Рекламирайте тук Затвори
Реклама в секции форуми и базар

Под формата на платени обяви можете да рекламирате ваши продукти, услуги или други комерсиални дейности. Обявата може да бъде публикувана избирателно във форум по ваше желание или във всички форуми на сайта.

За стандартната ценова листа и условия изпратете
запитване до webmaster@photo-forum.net.
Платени обяви
        
 Теми - forum: Фотография
 първа  назад  1     всички  напред  последна
 Sony World Photography Awards 2021
Автор: hotsnail   
Дата:   11-02-21 11:22

2021 National & Regional Awards Winners

Има готини кадри и ако цъкнеп някоя снимка лесно се преглеждат всичките на голям размер.

DPReview са сложили кратки коментари и са направили допълнителна селекция. Българската снимка на пресъхнал язовир е в тази селекция.

Отговори на това съобщение
 Re: Sony World Photography Awards 2021 National & Regional Awards Winners
Автор: новичок   
Дата:   11-02-21 11:48

Поздравления на участниците и победителите! А безплатната книга за 2020 как може да бъде видяна?


Отговори на това съобщение
 Re: Sony World Photography Awards 2021 National & Regional Awards Winners
Автор: CDman   
Дата:   12-02-21 08:09

Според моите критерии в някои от снимките има прекалено много фотошоп, но явно оценяващите не мислят така.

Пак според мен тази, която най-много ми допадна (хората, които пресичат линиите на влака) ако беше постната тук нямаше да излезе от "нови предложения".[smilie3]


Отговори на това съобщение
 Re: Sony World Photography Awards 2021 National & Regional Awards Winners
Автор: ATHOM   
Дата:   12-02-21 12:16

На финландеца астро снимката е толкова далече от ниво "международна награда", че...

Отговори на това съобщение
 Re: Sony World Photography Awards 2021 National & Regional Awards Winners
Автор: nyamago   
Дата:   12-02-21 12:23

[smilie5] [smilie18]
.

Предсказуеми нашенски реакции: "Кой - тоя ли палячо, бе?!"

Продължавайте да сте над всички и всичко! [cool]

(И честит Петък!)
[beer]

Отговори на това съобщение
 Re: Sony World Photography Awards 2021 National & Regional Awards Winners
Автор: swqaz   
Дата:   12-02-21 12:41

ATHOM, в тази тема не са показани "Международни награди". Това са националните награди, които изобщо не са международни, дори напротив, чисто национални са.
Обяснявам. От линка се виждат снимките, които журито е определило като национални победители. Всяка показана снимка в тази класация е отличена сред снимките на авторите само от конкретна държава. Снимката на българина е отличена като победител от всички снимки подадени от българите.
Международните победители още не са обявени. Дори още не са обявени победителите в категориите.

Отговори на това съобщение
 Re: Sony World Photography Awards 2021 National & Regional Awards Winners
Автор: ATHOM   
Дата:   13-02-21 23:41

Аха, ок.

В крайна сметка предполагам, че организаторите избират от това, което е изпратено. Но въпросния кадър е на доста посредствено ниво, в какъвто и контекст да го погледнеш.

Отговори на това съобщение
 Re: Sony World Photography Awards 2021 National & Regional Awards Winners
Автор: hotsnail   
Дата:   14-02-21 00:41

ATHOM подозирам, че журито неволно прилага и своите културни предразсъдъци. Снимката на Ениз Караджа е по наболяла световна тема с доста шокиращо съобщение. А и не можем да отречем, че за пейзаж светлината е много добре уловена - наскоро някой казваше, че не се рисувало със светлина вече....


https://1.img-dpreview.com/files/p/E~TS295x442~articles/3786890486/6173_21049_EnizKaradzha_Bulgaria_


This dam is usually full, but had dried up. Scenes such as this show the effects of climate change are becoming more obvious. After a couple of weeks spent studying the angle of the sun, not to mention a bit of luck, I managed to take the image I’d hoped for.

Обратен превод с Гугъл и леки корекции Този язовир обикновено е пълен, но беше пресъхнал. Сцени като тази показват как ефектите от изменението на климата стават все по-очевидни. След няколко седмици, прекарани в изучаване на ъгъла на слънцето и малко късмет, успях да направя кадъра, на който се надявах.

За мен кадъра не е лош. Не разбирам от конкурси. Просто ако направя подобен пейзажен кадър, бих си го сложил в галерията, дето ми я върти телевизора и бих се хвалил с него.

Иначе има и отворен Инстаграм конкурс, който скоро е приключил. Има и младежки конкурс. Явно тия хора от World Photo това правят целогодишно. Щом са намерили финансиране, защо не.

На мен отворения конкурс ми направи впечатление. Дори първата снимка, която е супер, не ми е любима

Open Instagram contest winner announced!



Публикацията е редактирана (14-02-21 00:55)

Отговори на това съобщение
 Re: Sony World Photography Awards 2021 National & Regional Awards Winners
Автор: hotsnail   
Дата:   14-02-21 00:48

За фото манипулациите са написали нещо интересно в

Portfolio Instagram contest winner announced!

Over the years we’ve seen some fantastic surreal photomontages entered into the Sony World Photography Awards and is a competition that embraces all different genres, aesthetics and aspects of photography. Of course photo editing should be approached carefully and the creator should not misrepresent or mislead viewers. Some photojournalists have been heavily criticised for not representing subjects accurately. Photo manipulation should be for creative expression rather than deception.

Пак през Гугъла с леки корекции:

През годините видяхме някои фантастични сюрреалистични фотомонтажи, влезли в наградите на Sony World Photography Awards. Това е и състезание, което обхваща всички различни жанрове, естетика и аспекти на фотографията. Разбира се, към редактирането на снимки трябва да се подхожда внимателно и създателят не трябва да представя погрешно или да подвежда зрителите. Някои фоторепортери бяха силно критикувани, че не представят точно обективте си. Фото манипулацията трябва да бъде за творческо изразяване, а не за измама.

Ето го победителя


https://www.worldphoto.org/sites/default/files/images/paragraphs/advanced-gallery/%C2%A9%20Jose%CC%8


текста за манипулациите май е за тази снимка


https://www.worldphoto.org/sites/default/files/images/paragraphs/advanced-gallery/%C2%A9%20Jose%CC%8




ПП Имат Канал в тубата, където могат да се гледат снимките от разните конкурси. Не е лоша идея за on-line изложба. Може би мaлко бързо вървят и са само ХД.

https://www.youtube.com/channel/UCdIFKjn5LFMRBhrMITP7l6g


ПП Има интересно представяне на авторите в професионалната категория. Кратко филмче с няколко кадъра. Този плейлист с пейзажи много ми допадна. А още не съм изгледал всички

https://www.youtube.com/watch?v=GU_TgpUOkGM&list=PLHivtpdq8bp7fUE6yQTX-iwJs8794Hnvm




Публикацията е редактирана (14-02-21 03:07)

Отговори на това съобщение
 Re: Sony World Photography Awards 2021 National & Regional Awards Winners
Автор: swqaz   
Дата:   14-02-21 09:14

hotsnail, не можах да разбера какво искаш да кажеш?
Просто си хванал някакви рандъм заглавия от интернет, или имаш някаква по-дълбока цел за внушение?
Защото за всяка една безсмислица, която показваш, има друга такава в нета, която се противопоставя на същата.
Та би ли конкретизирал, какво искаш да кажеш с поста си?

Не разбрах, ти за, или против манипулациите си? Или каквото ти каже някой от тубата това е?
И какво общо има всичко това с българския кадър, който е отличен сред останалите български кадри?



Публикацията е редактирана (14-02-21 09:14)

Отговори на това съобщение
 Re: Sony World Photography Awards 2021 National & Regional Awards Winners
Автор: hotsnail   
Дата:   14-02-21 10:56

swqaz написа:

> hotsnail, не можах да разбера какво
> искаш да кажеш?
> Просто си хванал някакви рандъм
> заглавия от интернет, или имаш
> някаква по-дълбока цел за
> внушение?
> Защото за всяка една безсмислица,
> която показваш, има друга такава в
> нета, която се противопоставя на
> същата.
> Та би ли конкретизирал, какво
> искаш да кажеш с поста си?

допълнение към дискусията Ви по-горе с АТНОМ и CDMan.

Разрових сайта на конкурса, за да разбера повече относно тяхната позиция за фотоманипулациите, критериите им за избор, състава на журито.

> Не разбрах, ти за, или против
> манипулациите си? Или каквото ти
> каже някой от тубата това е?

Приемам фотографиите за картини, създадени с други технически средства. Явно съм "За".

> И какво общо има всичко това с
> българския кадър, който е отличен
> сред останалите български кадри?

Това за манипулациите е отделен пост реплика към CDMan относно отношението на конкурса към фотошоп манипулациите.

Не съм запознат в дълбочина с този конкурс или други такива. За това цитирах и показвах илюстративни примери от сайта им.

Благодаря ти за разяснението по-горе относно етапите на журиране.

> Автор: CDman
> Според моите критерии в някои от снимките има прекалено много
> фотошоп, но явно оценяващите не мислят така.

Послеписите към втория пост са по-скоро реплика към "новичок"

> Автор: новичок
> Поздравления на участниците и победителите! А безплатната книга
> за 2020 как може да бъде видяна?



Публикацията е редактирана (14-02-21 11:01)

Отговори на това съобщение
 Re: Sony World Photography Awards 2021 National & Regional Awards Winners
Автор: swqaz   
Дата:   14-02-21 13:22

Благодаря, че изясни! Някак си в нищото ги изтупка нещата горе, и ме обърка.
Няма как да си обясниш критериите им за избор. Не става с математика.
Може някой кадър да ти се струва, че е изпълнил всички критерии, ако има описани някакви, но победителя да е такъв, който не ги покрива според теб.
Фото-манипулациите отдавна са ограничени само във фото-журнализма, в който влизат няколко категории. За всичко останало дори се насърчава.
Има един конкурс "Хаселблад Мастерс", който е на две години, и се възприема като много престижен. Там една година се събират снимки, после една година се въртят през няколко различни съдийски екипи докато дадат някакви резултати. Та там като подаваш снимки имаш едно закачено изречение, в което те информират, че за тях е важно да покажеш как ти виждаш нещата, и че не държат на реализма. Някак си опитват да се подсигурят, че няма да им изпратят безброй "ксерокопия" :)))
Дори Нешънъл Джиографик, които изградени върху фото-журнализма вече имат, и публикуват кадри от категории, в които позволяват манипулации.

Отговори на това съобщение
 Re: Sony World Photography Awards 2021 National & Regional Awards Winners
Автор: hotsnail   
Дата:   14-02-21 15:45

Разсъждавах по този въпрос сутринта. Мислих и аз да напиша "без репортажни и документални кадри". Обаче имаме документални и репортажни картини. Май след 200 години остават изображенията, които хем отразяват някакви процеси, хем имат силна позиция. Реализма май не е толкова важен.

Дали с тия уговорки за липса на манипулации с фотошоп в репортажа се убива личната позиция? А всъщност манипулативни, заблуждаващи кадри често нямат нужда от фотошоп манипулации. .......

Мислих си за Гоя и Ужасите на Войната. 40 години не са искали да ги покажат на света...... не са чиста документалистика. Някои са фантастични изображения. Ама и сега са интересни образи за тази епоха.


https://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/thumb/e/e2/Prado_-_Los_Desastres_de_la_Guerra_-_No._0


За това си мисля, че и със снимките нещата са по същия начин. След някоя и друга година компютрите ще правят перфектни фото реалистични измами. Просто фотографията, ще изгуби и без друго фалшивото очакване, че предава безпристрастно факти.



Публикацията е редактирана (14-02-21 15:55)

Отговори на това съобщение
 Re: Sony World Photography Awards 2021 National & Regional Awards Winners
Автор: новичок   
Дата:   14-02-21 18:27

>
> Послеписите към втория пост са
> по-скоро реплика към "новичок"
>
> > Автор: новичок
> > Поздравления на участниците и
> победителите! А безплатната книга
> > за 2020 как може да бъде видяна?

Явно има някакво объркване тука! Аз попитах това как може да бъде видяно,но няма значение.


Отговори на това съобщение
 Re: Sony World Photography Awards 2021 National & Regional Awards Winners
Автор: hotsnail   
Дата:   14-02-21 18:47

новичок написа:

> >
> > Послеписите към втория пост са
> > по-скоро реплика към "новичок"
> >
> > > Автор: новичок
> > > Поздравления на участниците и
> > победителите! А безплатната
> книга
> > > за 2020 как може да бъде видяна?
>
> Явно има някакво объркване тука!
> Аз попитах
> това как може да бъде видяно,но
> няма значение.
>

Сваляш си я? Искат регистрация.... досадно е ама ....аз я свалих....

Отговори на това съобщение
 Re: Sony World Photography Awards 2021 National & Regional Awards Winners
Автор: ATHOM   
Дата:   14-02-21 18:59

Българския кадър въобще не съм коментирал.

Единствено астро пейзажа на финландеца ми направи впечатление, защото е на ниво "начинаещ, който е прочел кое как се прави".

Отговори на това съобщение
 Re: Sony World Photography Awards 2021 National & Regional Awards Winners
Автор: новичок   
Дата:   14-02-21 19:20

Благодаря,това ме интересуваше! Все пак обяда не е съвсем фъндък.

Отговори на това съобщение
 Re: Sony World Photography Awards 2021 National & Regional Awards Winners
Автор: nalexiev87   
Дата:   16-02-21 11:01

Астрокадърът е пълен бълвоч наистина. Българският кадър също не ми допада, но е интересен все пак. Част от кадрите избрани за награди са супер смотани.

Отговори на това съобщение
 Re: Sony World Photography Awards 2021 National & Regional Awards Winners
Автор: swqaz   
Дата:   16-02-21 11:27

Ако финландците са участвали с три кадъра примерно, и другите два са селфита е нормално да изберат тази. Съвсем нормално е някои местни победители да не ви харесат. Организаторите са длъжни да определят победител в дадената държава пък ако ще и само един участник да има.
Имайте предвид също, че в този конкурс се допускат само снимки правени от предходната година, в случая 2020-та. Същата 2020-та не даде много възможности за размах във фотографията, изобщо във всичко. Вижте само колко и какви филми, театри, арт инсталации имаше през 2020 [smilie3]



Публикацията е редактирана (16-02-21 11:50)

Отговори на това съобщение
 Re: Sony World Photography Awards 2021 National & Regional Awards Winners
Автор: hotsnail   
Дата:   22-03-21 00:59

open competition winners announced

Отговори на това съобщение
 Re: Sony World Photography Awards 2021 National & Regional Awards Winners
Автор: hotsnail   
Дата:   18-04-21 01:00

Церемонията с наградите


галерия

документален филм


ПП Сашо писа през седмицата в темата за телефоните... ма аз докато видя новината и стопля....

ППП Време е за снимките за 2022.....

Отговори на това съобщение
 Re: Sony World Photography Awards 2021
Автор: kvakioh   
Дата:   18-04-21 08:11

Който играе-печели.
Иначе винаги има недоразумения или недотам добри кадри в тия конкурси. Колкото и голямо жури и/или онлайн гласувания, все ще си е процент недоволство, критика все пак.
Веско, swqaz, участваш ли там?

Отговори на това съобщение
 първа  назад  1     всички  напред  последна

За да пишете мнения трябва да влезете с потребителското си име.
Влезте от тук »