Рекламирайте тук Затвори
Реклама в секции форуми и базар

Под формата на платени обяви можете да рекламирате ваши продукти, услуги или други комерсиални дейности. Обявата може да бъде публикувана избирателно във форум по ваше желание или във всички форуми на сайта.

За стандартната ценова листа и условия изпратете
запитване до webmaster@photo-forum.net.
Платени обяви
        
 Теми - forum: Фотография
 първа  назад  1     всички  напред  последна
 Electronic или mechanical shutter ползвате с безогледална камера?
Автор: avo   
Дата:   12-05-21 17:58

Винаги ме е вълнувала темата, теоретично съм запознат с принципа на действие на двата, както и с потенциалните плюсове и минуси. Но на практика, кой затвор ползвате и кога. Аз лично ползвам електронен затвор при снимане от статив / говорим за снимане без изкуствено осветление / , теоретично би следвало да елиминира т.нар. shutter shake, от ръка с включена стабилизация не мисля, че последното играе, тогава съм го сложил на механичен затвор.
Моля за мнения!

Отговори на това съобщение
 Re: Electronic или mechanical shutter ползвате с безогледална камера?
Автор: hansto   
Дата:   12-05-21 18:03

При мен има опция и двата т.е. камерата сама си избира с кой, ако скоростта се вдигне над 1/8000 се включва електронния, иначе снима с механичен

Отговори на това съобщение
 Re: Electronic или mechanical shutter ползвате с безогледална камера?
Автор: lamerko   
Дата:   12-05-21 18:17

Механичен. Елекронен само при startrails и подобни серии.

Отговори на това съобщение
 Re: Electronic или mechanical shutter ползвате с безогледална камера?
Автор: hotsnail   
Дата:   12-05-21 18:31

Само за пълнота вариантите са 3:

1. електронен тих
2. предно електронно перде
3. механичен

За всеки си има място.

Ама според зависи от камерата избора е различен.

На Сони А1 смисъла от механичен (2 или 3) е само при ползване на светкавици навън за да имате синхро скорост 1/400.

На Канон R5, R6 и Сони A7S3, A9, A9m2 смисъла е само за ползване на светкавици. При Каноните може би и в някои специфични ситуации при снимане на спорт или диви животни. В общия случай не им трябва механичен затвор.

На Сони А7м3, А7р3, А7р4, А7С и други модели като Никон Z серия, ЕОС Р, Панасоник и т.н. Тихия затвор се ползва при сравнително статични кадри и препоръчително естествено советление, като с някои трикове може да се разшири употребата.

При последните става интересен избора между опции 2 и 3. №2 има по-малко вибрации, което е съществено при ниски скорости на затвора до 1/250 т.е. при скорост под 1/250 опция №2 е препоръчителна. На скорости над 1/250 е препоръчително да се ползва 3, защото №2 има лош ефект върху бокето и експозицията.

При старите Сонита преди 2018 и може би някои други марки като фуджи, панасоник и олимпус имаше загуба на качество в РОУ при снимки с тих затвор т.е. снимаха на 12 бита с тих затвор вместо с 14 бита.



Публикацията е редактирана (12-05-21 18:35)

Отговори на това съобщение
 Re: Electronic или mechanical shutter ползвате с безогледална камера?
Автор: montanar   
Дата:   12-05-21 18:52

Тия вибрации са по-скоро въображаеми ..... поне според мен....

Отговори на това съобщение
 Re: Electronic или mechanical shutter ползвате с безогледална камера?
Автор: VladHD   
Дата:   12-05-21 19:08

Механичен ползвам при снимане на бързо движещи се обекти и когато ползвам светкавица.
Електронен ползвам за всичко останало.

Отговори на това съобщение
 Re: Electronic или mechanical shutter ползвате с безогледална камера?
Автор: nyamago   
Дата:   12-05-21 20:17

'Па знам ли? [smilie8] Казва ли ти нЕкой? [smilie11]

Едно превключване по-малко (и ровене из менюта). Понеже не снимам спорт и дивеч, а и светкавица не ползвам. (Освен, рядко, вградената - на пиянски партита, когато няма никакво значение (на)какво перде си [smilie6] ).

[shtrak] [beer]

Отговори на това съобщение
 Re: Electronic или mechanical shutter ползвате с безогледална камера?
Автор: Imaginarium   
Дата:   12-05-21 20:32

В 90% от случаите ползвам електронен. Механичен ползвам само при :
1. Лошо изкуствено осветление - разбирай евтини ЛЕД крушки или флуоресцентно
2. Бързодвижещи се обекти
3. Нужда от светкавица.
За всичко останало само електронен.
И да има такова нещо като shutter shake и при ниските скорости разликата е осезаема.

Отговори на това съобщение
 Re: Electronic или mechanical shutter ползвате с безогледална камера?
Автор: leo34   
Дата:   12-05-21 20:38

Аз ползвам електронен, за да не се износва пердето [smilie5], механичен само когато съм със светкавици. С R6 съм.

Отговори на това съобщение
 Re: Electronic или mechanical shutter ползвате с безогледална камера?
Автор: avo   
Дата:   13-05-21 14:05

Доколкото разбирам всеки го прави по собствени убеждения и допускания, както и аз всъщност. Износването на механичния затвор при любителско снимане не мисля, че играе съществена роля, много преди животът му да е изтекъл ще искаме нова камера.

Отговори на това съобщение
 Re: Electronic или mechanical shutter ползвате с безогледална камера?
Автор: iasen2   
Дата:   13-05-21 14:54

Дупе, дрехи и пари не пази за старини… да добавя и затвор на фотоапарата.

Отговори на това съобщение
 Re: Electronic или mechanical shutter ползвате с безогледална камера?
Автор: quazimodo   
Дата:   13-05-21 16:02

При Олимпус ОМ-Д винаги и за всичко ползвам втория вариант, с първа електронна щора. Намалява вибрациите при скорости до 1/320, които доста често се случва да ползвам, снимайки с 45-200 на Панасоник. Работи и със светкавица, и както се сетиш[cool] [beer]



Публикацията е редактирана (13-05-21 16:04)

Отговори на това съобщение
 Re: Electronic или mechanical shutter ползвате с безогледална камера?
Автор: Yog   
Дата:   13-05-21 17:05

Аз не снимам тичащи хора, препускащи коне, състезателни автомобили или други забързани нанякъде неща[smile] В резултат много по-често снимам с електронния затвор. За близо 1 година механичният е сработил 1100 пъти или някъде там, а имам повече от 7 хиляди снимки. Чел съм ревюта, които казват, че електронният вкарва малко повече шум в снимките, но на практика не мога да го забележа в реалната употреба. Изглеждат ми еднакви, с уговорката че само два-три пъти съм пробвал да правя сравнение между "електронна" и "механична" снимка, просто за забавление. Камерата ми е 7R III, която не е известна с някакъв страхотен електронен затвор и поне на книга чете сензора сравнително бавно. Преди това имах Е-М1 II на Олимпус и там буквално не включвах механичния. Явно много бързо четеше сензора и нямах никакви изкривявания дори когато ходих на стадиона до нас да снимам футбол за проба. И много ме кефеше, че снимах на 1.4 посред бял ден, защото електронният беше до 1/ 32 000 или някаква подобна извънземна стойност [smile]

Отговори на това съобщение
 Re: Electronic или mechanical shutter ползвате с безогледална камера?
Автор: JimmyStoikov   
Дата:   14-05-21 15:46

Дори не знаех, че имам тази опция в менюто

Отговори на това съобщение
 Re: Electronic или mechanical shutter ползвате с безогледална камера?
Автор: kvakioh   
Дата:   14-05-21 17:17

При по-старите имаше опция до известна скорост с електронен, по-бавните с механичен. ЗА някои модели и марки така пазеха механичния, имаше си проблеми. Имам точни примери.
Иначе, електронен в повечето случаи.

Отговори на това съобщение
 първа  назад  1     всички  напред  последна

За да пишете мнения трябва да влезете с потребителското си име.
Влезте от тук »