Рекламирайте тук Затвори
Реклама в секции форуми и базар

Под формата на платени обяви можете да рекламирате ваши продукти, услуги или други комерсиални дейности. Обявата може да бъде публикувана избирателно във форум по ваше желание или във всички форуми на сайта.

За стандартната ценова листа и условия изпратете
запитване до webmaster@photo-forum.net.
Платени обяви
        
 Теми - forum: Фотография
 първа  назад  1  2  3  4 ..  10 ..  20 ..  30 ..  40 ..  50 ..  60 ..  70 ..  80 ..  90 ..  94  95     всички  напред  последна
 Re: Снимки с телефони
Автор: Ivan_A   
Дата:   22-04-21 23:19


https://live.staticflickr.com/65535/51132796384_9b37746296_b.jpg

1619112716735_PN_c_BW_2048px by Ivan Andonov, on Flickr

Xiaomi Redmi Note9 Pro. [smilie24]


Отговори на това съобщение
 Re: Снимки с телефони
Автор: nyamago   
Дата:   23-04-21 06:10

И да исках да снимам в RAW (а не искам), за дългата камера на Самсунг - а моя поне - DNG НЯМА. Тя не е дълга като телескоп за Марс, дори за птичарски снимки не става, щото е едни 'портретни' 52 мм еквивалент - но ако снимах оная патица дето не се вижда дали е пиле или прегорял пиксел, не би било зле да има малко по-добро качество? Ама йок - и трябва да се примирим с 'отвратителния' JPEG[smilie2]

Но всъщност - "кво толко" му е лошото на JPEG-а? Намирам го за приличен като от добра сапунерка или евтина кроп-безогледалка. При това дори не е в 'Про' режим и е на любимото ми 'Авто' [smilie6]


https://live.staticflickr.com/65535/51132545161_47ea708378_b.jpg

Swan lake

(На Фликър има пълен размер за броене на пиксели ;)

Отговори на това съобщение
 Re: Снимки с телефони
Автор: stukloplast   
Дата:   23-04-21 07:36

Верно има патка на снимката [smilie7]


https://photo-forum.net/static/site_pics/2021-04/1619152467_20210422_171826.jpg


Отговори на това съобщение
 Re: Снимки с телефони
Автор: Ivan_A   
Дата:   23-04-21 10:52


https://live.staticflickr.com/65535/51133647319_d59ff52c7c_b.jpg

1619113587600_PN by Ivan Andonov, on Flickr

Xiaomi Redmi Note9 Pro.[smilie24]

"(На Фликър има пълен размер за броене на пиксели ;)" - има. [smilie5]


Отговори на това съобщение
 Re: Снимки с телефони
Автор: stukloplast   
Дата:   23-04-21 10:59

Coldsnail, просТинал на подскоци. Изключил съм броенето на пиксели, само за хора които вдяват(конец в игла, както си е у сеното)...


https://photo-forum.net/static/site_pics/2021-04/1619164636_20210423_104535.jpg



П.С. Иване, тая снимка от кв.Смирненски ли е, че района познат ми изглежда? Мисля там да се закостя по празниците...



Публикацията е редактирана (23-04-21 11:05)

Отговори на това съобщение
 Re: Снимки с телефони
Автор: Sassho   
Дата:   23-04-21 13:57

stukloplast: "....Верно има патка на снимката...."

Много добре ти се получават кадрите с отраженията [smilie24]
Чак почвам да се питам да не би сам да разливаш водата ? [smilie5]
Колкото до снимката на @nyamago не разбирам защо не ползва хубавия PRO режим когато има нужда ?
Тоя PRO режим Samsung не са го сложили ей така случайно че си нямат работа, а с конкретна цел......мисля ? ))

...и отново да сверим часовниците и актуалните 108mp и задаващите се 200mp че и 600mp "дзверове"


Galaxy S6 ( 2015г )

http://images.vfl.ru/ii/1619175078/095b7d30/34193073.jpg




Публикацията е редактирана (23-04-21 13:59)

Отговори на това съобщение
 Re: Снимки с телефони
Автор: nyamago   
Дата:   23-04-21 16:00

> "Колкото до снимката на @nyamago не разбирам защо не ползва хубавия PRO режим когато има нужда ?.."

Абе ти нали знаеше наизуст спецификациите на всички телефони, бе??! Даже случаят се дискутираше по-горе в темата. НЯМА ПРО в тоя телефон (и в повечето Самсунг-и) за допълнителните камери. Само за основната! И ако избереш друга камера, а после цъкнеш за 'Про' - връща те право в основната камера и това е. Ако щеш [smilie2]

Някой спомена за ъпдейт дето били разширили Про-режима (и най-вече - DNG възможността) и за широката камера, но при мен тоя ъпдейт така и не идва (може през операторите да се забавя) и нямам нищо ново на широката камера.

Но ключовата фраза ти беше "...когато има нужда..." - има ли тук нужда? С какво точно 'Про' режим би подобрил тая снимка? [smilie11]

@stukloplast : Много харесвам перфектни водни огледала, готин кадър! Ама каква е тая мастита къща, къде е - и защо е изоставена да западне така до разруха?

@Ivan_A : Готин контражур и 'сочно' зелено! (Китайско зелено ли е, или си му баял?)



Публикацията е редактирана (23-04-21 16:02)

Отговори на това съобщение
 Re: Снимки с телефони
Автор: Sassho   
Дата:   23-04-21 16:30

nyamago: "... Само за основната!..."
Вярно, извинявам се за неуместната забележка [beer]

Отговори на това съобщение
 Re: Снимки с телефони
Автор: Ivan_A   
Дата:   23-04-21 17:32

nyamago: ""(Китайско зелено ли е, или си му баял?) - преобладаващо китайско + щипка подправка от мен.Без да бая - няма да съм аз.

Ето и оригиналният jpg от телефона:
https://u.pcloud.link/publink/show?code=XZHN6DXZujKWmsgk0MH0tysBHhIvuRy1DiCk


Нищо не съм пипал, никакви "щипки".

Относно закачките ми за шарпенето - моето "китайче" е доста по-напред в материала със стоковото изображение. [smilie2]

Този го е обяснил по-добре от мен:
" OTHER ISSUES
AGGRESSIVE PROCESSING
I have mentioned this multiple times before in the past whenever I reviewed a Samsung phone, in fact this issue is not unique to Samsung only, it is a problem for all smartphone cameras. The in camera image processing is just too aggressive. The over-baked look is quite unpleasant, resulting in very "fake" and unnatural looking result. The over-sharpening is a constant problem leading to halos around the edges, and artifacts that can ruin the image. This coupled with over-smoothening of the image to get rid of any noticeable trace of noise, makes the image looking very bad. I'd recommend less aggressive processing, in favor of a natural looking rendering. "

От тук е:

https://robinwong.blogspot.com/2021/02/samsung-s21-ultra-camera-review.html


"Samsung S21 Ultra Camera Review - A Photographer's Perspective" - последното е важно - за мен. [smilie3]



[smilie24]



Публикацията е редактирана (23-04-21 17:34)

Отговори на това съобщение
 Re: Снимки с телефони
Автор: stukloplast   
Дата:   23-04-21 18:47

Владо, туй овчакупелската баня, дето уж може и да й почне реставрацията, ако е богоугодно на всички финансово и се угоди на щенията на всички знайни и не ракиени воеводи от пред панелките в "новата" част на квартала, и на неадекватите от "спаси софия"...

Отговори на това съобщение
 Re: Снимки с телефони
Автор: nyamago   
Дата:   23-04-21 19:35

> "...Ето и оригиналният jpg от телефона:.."

Реалистични са му цветовете, но зеленото стои по-'постно', не е така 'сочно' както нарекох твоето щипване. Аз съм за щипането - по-малко или повече е въпрос на вкус, но съвсем без хич е безвкусно.

> AGGRESSIVE PROCESSING - отколешен безспорен проблем от зората на телефонната фотография та и до днес. Особено силен и неприемлив в света на Андроид (айФоните като че ли са доста по-сдЪржани в тая посока). Но има две подробности около това:

- Част от това процесиране се случва още при четенето на сензора, т.е. - няма чисто суров RAW кадър и всяко DNG, което получаваме, вече си има някакво обезшумяване и шарпене [smilie2] Тогава защо да се хАбим с него?

- Дори едни и същи телефони се държат различно в различни ситуации и ту има чудовищна обработка, ту (почти) няма.

Последният случай ми се стори в кадъра с лебеда, затова го предложих за разглеждане с лупа и като пример колко може да се изкара от 'стоков' JPEG на 'Авто' без RAW и с много, ама много, малко 'щипване'. Аз от това, което излезе, не виждам смисъл да се блъскам за / с DNG и всичко произлизащо?[smilie11]

Отговори на това съобщение
 Re: Снимки с телефони
Автор: deandimov   
Дата:   23-04-21 20:56

Дайте идеи как да подобря кадъра.Снимано е с един дърт телефон, нисък клас Honor 9 lite в dng формат и обработено с One1 photo raw mobile.
http://images.vfl.ru/ii/1619200673/e144e57d/34199609.jpg



Публикацията е редактирана (23-04-21 20:58)

Отговори на това съобщение
 Re: Снимки с телефони
Автор: vth41   
Дата:   24-04-21 18:27

От дъртото (вече) P30 pro [smile]


https://photo-forum.net/static/site_pics/2021-04/1619277905_img_20210424_120721-1.jpg




Отговори на това съобщение
 Re: Снимки с телефони
Автор: Ivan_A   
Дата:   24-04-21 21:59

vth41, [smilie24]

Скорo си обменяхме ЛС - за камери/телефони.
Прав си - колкото прилични кадри да съм направил с телефона, съжалявал съм и аз, че не съм ги направил с камера. [smilie24]

... ако не беше телефонът - нямаше да ги има. [beer]



Публикацията е редактирана (24-04-21 22:07)

Отговори на това съобщение
 Re: Снимки с телефони
Автор: nyamago   
Дата:   25-04-21 00:17

> .. ако не беше телефонът - нямаше да ги има.

[smilie24] [smilie24]

И това важи за всеки телефон - напразно ги нищим кой 'снимал' по-добре. (Не снимат те, ние снимаме).

Който телефон се е случил в джоба ти в момента - той 'снима' най-добре (щото ако не беше той, нямаше да има снимка; а ония - дето 'снимат' по-добре са били някъде на ваканция)...

[shtrak] [beer] [shtrak]

Отговори на това съобщение
 Re: Снимки с телефони
Автор: nyamago   
Дата:   25-04-21 00:35

И ето, като илюстрация: спирам на бензиностанцията и гледам - едно Лотос-че (много ги харесвам). Я да си го щракна през мръсното стъкло, ама нямам апарат - добре де, имам телефон. Моят много прешарпвал и мажел, Нокията 'снимала' безкрайно по-добре:

"Ало, Нокия - къде си?"

Никаква я няма, мамка ѝ. Не се обажда. '§ал съм ти и Нокията, като те няма - нищо не струваш! Щраквам си с лошия азиатец - и е най-добър, защото никой друг не се яви на повикването.


https://live.staticflickr.com/65535/51136230748_df711b5126_b.jpg


Пълен размер, че пак щях да строша страницата [smilie8]


Всъщност - какво му е на азиатеца? Нищо повече не искам от един телефон: вижда се какво е снимано - разпознава се та чак и подробности се виждат (на подробностите някъде им викат 'детайл', значи има детайл [smilie6]) Има цвят (точно толкова оранжев беше Лотоса, това си им е запазен цвят - значи цветопредава добре [smilie6]) Е, небето не било с идеален цвят, ама кой ти гледа небе - аз снимам кола, бе, пич! И нищо не е прегоряло, преекспонирано (азиатски автомат, братче [smilie6]). Е, няма забити черни сенки като за Иван, ама - автомат, какво да го правиш? (Всъщност ако пипна плъзгача в пост мога толкова черно да ти изкарам, че чак Иван да се изплаши)...

И пак най-важното - че снимах с най-добрия телефон: оня, който беше у мен на мястото.
[beer]



Публикацията е редактирана (25-04-21 00:45)

Отговори на това съобщение
 Re: Снимки с телефони
Автор: Ivan_A   
Дата:   25-04-21 07:54

nyamago, съгласен съм с почти всичко, особено за сенките на Иван! [smilie24]

Не с всичко, защото сме във ФОТО-форум - т.е. И техническото качество на изображението обсъждаме.
Сенките на Иван са част от техн. качество - проблем, лесно решим.
Има още много ФОТОГРАФСКО-технически проблеми.
При някои телефони са по-зле нещата (от техническо, не творческо естество), при други - по-добре. Производителите се стараят, някои предлагат и RAW.
Моето китайче има запомняне на каква камера/кой режим си избрал - винаги с него стартира. ... и освен RAW, прави и jpg.
За "мързеливите".

Не вярвам умните корейци да не предлагат това!?

[beer]


https://live.staticflickr.com/65535/51137459509_ce25ef1cd1_b.jpg

1619112716907_PN_BB_2048px by Ivan Andonov, on Flickr


Xiaomi RedmiNote 9 Pro. [smilie24]

P.S. GCam - jpg няма гадостите на "китайското" сток изображение. [smilie24]



Публикацията е редактирана (25-04-21 13:18)

Отговори на това съобщение
 Re: Снимки с телефони
Автор: vth41   
Дата:   25-04-21 08:13

"... ако не беше телефонът - нямаше да ги има.[beer] "

Факт [smilie24]

"Най-добрата" камера е тази, която е в теб в подходящото време. [beer]

П.С. В конкретния случай бях и с "голяма" камера с обектив 40мм и поради липса на по-широко ползвах 28-те мм на телефона [smilie3]


Отговори на това съобщение
 Re: Снимки с телефони
Автор: nyamago   
Дата:   25-04-21 21:09

> Моето китайче има запомняне на каква камера/кой режим
> си избрал - винаги с него стартира. ...
> и освен RAW, прави и jpg.

> За "мързеливите".

> Не вярвам умните корейци да не предлагат това!?

Не предлагат, мамка им корейска [smilie22] Моят поне не предлага и 'запомня' само едно: пълния автомат. Ако искам нещо различно (не че има гигантски избор) трябва преди всяка снимка да човъркам менюта, да избирам режими и да натъкмявам настройки. В това време снимката я пиши бегАла [smilie2]

А и не съм аз това - да си играя с настройки за всяка една снимка, която (това е сигурно) няма да виси в Музея на Модерното Изкуство, нито дори в някоя забутана галерия в Каспичан. Дори да беше направена в RAW с най-добри настройки - пак нямаше да виси на никоя стена. За чий, тогава, е целия масраф [smilie11][smilie8]

Отговори на това съобщение
 Re: Снимки с телефони
Автор: Ivan_A   
Дата:   25-04-21 22:06

" ... За чий, тогава, е целия масраф ..." - за теб, за никой друг.
С каквото си О.К. - с това. [smilie24]


Отговори на това съобщение
 Re: Снимки с телефони
Автор: stukloplast   
Дата:   26-04-21 06:00

За какви настройки говорите, не мога да разбера. Та те са 2 - исо и скорост. В най - лошия случай - "обектива"... През деня даже е само една - скорост с фиксирано исо. Даже и скоростта може да е на авто. Просто после ти трябват точно 3мин за елементарни корекции в ЛР на телефона и си готов за инстаграм.

Отговори на това съобщение
 Re: Снимки с телефони
Автор: nyamago   
Дата:   26-04-21 12:57

^ Абе не са 2 настройки:

1. Избиране на режим 'Про'

2. В него - смяна на настройките, прав си - ИСОто по-рядко пипам, само скоростта - но понякога и ИСО се налага да се смени.

3. Сменям обектива, защото идеята е за друго кадриране от тая гледна точка.

4. Сменям, ама - йок [smilie2] Връща ме моментално на основната камера [smilie9]

5. Ядосвам се. Отнема си няколко минути, защото псувните ми са цветисти и често ги изричам на глас, отнемат време. Още малко време тишина да мi спадне кръвното.

6. Не се отказвам - като 'хитрец' опитвам обратния ред: първо сменям обектива.

7. Гледката с тоя обектив ми харесва, "Сега ще направя шедьовъра на годината!", си казвам. Тая мисъл не отнема колкото т.5, но все пак добавя в сумарното време за проекта.

8. Не може просто да избереш 'Про', защото при смяна на обектива вместо нормалните опции ти показва редица от увеличения за дигитален зум. Връщаме един цък назад да излезе другото меню (само с кратка псувня наум).

9. Излиза заветното меню и избираме режим 'Про'...

10. К*р! Пак скача обратно на основната камера, щото съм в 'Про' и друго не дават. [smilie2]

11. След още ядосване и псувни, правя си една каква-да-е снимка с основна камера на 'Авто'.

12. Отивам във форума да напиша колко е безсмислено да се играе с настройки и да хваля снимането в JPEG на 'Авто'.

13. След няколко седмици щастливо щракане 'както си знам' (т.е. както съм форсиран от корейските фашисти), горното преживяване е избледняло в паметта. Или някой съфорумник ме е 'излъгал', че с ъпдейт на софтуера вече можело 'Про' да работи поне на широката камера, макар не още на дългата. Решавам пак да опитам*.

14. Повтарят се т.1 - 12 до нов пост във форума.

* (Повтаряне на същото действие с очакване за друг резултат е дефиниция за тъпота, но поне съм упорит...)



Публикацията е редактирана (26-04-21 12:59)

Отговори на това съобщение
 Re: Снимки с телефони
Автор: Sassho   
Дата:   26-04-21 13:09

nyamago: 7. Гледката с тоя обектив ми харесва

Крачния "зуум" никой не го е забранил [smilie3]
За всяко нещо се иска Мания и познаване на инструмента с който работиш.

Отговори на това съобщение
 Re: Снимки с телефони
Автор: nyamago   
Дата:   26-04-21 13:45

написа:

> nyamago: 7. Гледката с тоя обектив ми харесва
>
> Крачния "зуум" никой не го е забранил...

Забравил съм си рибарските ботуши, а водата е много студена за маратонки [smilie2]


> За всяко нещо се иска Мания и познаване на инструмента с който работиш.

Точно! Добре си опознах инструмента, даже изстрадах познанието (по гореописания начин - а тъпо-упоритите ми опити говорят и за Мания [smilie5] ). Именно затова си служа с инструмента по единствения смислен начин - не защото съм против RAW или против настройките, а точно защото си познавам 'инструмента' [smilie8]

Отговори на това съобщение
 Re: Снимки с телефони
Автор: stukloplast   
Дата:   26-04-21 14:59

За туй, вуйчо Владо, взимаш си една хперия на тройна спрямо реалната й цена и ручаш само с про приложението. Я примерно снимам само роу(слава богу можеш да снимаш без джипег), на автоматичен режим си мери чудно и само в специални ситуации маам ръчно, 3 мин в ЛР и пълня форумния сървър... Демек избирам само обектива...


https://photo-forum.net/static/site_pics/2021-04/1619438176_20210426_100716.jpg


Отговори на това съобщение
 първа  назад  1  2  3  4 ..  10 ..  20 ..  30 ..  40 ..  50 ..  60 ..  70 ..  80 ..  90 ..  94  95     всички  напред  последна

За да пишете мнения трябва да влезете с потребителското си име.
Влезте от тук »