Рекламирайте тук Затвори
Реклама в секции форуми и базар

Под формата на платени обяви можете да рекламирате ваши продукти, услуги или други комерсиални дейности. Обявата може да бъде публикувана избирателно във форум по ваше желание или във всички форуми на сайта.

За стандартната ценова листа и условия изпратете
запитване до webmaster@photo-forum.net.
Платени обяви
        
 Теми - forum: Фотография
 първа  назад  1  2  3  4     всички  напред  последна
 4 причини, поради които да изберете твърди обективи пред варио
Автор: LubomirJiponov   
Дата:   04-10-22 23:04

4 причини, поради които да изберете твърди обективи пред варио

Варио или твърди обективи ползвате? Защо? За хоби или професия? [smile]

Отговори на това съобщение
 Re: 4 причини, поради които да изберете твърди обективи пред варио
Автор: fragranse   
Дата:   04-10-22 23:26

Една причина е достатъчна.

Отговори на това съобщение
 Re: 4 причини, поради които да изберете твърди обективи пред варио
Автор: geobg   
Дата:   04-10-22 23:36

Към автора - възможно ли е да запишете видео със заглавие:

"4 причини, поради които да изберете варио пред твърди обективи?"

Отговори на това съобщение
 Re: 4 причини, поради които да изберете твърди обективи пред варио
Автор: LubomirJiponov   
Дата:   04-10-22 23:41

Да, мога да направя и видео за плюсове на варио обективите.

Реших да направя видео за твърди, защото ползвах преди време само варио, после преминах изцяло на твърди и имам впечатления като цяло. Като фотограф със сигурност повече не бих ползвал варио, а само твърди.
Но и вариото си има плюсове определено.
Просто аз съм фен на плюсовете към твърдите обективи, така да се каже : )

Отговори на това съобщение
 Re: 4 причини, поради които да изберете твърди обективи пред варио
Автор: vladod   
Дата:   04-10-22 23:57

Основна причина за темата - да се посети канала на автора [beer]

Отговори на това съобщение
 Re: 4 причини, поради които да изберете твърди обективи пред варио
Автор: LubomirJiponov   
Дата:   05-10-22 00:02

По-скоро събирам мнения от хора ,които се занимават с фотография и давам лична гледна точка с моето видео [smile]
Мисля че е окей, все пак е фото форум.

Отговори на това съобщение
 Re: 4 причини, поради които да изберете твърди обективи пред варио
Автор: CDman   
Дата:   05-10-22 07:59

Аз пък обичам мусака [beer]

Отговори на това съобщение
 Re: 4 причини, поради които да изберете твърди обективи пред варио
Автор: hotsnail   
Дата:   05-10-22 08:15

Ти какво би избрал дълъг и твърд или къс и мек?

Причините основно са възможностите за по-широка бленда, по-малка тежест, по-добро качество на картинката.

Варио обективите с бленда по-голяма от ф/2.8 (т.е. ф/2.0 и т.н.) са сериозно над килограм и сериозно над 2500 лева.

А моя комплект с 2 твърди обектива и апарата е около килограм и е с максимална бленда ф/1.8 например.

Вторична причина е, че варио обектива пречи на мисленето. Докато се научиш да снимаш има един период в които по-малкото опции позволяват да мислиш за правилните приоритети. Дори умните опции в камерите като фокус върху очите ти изместват мисленето и често виждаш необмислени кадри накрая.

Сериозно препоръчвам курс за начинаещи.

Отговори на това съобщение
 Re: 4 причини, поради които да изберете твърди обективи пред варио
Автор: Julius   
Дата:   05-10-22 08:20

Причина Но. 2 - теглото: Твърдите обективи са по-леки от вариото! [smilie5]

Меко казано "глупав аргумент"!

- Има твърди обективи на бленди от 1.2 до 2, които са дори по-тежки от някое варио на ф/4, това първо!

- И второ, горното би било валидно само ако сравняваш 1 твърд с/у 1 варио!

Айде сега изчисли колко твърди обектива са ти нужни да заместиш един 24-105 и после събери теглото им! [smilie3]



... и пак си помисли в чия полза всъщност е точката за "теглото и компактността"! [smilie7]


Отговори на това съобщение
 Re: 4 причини, поради които да изберете твърди обективи пред варио
Автор: espergaro   
Дата:   05-10-22 09:21

Доста ми се иска да снимам с твърд 600 мм обектив, но е над 5 кг. Затова гледам варио 150-600, което е 2 кг. Със сигурност е по-зле като картинка, но при цял ден мъкнене по-лекия печели.

Отговори на това съобщение
 Re: 4 причини, поради които да изберете твърди обективи пред варио
Автор: VladHD   
Дата:   05-10-22 09:29

Взимаш една Sigma 28-70 f/2.8 DG DN "C" и вече нямаш необходимостта да снимам с каквито и да е твърди обективи, между 28 и 70мм[smilie5]

Отговори на това съобщение
 Re: 4 причини, поради които да изберете твърди обективи пред варио
Автор: hotsnail   
Дата:   05-10-22 09:33

espergaro за 600мм нямам опит с твърди. 400/5.6 канонския е супер лек, евтин и удобен обектив. Имам сега 200-600, които е около 2-3 пъти по-тежък и 2 пъти по-голям. Оптически не е видимо по-лош на 42МП зума. Струваше около 3 пъти повече зума.



Публикацията е редактирана (05-10-22 09:33)

Отговори на това съобщение
 Re: 4 причини, поради които да изберете твърди обективи пред варио
Автор: hotsnail   
Дата:   05-10-22 09:36

Julius ще се радвам да покажеш зум със сходни размери, тегло и бленда на Сони 35/1.8 обектив. Явно съм изпуснал нещо.

Последно гледах Тамрон 35-150/2-2.8 и той беше около 4 пъти по-голям и тежък и с по тясна бленда.....

Към тоя 35 мога да добавя 75/1.8 и 135/3.5 и пак ще имам по-лек комплект със по-добри възможности.........

А не знам кой ще ползва тъмница като ф/4. За морето юли и август ли е правено това? Пари на вятъра.....



Публикацията е редактирана (05-10-22 09:37)

Отговори на това съобщение
 Re: 4 причини, поради които да изберете твърди обективи пред варио
Автор: Julius   
Дата:   05-10-22 09:50

hotsnail,

Не мисля да си губя времето в спорове, тръгващи от някакво глупаво изказване и опитите сега да се разпъват изсмукани от пръстите локуми.

А от 36-ия милимтър нагоре с какво ще компенсираш разликата м/у твърдия и вариото... колко още обектива и на какви грамажи ще ти трябват?

Нали не мислиш, че като се навреш в обекта с фиксираните 35мм и ще имаш същия краен резултат като от 2 метра разстояние на портретната дължина на вариото? [smilie7]


Отговори на това съобщение
 Re: 4 причини, поради които да изберете твърди обективи пред варио
Автор: Mogila   
Дата:   05-10-22 10:12

vladod Че какво лошо има в това? И ще се посети от правилните хора от фото форум.

Иначе по спора за теглото и двете страни имат право.
Аз снимам само с твърди, които общо като цяло са много тежки, но като сложа 70-200 2.8 за два часа и ми къса ръката. Просто е много тежък и дълъг. Тежестта пада напред и е неудобно. И за това не съм го ползвал от години, въпреки че ми писна да влача с мен 5 тежки твърди обектива.


VladHD много си в грешка. Точно в този диапазон твърдите са незаменими от зуум. По-нагоре има 70-200, който и като бленда и като боке и като качество на изображението е абсолютно на ниво.

Отговори на това съобщение
 Re: 4 причини, поради които да изберете твърди обективи пред варио
Автор: LubomirJiponov   
Дата:   05-10-22 10:40

Julius, като се има предвид факта ,че с ръцете се държи един обектив докато се снима и при по-дълготрайни заснемания мога да ти кажа от личен опит ,че всеки грам има значение.
Преди 3 години заради постоянно използване на 70-200 се наложи да ходя на лекар ,заради разкъсвания на мускулни влакна. Когато снимаш почти всеки ден или на къси периоди с часове работа -> тежестта има значение. Неслучайно съм го отбелязал този фактор.
Сега, разбира се, всеки си преценява [smile]

Отговори на това съобщение
 Re: 4 причини, поради които да изберете твърди обективи пред варио
Автор: VladHD   
Дата:   05-10-22 11:09

Mogila,

Снимам с ръчни твърдаци. Да, може да имат красив дефокус, но гъвкавостта на един стандартен зуум обектив, е ненадмината. Въпросната Сигма тежи 450 грама - колкото един Хелиос 58mm с E-mount адаптера. Кеф ми 28, кеф ми 35, кеф ми 50, кеф ми 70. 2.8 бленда на FF е достатъчна за повечето ситуации.

Отговори на това съобщение
 Re: 4 причини, поради които да изберете твърди обективи пред варио
Автор: Mogila   
Дата:   05-10-22 11:16

VladHD За теб явно е така. Моите 20 1.4, 35 1.4, 50 1.4 и 85 1.2 ползвам предимно до 1.8 (извън студио). Рядко ф2. Никога не бих ги заменил със зуум.

Отговори на това съобщение
 Re: 4 причини, поради които да изберете твърди обективи пред варио
Автор: Julius   
Дата:   05-10-22 11:50

LubomirJiponov написа:

> Julius, като се има предвид факта, че
> с ръцете се държи един обектив
> докато се снима и при
> по-дълготрайни заснемания мога да
> ти кажа от личен опит ,че всеки
> грам има значение.

Сигурно тук вече някой ще се засегне, ама.... буквално продължавате с глупостите! [smilie21]

Естествено, че всеки грам е от значение! Ти като отидеш на преход в планината вместо две вариота 12-24 + 24-105 - колко твърди ще помъкнеш... и как точно ще ги помъкнеш: в ръчна количка с 1 колело ли ще ги буташ по баирите, за да не "държиш повече от 1 обектив в ръце" или разполагаш с индивидуален шерп, който ще ги носи вместо теб и само ти подава нужния обектив, за да не "държиш повече от 1 обектив в ръце"?

Колко твърди заместват горните две вариота:
- един ултра-широкоъгълен 12мм;
- втори ултра-широкоъгълен 14мм;
- трети свръх-широкоъгълен 16мм;
- четвърти свръх-широкоъгълен 18мм;
- пети широкоъгълен 20мм;
- шести широкоъгълен 24мм;
- седми широкоъгълен 28мм;
- осми широкоъгълен 35мм;
- нормален 50мм;
- портртетен 85мм;
- портртетен 105мм.
Тотал: 11 обектива... по 300-500 грама всеки, прави колко? - поне 4.5 кила НА ГРЪБ!

В другия случай около 2кг, като тук влизат двете вариота + тялото + филтрите + статива! [smilie7]

= = =
А ако реша да добавя един 200-600 (както вече ти писаха), който е 1.5 кг с какво ще го заместиш?
- твърд 200мм;
- твърд 300мм;
- твърд 400мм;
- твърд 500мм;
- твърд 600мм.

Успех.
[beer]

Отговори на това съобщение
 Re: 4 причини, поради които да изберете твърди обективи пред варио
Автор: LubomirJiponov   
Дата:   05-10-22 12:19

Julius, защо трябва за пейзаж или събитие да се взима арсенал от обективи? 1-2-3 обектива макс на един човек. Мисли се какво да се вземе за дадената ситуация. Не сме с магазина на гърба като тръгнем да снимаме, нали?
Вижте също на 100% зуум jpeg-a от варио и на 100% зуум jpeg-a от твърд обектив. Масово на запад протата сватбени фотографи и пейзажни и семейни фотографи дори ,ползват твърди обективи. То е поради причините изброени във видеото, а и други причини разбира се...

Отговори на това съобщение
 Re: 4 причини, поради които да изберете твърди обективи пред варио
Автор: Julius   
Дата:   05-10-22 13:15

LubomirJiponov написа:

> Julius, защо трябва за пейзаж или
> събитие да се взима арсенал от
> обективи? 1-2-3 обектива макс на един
> човек. Мисли се какво да се вземе
> за дадената ситуация. Не сме с
> магазина на гърба като тръгнем да
> снимаме, нали?

Точно заради подобни философски разсъждения ти убягва правилното заключение! [smilie3]

Защото всичките тези 11 обектива понякога ти трябват! Още не се е родил ясновидеца, който като иде в някоя непозната планина - да знае в аванс дали само 16мм и 28мм ще му стигнат или не! [smilie7]

Има места, където не можеш нито крачка напред, нито крачка назад да направиш! Има места, където ако не искаш да вкарваш излишни елементи в кадъра ти трябва точната фиксирана дължина - нито милиметър повече или по-малко! И като не можеш да се преместиш дори с 1 стъпка настрани или назад /защото те чака 100-200 метров отвес/ и после ще кропиш в по-добрия случай, а в по-лошия сценарий ще се окаже, че дори 16мм са "дълги" и не вкарват всичко в кадъра. Е затова! [smilie3] Да не говорим, че тази непозната планина може да е на разстояние 2 визи и 8 граници - и тогава съвсем ще си чукаш наличните твърди обективи в главата, защото връщането на същото място /но вече със знанието колко ??мм ти трябват/ може да се окаже след няколко години!

Да не споменавам и неудобството ако ти се налага да се държиш с една ръка за някоя скала, а с другата да снимаш - как се сменят обективи в тоя случай. [smilie3] С две думи... понатрупай малко повече практика в определени ситуации и някои неща сами ще ти се изяснят. Като се върнеш няколко пъти без кадри от някое по-куцо място - и сам ще разбереше къде си сгрешил. А няма по-голям учител от грешния опит.

p.s.
Вариотата това им е големия плюс - че компенсират цяла торба фиксирани дължини. И като сумарно тегло, и като сумарен обем, и като сумарна цена.... /но за сметка на качеството обикновено/! И въпреки всичко има достатъчно качествени вариота, където разликата спрямо твърдите с просто око е почти незабележима.
[beer]



Публикацията е редактирана (05-10-22 13:28)

Отговори на това съобщение
 Re: 4 причини, поради които да изберете твърди обективи пред варио
Автор: demiman   
Дата:   05-10-22 13:30

Всеки сам решава - дали от опит или каквото са му казали или времето го е излекувало. Всеки снима различно. Няма как да се отреже твърди или зумове или само едни от тях ... [shtrak] При мен нещата са сведени до 3 броя обективи / от 12-13 [smilie5] / Никога не нося и трите [beer]

Отговори на това съобщение
 Re: 4 причини, поради които да изберете твърди обективи пред варио
Автор: ss_sgp   
Дата:   05-10-22 14:26

Няма как да се отреже твърди или зумове или само едни от тях ...

Точно от това се тръгва и авторът на видеото изобщо не го е засегнал дори. Има и 'твърди', които не са нищо особено като качества. Всичко опира до ситуация и цена.

При над 90% от снимките като се гледат на телефон или във Фейсбук изобщо не се разбира с какво е снимано. Реално телефоните и социалките в някаква степен обезсмислят твърдите обективи [smile]

Така твърдите остават за техноманиаци, фотографията рядко изисква обектив с върхови качества. Добър зуум може да замести 3-4 'твърди', тяхната постоянна смяна, обща висока цена и т.н.



Публикацията е редактирана (05-10-22 14:27)

Отговори на това съобщение
 Re: 4 причини, поради които да изберете твърди обективи пред варио
Автор: espergaro   
Дата:   05-10-22 14:37

Hotsnail, имам го 400 на 5.6, за мен е страхотен заради теглото си на първо място, картинката също много ми допада. Снимам с него на 6D и съм мн доволен как фокусира. Трябва ми обаче нещо по-дълго, защото на доста от пистите, на които снимам, 400 идва къс, а 400, сложен на 7д марк 2 не ми допада каква картинка дава, иначе с кропа става 640 мисля. hotsnail написа:

> espergaro за 600мм нямам опит с твърди.
> 400/5.6 канонския е супер лек, евтин и
> удобен обектив. Имам сега 200-600,
> които е около 2-3 пъти по-тежък и 2
> пъти по-голям. Оптически не е
> видимо по-лош на 42МП зума. Струваше
> около 3 пъти повече зума.
>

>
> Публикацията е редактирана (05-10-22
> 09:33)

Отговори на това съобщение
 Re: 4 причини, поради които да изберете твърди обективи пред варио
Автор: Mogila   
Дата:   05-10-22 15:52

Автор: ss_sgp
Дата: 05-10-22 14:26

При над 90% от снимките като се гледат на телефон или във Фейсбук изобщо не се разбира с какво е снимано. Реално телефоните и социалките в някаква степен обезсмислят твърдите обективи [smile]

Така твърдите остават за техноманиаци, фотографията рядко изисква обектив с върхови качества. Добър зуум може да замести 3-4 'твърди', тяхната постоянна смяна, обща висока цена и т.н.


Точно на противоположното мнение съм.

Отговори на това съобщение
 първа  назад  1  2  3  4     всички  напред  последна

За да пишете мнения трябва да влезете с потребителското си име.
Влезте от тук »