Рекламирайте тук Затвори
Реклама в секции форуми и базар

Под формата на платени обяви можете да рекламирате ваши продукти, услуги или други комерсиални дейности. Обявата може да бъде публикувана избирателно във форум по ваше желание или във всички форуми на сайта.

За стандартната ценова листа и условия изпратете
запитване до webmaster@photo-forum.net.
Платени обяви
        
 Теми - forum: Фотография
 
 Как да снимам видео на сватба
Автор: Dzimko   
Дата:   19-03-21 23:37

Здравейте.
Решил съм да снимам видео и имам едно питане. Как да снимам сватба в ресторанта така, че после да е по лесно при монтажа. Имам предвид когато снимаш танци, то ще е нужно да се заснеме цялата песен иначе после ще изглежда зле монтажа ако е накъсан с различни песни за по малко. А пък ако снимаш цели песни ще е скучно за гледане ако е еднопланово. Как снимате вие?

Отговори на това съобщение
 Re: Как да снимам видео на сватба
Автор: mihalo   
Дата:   20-03-21 03:00

Ще се опитам да помогна защото въпросът ти си е съвсем резонен.

Доста материал има написан за документалистиката ама нямавреме за теоритичен разбор...

Та:

1. Снимай на епизодчета! Не само танцуващи, но и реакциите на околните без да спираш камерата (вътрешно-кадров монтаж).

2. Минаваш на друга тема, все някой ще прави нещо интересно. После можеш да се върнеш към друг танц пак по този начин. Това, че ще резнеш някъде музиката няма особено значение...

3. Никой няма да ти търси сметка за хронологията щом си хванал интересни неща! Разчитай на усета си за онова дето е интересно и едва ли ще сбъркаш!

4. Гледай, освен "най-близките" да има "за всекиго по нещо". След време ще се припомнят забравени лица.

5. Не мога да помогна много в такъв кратък формат, но понеже във въпроса ти си личи, че имаш "латентен" отговор, та да дам поне своите пет стотинки :)

Успех[smilie24] ! Ще се справиш !!



Публикацията е редактирана (20-03-21 03:11)

Отговори на това съобщение
 Re: Как да снимам видео на сватба
Автор: Slivenski   
Дата:   20-03-21 03:30

Абе, не съм специалист, но си мисля - ако искаш просто да документираш с една камера, тогава ясно.

Но в случая става дума за монтаж. А за монтаж са ти нужни различни гледни точки и различни планове - близки, средни и общи. А тъй като на сватба няма как да правиш по няколко дубъла, очевидно ще ти трябват поне две камери. Една основна и една, която да снима общи планове или някакви по-интересни сцени в тълпата.

Сега ще ми се смеят видеооператорите... [smilie18] [smilie21] [smilie21]

Отговори на това съобщение
 Re: Как да снимам видео на сватба
Автор: Yog   
Дата:   20-03-21 07:19

На мен ми е най-лесно, да записвам звука отделно. После слагам цялата песен само като звук на таймлайна на монтажната програма и отгоре покривам с кадрите, които съм заснел. Така не ме ангажира при самото снимане, че ако спирам често ще трябва после да напасвам звука на всяко 3-секундно парченце. Запиши песента, а с камерата си снимай свободно. Широк, среден, близък, преместваш се и пак широк, среден, близък. Снимай двама-трима от седящите как реагират, за да не става еднообразно, а и да има с какво да пресечеш ако ти трябва и така.

Отговори на това съобщение
 Re: Как да снимам видео на сватба
Автор: Dzimko   
Дата:   20-03-21 10:22

Благодаря на всички за съветите, наистина ми бяха полезни. И аз си мислих за втора камера която да снима в общ план цялата зала, а с първата да снимам интересни моменти. Проблема е че тя ще трябва да снима постоянно през цялото време и ще се получи доста материал.

Отговори на това съобщение
 Re: Как да снимам видео на сватба
Автор: asahi   
Дата:   20-03-21 12:31

Не става въпрос за такава камера. Става въпрос за втора гледна точка, алтернативна на твоята. Или втори оператор, или ти да мислиш и снимаш като двама оператори.

Отговори на това съобщение
 Re: Как да снимам видео на сватба
Автор: Dzimko   
Дата:   20-03-21 19:10

Втори оператор няма как да има, ще трябва да съм сам. Ако записвам звука отделно и после да напасна видеото към звука пак ще се получи прекъсване, защото няма да имам достатъчно заснето видео, което да покрие песента.Каква камера може да ми препоръчате като втора, да снима достатъчно добре в тъмно и да е 4K? Чудя се дали няма да стане някоя екшън камера като GoPro например? Иначе като основна камера ще снимам с Nikon Z6 II.

Отговори на това съобщение
 Re: Как да снимам видео на сватба
Автор: mmx   
Дата:   20-03-21 20:35

Ще се научиш в движение от грешките си. Ако снимаш без заплащане, значи хората няма да имат големи очаквания. Но така е във всяко начало. И сега е момента да дадеш всичко от себе си.
Използвай съвета на Yog - запиши звука отделно.
Каква 2-ра камера? Ами камера на статив. Това ще ти даде 2-ра гледна точка. Която ще ползваш по-късно в монтажа. Но внимавай с камерите (и апаратите), защото някои спират на 30-минути запис. Потърси в гугъл - той знае всичко ;)

Отговори на това съобщение
 Re: Как да снимам видео на сватба
Автор: emo99   
Дата:   21-03-21 11:24

Сватбата е много отговорен ангажимент! Запознай се с ритуалите. Направи тест в залата, за да видиш светлината дали ще е достатъчна.
Може и с една камера да имитираш многокамерно заснемане. За плановете са споменали.Ще ти трябва и гимбъл, за да няма "клатене" на камерата. Ако нямаш- може и монопод.

Отговори на това съобщение
 Re: Как да снимам видео на сватба
Автор: hose   
Дата:   22-03-21 22:17

пък ако успее и да не влиза в кадър как снима.. ;)

Както и да снимаш, на монтажа трябва да се работи звука, така че гледай да хванеш -
1. Важните моменти - подпис, целувки и тн..
2. Хубави моменти


П.П. Какви са тия сватби по време на локдаун [smilie5]

Отговори на това съобщение
 Re: Как да снимам видео на сватба
Автор: Dzimko   
Дата:   22-03-21 23:57

Сватбата не е за сега. Ще е Май месец. Подготвям почвата- евентуално ако ми е нужна втора камера да я купя и разуча.

Отговори на това съобщение
 Re: Как да снимам видео на сватба
Автор: asahi   
Дата:   23-03-21 09:55

Като гледам как нескопосано се снимат сватби има голяма вероятност да се справиш над средното ниво. В този жанр се набляга повече на монтажа.

Отговори на това съобщение
 Re: Как да снимам видео на сватба
Автор: stanislav83   
Дата:   23-03-21 17:27

Хората знаят ли, че ще се учиш на сватбата им?

Отговори на това съобщение
 Re: Как да снимам видео на сватба
Автор: Miro__Slav   
Дата:   23-03-21 17:46

https://www.youtube.com/watch?v=1v4D6YCqkyg

Отговори на това съобщение
 Re: Как да снимам видео на сватба
Автор: nice2mitiu   
Дата:   23-03-21 18:29

Съвет 1: Помоли някой от близките си (които са се женили) да ти предоставят видеото от тяхната сватба. Гледаш внимателно какво е правил техният видеограф.

Съвет 2: Никой не иска да ти гледа хора и ръченици по 10 минути всяка. Какво правя аз: Снимам най-важните от груповите танци, примерно кумово хоро. Режа звука да бъде куплет и припев (минута, минута и половина) и върху това монтирам по-интересните кадри от хорото. Така ще можеш да си наснимаш и близки, широки кадри, както и малко реакции. Лелки и чичаци да им се друскат по 10-15 минути на "Мома Яница" не е нужно никому да го гледа това.

Съвет 3: Ако ще инвестираш, инвестирай в знания и упражнения. Ако толкова искаш да наливаш пари - наливай ги в звук. На видеото никой няма да му пука, че си използвал обектив на 1.2 и бокето е турбомазно, ако звука ти е клипнат, или с неразбираема реч, или кънти в обредния дом.

Отговори на това съобщение
 Re: Как да снимам видео на сватба
Автор: Miro__Slav   
Дата:   23-03-21 18:36

[cool] [cool] [cool]
https://www.youtube.com/watch?v=xLS55qklw90

Отговори на това съобщение
 Re: Как да снимам видео на сватба
Автор: ruil4o   
Дата:   23-03-21 20:22

И не забравая, че голямото видео го гледат само млагдоженците и то не целато, но сватбения клип е най-гледан от всички и е най-добрата реклама за теб.

Пожелавам ти да направиш нещо подобно:
https://youtu.be/Q2ZMYJSQJm4

Още едно за вдъхновение https://youtu.be/j-7XNrlBfLo

Разгледай и другите им клипове в профила, заслужава си отделеното време!



Публикацията е редактирана (23-03-21 20:50)

Отговори на това съобщение
 Re: Как да снимам видео на сватба
Автор: kiten   
Дата:   23-03-21 21:51

Въобще не си заслужава ruil4o ,,бързо сменящи се отсечки и преходи на това ли казваш клип? Представям си как възрастните повтарят и въртят няколко пъти клипа и наместват очилата за да ти разберат смисъла. С този ритъм в клипа трябва да е не повече от минута или 90 секунди.
Точно обратното на написаното ти, дългото видео се гледа от възрастната аудитория.
И с тези настройки и цветове ли им даваш цялата сватба, лично на мен не ми харесват а си е мъчение да се гледат няколко часа с изкривени цветове.

Отговори на това съобщение
 Re: Как да снимам видео на сватба
Автор: Yog   
Дата:   23-03-21 22:02

Два пъти гледах имитацията на Бързи и яростни и така и не разбрах какво общо има със сватбата. Някакви хора карат коли с висока скорост, нарушавайки закона многократно и изведнъж минаваме на сватба и двама се прегръщат под залязващото слънце. 'Дафак?[smilie5]

Отговори на това съобщение
 Re: Как да снимам видео на сватба
Автор: ruil4o   
Дата:   23-03-21 22:17

да, не на всеки ще му хареса точно това с колите. Имат и други...

Аз съм впечатлен не само от снимането, динамиката, но и от монтажа, саунд-дизайна и т.н. Неща, които малко видеографи ще си играят да монтират така, а много даже и не знаят как!

Трябва да си креативен, за да си забелязан.

Не ги познавам и не им правя реклама!



Публикацията е редактирана (23-03-21 22:23)

Отговори на това съобщение
 Re: Как да снимам видео на сватба
Автор: Yog   
Дата:   24-03-21 00:26

Аз също смятам, че е снимано много добре и ефектно монтирано. Проблемът му е, че изглежда като кръпки от абсолютно несвързани неща. Ако бяха два клипа, един за незаконни гонки и втори за сватба, според мен щяха да са супер.

Отговори на това съобщение
 Re: Как да снимам видео на сватба
Автор: ruil4o   
Дата:   24-03-21 06:51

Малко изместваме темата...
Не съм присъствал на тази сватба и само предполагам. Представете си, че точно същия ден някой от сватбарите дошли със скъпите си коли са се забавлявали и това е уникален спомен от сватбата, защо да не е в клипа? Или ако не видите "купуване на булката с пари в обувката" и край, не става! [cool]

Вашите коментари за втория клип, който споделих?
https://youtu.be/j-7XNrlBfLo
Или който да е друг сватбен от профила им?

Мисля, че ще сме в помощ на автора на темата ако и вие споделите сватбен клип за пример, който си заслужава да се види и коментира.



Публикацията е редактирана (24-03-21 07:33)

Отговори на това съобщение
 Re: Как да снимам видео на сватба
Автор: CDman   
Дата:   24-03-21 08:33

A какви сватбарски теми имаше на времето. [smilie5] Ехеееее [smilie18]


Отговори на това съобщение
 Re: Как да снимам видео на сватба
Автор: папач   
Дата:   24-03-21 08:59

Наснимай си подсечки на зяпачи и ги ползвай когато келнерът ти запуши обектива или някой те блъсне. Вклювай секунди по-рано за да изрежеш клатенето на камерата от натискането на бутона. Не снимай дълги и еднообразни неща и не акцентирай върху шаферката която си харесал

Отговори на това съобщение
 Re: Как да снимам видео на сватба
Автор: Божидар58   
Дата:   24-03-21 09:25

Тези бързи и яростни като ги дадеш на нормални клиенти ще те направят на нищо. Хората искат да гледат съвсем други неща от сватбата, колите не ги интересуват. Това е сватба, не реклама на спортни коли.

Отговори на това съобщение
 Re: Как да снимам видео на сватба
Автор: CDman   
Дата:   24-03-21 09:48

Никакво въображение нямате 'начи.[smilie5]

Това е съвременен рицарски двубой, но вместо на коне рицарите са на конски сили.[cool]

Отделно клипа наподобява не бързи и яростни, а промото на Need for Speed- Hot Pursuit.

https://www.youtube.com/watch?v=N3yDf8lkGEY



Отговори на това съобщение
 Re: Как да снимам видео на сватба
Автор: asahi   
Дата:   24-03-21 09:51

За някои рисковото каране на кола е смисъл на живота. На някои осмисля и смъртта. Гледайте в перспектива.

Отговори на това съобщение
 Re: Как да снимам видео на сватба
Автор: ruil4o   
Дата:   24-03-21 10:11

ОК, приемам критиките за видеото с колите.
Сега дайте линк към нещо сватбено, интересно и креативно, да се вдъхновим и насърчим?! Нещо виртуозно от към монтаж и снимане?



Публикацията е редактирана (24-03-21 10:46)

Отговори на това съобщение
 Re: Как да снимам видео на сватба
Автор: Kandela   
Дата:   24-03-21 12:33

И кучето се вдъхновява от гледане на работата на касапите ! Обаче покрай кризата на почти всички нарекли се майстори също им огладняха задниците. А и сватбарите гледат да минат по тънката лайсна, предпочитат скъп телефон пред скъпо платен камерджия.

Отговори на това съобщение
 Re: Как да снимам видео на сватба
Автор: hose   
Дата:   24-03-21 22:11

и двата клипа са абсурдни, но типични за нашето време... смесица са от рекламно-клипова естетика на wannabe мутро-сватбарите, за които е съществено да се покажат

отдавна си мисля, че се загуби най-важното качество на тези семейни събития, на които документализмът е най-ценен, за да се съхрани спомена, такъв какъвто е бил... макар че и това няма значение, при средна продължителност на днешните бракове от по 1-2 години... аз лично имам вече поне 3-4 албума на разведени двойки, пък и втори сватби вече... дам

година след като баща ми си отиде, намерих 2 черно бели свеми от сватбата на нашите, вероятно с "ужасно" според форумното мнение качество, но съхранили непокънат момента, който сега означава ужасно много за мен... никаква обработка, директна светкавица, но истинските хора, такива каквито са били, но вече ги няма...............................

Отговори на това съобщение
 Re: Как да снимам видео на сватба
Автор: Dzimko   
Дата:   25-03-21 00:51

Моето мнение е, че клиповете които е показал ruil4o наистина са доста професионално направени откъм техническа част. Знаели са какво искат да получат като краен резултат. Страхотни преходи и подбрани кадри. Момчетата си разбират от работата... Да може би няма да се хареса на определени хора, но това е трейлър все пак и зависи какво точно са искали клиентите в крайна сметка. Нормалното видео естествено трябва да е в документален стил и да отразява духът на сватбата и емоциите на хората. Впрочем като времетраене колко трябва да е дълго едно видео? Преди се даваше на касетки по 3 часа, а сега?

Отговори на това съобщение
 Re: Как да снимам видео на сватба
Автор: mmjm   
Дата:   25-03-21 08:19

Не съм професионалист, мога да отговоря, като клиент. 3 часа и повече са трудни за гледане. Независимо от уменията на операторите и качеството на клипа в един момент доскучава и емоцията от спомена се убива. Същото важи и за големия брой снимки. Това разбира се е лично мое субективно мнение, като ползвател на продукта без претенции за поставяне на някакви общовалидни рамки.

Отговори на това съобщение
 Re: Как да снимам видео на сватба
Автор: AsahiPentax   
Дата:   29-03-21 10:57

написа:

> Не съм професионалист, мога да
> отговоря, като клиент. 3 часа и
> повече са трудни за гледане...


Това е защото не си снимал на малцинствата! Има даже едно тяхно съсловие, което задължително искат да им снимаш 24 часа без прекъсване.
Колкото до монтажа, ние сме си решили проблема с монтажен пулт на Блек-Меджик, към който свързваме осем камери. Като само една е подвижна с безжично свързване кум пулта. Даже някой от клиентите вече се възползват и от оцията за срийминг. По интересното е да се направи рекламния клип, за който ние лично ползваме готови проекти за Афтър Ефект, закупени от Videohive/Envato за по 20-30 долара. За последната сватба, която снимахме миналата година са използвани 12 готови проекта, като от всеки един от тях е използвано само нещо специфично. Горе/долу до 10, макс 15 минути е достатъчно за рекламния клип. Но повечето клиенти са доволни и на 5-6 минутен клип. [cool]

Отговори на това съобщение
 Re: Как да снимам видео на сватба
Автор: ruil4o   
Дата:   29-03-21 11:31

Какво ползвате за безжичното свързване на камерта?

Отговори на това съобщение
 Re: Как да снимам видео на сватба
Автор: AsahiPentax   
Дата:   29-03-21 12:06

написа:

> Какво ползвате за безжичното
> свързване на камерта?

Терадек [smilie5]

Отговори на това съобщение
 Re: Как да снимам видео на сватба
Автор: Miro__Slav   
Дата:   29-03-21 22:14

Дори не искам да си представя за какво разпъване на кабели иде реч и как сте опасали ресторанта ... 4 SDI [smilie5] 3 HDMI на не повече от 5 метра това HDMI Инак имате проблем с транасфера при 50p Освен ако не сте бутнали по два конвертора на всеки... ... [smilie21] [smilie7] [smilie21] А как сте обезпечили записа и стрингна през OBS или хардуерно и в какъв формат разбира се ?[beer]



Публикацията е редактирана (29-03-21 22:15)

Отговори на това съобщение
 Re: Как да снимам видео на сватба
Автор: ruil4o   
Дата:   30-03-21 09:26

Разбира се, че е по-добре да отделиш един час да разпънеш кабели за 8 камери, от колкото после да монтираш записи от 8 камери! Монтираш на живо и записваш и стриймваш на един по-свестен лаптоп. А и като имаш повече статични камери, няма нужда от оператори, само някой на пулта да сменя камерите. [cool]

Отговори на това съобщение
 Re: Как да снимам видео на сватба
Автор: Miro__Slav   
Дата:   30-03-21 16:58

Безмислен чат и приказки от селски вечеринки е тая тема [smilie21]
Поне да имахте някакво понятие за нещата...[smilie7]

Отговори на това съобщение
 Re: Как да снимам видео на сватба
Автор: asahi   
Дата:   31-03-21 09:19

А бе и ти ги бъркаш стринг и стрийм, ама нали трябва да се говори компетентно...

Отговори на това съобщение
 Re: Как да снимам видео на сватба
Автор: Miro__Slav   
Дата:   31-03-21 10:33

И съм компетентен за разлика от теб [beer]
Ще те цитирам ...
Като гледам как нескопосано се снимат сватби има голяма вероятност да се справиш над средното ниво. В този жанр се набляга повече на монтажа.
Та в тоя ред на мисли би било добре да споделиш колко сватби си гледал, заснел или монтирал? Като оператор,линеен монтажист или нелинеен? Какъв е опитата и какви технически съвети би дал на питаащия та толкопва компетентно се изразяваш... Относно темата на питащия Асахи ?[smilie21]



Публикацията е редактирана (31-03-21 10:43)

Отговори на това съобщение
 Re: Как да снимам видео на сватба
Автор: asahi   
Дата:   31-03-21 10:56

Тука нещо бъркаш. Ако си компетентен, за какъвто се смяташ, не допускай грешки, които компрометират компетенцията ти. Иначе става "хубава работа, ама българска". Голям съм майстор, ама не мога да различа две отвертки. Ако имаш да се хвалиш с видео продукция покажи да се изкефим.

Отговори на това съобщение
 Re: Как да снимам видео на сватба
Автор: Miro__Slav   
Дата:   31-03-21 11:24

Асахи както обикноивенно тръгваш на заяждания ... Мисля леко да те заобиколя не си ми интересен ... А темата ще си остане такава каквато е ...Форума не е училище нито мастер клас ...

Отговори на това съобщение
 Re: Как да снимам видео на сватба
Автор: asahi   
Дата:   31-03-21 11:42

Мислиш, ама два пъти ме удостояваш с отговори. Май друго мислиш, ама не можеш да го измислиш. Пусни едно видео да се накефим!

Отговори на това съобщение
 Re: Как да снимам видео на сватба
Автор: Miro__Slav   
Дата:   31-03-21 11:52

Удостоявам те за трети път с цялото си внимание Асахи [beer]
Не е нужно да мисля нищо и за нищо [beer] Не ми е нужно и да доказвам някому нещо... Все мие едно Във форума пиша рядко на питащия ще му кажа да прочете само два поста от темата ...
Автор: emo99
Дата: 21-03-21 11:24

Сватбата е много отговорен ангажимент! Запознай се с ритуалите. Направи тест в залата, за да видиш светлината дали ще е достатъчна.
Може и с една камера да имитираш многокамерно заснемане. За плановете са споменали.Ще ти трябва и гимбъл, за да няма "клатене" на камерата. Ако нямаш- може и монопод.

Емил е изброил малка част но вярна !

Автор: stanislav83
Дата: 23-03-21 17:27

Хората знаят ли, че ще се учиш на сватбата им?
А станислав ти е казал нещо още по важно!


Автор: asahi
Дата: 23-03-21 09:55

Като гледам как нескопосано се снимат сватби има голяма вероятност да се справиш над средното ниво. В този жанр се набляга повече на монтажа.
За този юзер нямам какво да кажа [beer]

Отговори на това съобщение
 Re: Как да снимам видео на сватба
Автор: asahi   
Дата:   31-03-21 11:54

Наздраве! [beer]
Не е геройство да се подкараш от обяд.

Отговори на това съобщение
 Re: Как да снимам видео на сватба
Автор: Miro__Slav   
Дата:   31-03-21 11:55

Ти от обяд ли си почнал с подкарването не че ми е важно [beer]

Отговори на това съобщение
 Re: Как да снимам видео на сватба
Автор: ruil4o   
Дата:   31-03-21 12:12

Някой трябва да разчисти темата след @Miro__Slav, който я поразвали със заяжадне.

Хайде Миро, покажи ни, колко си "компетентен"? Чакаме линк.
Може и да си прав, ние нищо не разбитаме.

Отговори на това съобщение
 Re: Как да снимам видео на сватба
Автор: Djoro   
Дата:   31-03-21 12:26

Интересна тема.
Аз бих започнал от облеклото на оператора и екипа му, да са скромно но празнично облечени, без там къси гащи, маратонки и джапанки, без крещяши фланелки и шапки. Операорът и екипът му трябва да не пречат на другите, присъстващи на тържеството да не пречат и на другите фотографи и оператори. Работи се от допустимо разстояние, дискретно. Да не се навират под роклята на младоженката да снимат ефекти. Винаги на кръста с резерни батерии, готови на крачки от резервна камера и зарядно.
И внимателно подхождане към виновниците на тържеството, да се снима избрана позиция така, че примерно огромната и крещяша фигура на кръстницата да не доминира над нежната фигурка на младоженката, ако младоженецът е по-дребен, случва се, той да е на преден план, да не е заглушен от едрата фигурка на младоженката примерно. Иска се опит, основно движение на камерата. И не на последно място, да сте наясно какъв ще е крайния носител на засниманото тържество, в какво отношение на дименсиите на кадрите, да се знае кой на какво ще гледа вече готовото тържество. Дано и в такъв аспект да съм разбран и помогнал.

Отговори на това съобщение
 Re: Как да снимам видео на сватба
Автор: Miro__Slav   
Дата:   29-04-21 15:16

Рядко влизам та си рекох малко да я побутна [shtrak]

Отговори на това съобщение
 Re: Как да снимам видео на сватба
Автор: GM   
Дата:   13-05-21 16:00

Как да подкарам самолет, така че да не утрепя пътниците?

Отговори на това съобщение
 

За да пишете мнения трябва да влезете с потребителското си име.
Влезте от тук »