първи модели са със значителни конструктивни пропуски. При Сони преди трето поколение на а7 бяха подобни - малки батерии, една карта, малки буфери, бавно писане на картите, кусури в ергономията...... аз си ги ползвах. Имаше голяма полза от точния фокус. Ама аз съм любител и това, че ще си изгубя снимките или ше сменям батерии не ми е проблем. Хората които снимаха професионално предпочитаха други камери. Тия никони са подобни. Ама сега през 2021 нито са евтини, нито сте в ситуация да няма други много по-добри безогледални камери

Една а7м3 сега се намира с отстъпки. Има обективи от Самянг, сигма и тамрон на нормални цени. Има голяма батерия, дълбоки буфери, 10 к/с ..... никон май бяха забравили буферите въобще преди 2-ро поколение т.е. Нямат серийна снимка въобще освен по спецификации. Батерийка с 300 кадъра е смешно в момента. Такива бяха батерииките през 2004 на сапунерките....



Публикацията е редактирана (24-04-21 03:57)

Отговори на това съобщение
 Re: Въпрос относно Фокус при слаба светлина
Автор: iasen2   
Дата:   24-04-21 14:09

Да ви имам безогледалните проблеми.....

Отговори на това съобщение
 Re: Въпрос относно Фокус при слаба светлина
Автор: hotsnail   
Дата:   24-04-21 14:28

Ясене всяка система си има мурафети. ДСЛР-ите им бяга фокуса. Мъка е със светли обективи. С Никон съм снимал със Сони съм снимал и няма решение.

Сега с новите безогледашни нещата са доста поносими.

Дори с най-калпав безогледален (от модерните Панасоник) ще имаш идеално точен фокус, което ДСЛР не го прави. Та за портрети за пейзажи си без грижи.

За събития си има пинизи и май се справят хората.

Новите модели и за спорт се справят. Е вид Канон R6 e среден клас камера а има 20к/с. Сони а1 пък прави 30 к/с.

Имам режим за нощно виждане. Мога да фокусирам буквално в тъмна стая без никаква светлина. Бавно е вярно.

Няма ДСЛР дето шляпа огледалото над 15 пъти в секунда.

Така че мина им времето на на големите китуци.

Аз сега съм с малка камера размер на сапунерка с огромен сензор. Има страхотен АФ, 10 к/с, сносно видео дори с 4К, прилична интеграция с телефона. Имам страхотни обективи около 150-250 грама. 4 броя плюс апарата са под кило и половина. Това с Д700 или д600 нямаше как да се случи.



Публикацията е редактирана (24-04-21 14:30)

Отговори на това съобщение
 Re: Въпрос относно Фокус при слаба светлина
Автор: iasen2   
Дата:   24-04-21 17:45

hotsnail, да ти имам наивността.....

Отговори на това съобщение
 Re: Въпрос относно Фокус при слаба светлина
Автор: Божидар58   
Дата:   24-04-21 21:03

В скоро време и безогледалките ще бъдат заменени от телефоните. Тръгне ли, няма спиране.....

Отговори на това съобщение
 Re: Въпрос относно Фокус при слаба светлина
Автор: dim4o   
Дата:   24-04-21 21:43

Ей, все едно те чуха Никон чак в Япония [smile]


На 26-ти, ще има нов фърмуер за Z5. Ето какво пише за него:

Firmware Ver. 1.10 for the Z 5 will include faster AF detection speed during low light situations when shooting in the Low-Light AF mode, thereby improving usability. The Z 5 will also gain the Save Focus Position option.

Low-Light AF е опция в менюто. Когато е включена, апарата фокусира по-добре на тъмно, но по-бавно. По подразбиране май е изключена.

26-ти е в понеделник - иди в магазин, помоли ги да ъпдейтнат фърмуера на някой апарат и пробвай.
[shtrak]


Отговори на това съобщение
 Re: Въпрос относно Фокус при слаба светлина
Автор: avo   
Дата:   25-04-21 00:21

"Според мен поне z6ii е добре да гледате, защото другите просто не са докарани до базисно ниво на използваемост. "

hotsnail, нищо лично, но в стремежа да си заработиш хонорара, говориш откровени глупости. Кое на първите Z версии е под базово ниво на използваемост точно според теб, освен може би следящия фокус по здрач на горен клепач на капибара примерно?

Отговори на това съобщение
 Re: Въпрос относно Фокус при слаба светлина
Автор: hotsnail   
Дата:   25-04-21 01:04

Какво заработвам бе пич. Айде кажи какво заработвам? А или ще се извиниш? Ше има ли поне един човек, дето като напише глупост, да се извини?

Аман у тоя форум сичките големи съдии станахте.

Не пич нищо не заработвам във форума. Нищо не заработвам от фотография.

Кое им е наред на първите никони? Батерията ли им е наред? Буфера ли е наред? Картата ли е смислена? Две карти ли имат? Кое е наред? Един д7000 на повече от 10 години е по-смислен. Тия никони са неадекватни, както бяха първите поколения на Сони и точно както бяха първите опити на Канон.

Странно е, защото и Канон и Никон доста изчакаха и видяха кое работи и кое не при Сони. Никон дори имаха реклами, дето осмиваха малките батерии на Сони и едната карта! Защо трябваше да повторят грешките, нямам идея. Ама е на факт, направиха го.

Как тая смешна батерия за 300 снимки е добра бе пич? Това нормално ли е в професионална камера като z7 за 5-6 бона да няма батерия за поне 600-700 кадъра по стандарт. Аз знам, че реално изкарват двойно, ама една сесия е 1000 кадъра, а една сватба 2-3 хиляди, нали?)

Кое е нормално професионална камера да няма буфер? Такова чудо не е имало преди тия z+ки бе. Некс-5 дето беше 200 грама камера имаше буфер. Как не намериха в 5 пъти по-голямо тяло място за буфер? Това нормално ли е?

Нормално ли е да те карат да купиш карта за 300 евро, която камерата посмъртно не може да уплътни от към скорост на писане? Нормално ли е?

А защо само една карта? Ами ако е дефектна и умре. Да електроника е и умира. Освен това флаш паметите имат ограничен брой цикли и умират. Ако я ползваш няколко пъти на седмица има съвсем реален шанс да умре преди края на третата година. Нормално ли е професионални камери да нямат бекъп? Нормално ли е? Какво ще говориш на младоженците като ти умре картата и си изгубил снимките им? Да направят нова сватба ли бе пичага? А ти какво заработваш?

Ако нямаш кинти, любител си и искаш фул фрейм ок. Снимат добре. Дори първата А7 дето за под 1000 лева се намира снима супер добре. Ама има доста трудности. Защо да не си го кажем директно?

А ти да не би акции са имаш във Никон или във фотосинтеза та толко си се обезпокоил? Нямаш нали. Ми тогава не пиши глупости.

Прочети пак какво съм му написал на човека. Помисли малко дали е тъй или не е и се спри с тъпотиите.

Той ще си земе каквото му е на сърце.


ПП прочие аз сега съвсем съзнателно си взех камера с един слот. Ама е двойно по-малка от Z-ките. Жертвам нещо, но и получавам нещо. Аз сватби не снимам. Отделно е, че сега има начин да си бекъпвам малко количество критични кадри, докато снимам. А Z-ките са колосални и ....защо няма втора карта?



Публикацията е редактирана (25-04-21 01:19)

Отговори на това съобщение
 Re: Въпрос относно Фокус при слаба светлина
Автор: petrov_m   
Дата:   25-04-21 23:30

Снимам с Д610 и нещо не съм доволен от точността на фокуса, а и ми писна да снимам на централна точка или да фокусирам и прекомпозирам. Понеже имам обективи и затова се спрях на з5. Ако взема Z6II, не ми се снима с преходника, а ще искам Z обективи, но, ако ще давам толкова пари предпочитам да мина на Сони. Просто искам апарат с точен фокус.Затова се спрях на з5, като бюджетен вариянт и да мога да си ползвам обективите.

Отговори на това съобщение
 първа  назад  1     всички  напред  последна

За да пишете мнения трябва да влезете с потребителското си име.
Влезте от тук »